Je vianočná výzdoba v polovici novembra skoro?
Baby to co ako? Ci to len u nás tak? Všade v okolí už dávajú na domy vianočnú výzdobu a svetielka. A co ma najviac zarazilo ze mam plný fb vianočnej výzdoby vnútra a stromčekov. Ako dobre každého vec. Ale nie je to skoro? Véd je ešte len 16ty november a už mať stromček vyzdobený mi príde zbytocne skoro....
Stručné zhrnutie
- Vianočná výzdoba sa v niektorých domácnostiach objavuje už v polovici novembra, pričom v diskusii je uvedené konkrétne dátumové porovnanie (16. november) a poznámky o skorom naskladňovaní vianočného tovaru v obchodoch.
- Ako bežné alternatívy načasovania sa v diskusii uvádza rozsvietenie vonkajších svetiel už začiatkom novembra alebo 1. novembra, stavanie stromčeka na Mikuláša, na prvú adventnú nedeľu alebo až 23.–24. decembra (Štedrý deň).
- V diskusii prevládajú dve hlavné línie: väčšina hodnotí skoré zdobenie ako prejav komercionalizácie a straty „čara Vianoc“, zatiaľ čo menšina považuje skoré zdobenie za legitímny prejav radosti a osobnej voľby.
Najčastejšie otázky
Q: Kedy je spoločensky akceptovateľné začať s vianočnou výzdobou?
A: V diskusii sa uvádza viac termínov: niektorí rozsvietia svetielka začiatkom novembra alebo 1. novembra, iní zdobia od prvej adventnej nedele, niektorí na Mikuláša a ďalší až 23.–24. decembra (Štedrý deň).
Q: Prečo obchody začínajú predávať vianočný tovar už v novembri alebo skôr?
A: V diskusii sa konkrétne spomína, že obchodné reťazce ako Kaufland a Teddi nasadzujú vianočný tovar už po Dušičkách alebo dokonca v lete, aby stimulovali predaj; účel označovaný ako komerčný tlak.
Q: Je rozsvietiť vonkajšie alebo balkónové svetielka v novembri prijateľné z praktického hľadiska?
A: Viacerí diskutujúci uviedli, že svetielka dávajú už začiatkom novembra alebo 1. novembra kvôli krátkym dňom a zlepšeniu nálady počas ponurého počasia.
Q: Kedy v obchodoch očakávať vypredanie vianočných dekorácií a kedy ich kúpiť?
A: V diskusii sa uvádza, že vianočný tovar môže byť v obchodoch dostupný už od augusta (spomenuté Teddi) a v novembri môžu byť niektoré položky už vypredané.
Q: Ako sú bežné rodinné tradície s dátumom stavania stromčeka?
A: V diskusii sú spomenuté rôzne tradície: niektorí stavali stromček 23.–24.12., niektorí ho stavajú na Mikuláša a iní používajú umelý stromček a zdobia ho skôr.
Q: Ako reagovať, ak skoré zdobenie susedov ruší môj pocit počas adventu?
A: V diskusii prevláda odporúčanie tolerancie a osobnej voľby („nech si každý robí, ako chce“), prípadne osobné riešenia ako zamerať sa na vlastnú adventnú výzdobu alebo rozsvietiť svetielka až na prvú adventnú nedeľu.
Závery z diskusie
Zhoda
- Výzdoba je vnímaná prevažne ako osobná voľba; formulka „každého vec“ sa opakovane objavila.
- Obchody naskladňujú vianočný tovar skôr než začína advent, čo účastníci pripisujú komerčnému tlaku.
- Používanie svetielok už v novembri je často ospravedlnené krátkym dňom a psychickou potrebou svetla.
Sporné názory
- Niektorí tvrdia, že skoré zdobenie odoberá čaro Vianoc a je prejavom konzumu; iní tvrdia, že predĺžené obdobie výzdoby prináša radosť a je oprávnenou osobnou voľbou.
- Niektorí vinia obchodné reťazce za skoré spustenie vianočného obdobia; iní považujú skoré zdobenie za individuálny prejav nálady a života v temnom období.
