Islamské mamičky II ozvite sa
assalamu aleikum
tak ak ma niekto nepredbehol tak sem sa 😝
Stručné zhrnutie
- Počas ramadánu a pri náhlych zmenách počasia sa u detí v komunite často vyskytujú horúčky a hnačky; bežné domáce opatrenia sú sprchovanie a uteráková metóda na zrazenie teploty a podávanie Panadolu alebo ibuprofenu.
- Halal mäso sa rieši rôzne: halal kuracina sa dá kúpiť v hypermarketoch, jahňacie rodiny zabezpečujú vlastným zabitím alebo cez špecializované obchody, ktoré oznamujú dostupnosť.
- Pre právne a migračné otázky rodinného zjednocovania sú v diskusii spomínané organizácie poskytujúce pomoc, konkrétne IOM (International Organization for Migration) a miestna komunita organizovaná cez Islamskú nadáciu na Slovensku; lokálne podujatia sa konali v Lesnej škole v Horskom parku (Lesná 1, Bratislava) s kontaktom Zuzana Hasna 0903 621 604.
Q: Kde zohnať halal mäso na Slovensku?
A: Halal kuracina sa podľa diskusie dá kúpiť aj v hypermarketoch; jahňacie často zabezpečujú rodiny vlastným zabitím alebo nákupom v špecializovaných obchodoch, ktoré oznamujú, kedy majú tovar.
Q: Ako pestovať alebo zohnať koriandrovú vňať na Slovensku?
A: Diskutujúce uvádzali, že koriandrová vňať sa dá pestovať v záhradke aj v kvetináči a že semienka ľudia nosia zo zahraničia (napr. zo SY) alebo si ich medzi sebou posielajú.
Q: Ktoré organizácie poskytujú bezplatné právne poradenstvo pri vízach a migrácii?
A: V diskusii bola spomenutá IOM (International Organization of Migration) ako organizácia poskytujúca bezplatné právne poradenstvo v migračných otázkach.
Q: Kde hľadať komunitné podujatia a kontakty pre moslimské rodiny v Bratislave?
A: Islamská nadácia na Slovensku organizovala „Multikultúrne tvorivé dielne“ v Lesnej škole v Horskom parku (Lesná 1, Bratislava); kontaktná osoba uvedená v pozvánke je Zuzana Hasna, zuzanah4@hotmail.com, 0903 621 604.
Q: Ako riešiť vysoké teploty pri zúbaní u malých detí?
A: V diskusii rodičia opisovali dva domáce spôsoby znižovania teploty: sprchovanie a uterákovú metódu; ako lieky boli spomenuté Panadol a ibuprofen.
Q: Kde kúpiť korenie ako garam masala alebo Ras Al Hanut na Slovensku?
A: V diskusii sa uvádzalo, že garam masala sa občas dá nájsť v hypermarketoch a Ras Al Hanut si niektorí prinášajú z Maroka alebo získavajú od známych.
Závery z diskusie
Zhoda
- Domáce spôsoby na znižovanie horúčky u detí sú sprchovanie a uteráková metóda a bežne sa používa Panadol alebo ibuprofen.
- Halal potraviny riešia rodiny buď nákupom v hypermarketoch, cez špecializované obchody, alebo vlastným zabezpečením (napr. zabitie jahňacieho).
- Komunitná podpora zahŕňa zdieľanie semienok, receptov a organizovanie stretiek a iftarov cez miestne iniciatívy.
Sporné názory
- Dostupnosť koriandrovej vňate na Slovensku: niektorí tvrdia, že je nereálna, iní uvádzajú, že sa dá pestovať v záhradke alebo kvetináči a semienka sa dovážajú zo zahraničia.
- Nákup halal kurčiat v hypermarketoch vs. overenie halal tradície vlastným zabitím alebo nákupom v špecializovaných obchodoch.
Otvorené otázky
- Ako presne postupovať pri pôste počas špinenia alebo nejasného krvácania (v diskusii zostala otázka o denno-dennom postení bez jednoznačnej odpovede).
- Konkrétne kroky pre urýchlené vybavenie víz a papierov pri medzinárodných sobášoch zostávajú otvorené a v diskusii nebol jednoznačný postup.
Spomenuté značky a firmy
IOM (International Organization for Migration), Islamská nadácia na Slovensku, Lesná škola v Horskom parku (Lesná 1, Bratislava), Tesco
Spomenuté produkty a metódy
Panadol, ibuprofen, garam masala, Ras Al Hanut, harira, cannelloni, figový džem, bábovka, puding, osie hniezdo (dezert), syrové pečivo (recept), spací vak, fusak / nanoznik (footmuff), sprchovanie a uteráková metóda na zrazenie teploty, msabaha (koráliky na modlenie), sáfran, kurkuma
Miesta a osoby
Bratislava, Lesná škola v Horskom parku (Lesná 1), Košice (KE), Banská Bystrica (BB), Skalica, Holíč, Lattakia, Damask, Jemen, Maroko, Alžírsko, Sýria, Izrael, Tunisko, Bosna, Líbya, Zuzana Hasna, Jamie Oliver
Safinka, no staci to posolit. To ako keby si jedla, co ja viem, arasidy alebo co 😅 , len ako taku pochutku k telke. Mne k tomu tatarka velmi nejde 😅 ale mozes skusit, mozno nejaku novu chut objavis 😀 daj potom vediet.
