icon

Kde nájsť inšpiráciu na marcipánové torty?

avatar
nutka
4. mar 2007

Ahojte mamulky,
mohli by ste ma nasmerovat na nejake stranky, kde by sme sa inspirovali marcipanovymi tortami alebo figurkami na nich? Chceli by sme nieco vynimocne a rozkosne ku krstu..... 🙂 Nieco take/podobne ako v albume "marcipanove torty".
dakujem...........

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 12. jún 2026 · 206179 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Marshmallow fondant sa dá vyrobiť doma z penových cukríkov Haribo Chamallows (balenie ~175 g) a práškového cukru v pomere približne 175 g cukríkov : 750 g práškového cukru s pridaním 2 polievkových lyžíc citrónovej šťavy a krátkym nahriatím v mikrovlnke.
  • Hotové poťahovacie hmoty ako K2 (1 kg, mandľová príchuť) sú bežne predávané v cukrárskych potrebách a e-shopoch (napr. peceniehrou.sk, svetpecenia.sk) a dajú sa farbiť gélovými farbami Wilton.
  • Návody, inšpirácie a pomôcky (Patchwork cutters, návody na mramorovanie, fotoalbumy) sú dostupné na stránkach modrykonik.sk, tortyodmamy.sk, mimibazar.cz, dortomanie.cz a vo fotoalbume picasaweb/google.


Najčastejšie otázky

Q: Ako presne vyrobiť poťahovaciu hmotu z marshmallows?
A: Použije sa približne 175 g penových cukríkov Haribo Chamallows (rubino), 2 polievkové lyžice citrónovej šťavy alebo vody s arómou a 750 g preosiateho práškového cukru; cukríky sa krátko nahrejú v mikrovlnke, nechajú napučať, zmiešajú s cukrom a vypracujú na cesto, ruky a fóliu sa natierajú rastlinným tukom alebo cerou.

Q: Kde a akú hotovú hmotu kúpiť, keď nechcem robiť domácu?
A: Hotovú hmotu K2 (1 kg, mandľová príchuť) predávajú e-shopy a obchody s cukrárskymi potrebami ako peceniehrou.sk a svetpecenia.sk; v diskusii bola zmienka o T-FORMAX (Dubnica nad Váhom) a o objednávke K2 za 6,14 + poštovné.

Q: Ako farbiť poťahovaciu hmotu na tmavé/čierne/šedé odtiene?
A: Odporúčané sú gélové farby Wilton (spomína sa cena krabičky ~100 korún), práškové farby treba najskôr rozriediť kvapkou vody; na čiernu/šedú viacerí používali aj čierne jedlé uhlie (čierne uhlie) pomaly pridávané, pretože bežná čierna potravinárska farba sa ťažko zháňa.

Q: Ako skladovať a ako s hmotou pracovať medzi použitím?
A: Hotovú hmotu uchovávajte zabalenú vo mikrotenovom sáčku v mrazničke; pred použitím ju nechajte rozmraziť a krátko nahrejte v mikrovlnke, aby zmäkla; pri spracovaní natierajte ruky a pracovnú fóliu rastlinným tukom alebo cerou a valkajte na fólii, hrúbka potahu odporúčaná ~4 mm.

Q: Ako dosiahnuť mramorový efekt na potahu?
A: Oddelite cca 1/3 hmoty, zafarbite ju, vyvaľkajte dva- alebo trojfarebné hady a „zmyčkajte“ ich spolu (točiť ako zväzok) a opakovane stláčať/stočiť; v diskusii bol zdieľaný návod na mramorovanie z atecousa.net.

Q: Ako upiecť poschodovú alebo obdĺžnikovú tortu bez špeciálnej formy?
A: Na obdĺžnik alebo netradičnú veľkosť vyrežte kruh z papiera, položte ho na dno hrnca a pečte cesto priamo v hrnci (bez mastenia), pri pečení začať na 180 °C, potom znížiť na ~150 °C do dopečenia; pri nivelovaní korpusu sa odporúča okamžité obrátenie vybraného plechu a u vrchnej vrstvy otočením dosiahnete rovný povrch.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Marshmallow fondant z penových cukríkov funguje ako lacná domácia alternatíva pre poťahovanie a modelovanie figúrok.
  • Hotové hmoty typu K2 sa v diskusii hodnotili ako ľahko spracovateľné a vhodné na farbenie gélovými farbami.
  • Gélové farby Wilton sú odporúčané pre intenzívne odtiene; práškové farby treba pred použitím trochu rozpustiť.


