Je pravda, že Slovákom sa nechce pracovať?

11. mar 2022

Nechcem tu rozpútať hadky ani nič také.Ale zaujima ma ako to vidia ľudia, spoločnosť.Naozaj je to tak,že Slovakom sa nechce pracovať?Žijem na východe,v okrese kde je podľa štatistík najvyššia nezamestnanosť a nastúpila som tu nedávno do jednej výroby.Nehovorim že je tu ideálne,to žiadna práca nieje, ale zatial vsetko normálne v robote.A stále im napriek tomu chýbajú ľudia stále niekoho hľadajú,majú malo ludi.Pritom tam nieje tak zle aby odtiaľ ľudia museli po dvoch dňoch utekať.Cim si myslíte,že to bude?

dadis
13. mar 2022

@slovakboy Ja som sa narodila v Bratislave, otec je povodom z Bratislavy, mamina z vychodu. Nikdy som sa nad nikym nepovysovala. Sme uplne taki isti ludia ako z Filakova ci Velkych Kapusian. A nie som zmagorena za peniazmi. Len do takej miery, aby napr.mala moja rodina kde byvat. Rozvadzam sa, idem v maji brat hypoteku. Predminuly mesiac som menila pracu a ano, ako samozivitelka by som pracu za 1100 zobrat nemohla. Zijem inak standardne, teraz byvam najme, ktory stoji 600eur. 2-izbak. Kupovat idem 3-4byt, asi len panelakovy...lebo novostavby idu cca od 350k vyssie. Moj kamarat teraz v TN kupoval 3-izb novostavbu v standarde za 160k. Tak to je rozdiel, nie? Moje deti tu chodia do skoly, mam tu rodicov, pracu...ozaj sa mam stahovat niekam co i len do TN? Tak radsej vezmem pracu, ktora mi 250k hypoteku umozni splatit...a teda na peniaze ozaj nie som.

slovakboy
13. mar 2022

@dadis urazila ťa tá poznámka o peniazoch. Sorry kolektívne zovšeobecňovanie vadí každému jednotlivcovi ak je to kritika. Ta veta vznikla z toho že mi rozprávajú niektorí čo žijú v Bratislave o tom ako sa tam ľudia veľmi separujú medzi majetných a menej majetných a o ničom inom nie je téma ako o porovnávaní si majetkov. Tá dotyčná čo mi to vravela je z východu a jej muž je riaditeľom nejakej firmy ktorá ho posiela vždy na rôzne miesta po svete. A tak robil riaditeľa pobočky v Londýne v Prahe v Bruseli a aj v Bratislave. A ona s detičkami furt s ním zažila všetky tie krajiny a ich nátury. Vravela mi že v Bratislave sa o ničom inom nemohla s mamičkami rozprávať len o peniazoch autách domoch atd. Nehovorila o rodených Bratislavcanoch si myslím. Práve ti ktorí tam prídu za šťastím ekonomickým oni sa musia snažiť a nechajú sa tým pohltiť a potom keď tam príde niekto z vychodu kto všetko má lebo vlastne presiel celým svetom a o peniaze sa ani nemusí snažiť, tak to tak môže hodnotiť. Alebo niekto kto žil z minima a je rad aj za malo tak rovnako. Toto celé čo tu píšem som zhrnul do tej veričky že Blavaci sú na peniaze zaťažení. Tak to teraz beriem späť. Na peniaze sme všetci zaťažení lebo je už taká doba. Nič nie je zadarmo. Nie že by niekedy bolo ale tie rozdiely sú obrovské teraz a ľudia si závidia. Ničí ich to ak nemajú úspech sú v neklude a musia o tom rozprávať. Preto možno ten názor kamarátky. Ty si to tu pekne vysvetlila teraz a chápem ťa. V Bratislave sú vysoké zárobky ale aj drahý život. A tak to buržoázne spravanie tam viac vynikne. Netýka sa to z ďaleka len Bratislavy.

daniela2202
13. mar 2022

Slováci chcú pracovať.... len nie všetci v automobilovom priemysle.... nato nechodili do škôl

dadis
13. mar 2022

@slovakboy Dakujem. Vsade sa najdu taki aj taki ludia. Ja sa nepohybujem medzi ludmi, co by sa svojimi majetkami alebo vyplatami chvalili. Praveze poznam vela ludi, aj takych co sa do Bratislavy pristahovali a svoje si museli tvrdo odmakat. Najprv zili na intrakoch, zdielanych bytoch a az ovela neskor sa dostali napr.ku stavbe domu. (vacsinou v satelitoch pri BA) Samozrejme ze tu je aj vrstva, ktori su majetni velmi. Ale ja az tak velmi bohatych ludi veru ani nepoznam 🙂. Aj ked napr.ked uz si vlastnikom domu v Bratislave, tak uz si vlastne skoro milionar 😂😂😂.

lianka123
13. mar 2022

Uprimne? Tebe sa pracovat chce? Mne vobec a to zarobim naozaj nadstandardne. V podstate to robim iba kvoli peniazom. Teraz som mimo v zasnezenej krajine, kde si vyslovene uzivam a mojou hlavou sa honi, ze ako si uzivat bez toho aby som musela pracovat.

barbarella5
13. mar 2022

@dahlia25 vrch stredného Slovenska

simca06022011
13. mar 2022

@7lenka11 neprijatelne? a mimo BA kde ani nahodou nemame take prijmy, a dame 500+ eur za hypo je to prijatelne ? :D

barbarella5
13. mar 2022

@7lenka11 jasné rozumiem, tak potom to je úplne bez predmetná info o takej ponuke by som ani neuvažovala ani nič ako prišla tak nech aj odijde.

beatta7
13. mar 2022

myslim, ze ako ktorym, ze sa to neda nejako zovseobecnit, problem je ten, ze vela ludi si nevazi robotu ako taku, mam znamu ktorej je jedno ci stihne rano do prace, ci bude meskat, viem, ze mala s tym uz velke problemy, ale jej nerobi problem ked ju aj niekto vyhodi, ze ved si najde nieco ine, neviem niekedy mam pocit, ze je to o pristupe k zivotu celkovo.

mamka34
14. mar 2022

@beatta7 áno, je to tak, je to o prístupe k životu. Sú tu driči aj lenivci aj stred. Presne tak, ako sú na tom iné národnosti.

saurika
19. mar 2022

Ano a nie iba Slovakom. Skor je to asi podmienene generacne a dobou. Problem vsak nie je skutocne lenivost, ale chybajuca motivacia, neschopnost organizacie a vnimania casu, nedostatok discipliny, chybajuca energia, nizka sustredenost a problem prioritizacie. Mnohokrat aj “nechcenie sa” ucit a urcita jesitnost “nebudem robit, co mi ten sef povie”. Treba skusit znizit podporu v nezamestnosti na 3 mesiace a obmedzit ju iba ak je clovek prepusteny, nie ak sam da vypoved 🙂 inak tu budeme mat mladych, kt. 1 rok pracuju, aby 8 mesiacov poberali davky - bohuzial to vidim tiez a je mi z toho nevolno.

dadis
20. mar 2022

@saurika A nie je to tak ze musis odpracovat min 3 roky za posledne 4 roky, aby si mal narok na davku v nezamestnanosti? 🤔

saurika
21. mar 2022

@dadis asi nie… bratranec viac ako rok nepracoval a pobera davky a robi party uz piaty mesiac