Interrupcia - voľná diskusia

maja22
17. apr 2008

Baby, tak tu je teda nová téma. Dúfam, že sa to nezvrhne na nadávky... Skúsme radšej naše názory podložiť argumentmi... 🙂 🙂 🙂

sassi
29. dec 2008

no to je pekne
len ked take nemáš doma ...

ja za take čierno-biele riešenia moc nie som
su rozne životne situácie ... napr. znásilnenie, ťažko postihnuty plod, katastrofalne sociálne podmienky ...
ak je žena proti interrupci, nešla by, aj keby jej povedali, že sa narodi neviem ako postihnute dieťa ... to už je na nej

horallka
29. dec 2008

ináč ja som pri Maťovi tiež bola na odbere plodovej vody a tiež neviem, načo to bolo dobré. Ja som tam ani nechcela ísť, ale z genetiky mi vyvolávali, že mám zlé testy, že malému hrozí rázštep chrbtice a vo svojom záujme sa mám dostaviť do nemocnice na amniocentézu. Poviem vám- tak ma vystresovali tie fuchtle - ešte tri týždne potom som v strese a nervoch čakala na tie ich výsledky a samozrejme- nič sa nepotvrdilo a malý sa narodil úplne zdravý- už by som sa druhýkrátsrala na tie ich testy- len paniku vytvárajú a tehotná žena má byť celý čas v pohode a nie sa stresovať.

etuska
29. dec 2008

sassi-suhlas.Uplnym zakazom by sa nic nedosiahlo 😔 -akurat by bolo UPT nebezpecnejsie pre zenu-z pravneho i zdravotneho hladiska

sassi
29. dec 2008

jedna moja znama odmietla
a pritom je povedali, že v jej veku je uplne najvyššie riziko DS (v 38 rokoch)

ja neviem, ja my som to možno prijala do toho 12. tt
ale neskor, ved ked už žena cíti pohyby, vidno bruško ... a to všetko
to už je moc ...

horallka
29. dec 2008

Presne,ak by mi boli aj v tých ich testoch napísali, že dieťa bude také a také postihnuté- veď ja som už bola v piatom mesiaci- a to som si potom podľa nich mala dať vziať? Keď som už s tým žila, cítila pohyby, tešila sa - ja si to ani neviem predstaviť.

sassi
29. dec 2008

ja som toto našťastie nemusela riešiť
pri prvom som ani nevedla, čo su to za testy
a pri druhom som ledva otehotnela, tak neviem, či by som riskovala amino, ked je iste percento žien, čo potratí z toho ...

maja22
autor
29. dec 2008

Etuš, tak týmto presne argumentoval aj Nathanson. Akurát, že tie čísla o počte takto vykonaných interrupcií si vymýšľal... 😒 A potom, keď to zákony "dovolili", počet potratov skutočne stúpol do veľkých rozmerov... Čo nie je zakázané, je dovolené a čo je dovolené, predsa nemôže byť zlé, však? Asi takto často funguje naše ľudské myslenie a ja práve v tomto vidím nebezpečenstvo takýchto zákonov 😖

etuska
29. dec 2008

Maji-u nas bolo dost UPT po revolucii,lebo tusim to bolo tak,ze zena uz nemusela nic vysvetlovat ziadnej komisii,ale potom prisla osveta aj v podobe antikoncepcie /v akejkolvek podobe-HAK,kondomy,prirodzene planovanie rodicovstva/ a v sucasnosti to uz nie je take alarmujuce.
Ja verim,ze "materinsky pud" je silny a preto sa vacsina zien rozhodne pre materstvo.. 😔

sassi
29. dec 2008

maja, ja neviem
ale na SK počet interrupcii každoročne klesá
jednak sa čím dalej, tym viac vníma negatívne
a tiež kedže je dostupnejšia antikoncepcia, ako tomu bolo ešte pred 10 rokmi ( a to hlavne v kategorii mladých dievčat), a viac sa o tom hovorí ... proste celkovo klesa počet neželaných tehotenstiev, a tým aj interrupcií

horallka
29. dec 2008

sassi, ale napriek tomu sú tie interrupcie stále a sú zbytočné- nemuseli by byť.

sassi
29. dec 2008

žiadna antikoncepcia nie je 100%
a fakt su take veci.... napr. keby ťa znasinili, nechala by si si to dieťa?

maja22
autor
29. dec 2008

To je super, že počet interrupcií klesá, ale tie komisie by podľa mňa neboli na škodu...

horallka
29. dec 2008

neviem sassi- ťažká otázka a ešte ťažšie sa odpovedá, keď som to nikdy nezažila. Ale sú vraj aj ženy, ktoré si nechajú to dieťa zo znásilnenia a ešte ho aj ľúbia-vraj...

sassi
29. dec 2008

napr. v Nemecku je to tak, že interrupcie su povolene ako aj u nas
ale žena predtým musí navštíviť nejku poradnu
je ich viac, kresťanské, psychologické ... rozne inštitucie
a tam sa s nou porozprávaju a ona sa až potom rozhodne
bez tej poradne na interrupciu isť nemože
ale nie je to ako za socializmu nejaká komisia, čo by rozhodovala za nu, či može alebo nesmie - ona je ta čo rozhodne

maja22
autor
29. dec 2008

Síce je to ešte z roku 2006, ale prehlásenie urobili, takže niečo na tom bude...