Sporné názory

  • Niektorí používatelia uviedli pomer 175 g marshmallows : 750 g práškového cukru ako štandard, iní pracovali s menším množstvom cukru (okolo 400–450 g) a hlásili rozdielnu lepivosť a chuť.
  • Použitie chladenia hmoty pred vyvaľkaním je sporné: niektorí radia hmotu nechať zmäknúť v mikrovlnke a nechladiť, iní chladili hmotu alebo tortu pre lepšie spracovanie.


Otvorené otázky

  • Optimálny presný pomer práškového cukru k rôznym značkám marshmallows pre konzistenciu bez „kroúpania“ v ústach.
  • Presné mikrovlnné časy a výkon pre jednotlivé množstvá cukríkov, aby hmota napučala bez prehriatia.
  • Ktorá značka práškového cukru (lokálne dostupná) dáva najlepšiu konzistenciu fondantu pri domácej výrobe.


Spomenuté značky a firmy

Haribo Chamallows,JOJO,VEXTA,K2,Wilton,T-FORMAX,peceniehrou.sk,svetpecenia.sk,tortyodmamy.sk,mo...

Spomenuté produkty a metódy

marshmallow fondant (z Haribo Chamallows),JOJO marshmallows,VEXTA penové cukríky,K2 poťahovacia hmota,Patchwork cutters,Wilton gélové farby,práškové potravinárske farby,čierne jedlé uhlie (aktívne uhlie),postup 175 g marshmallows + 750 g práškového cukru + 2 PL citrónovej šťavy,nahriatie v mikrovlnke,mazanie rúk a fólie rastlinným tukom/cerou,valiaci film/fólia,hrúbka potahu ~4 mm,uloženie v mrazničke v mikrotenovom sáčku,korisťovanie/marblizing (mramorovanie) technika,parížsky krém,pudingový krém,mramorové cesto,spôsob pečenia v hrnci s papierovým dnom

Miesta a osoby

Nitra,Dubnica nad Váhom,Bratislava,Moravanoch nad Váhom,Košice,Dr. Cunderlik

avatar
aduskatt
11. apr 2013

@dm1 tie preplatky veru potesia🙂)) ja som mala nedoplatok 40.tak teraz mam flasu od kavy prazdnu a z kazdej torty tam dam 2 EURa🙂

avatar
evuska32
11. apr 2013

@aduskatt taký obyčajský banánový...banánový puding zmiešaný s maslom...ten môžem? Robila som čokoládovo-banánovú tortu pre deti

avatar
luciahromadkova
11. apr 2013

ahoj dievcata nestiham vas citat 😒 malujeme 2 izby- robime drobcovi izbicku 😉 , dnes navyse som bola na skoleni (uz sa pomaly chystam do prace...), ale tak nakuknem ked mam cas a tesim sa ked vas docitam 😵

a kto by vedel poradit, na buduci tyzden by so chcela robit tortu pre kolegyne do skolky a rozhodla sa skor pre kvetinovu tortu, lebo na postavicky to chce moju pripravu a predpripravu /este si netrufam/ a vzhladom k domacemu vybuchu po malovke, radsej nieco jednoduchsie/ no co by som uz zvladla, co som uz robila/ ... a tiez torta je darcek odo mna... a kolegyne su aj starsie aj mladsie tak skor nieco decentne, jemne...

chcela by som nieco taketo mozno ina farebnost (zltozelena, fialkova...este neviem), myslite, ze tie pasy na vrchnom poschodi su malovane, alebo z potahovky? dakujem za radu

avatar
aduskatt
11. apr 2013

@evuska32 musis dat do kremu vyssi podiel masla ako pouzitej tekutiny, potom mozes....ciez ak si robila z pol litra mlieka, tak do kremu musi ist aspon 500 g masla, aby mohol ist pod potah........ najlepsie bude asi, ak si z kremu oddelis par lyzic bokom a do toho vmiesas maslo🙂

avatar
aduskatt
11. apr 2013

@luciahromadkova ako pozeram, tak pozeram, mne sa zdaju malovane

avatar
zsuzsu
11. apr 2013

@kvietocek7 Ahoj. Necitala som vsetky rady co Ti pisali, ale akurat dnes som o tom citala na nete do hmoty sa obali kockovy cukor ten vacsi. Ale zasa neviem ake velke chces ma tie kocky 🙂

avatar
zuzana92101
11. apr 2013

@mimcak supeer, aj ja robim prvu svadobku 😉

avatar
evuska32
11. apr 2013

@aduskatt jáááááj ďakujem 🙂 no to som neurobila...a teraz aké mám možnosti? čo dať pod ten mliečny marcipán? urobiť ešte z pudingu a mlieka 1/2 dávku v pomere 1:1 alebo stačí napríklad džem? ja som amatérka....ale akože úúúúúplnááááá 😀

avatar
sticker
11. apr 2013

@evuska32 No ak máš doma maslo tak ho vyšľahaj s cukrom a to daj... 🙂 To maslo je asi základ pod poťahovku....