Tu na korzike je gastanov kopec a je to tu vlastne (s diviacim masom) narodna specialita 😀 robia z toho uplne vsetko - muku, kolace, pudingy, kremy, kase keksy, pridavaju do pastek ... maju tu velmi staru tradiciu. A susiarne na gastany su v kazdej dedine. 🙂
mne to zasa chutilo ako obrovsky fazulovy struk a kedze fazulu moc nemusim 😝 😝 tak nist...ale zasa som skusala to pyre a to bolo celkom jedle.ja som skor tradicny zemiakovo ryzovo KNEDLOVY typ 😀 😀 😀
aj ja som taka tradicka ale v prvom rade zemiakova.he potom ryzova dlho nic a potom knedel ktory sme mali prave na veceru dalo sa.
pomoc tak korzika je gastanova urobime si ked deti zaspia som zvedava k comu to prirovnam ja potom vam napisem inshaallah inak su moc drahe jedno kg okolo 150 sk tusim
ako vidim tu preberate gastany a ze kto je aky typ zemiakovo-ryzovo -knedlovy 😀
aj ja som taky typ,tiez sme mali knedlu s koprovou omackou cez vikend 😉
idem si urobit cajik,nejak ma pobolieva hrdlo
caute, ja na ru=ychlo, lebo za chvilku idem s detmi do mesity. kazdy utorok vecer je tu sejch a ma so zenami posedenie. Kazdy krat na inu temu. On je taky starsy pohodak. mam ho rada, rozprava nenarocne 😀 😀
safi gastany troska nozikom napichni predtym nez ich das do truby. mnam my teraz fachcime na nich. 😝 😝 😝
Salam babenky!
príjemný večer... Safi, skoro si sa trafila...🙂 ale už finišujem...zajtra začína MODDOM, tak pôjdem na jednom mieste vybrať koberec aj sedačku... ale obyvačka je ako nová, tak sa vytešujem...
Tie gaštany sú fajn, len tu tento rok ich nemajú v obchode..☹ Môj muž ich má rád...
Nawal, aká bola dnes lekcia v mešite?
Jamila, asi to tu už bolo, ale nespomínam si, plánujete sobáš v Alžíri? A potom kde sa usadíte?
Safi tak to su riadne drahe, skoro ako u nas orechy, alebo lieskovce 😉 . Tie tu vychadzaju asi tak na 190 korun 🙄
Suzi co je to MODDOM? 😅
Nawal uz si sa tu dlho neukazala, deticky su zdrave? 😉
paraaaaaaaada no viete co ziadna slava tie gastany uz nekupim chuti to ako fazula trosku nasladle to bolo.
mashallah suzi tak sa trosku vynovuje...ja som trosku donutila muzika a teda v nedelu sme kupili u nas v kike jedalensky stol aj nove stolicky ako som spominala tie co mame su uz zivotu nebezpecne tak tiez vytesujem. 😉
ahojte, tak som konečne doma z práce...ako vidím téma gaštany....ja môžem akurát gaštanové pyré so šlahačkou...to mi celkom chutí....
Suzi, už som to spomínala...my sme sa takpovediac zosobášili už v júli, ale papiere sa nestihli vybaviť v čas a tak sme vlastne zostali manželmi len pred bohom a rodinou....ale teraz to konečne môžme dotiahnuť do zdárneho konca aj úradne, lebo konečne máme už aj autorizáciu. Všetko prebiehalo v Alžírsku, ale máme v pláne to zopakovať aj na Slovensku...to vieš....mamine je to aj troška ľúto...a tak sa celkom teší, že bude sobáš aj na Slovensku, nakoľko plánujeme, že budeme žiť na Slovensku...
Ja sa vytešujem, že budem mať novú posteľ, ale už akosi dlho to trvá od objednania čakám 7. týždeň...