etuska
29. dec 2008

Sassi-tak take nieco by mohlo byt aj u nas-to schvalujem,lebo niekedy staci malo a zena sa moze rozhodnut aj "pre zivot dietatka"-mozno niekedy staci porozpravat sa s nezainteresovanym clovekom 😵

maja22
autor
29. dec 2008

Čo sa týka poradní, ktovie, či tam tie ženy nejdú už s predsudkami... Splniť si povinnosť, ale rozhodnuté už sú... A možno im to fakt pomôže... Nájdu iné riešenie. Oplatilo by sa to vyskúšať aj u nás...

sassi
29. dec 2008

niekedy možno hlavne mlade dievčatá nevedia, ake su možnosti, podpora štátu a podobne

ale verím, že su aj take, čo su pevne rozhodnute vopred a ich rozhodnutie by nikto a nič nezmenil

etuska
29. dec 2008

niektore su len zmatene a mozno ta poradna by im pomohla 😔 Mna trochu prekvapilo,ze fakt u nas je/bolo najviac ziadateliek o UPT vydatych uz s detickami 😒 ☹ 😔

maja22
autor
29. dec 2008

Ktovie, ako by to fungovalo, keby ženy, čo nechcú dieťa, boli zoznámené s nejakou rodinou, čo by to dieťa chcela. Proste, neboli by anonymní rodičia ani na jednej strane. A po pôrode by mala tá matka ešte nejaký týždeň - dva na rozmyslenie, či dieťatko predsa len neprijme. Ak nie, adoptívni rodičia by ho dostali za svoje. Čo na to hovoria psychológovia?

etuska
29. dec 2008

😕 no,len aby to neskoncilo tak,ze zena by sice dieta dala na adopciu,ale potom by tu rodinu "otravovala" ak by si to rozmyslela 😒

sassi
29. dec 2008

ja myslím, že su ženy, čo nechcu, aby sa o ich tehotenstve vobec niekto z okolia dozvedel, a pre taketo absolutne toto riešenie nepripada do uvahy
ano je to nesparvodlive, že niekto sa snaží a nemože mať ... a iná otehotnie ani nevie ako, a da si to preč
ale preto predsa nemožeme niekoho nutiť, aby to donosil "pre dobro spoločnosti"

ja tiež necahpem ženy, čo si daju zobrať dieťa ak žiju v harmonickom vzťahu
ja mam 2 deti, a dalšie absolutne neplanujeme, dokonca mam antikoncepciu
ale keby sa stalo, isto si to necháme

ale doba je ťažká, ludoia maju hypoteky, zabzpečenie rodiny nie je v tejto republike žiadne ... žial, verím, že su to najviac ekonomicke dovody
kedysi ludia mali vela detí, ale sa taktiež inak o ne starali, deti spávali na povalách, od 14-15 rokov sa živili sami ... takto chceme vychovávať dnes deti? asi nie ...

maja22
autor
29. dec 2008

Videla som také filmy, kde to presne tak bolo 😒 Asi kvôli tomu je to lepšie anonymné... Zákony by možno tiež nepomohli... Hoci ja osobne si to predstavujem ako alternatívu potratu. Pri potrate je dieťa tiež nenávratne preč, pri takejto adopcii podobne...

etuska
29. dec 2008

sassi-no su aj rodiny ,co maju vela deti,ziju sice skromne,ale v krasnej velkej milujucej rodine-ale to uz je o inych hodnotach,ze? 😵
Ani ja nechapem zeny,ktore su vydate,maju deticky,dalsie nechcu,ale nechrania sa 😒 ...a potom idu na UPT-to nepochopim.Ak uz deti nechcem,tak je potrebne planovat a nie to riesit takto radikalne 😖 ,alebo ak sa uz pritrafi,tak radsej s laskou a pokorou prijat ako zabit 😔

sassi
29. dec 2008

naša spoločnosť nie je naklonena adopcii chorých a nie-bielych detí
takych detí je dosť, plne DD a nie je možne ich umiestniť do rodín ...
takžýe never tomu, že by sa všetky tie deti dostali do adoptívnych rodín a šťastne si nažívali 😕

maja22
autor
29. dec 2008

Sassi, ja som to ani tak nemyslela pre dobro spoločnosti, ako pre princíp - že tu ide o človeka, nie o mača.. 😖 A zabiť človeka by nemalo byť legálne.... Treba hľadať riešenia, ako sa takémuto zabíjaniu úplne vyhnúť... Aj keď viem, že o tom môžem akurát snívať, pochybujem že niekedy bude spoločnosť taká vyspelá, aby to pripustila...

sassi
29. dec 2008

ved to, tolko možností ... a nechránia sa
alebo to nechaju na manžela ...
a potom vyplakávaju, alebo tajne to daju preč

nepoviem, 5.-6. dieťa, ale poznam aj prípad, že dali preč druhé 😕

etuska
29. dec 2008

sassi 😖 -tak to nechapem.Mne to pripada,ze je to proti prirode i vsetkym zasadam.Ak zena zije v harmonickom vztahu,tak predsa miluje aj deticky,ktore su v tomto vztahu splodene.Mne by to pripadalo ako "zrada lasky" 😒 a nachapem ani muzov,ktori to od svojej zeny ziadaju 😠 Kde je zodpovednost za svoje ciny?

a ak zena zije vo vztahu,kde je napr. partner grobian,tak by sa mala pred nchcenym tehotenstvom chranit