avatar
evuska32
11. apr 2013

@sticker ďakujéééém...teraz si spomínam, že som to niekde čítala - teda že maslo vymiešané s cukrom - inak prečítať týchto cca 5000 strán je riadna fuška 😀

avatar
florentina
11. apr 2013

@luciahromadkova taky bych řekla, že je to malované, ale můžeš udělat i z hmoty.

@evuska32 pod potaho můžeš dát víc věcí, ale vždy musí ta převažující složka být máslo, neb šlehačka, pudink aj. potahovky rozpouští zevnitř. Většina z nás tu používá jen máslo s cukrem, případně s dorbky z korpusu. Můžeš dát i kakao aj... Jinak pod potah lze třeba i nutela, ale tou nevyrovnáš nikdy ten povrh, tím máslem ano, v lednici to necháš pěkně ztuhnout a pak potáhneš...

avatar
luciahromadkova
11. apr 2013

dievcata pozri niekedy sem.., nadherne inspiracie na torty
http://www.studiocake.com/

avatar
luciahromadkova
11. apr 2013

@florentina dakujem 😉

avatar
luciahromadkova
11. apr 2013

@aduskatt dakujem a tiez mame nedoplatok 70E ale mi mame vsetko na elektriku, kedze tu v BA 😠 nemame a ulici vobec plyn, tak aj kurime aj varime a pecieme a ohrievame vodu v bojleri na elektriku...., ale mame krb, tak potom este drevo, takze aspon tak menej elektriky... mesacne zaloha 150 E 😖,
tento rok to bude zas zaujimave...dlha zima...

avatar
luciahromadkova
11. apr 2013

@evuska32 a este tam mozes do toho masla s cukrom mrsknut nutelu.... 😉

avatar
florentina
11. apr 2013

@jakelina děkuji moc. A z těch 9 vajíček maximum jsi dělala, že se tam víc nevejde, nebo že jsi víc nepotřebovala? Já už jsem se pro ten Kenwood rozhodla. Líbila se mi ještě ta Eta Gratus, co dávala odkaz @pristela , ale našla jsem na ní opravdu hodně špatných referencí. Teda hlavně v tom smyslu, že zůstává při šlehání a hnětení na stěnách mísy krém a musí se ručně dávat zpět a že tak ten robot ztrácí v této, pro mě podstatné, funkci smysl. A četla jsem to na více portálech. Takže to jsem zavrhla. Na ten Kenwood jsem našla veskrze pozitivní reference. A vyhovuje mi zpracováním i funkcemi, samozřejmě až na tu cenu 😀 . Ostatní značky jsem zavrhla většinou kvůli malé míse či plastovým součástkám aj.
No tak jsem si říkala, hurá, mám vyhráno, tedy vybráno. No a to jsem se spletla, mají těch modelů na můj vkus nějak moc. Líbil se mi ten KMX, ale ten má malý výkon. Tak aspoň hurá, vybírám "jen" mezi tou řadou Chef a Major. Jen mě mate, že i tam je tolik typů...No a vzhledem k ceně teď řeším zda ten Chef s větší výbavou a nebo ten Major, který má hlavně tu větší mísu 6,7litrů, ale na ten bych cenově dosáhla jen v té zakladní verzi. Já sice na vše, mimo hnětení a šlehání, robota doma mám, tak právě zvažuji, zda to potřebuji či ne, že bych mohla ten původní zase dát pryč, ať tu nemám dva roboty, kam s tím pak....Vcelku by mi asi ten Chef stačil, jen stále řeším tu mísu...tak nevím, zda od toho robota nečekám nemožné, jakože třeba korpusy na těch 30cm stejně budu muset dělat v ruce, neb se do žádného nevejdou a já tu zbytečně blbnu...no nevím....

