Je výhodnejšie bývať na vidieku alebo v meste?

ankajocka
5. aug 2011

Ahojte, je vyhodnejsie byvat v byte v meste alebo na vidieku v dome?

juliagregor
5. aug 2011

v meste v dome 😀

cmulinko
5. aug 2011

zalezi od toho ake mas priority a ocakavania a samozrejme moznosti.ak si co i len pri jednom obmedzena,tak vyhodnejsie byvanie je vlastne tvoje jedine dostupne byvanie....sama ci s rodicmi...byt ci dom a mesto ci vidiek .vsetko je o moznostiach a o zivotnej situacii v ktorom sa nachadzame.ja osobne snivam o peknom dome s peknou zahradkou na kludnom mieste s vybornymi susedmi a nedaleko mojej vysnivanej a velmi dobre platenej praci 😕 😀

ankajocka
autor
5. aug 2011

@juliagregor
@cmulinko
dakujem vam.-.. ono by bolo najidealnejsie byvat v meste v dome.. kedze tam mame priatelov atd..
lenze v meste mame jednoizbak- co je nic..
na kupu noveho bytu treba cca 50 000€+ este nieco mozno na rekonstrukciu- ale kedze svokra prepisala dom na mna a na priatela tak rozmyslame nad byvanim tam- a tam tiez su nutne peniazky na rekonstrukciu- a prevadzkovat aj byt aj dom si dovolit jednoducho nemozme..
mesto je mesto vsetko po ruke, priatelia,znamy..
ale tak na dedine je viac priestoru..zelene a mam pocit ze by nas to stalo menej penazi..

cmulinko
5. aug 2011

@ankajocka ja som dievca z dediny....zila som tam do svojich 15 rokov...potom prisla stredna skola a isla som na intrak do mesta...neskutocne super zmena pre pubertacku 😀 volnost a nove moznosti 🙂 .na intraku som bola cele moje studentske roky...7 rokov v meste.teraz zijem v zahranici v mensom meste,ale zijeme v dome a oproti mam lidl...na 500m lekaren,masiara,mc donald,benzinku,skolku,robotu...proste vsetko nevyhnutne je pri ruke....myslim si,ze mam aj dobrych susedov 😀 ,len najradsej by som bola za to ak by toto vsetko bolo na slovensku a nie 2500km od domova 😔

emapol
5. aug 2011

Velmi zalezi na tom, ako budete v tom dome byvat a s kym. My sme po svadbe isli byvat do domu, do takeho maleho mesta, skoro dediny, ku svokrovi, ale chybalo mi to, ze nemam vlastnu domacnost, ze skoro vsetko bolo podriadene svokrovi, to ako si tam nazival a zvykol si na to. Bol to starsi dom, bolo nutne vela veci prerabat, my sme si prerobili dve izby. Nechcela som investovat do domu, ked som nemala istotu, ze tam aj ostanem. Nakoniec sme pred rokom odisli byvat do mesta a do bytu, kde budu mat deti lepsie moznosti na vzdelavanie, lekarov a pod. Volila som samostatnost, pred peknou zahradkou a na dvor chodim k rodicom. Tazko sa mi prisposobovalo, takze zalezi na tom, ako sa ty prisposobis a ci budes mat v dome samostne oddelene byvanie, alebo budete dve gazdine v dome, ale vtedy sa aj dobre vztahy vedia lahko narusit.

maminuska
5. aug 2011

@ankajocka ja bývam v meste a vlastne som tak žila celý svoj život , ale akonáhle by sa mi naskytla príležitost prchala by som na vidiek.
Mám psychicky veľmi náročnú prácu , k tomu deti a psov a jediné čo si cez víkend želám aby sme boli spolu, išli niekam na turu a do prírody. Okrem toho mám veľmi uzky vzťah k pôde, k zvieratám ( mám na to vyštudovanu jednu z vysokých škôl ).
Mne, a mojim detom nákupné centrá a MC Donald nič nehovoria.
Nechápte ma zas tak že by som chcela žit niekde na lazoch bez elektriky vody a plynu a chodila spat so sliepkami, to určite nie, ale žit tak do 15 km od mesta by som brala všetkými desiatimi.