ahoj jamila to je dost 7 tyzdnov kde si objednavala.ja som si tiez odbjedna z qulle detom termo overal a poslali mi pred tyzdnom email ze je to uz poslane a do dvoch dni mi to doruci kurier tak do dnes sa tak nestalo.uz som tam aj volala.ak nedojde vo stvrtok volam opat. 😉
Ja som objednala v predajni s nábytkom...síce som si vymyslela, že chcem drevené boky, ale aj tak to už trvá veľmi dlho...veď zajtra im idem volať, že kde je problém...lebo minulý týždeň mi povedali, že bude do konca týždňa, ale asi mi zabudli povedať, ktorý týždeň mali na mysli ☹
Aj ja už idem do hajan....tak dobrú noc a pekné sny 😉
pekny dnik vsetkym 🙂
no safinka iste pekny jedalensky komplet,bud.tyzden mozno kuknem a vyskusam 😀a tie overaly kde zabludili,safi posur ich trosku nech to mate 😉
jamila veru-veru zavolaj tam uz 7 tyzdnov to je dlha doba,povedz im ze nemas na com hajat 😉 (ja len srandujem)
idem urobit kafco bo som nejak mimo,a nieco ranajkovat 😉 aj do obchodu musim,este ze to mam vedla domu 😀 sa mi nic nechce nejak neviem co je so mnou
tiez by som chcela vediet do tyzna mi napisali email ze mi tovar zabalili a poslali a kurier mi to mal doniest do dvoch dni hmmm takze ani netusim kde sa moze nachadzat no tento email posielaju ak tovar zabaleny opusta sklad.takze??? ale volam zajtra opat.nech hladaju.he
Salam...ja som dovarila zeleninovú polievku a zapekaný karfiol budem jesť ešte asi aj zajtra 😀 😅
volala som ohľadne tej postele a pán mi povedal, že nemám byť ironická....tak neviem čo bude....vraj mi zavolajú, ale zasa neviem kedy to bude ☹ ....pán vôbec nemal zmysel pre humor 😠
assalamu aleikum
jamila 7 tyzdnov je velmi dlha doba.no netusim co bysom robila ja zvyknem byt trpezliva ale keby sa neozyvali a stale presuvali asi by som tu objednavku zrusila.alebo nech ti daju zlavu.aku maju vlastne dodaciu dobu precitaj si obchodne podmienky.ale inshaAllah ti dojde tento tyzden.
a hadaj co robim haaaaaaaa
hehe zapekany karfiol si mi urobila chut 😝
Safi, vieš...troška som už z toho nervózna, ale dodacia lehota nikde nie je zapísaná a tak mi nezostane nič iné než čakať....tú posteľ potrebujem ako soľ a vlastne len táto mi padla do oka....ešte sa neozvali, ale verím, že zavolajú ešte dnes a dajú mi už presný termín dodania...
Ja som už najedená a vychystaná do práce....a vôbec mi nevadí, že karfiol budem dojedať ešte zajtra.
Mamina mi priniesla aj kapustu a tak v nedeľu urobím kapustu s knedlou.... 😀
ale prosim ta to je normalne ze dojedas aj u nas sa dojeda a ked ti poviem ze od soboty dojedam kapustu tak neuveris mamka mi jej tolko uroibla ze musime a hotovo vyhadzovat sa nebude.
a karfiolik je mnamky 😉
tak insha\allah ti uz dnes zavolaju juj to musi byt krasna postel pre ktoru tak trpezlivo cakas
mne sa tiez pacili teraz v kike juj
Safinkááááááá....mám dobrú správu...práve mi volali, že na 110% ju mám v pondelok na predajni....jupíííííí sa vytešujem ako malá....naozaj je veľmi pekná...a keďže mám len maličký bytík bude to tu ako kus nábytku, ktorý využijem každý deň....potom pošlem foto až ju budem mať....dokonca aj drahému sa veľmi páčila.... 😉
Idem sa teraz pracovne vyžiť....s dobrým pocitom, že som dnes povybavovala kopec vecí.... 😅
dobry den tetusky moje ako sa mame?ja sa nudim v skole, akurat sedim v kancelarii profakov, este dobre ze je to ako rodinka, a mozem pouzivat ich pc. 🙂 takze sa tesim. Aj ja chcem recept na nejaky karfiol ci co tu bolo, lebo by som chcela vyskusat. 😉 tak mozno sa zastavi vecer paaaa zatial maminkam a nemaminkam....
zdravim jamila a ja ze doma hehe no teda dala bysom im a ziadaj si dopravu zdarma 😎
sugi ze ty si sa objavila uz dlho si zanedbavala 😎
salam, dnes som len doma s detmi. Setrim ich na zajtrajsok 😀 . Ideme od rana do Belfastu. a asi sa vratime az vecer. Manzel ma po operacii pruhu a stale ho to tam pobolieva a uz aj na druhej strane, dufam, ze nebude dalsia operacia 😉
wa aleikum salam nawal juj nevedela som inshaAllah nech sa skoro uzdravi.inshaAllah bolest prejde mozno to bude len dosledkom operacie ze ho boli aj na opacnej strane predsa je to zasah.
Safinka, vsak som tu bola minule, ale ste si ma asi nevsimli 😀 i ked mam take horrorove oci. ale co uz. Joj Nawal, dufam ze muzik sa skoro uzdravi. A ostatne babenky co?kde mam recept na karfiol?ha?
sugika to byt jednoduche povaris trochu karfion , vyberies das napr do janskeho skla ja robievam v tom skle, v miske si rozmiesam smotanu vajicka a jedna pol.lyz.hladkej muky, davam vegetu. ja mam tusim troj litrovu jansku misu, mnozstvo smotany vajec muky prisposobujes tomu kolko mas karfiolu.zalejest to a das do truby zapiect kym sa to vsetko nespoji cca 20 min.ale pozeram.tak a potom mnamkas.

ahoj safi ja nelubim pecene gastany inac sa z toho robi vselico,kolac,pyre a podobne 😀 minule mi svagrovica doniesla za tasku jedlych gastanov a porobili sme si z nich pekne zvieratka mala ma radost 😉