Otvorené otázky
- Má spoločnosť alebo komunita nastaviť nejaké neformálne pravidlo pre začiatok vianočnej výzdoby?
- Ako vyvážiť radosť jednotlivcov z predčasnej výzdoby s tým, že iných to môže rušiť alebo presýtiť?
Spomenuté značky a firmy
Kaufland,Teddi
Spomenuté produkty a metódy
vianočné svetielka,vianočné gule,vianočné ozdoby,adventný veniec,medovníčky,živý stromček,umelý stromček,vianočné pyžamko,vianočný porcelán,rozsvietiť na prvú adventnú nedeľu,ozdobiť na Mikuláša,ozdobiť 23.–24. decembra
Miesta a osoby
NL
mne príde skoro...moji susedia majú vonk. výzdobu osvetlenú už min. 2 týždne...
Je to skoro. Ludia stracaju trpezlivost, nechcu na nic cakat, chcu vyhoviet detom, ktoré by mali najradsej Vianoce stále.
Chorá doba...
Ja sa tiež čudujem že nejak skoro všetci zacinaju. Ale neriešim. Nech si robia čo chcú ja si vyzdobim tak ako každý rok.
Tiez som si hovorila ze je doba kedy vianoce nemozu len tak pokojne prist. Vsade uz to na nas krici ze VIANOCEEEE kupujte, chystajte, rychlo-rychlo lebo uz len dva mesiace a bude treba sadnut k veceri a rozbalovat darcekyyyy.
Ja by som to tak strašne nebrala veď v Kauflande mali polovicu regála na dušičky a druhá bola na Vianoce. Vianoce už nie sú v poslednej dobe o duchu, rodine, dobrom jedle a hlavne uctení Ježiša Krista ale o výzdobe, drahých daroch. Plus asi veľa ľudí chce mať Vianoce za sebou aby išli čo najskôr do práce. Alebo potom sú tu ľudia ktorých chytí Vianočná horúčka už v polovici septembra. Nemaj to za zlé proste sme každý iný 😁
Svetielka mame od začiatku novembra.. nie lebo vianoce, ale proste svetlo v tme, je to pekne😅Obe schodiska a aj vonku... vianočné vyzdobu v unterieri zacnem budúci týždeň.. stromček okolo mikulasa... na sviatky nebudeme doma, tak aspoň takto.. a neriešim iných.
Je to skoro. Veď ešte nezačal ani advent
Ľudia nedávajú že je doba konzumu, ale sami k tomu prispievajú. Čo tak negat deti čakať a potom nech si užijú.
Vianoce by mala byt má Vianoce kedy slávime narodenie Ježiša. A nie že chcem pekne svetielka a dekorácie v byte
Popravde mi toto posuvanie akoze vianocnej atmosfery pomaly na september lezie na nervy, pre mna sa tym straca caro Vianoc. A vyhnut sa tomu, bohuzial, neda. Je to len a len o komercii, cim skor sa vytvori atmosfera Vianoc, tym skor, a teda o to viac ludia nakupuju nielen darceky, ale aj vyzdobu ci vianocne sladkosti.
total skoro, a potom 25.12.si tu prečítaš, že už dala dole strom aj všetko lebo ju omrzelo. A v januári už budú piecť na veľkú noc a vzývať leto.
V NL to nie je inak. Jedna rodina / osoba už má komplet všetko vyzdobené od 1.11. Mne sa to však páči. Dnes na prechádzke so psíkom sme si všimli, že v ďalšej domácnosti svieti stromček 🥰 my už tiež svietime. Dnes som dávala na okno a malý stromček svetielka. Taktiež som zaplnila "vitrínu" s vianočným porcelánom. Medzitým som začala vypratavat obývačku v priebehu týždňa chcem vymeniť jesenný obrus za vianočný 🙂 budúci týždeň cez víkend by som chcela vyzdobiť schodisko a dvere. A niekedy začiatkom decembra všetky stromčeky. Budúci týždeň v sobotu ideme veľký nákup vianočných ozdôb a dekorácií.