cmulinko
5. aug 2011

@maminuska kazdy ma svoje tuzby,ktore nie vzdy vie aj zrealizovat...ja si tiez nepotrpim mat nakupne centrum za barakom ci ten mc donald co mam 500m 😉 ...ja som ho tam nepostavila a tiez mi nemusi hovorit nic 🙂 ,ale zas na druhej strane uz sa mi par krat stalo,ze som potrebovala rychlo nieco nakupit a bola som vdacna za obchod cez ulicu....a vdacny je aj moj manzel,lebo vie,ze za 10 min som doma 🙂 a aj deti vydrzia bez mami 10 minut 🙂

terrs
6. aug 2011

V menšom mestečku kúsok od hlavného mesta 🙂

modrofuzik11
6. aug 2011

pre male deti je vynikajuce byt na dvore. a to uz nehovorim o mne ako mame. len ich tam vypustim a hraju sa 🙂 ja za nimi pridem, bez toho, aby som sa musela malovat, v pohodlnych teplakoch a roztahanom tricku 🙂 pre male deti jednoznacne rodinny dom.

gretkab
6. aug 2011

Kazde ma svoje pre a proti. V meste je viac moznosti (skoly, kruzky, lekari...), na vidieku kludnejsi zivot. Ja som nikdy nechcela byvat v dome, teraz byvam a nevymenila by som to za nic na svete. Nie je nic lepsie, ako "vypustit" deti na zahradu, ked je pekne. Ale zas je to za cenu napr. toho, ze tam nie je tolko prilezitosti (kruzkov) pre deti, resp. ze do prace musime dochadzat...

vefi89
6. aug 2011

bývala som v meste v byte, teraz som na dedine v dome...oboje má svoje klady aj zápory 🙂 ak by som mala ešte jednu možnosť na výber, bol by to dom na kraji mesta 🙂

syslica
6. aug 2011

Súhlas s vefi a juliagregor, z dôvodov, ktoré tu už boli uvedené 😉 Podobná téma už na MK bola tu: https://www.modrykonik.sk/forum/tema/bydlite-v-...

ifek
16. aug 2011

Ja som bývala 18rokov v paneláku v meste, naši kúpili dom na vidieku keď som mala 15nas zo začiatku to bola len chata ale nakoniec sme dali hlavy dokopy a povedali sme si že bude lepšie bývať na dedine a byt predať. Keď sme sa s mojím manželom brali, rozhodovali sme sa pre byt ale nakoniec sme ostali bývať s našimi čož neľutujem, neviem si totiž to predstaviť že by som bola s malým zavretá v paneláku, viem aj tam sú ihriská ale záhrada je pre malé dieťa na nezaplatenie a ja by som to určite nemenila máme to do mesta necelých 13km a keďže máme auto nie je nikdy problém zájsť tam 😎

cobhan
16. aug 2011

vyrastala som v byte v meste, neskor som sa prestahovala do zahranicia do velkomesta a momentalne s manzelom zijeme v malej dedinke asi 6 km od mesta. Autom to mam do roboty 10 minut a rodinny domcek si neviem vynachvalit. Pohoda, pokoj, zahradka..no co vam poviem, spat do mesta by ma uz asi nikto nedostal. Ked sme byvali v centre, kusok od roboty (10 metrov), tak som myslou robila 24 hodin denne, nejako som nevedela vypnut. Teraz akonahle vyjdem z mesta robota neexistuje az do dalsieho dna 🙂

ywana
20. aug 2011

Celý život som bývala v paneláku v meste a za žiadnych okolností by som sa nesťahovala na dedinu. A netúžim ani po rodinnom dome, mne je byt postačujúci. Nepotrebujem záhradu, máme na sídlisku pekný park na okraji lesa. Manžel je z dediny, ale tiež by už naspäť nešiel, život v meste mu vyhovuje.

Všetko záleží od životného štýlu, ktorý človek žije...

beru30
20. aug 2011

Tak ako niektore pisu, kazde byvanie ma svoje pre aj proti. Ja som byvala viac ako 20 rokov v panelaku v "betonovej dzungli" (ako sa hovori Petrzalke) a uz 7 rok byvam na dedine a do panelaku by som uz nikdy nevratila. Nevyhodou je cestovanie, ak clovek nema auto, ale ten pokoj, relax na terase, vsade okolo priroda a pocit ze staci otvorit dvere, prejst dva kroky a sme so synom vonku. Co si neviem vynachvalit su medziludske vztahy na dedine.....ked chcem vratit susedke 2 vajicka tak sa pomaly urazi ze co to robim, ked sme sa vratili z dovolenky tak susedia mali prehlad co sa okolo nasho domu dialo (SBS zadarmo 🙂 ), priatelske posedenia a ulici pri vinku 😉 a tak podobne. Samozrejme vsetko je uhol pohladu a kazdemu vyhovuje nieco ine.