avatar
aduskatt
11. apr 2013

@evuska32 len obycajne maslo s praskovym cukrom staci.ja davam aj trochu omrviniek z korpusu a lyzicu nutely, ale to netreba nutne

avatar
aduskatt
11. apr 2013

@luciahromadkova no bez plynu Ti to nezavidim

avatar
dajna11
11. apr 2013

muffinky Monster High...lebky sa nevyhli ani mne....čo už 😀 😀

avatar
jakelina
11. apr 2013

@florentina víc se tam asi nevejde, to už mi vešlo tak tak. 😉

avatar
zuzka444
11. apr 2013

ahoj...prosim vas moze mi niekto napisat pribinacikovy krem.na tortu?

avatar
bambula1307
11. apr 2013

@florentina ahoj ja mam Major Premier Kenwood KMM 760, mam ho od 2008, misa je fakt velka a dobra..dam tam aj 20 bielkov..co mi v pohode vyjde na 4 platy ..teda rolady. Velmi dobre sa mi s nim slaha. Ja som k nemu dostala len nahradnu sadu metlu K-lopatku a hak v nereze. Nic ine v tedy nebolo, mm mi k nemu kupil mlyncek na maso. Ja som si dokupila jednu metlu s hrubymi drotmi na tuhe kremy ako je na likerove spice, alebo na venceky..tam sa vari taky husty pudingovy..a na tej prvej som si tak odpalila dva drotiky na metle..teraz ju pouzivam len na bielky..teda sneh a kremy maslove ..slahacku. No kedze mam 3 metly je to ok a..mozem si dokupt novu ak treba.
Je trosku hlucny,ale vykon ok..aj kysnute na knedle v pohode mi vymiesi...tak isto linecke cesto.
Tie nove modely su krasne a maju vselijake funkcie..ako zabudovanu vahu ohrev..a ja neviem co este.. ale mne tento zatial uplne staci 🙂. Ja som zan dala vtedy 530e v metre.

avatar
evuska32
11. apr 2013

@aduskatt ďakujem 🙂
@luciahromadkova ďakujem 🙂 inak tá nutela musí byť origoš či môže byť aj tá dvojfarebná náhrada napr. z Lidla?
@florentina ďakujem za radu 🙂

kočeny ste zlaté 😉 ak sa to, čo vytvorím bude podobať na poťahovanú tortu, pridám foto sem 😀 ak nie, nafotím zvieratká, čo to skonzumujú 😀 ak prežijú 😀
PS: toto bude moja prvá torta vôbec v živote!!! takže asi tak 😉

avatar
florentina
11. apr 2013

@bambula1307 jé, děkuji moc za reakci...a dá se i v této velké míse šlehat i v malém množství, třeba jen 4 vejce?

avatar
bambula1307
11. apr 2013

@florentina ano da jasne aj 4 bezproblemov 😉

avatar
jakelina
11. apr 2013

@florentina já jsem ho dostala jako překvapení, vybíral manžel a mám bez všech ostatních mlýnků atd. Jenom klasický mixér, mísu a tři nádstavce do ní. Mám právě doma taky ještě jeden robot, na tom strouhám zeleninu na saláty a melu maso, tak mám na skladování o jednu věc navíc, ale počítám s tím, že jak se mi ten starý robot pokazí, tak si pak dokoupím co budu chtít na ten Kenwood.
Mísu si klidně vem větší, já takové velké dorty moc nepeču a když už mám náhodou najednou dva nebo více dortů, tak snad pokaždé chtějí jiný korpus, tak stejně šlehám každý zvlášť a peču spolu dva málokdy. Větší než z 9 vajec jsem ještě nepekla. 😒

avatar
evuska32
11. apr 2013

kočky čo robíte s mliečnym poťahom, koľko ho budem potrebovať na potiahnutie torty obyčajnej o priemere 24 cm? mám recept 200g pr. cukru, 200 g suš. mlieka, 3 ČL oleja, 3 PL medu...to bude stačiť? či máte nejakú osvedčenú a odskúšanú dávku?

avatar
dagmarmustafa
11. apr 2013

@vlada111 Uuuuuuzasneeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

avatar
pristela
11. apr 2013

@florentina och moje nervy fakt ? ja som nan nenasla zle recenzie, porazi ma zas hladat iný ☹ ☹ som hned mrkala co si davala ty , ten jeden ee, a ten druhy ano ale vyse 500€ ja na mixer nemam a ani nedám , zas až tolko nepeciem a ani nebudem ☹