Je písanie na stroji a na klávesnici počítača rovnaké?

18. sep 2020

Ahojte, je pisanie na stroji a na klavesnici počítača rovnake? Este som stroj neskusala a mam ist na pohovor , tak ci ho mam zohnat a trenovat alebo netreba. Ďakujem

tosomja
18. sep 2020

Na stroji je ťažšie, už len v tom, že neopravuje chyby a musíš sama posúvať riadky. A aj väčší tlak na kláves 😉 ale je to zaujímavejšie

ivangeline
18. sep 2020

Nie je to rovnaké.

lucia147852
18. sep 2020

Určite sa nezamýšľaj nad strojom. Na súde sa všetko píše na PC. Robila som tu prácu

tripetta
18. sep 2020

@diewcatqoo Ako, prečo by sa nemali používať? Mechanickým strojom napíšeš niečo kedykoľvek, aj keby nešla elektrina. Ja mám aj mechanický, aj elektronický, aj pc s tlačiarňou, môžem si vybrať. Dodnes mám najradšej mechanický stroj a je mi úplne fuk, či je to v dnešnej dobe "in", alebo "out".
Rozdiel medzi písaním na mechanickom stroji a na notebooku napr. je značný. Ale mne to problém nerobí, keďže píšem obomi rukami rýchlo a píšem tak už od strednej, kde sme mali strojopis ako povinný predmet.

tripetta
18. sep 2020

@tosomja Presne si to vystihla. Je to o to zaujímavejšie, že to aspoň núti človeka sa zdokonaľovať v gramatike. 😀

katpox
18. sep 2020

nie je to rovnake,chodil som na oa,kde sme mali adk (administrativna korenspondencia)prve dva rocniky sme pisali na stroji (elektricky pisaci stroj,este ho mam. je mi nanic) ni a v tretom r.sme sli na pc klavesnicu ,kazdy rok sme museli mat istu priemernu rychlost pri pisabi,aby sme mohli ist do dalsieho rocnika,no a bolo to hlavne skrz rychlost a prestnost. Na pc sa nam potom krasne zvysala, no a na konci 4 r.sme mali v priemere 300uderov za minutu ,niektrori vic, n mechanickom som pisal u dedka dokumenty do firmy,tazky na motoriku,na elektrickom som mala opravnu pasku,chyby som si vedela opravit,na mechanickom nebola,tiez nas naucili aj tvorbu tabuliek, to boli podla mna zbytocne,na kolko sme potom pracovali v exceli a teda uz by som sa k mechanickemu,ani elektrickemu nevratila,je to narocnejsie a neobratne.!!

katpox
18. sep 2020

@katpox pardon za chyby ,syn ma dosiel sticovat a tahat za tricko;)

asia83
18. sep 2020

Nie. Stroj je citlivejší. Netreba tak silno tlačiť prstami, netreba dať taký silný pohyb prstami ako na klávesnici počítača.

diewcatqoo
18. sep 2020

@danim tiez si myslim, ze zamestnavatel myslel skor sposob pisania ako realne pisat ma stroji 🙂

matricia
18. sep 2020

@katkaseiner Aj ja mam statnicu zo strojopisu a velmi ma to baví. Tiez som bola na pohovore na zapisovatelku, ale uz davno. Aj ma vybrali, ale sla som dalej do skoly, takze tuto pracu som si nevyskusala.

diewcatqoo
18. sep 2020

@tripetta pozri, ja som celu strednu pisala na stroji, dodnes mam stroj doma. Nemusis mi vysvetlovat, aky je rozdiel medzi pisanim na stroji a na pc. Ale akonahle som presla na pc, viem, ze k stroju sa, co sa tyka pracovnych veci, nevratim. Je to akoby som presla z automatickej pracky znovu na rucne pranie 🙂
Neberiem, ze niekomu vyhovuje stroj k napisaniu nejakych veci a ze je to super vintage kusok. Ale na kazdodenne pisanie v praci by som ho nechcela a som rada za ine moznosti. V dnesnej dobe, ak zamestnavatel nevie svojim zamestnancom zabezpecit na pisanie pocitac, je to smutne.
Aj ked si osobne myslim, ze v tom inzerate sa mysli styl pisania, resp. to, aby ovladala prstoklad a vedela pisat dostatocne rychlo, nez to, aby vedela pisat na stroji.

matricia
18. sep 2020

@katpox Ja som mala okolo 400 a chodila po sutaziach. Mali sme stroje klasicke, aj elektronicke, ale sutaze uz boli v pisani na pc.

katpox
18. sep 2020

@matricia. aj od nas chodili na sutaze. ja nie som mala okolo 280uderov, ja som tu skolu nemala rada, teraz to uz je volnejsie a stenograf sme povinne museli odoberat,posielali sme odpis na sutaze,no a to adk bol iny masaker,som mala chut prastit stroj cez okno :D este nam ucitelka vytlieskavala rytmus v akom mame pisat rovnako vsetci :D a tvorba tabuliek,dokonca sme na strojoch kreslili, sutaze velke boli ,mna nevybrali,som bola pomala,lebo ma to nebavilo ,kamosky mali aj 380 cistych

tripetta
18. sep 2020

@diewcatqoo Ten rozdiel v medzi pís.strojom a pc som nepísala tebe, ale autorke.