lebo5
20. aug 2011

ja som teda 28rokov žila v paneláku a teraz 3,5 roka žijeme v dome na dedine ale chceme to predat a isť späť do bytu do mesta. ked chceš byvat na dedine musíš mat v prvom rade kopu penazí, lebo musíš stále dochádzať, dom zhltne fakt koooopu penazí. byt proste prerobíš a bývaš, v dome sa ti stále niečo kazí, zateká, plesnivie, nehovorím keby strechu vietor zobral 🙄 , ani ten dvor nie je len vypustiť deti, treba ho udržiavať, kosiť ..... ale to je vec názoru, ja som isto za byt v meste 😉

denduska
20. aug 2011

@ankajocka ahoj my sme sa stahovali z 1,5 izbaku v centre KE na dedinu Panu Bohu za chrbtom doslova...pre deti je to naozaj super, vzduch je sviezi...ale my s mm stale spominame na mesto 😀 na dome je roboty ako na kostole..a to stale..nejde len o to zrekonstruovat si dom a mam na dlhsie vystarane...ale furt kosit (kupit kosacku)...drevo rubat (kupit sekeru, pilu)...atd atd..ani sa mi nechce pisat..proste dom je neskutocny zrac penazi a energie...ja svojho muza ani nevidim, pride z roboty o pol piatej ak nema nocnu a podho okolo domu robit...do vecera...lezie mi na nervy ze vsade sa musime trepat autom a dobreze nie balit ako na vylet 🙄
Ja som byvala vyse 20 rokov v dome (a vlastne moji rodicia stale byvaju) takmer v centre KE v dome s malou zahradou...parada 😵 Aj ked teraz by som uz asi volila dom na okraji mesta rozhodne v spojeni mhd.

lillika
24. aug 2011

ahojky.ja som zila v Blave v panelaku do 25rokov.teraz som uz 7rokov dievca z dzedziny a do bytu uz by som nesla 🙂 .

exupery
24. aug 2011

Ja som vyrastala v meste na cinziaku,ako super vsetko nadosah,praca nadosah,obchody a tak,ale teraz odkedy mame malu som rada,ze sme na dedine,blizko mesta,meme auto,vodicak,nie je problem zbehnut,ked nieco potrebujeme,a mala tu je omnoho stastnejsia a spokojnejsia ako v meste,sice aj tu sme v bytovke,ale je tu plno deti,vela mamiciek,proste super...

renatkas
24. aug 2011

ja som vyrastala na dedine blizko BA s kompletnou obcianskou vybavenostou a teraz v BA takze to viem porovnat... Klady pre dom: Ziadny sused ti nedupe nad a pod bytom, mas vlastny pozemok a deti maju volny vybeh na dvor, neni nic lepsie ako v lete sediet na terase a popijat kavicku alebo sa kupat v bazene, mas sukromie...
Zapory: musis viac casu travit pracami okolo domu - kosenie, praca v zahradke, aj ked pre niekoho je to relax... musis byt mobilna, ked nemate na dedine pre deti nejake kruzky alebo sport tak treba dochadzat do mesta

Klady pre byt: my byvame v BA a kedze nesoferujem napriek tomu ze mam vodicak, vsade sa lahko dostanem MHD, cize jedine plus pre byt je pre nas to ze nebyvame s rodicmi a to ze sa bez auta dostanem vsade a tiez mozno plus je to ze tu neni co robit, iba bezne domace prace a varenie co mas raz dva hotove a pre akcnejsie gazdinky je to nuda.
Zapory - veeela vela od hlucnych susedov az po obmedzenie volneho vybehu deti, v lete v horucavach sa potis na slnku na ihrisku a v zime mrznes a bezcielne sa tulas kocikom 🙂 na dedine len supnes kocik na terasu a dieta je na vzduchu a spinka, alebo si stavia snehuliaka a nemusis nad nim drzat straz nonstop...