Zajtra ideme na nákup potravín, ale zastavíme sa aj v iných obchodoch. Niečo vianočné sa určite kúpi 🤗
Ja milujem Vianoce, ale teda snažím sa ovládať. 😀 Pozerám večer vianočné filmy, ale ešte nezdobím, nepečiem. Posledný novembrový týždeň spravím adventný veniec (ten robím každý rok) a potom od začiatku decembra začnem postupne s deťmi vyrábať nejaké ozdoby a robiť medovníčky na stromček. 🙂 Bývame v byte, svetielka máme celoročne nahodené na terase, pretože môj manžel je lenivý zdobiť každý rok v zime, avšak zapneme ich až 1. adventnú nedeľu. 🙂 S deťmi zvyknem chodiť poobede von, keďže je skôr tma, všimla som si, že niektorí už majú vyzdobené balkóny a svietili a predvčerom som zazrela niekomu v byte vianočný stromček. Neriešim. Nech si každý robí podľa seba.
No aj u nás susedia tak. Čo ma dnes prekvapilo v obchodoch že už polovica vianočných dekorácií vypredaná.. a to som si povedala že dosť skoro začínam kupovať.
To je ten podvedomy tlak obchodnych retazcov.
Tie uz pomaly po dusickach nahadzali vsetok vianocny tovar,atmosferu...
Ako sa potom mozeme tesit z vianoc.
Ja som len dnes dala jesenne obrusy..
Advent je cas svetiel do okien a von.
Ale ziadna vianocna vyzdoba.
Len adventny veniec.
Vianoce sa u nas nazdobia den-dva pred Stedrym dnom...
Máme vianočné svetielka na dome a už aj svietime.. nám to takto vyhovuje a tešíme sa .. mám toho veľa v práci, náročné obdobie, stresy a toto vianočné zdobenie mi proste robí radosť..ak to niekomu vadí, jeho problém..
@gulicka277 v kauflande napoly dušičky a vianoce. A v teddi od augusta regály plne gúľ 🤣🤣🤣🤣
Skoro? Každý sme iný, ale je pekné , ak sa niekto vie takto tešiť.a vôbec v tomto konzumnom svete ešte sa ja tešiť. V podstate máme 2 víkendy do prvej adventnej nedele. Pri tomto zhone, je pre mňa akurát si začať pomaly všetko chystať, tak , aby základná výzdoba k prvej adventnej nedeli bola nachystaná. Chcem si potom adventné obdobie vychutnuť, máme v plane vianočné koncerty, trhy, lyžovačku, mikulášske akcie , pečenie popri každodenných povinnostiach -tak mne to príde fajn ak už aj dom/ vnútri to mám tak nachystané a "naladené. Stromček však staviame až pre Vianocami.
horsie veci su, ako vianocna vyzdoba v polovici novembra.. ale pre niekoho asi dalsi dobry dovod sa rozculovat 😝
aj my sme uz dneska vytiahli nejake zimne dekoracie - v noci mrzne, v piatok ma snezit, proste uz mame na to naladu..
Co ja viem. Je november, hnusne, fuka, skoro tma. Nech si kľudne všetci povesaju svetielka 😅 Ja zas nerozumiem tomu si robiť stromček 30 sekúnd pred stedrovecernou vecerou.
Ja ho vyťahujem väčšinou okolo Mikuláša keď už sa deti tešia ale kedy ho davaju ostatní je mi dosť jedno.
Nerieš čo robia a hovoria ostatní. Rob čo vyhovuje tebe.
Ak ti vyhovuje ozdobiť stromček ráno 24. decembra a na troch kráľov ho schovať je to ok.
Ak ti vyhovuje vianočnou výzdobou vyzdobiť celé obydlie 17 novembra a nechať to tak do konca februára je to tiež ok.
Zi a nechaj žiť.


Je to skoro ale každého je to vec 🙂 kto si ako urobí tak ma 🙏