matricia
18. sep 2020

@katpox No vsak jasne, kazdeho baví nieco ine, peste si sa v tom nenasla

kacena4
18. sep 2020

ahojko mam statnu skusku zo strojopisu na stroji 🙂 takze ak sa jedna o elektricky stroj je v porovnani s notebookom asi najporovnatelnejsi, ak s klasickou klavesnickou k stolovemu PC tak ta je tuhsia tazsie sa na nej stlacaju klavesi - ked som pisala na elektrickom stroji napisala som riadok a cakala kym stroj dopise co som napisala ja potom som prehodila packu 🙂 ale toto sa uz dnes moc nepouziva nakolko sa nedaju korigovat chyby a trva to dlho, pise sa v PC kde si dodatocne mozes opravit chyby. uz je len otazka ci na notebooku alebo na pevnej klavesnici a aka bude dotlakova "funkcia" klaves neviem ako to spravne nazvat - ked som si kupovala naposledy notebook kupovala som ho podla klavesnice, nie funkcii, aby mi vyhovovala kedze pisem strojopisovo a rychlo a vedela by som si naj lepsie ulozit prsy na klavesnicu a nehladat si jednotlive klavesy ocami, ale prstami, t.j. ostre hrany su dobre ak pises 10timi. - tot moj postreh k pohovoru na strojopis.
drzim palceky

queeeen
4. mar 2022

Ahojte chcem sa opýtať ako rýchlo musí písať človek aby bol na takom pohovore úspešný ?? prstoklad ovládam ale nepoužívala som dlho takže je to pomalšie :/ a aj chybovosť ako sa to hodnotí ? mám isť tiež na pohovor

katkaseiner
4. mar 2022

@queeeen ja som robila asistentku na súde a tam sme na pohovore písali na elektronickom písacom stroji a také trolinku pomalšie diktovanie ako je hovorca reč. Už teraz sa píše na počítačoch a keď máš v Tom zvyk, vieš si hrubé chyby hneď opravovať

jovana9
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jovana9
7. mar 2022

Niečo na precvičenie a overenie zručnosti písania na PC tu - https://www.pisaniehravo.sk/test-pisania 🙂

jovana9
7. mar 2022

Rozdiel je, ako písali žienky vyššie, že do stroja treba väčšiu silu a presnosť v prstoch, aby Ti prsty nezachádzali pomedzi klávesy, nie na každom stroji sa dajú opraviť chyby, resp. je to ťažšie a pod.
Zvykne sa niekedy uvádzať strojopis, ale myslí sa písanie na PC tzv. desaťprstovou hmatovou metódou. Bola som na pohovore na súde, najprv bol však obyčajný diktát, písaný rukou, aby vytriedili nejakých ľudí. Potom strojopis, počas ktorého sa písal právnicky text a potom osobný pohovor.

queeeen
7. mar 2022

@jovana9 ahoj prosim ta a ten pravbicky text sa pisal na pc ? Caka ma taky pohovor tento tyzden 🙈

queeeen
7. mar 2022

@jovana9 a este ten text diktuju či sa opisuje ?

jovana9
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jovana9
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jovana9
7. mar 2022

@queeeen text sa prepisoval z papiera do PC, bol na neho vyhradený čas (teraz už neviem koľko)... pozerám, že si tiež z KE 🙂 tak držím palce 😉 Ono, aj keď nebudeš úplne najlepšia v písaní na PC, neznamená, že Ťa nevyberú, pretože uchádzačky ešte musia prejsť osobným pohovorom.

queeeen
7. mar 2022

@jovana9 10 minut mam v pozvanke 🙈 no prstoklad ovladam len som ho nepouzivala tak teraz doma cvicim co sa da 😂ano z Ke teba vybrali ked si bola? Ja som hned reagovala na inzerat mala som ist dnes na pohovor len mi potom volali ze maju vela zaujemkyn tak ze sa bude robit velke vyberove konanie

jovana9
7. mar 2022

@queeeen Oni potom vytvorili poradovník, bola som 4. a to poradie sa neskôr posunulo... viac ľudí ide na pohovor aj keď nechce tú prácu a rozmyslia si to, nájdu si niečo iné a pod. Takže po nejakom čase mi volali, ale to som už ja tiež mala niečo iné.

jovana9
7. mar 2022

Určite treba vedieť dobre gramatiku, lebo v tom úvodnom diktáte bývajú chytáky. Čo sa týka prstokladu, mne stále robí problém, keď sadnem za inú klávesnicu 🙂 Preto kým vysvetľovali pokyny, tak som si cvične trocha písala na PC, aby som si rozcvičila prsty a trošku zvykla na novú klávesnicu 🙂

jovana9
7. mar 2022

@queeeen a teraz teda kedy ideš?