lujza123
24. aug 2011

jednoznacne 2-3 izbovy malicky prizemny domcek s minizahradou na kraji mesta alebo nejakej dediny do max. 5 km od mesta 😉 ..aby sa dalo zbehnut do mesta na bicykli a taxik v piatok v noci by nestal majland....zivot v hornej dolnej mimo civilizacie je pekne drahy, vsade sa musi dochadzat busmi, autom, potraviny s vysokohorskou prirazkou, ziadne skolky skoly atd. A tiez ziadny obrovsky xxx rokov stary polorozpadnuty barak obklopeny rolami lebo to je drina od rana do vecera........ale aj to by som brala, len nie do panelakoveho komouskeho bytu na sidlisku neeeeee ..kralikaren

mamutka
24. aug 2011

musis vediet do coho ides, napr.dedina kde nie je kanalizacia a zo suseda sa po rokoch vykluje mental, ktory zumpu odvadza pod tvoj dom a vsade po uradoch ma pribuznych, to je ciste peklo...aj dedina, ktora nema chodniky a matky s kocikmi chodia po krajnici - mam mraz na chrbte ked to vidim, ale zial take dediny su, ak je starosta flakac co len gulase pred volbami riesi a pol dediny jeho rodina, tak smola....poznam to dost dobre.
sme v meste, hlavnom, znami nas lutuju, kym sem nepridu - ticha stvrt, kusok od nas velky park so vsetkymi moznymi ihriskami, do lesa peso 20 minut, do casti mesta pod lesom, kde su len domceky je to do 10 minut, lesopark s kopou ihrisk je autom 5 minut, moznosti na vylety v okoli su super a nekaje nakupne centra mame na haku...pod oknami tenisove kurty a do prace to mam 5 minut peso.....
ale keby som mohla byt v dedinke za mestom, takej kde je prijemna komunita, super starosta, co sa aj stara, dobra infrastrukture, idem, keby som mala zit v meste kde je sama krcma, zlodeji, spina a hluk, tak mesto neberiem, iba ak z nudze....pozri sa na prostredie okolo, co ti ponuka, zohladni vsetko, nejde o to ci mesto alebo dedina, ale o to ake to miesto pre zivot bude....

zuzkaremiaska
25. aug 2011

Ahojte,35rokov som žila v meste v bytovke,potom v dome. Vyše roka sme v dome na dedine a len sa tu trápim. Neznášam ten smrad z dobytka,večer zavýjajú psi,ráno škriekajú susedine kohúty pod našimi oknami,vetranie nehrozí. Keď sa niečo v dedine ,,šuchne,, , hneď to vie každý. Prechádzka s kočiarom o ničom, chodím ako blúdna ovca. Bývame pri potoku,tak sme zažili aj potopu.A sme akoby odrezaní od sveta.Niekedy mám pocit,akoby som bývala na Marse. som spoločenský typ, potrebujem okolo seba ľudí,kamarátky, niekoho,s kým môžem porozprávať, prejsť sa cez mesto,po námestí, ísť na zmrzku či kávu... Našťastie zháňame byt v meste,Dúfam,že sa nám to podarí!!!

cigaretka5
25. aug 2011

@lujza123 a aky je rozdiel medzi trojizbovym domom s minizahradkou a bytom? no ak dom tak nech je zahrada kde maju deti vybeh a nie kde vidia susedia a vsetci okoloiduci. A neviem ako casto budes chodit taxikom vecer v piatok do mesta ked mas doma dietky. Teda nemyslim ze detmi skoncil spolocensky zivot ale sama na sebe vidim ze zabavka bez malej mi pride nudna az zbytocna.
My osobne mame dom na dedine 15 min od okresneho mesta hodinu od BA a mozem doporucit. Neriesim ako nahodena zbehnem k susede a teraz ked je hic je zahrada kde ma nikto nevidi, kde je priestor pre bazen a opalovanie hore bez na nezaplatenie. Neviem si predstavit take intimco v minizahradke v radovke niekde pri BA , co stoji rovnako ako 100 metrovy byt v Petrzalke..................

cigaretka5
25. aug 2011

@zuzkaremiaska tiez mi niekedy chybaju kamosky - x rokov som zila aktivny spolocensky zivot v BA, ale nastastie mame este byt aj v BA, takze ked je mi smutno zbalim dieta a idem kocikovat do BA na par dni 🙂

vroni
26. aug 2011

Ja v bývaní na dedine pozitíva nevidím. Možno deti do 3 -5 rokov, že sú vonku a netreba im stáť za chrbtom, ale inak.... Bývame priamo v centre "veľkomesta", všetko je na dosah ruky, práca, škôlky, školy, krúžky, divadlá, kiná, reštaurácie.. Pre dieťa sme mohli vybrať škôlku/školu aká vyhovuje našim predstavám a nie takú, ktorá je tu, krúžky si vyberala malá podľa svojho záujmu a nie podľa ponuky, žijeme pomerne spoločensky (dieťa berieme dosť často so sebou, nevidím dôvod ho nejako zo života vylučovať), takže by nám mesto bytostne chýbalo. A že je v meste ruch? No je, a? Mňa menej rušia roboši, ktorí začnú buchotať o siedmej než zbierka hysterických kohútov z celej dediny o štvrtej ráno (vrátane víkendov) a mulatujúci puboš od susedov je tiež ľahšie spacifikovateľný než 27 maniakov zo susedstva, ktorí musia nedeľu čo nedeľu kosiť trávu/púšťať cirkulárku už od šiestej ráno. 🙄 🙄 🙄 Takže pre mňa osobne je bývať na dedine identické s pobytom v očistci (doplňte si pôžitky podľa vlastných predstáv)
A v živote ma nenapadlo riešiť, ako nahodená zbehnem k susede (evidentne ani susede), bazén síce nemáme, ale sprchu na terase áno a kúpalisko máme cca 500 m od domu, takže nemám pocit, že v lete strádame...

lujza123
29. aug 2011

@cigaretka5 ..no podla mna je to dost velky rozdiel byt a dom..a hlavne pokial ide o klasicky sidliskovy byt, maly, zle vyrieseny v xxxx poschodovom osarpanom baraku plnom vseliakych hlucnych susedov..kde jediny kus travnika pred domom je plny psych hovienok alebo smeti takze len take polihovanie na travicke v lete asi sotva......dom je dom, da sa pristavit, zvacsit atd......mat velku zahradu a sukromie je na nezaplatenie...ale ja to berem skor s toho praktickeho hladiska...jednak maly pozemok=mala cena, mala zahrada=malo prace kosenia atd...a aj na minizahradke je viac sukromia a kontaktu s prirodou a otvorenym priestranstvom ako na balkone v bytovke..aj keby je ten balkon neviem ako velky.....a k tomu taxi v piatok..nuz kazda to mame inak...ja rada chodim na koncerty alebo len tak posediet von s priatelmi ...preco nie mala spi a doma som kazdy vecer takze aspon ten piatok alebo sobotu sa idem vyvetrat

lienockaa
30. aug 2011

dom na malom pozemku, na okraji mesta, alebo aj na dedine, ale ta nesmie byt daleko od mesta a hlavne musi byt na hlavnej trase nejakej dopravy, ci uz bus, alebo vlak..pre mna ma aj dedina aj mesto svoje caro..som z dediny, ale od vysky som vlastne byvala v meste a pacilo sa mi, ze je vsetko dostupne..ja totiz nejazdim autom, takze dedina daleko od mesta je pre mna ako byt odrezana od sveta..ale inak je na dedine vacsi pokoj, to je fakt..pre male deti super, pubertaci uz trochu somru..vsetko ma svoje pre a proti..

viera27
31. aug 2011

@vroni som 15 km od BA. Kruzky si syn vybera v BA, nakolko tu obaja pracujeme (+ vsetci nasi susedia). Do centra BA mi to trva menej ako niekomu napr. z Dubravky. Byvala som aj v panelaku aj v dome. Mozem povedat len tolko, ze dom je dom. Nie je o com. Podstatne je vsak kde si ho kupis. Ked sa pristahujes do novej lokality, kde su vsetko mladi ludia tak je to neskutocne. Vsetci do jedneho sa tu pozname, pomahame si, deti nam spolu vyrastaju a zakazdym ked vyjdem na cigu pred barak, tak mam s kym pokecat. Spolocenskeho zivota az prilis 😀 . Kazdy vecer niektory z nas griluje alebo sedi pri vecernom pivku/vinku, staci sa len pridat. Ale ked nechces,tak si len pekne zalezies za svoj plot, ku svojmu bazenu, na svoju terasu a uzivas si. Jednoducho vsetko do coho tu kopnem mi vravi "pane".
A to nie je o tom ci byvas v dome alebo v byte. To je o ludoch ktorych mas naokolo. A v panelaku je vacsia pravdepodobnost "starousadlikov", ktorym vadi kazde zakopnutie vasho dietata.