Ktorá z vás rada fotí?

briketa
8. mar 2009

Ktora z vas este rada foti, nielen deti? Ako ste pokrocile a aky mate fotak, objektivy? Na co sa zameriavate, chodite na fotovikendy? 🙂

sisa2
13. júl 2010

@bambi2 - ja som objednala tiez cirkularny polarizacny ... a nad prechodovymi uvazujem o hitech.
cokin je system pre stvorcove filtre, aj tie hitech su stvorcove. len hitech su UV stale. tak asi kupim tie.
prechodove sede idem do znacky formatt, sklo je sklo. ale tie ceny 😕 🙄

bambi2
13. júl 2010

@sisa2 nad prechodovymi neuvazujem zatial.. co ja viem, UV by mal byt kazdy fitler... pozrem na fen formatt, u nas v ch som nevidela tu znacku..

sisa2
13. júl 2010

prechodove som chcela farebne - modry, oranzovy, tabacco ...
no a ten formatt - kuki sem - http://www.photonet.sk/shop/prechodovy-sedy-nd8...

bambi2
13. júl 2010

@sisa2 ten vyzera byt super... aj ta cena 😉

sisa2
13. júl 2010

hlavne ta cena 😀 😀 😀

zajo79
13. júl 2010

ja pockam kym bude fotovideoshop po dovolenke a chystam sa objednat uv a polarizacny. zatial bude stacit. a mam zalusk od f. hoya.

mate este neaku inu stranku kdeby ich mali? ak by sa mi nechcelo tyzden cakat objednam z ineho eshopu

sisa2 waaaaaaaaaau, gratulujem k 70-200f2,8 😵 😵 ved to musi fotit same 😀 tesim na fotky. ved ho odbal a fot stahovanie 😀

ja som objednala s dlhsim ohniskom 70-300 f4,5 az ...ale vraj staci nato naco potrebujem. nasla som si naucte 400ecok navyse.... tak blbaaa, mohla som pockat a mohla som mat univerzalny 24-70f2,8... no niesom blba???? tak idem do pevnej 50tky, alebo blesku. este si rozmyslim co skor.

sisa2
13. júl 2010

@zajo79 - UV mam aj na setaku, aj k tomuto som kupila. bez toho nejdem von. a hlavne ked aj maly chce "fotit" 😀 uz sa naucil, ze sklo chytat nesmie, ale tak obcas sa postasti a su pacicky vsade.
zatial so ho len vcera vecer vyskusala, krasny bokeh spravil, juj, az mi srdce zapistalo 😵 😀 manzel sa smial, ze fotoorgazmus ... no ale fakt, paradicka. my sme teraz u svokrovcoch, takze bojove podmienky, to sa mi to moc nechce vytahovat. a hlavne nemam kabel na stiahnutie, ja blba netusim, v ktorej krabici skoncil ☹

neboj, tele sa ti tiez zide ... a 24-70 dokupis neskor 😉 ja uz tiez pokukavam po niecom dalsom (chyba mi sirokac), manzel ma vydedi 😀
tiez rozmyslam nad externym bleskom, len v tom nemam absolutne jasno, musim nastudovat - kedy, co a ako.

co sa tyka eshopov, pozeram photonet.sk, prolaika.sk, megafoto.sk a kupodivu maju na niektore veci dobre ceny aj na dunaj.sk 😕 🙂

zajo79
13. júl 2010

ja uz ma mam najdeny aj sirokac aj makro co chcem. a bez toho sa fakt nepohnem 😀 aspon viem co chciet k narodkam a na vianoce. to mal muz vzdy probleeem, ze co... tak uz nema. 😝

bambi2
13. júl 2010

@zajo79 aj ja som sa rozhodovala co prve ci blesk alebo 50tku... ale ta 50tka to vyhrala, pretoze aj tak fotim viac cez den, pri mori, takze myslim, ze sa mi objektiv viacej zide na foto dcery, nie?? svetla (slnka) je tam dost...
blesk mam uz vybraty ale budem muset poslat muza do kasina na dovce 😀 uz parkrat dosiel s plnymi vreckami, tak pocitam ze tentokrat donese tez mne na vybavu😀 😀 😀
moj filter by mal prist do konca tohto tyzdna pol. cirkularny, mozno uz zajtra, som zvedava... 😉

bambi2
13. júl 2010

@zajo79 len skoda ze tych sviatkov je tak malo?!!! 😀 😀 😀

bambi2
13. júl 2010

hmmm... ked tak nad tym rozmyslam, ja mam svatek skoro kazdy den 😉 vzdy ked si volaco kupim alebo objednam... 😀 😀 😀

zajo79
13. júl 2010

nekupujem si veci len na sviatky... no take vacsie musi byt prilezitost... a ked nie, ved ja si ju najdem. hold... rodicovsky prispevok je cista almuzna.

ale treba postupne... super vybava dobre fotky nerobi, treba sa ucit, postupne zdokonalovat.... a ak sa da na co najlepsom "naradicku" 😀

bambi2
13. júl 2010

@zajo79 pravda... 🙂 no ved to ucenie, keby bolo este viac casu... ja som zvedava, mam teraz 5 kniziek, kedy sa k nim dostanem, ked uz ta vybava pomaly je... a casom (dufam!!) bude este lepsia... a tu si doprajem az ked budem viac toho vediet... zatial to staci celkom... 😉

zajo79
13. júl 2010

co mas ake knizky? od kellbyho su super, tie mam, su super. chystam sa na majstrovske prace s DSLR..ci ako sa to vola...

potom portrety, makro... i ked v kellbyho knizkach je takmer vsetko zhrnute, ziadne poucky, ale len vystizne popisane ako dosiahnut to co zahrna mini kapitola.

briketa
autor
14. júl 2010

ahojte dievcata, citala som ze sa bavite o filtroch, aky si vybrat prechodovy. to naozaj zavisi v akych podmienkach fotite.
ked niekto byva v krajine s vysokym slnecnym svitom vybera vyssi stupen, ked nie, tak nizsi.
Otocny polarizacny filter treba kupovat taky, aby nevignetoval. Su hrubsie a tensie prevedenia. Otocne su lepsie v pouziti ako pevne srobovacie, lebo sa volne nastavuju, ale zase cistit ich je problem.
Na UV filter netreba horibilne investovat, je vlastne mechanickou ochranou objektivu, ale ostatne je uz lepsie kupovat kvalitne. Dobra a cenovo dostupna znacka na SVK a v Cechach je Marumi, okrem tych uz spominanych vyssie znaciek.
Niekto spominal, ze Cokin fitlre nie su dobre. Preco sa Ti zda? S Cokinom je zaznamenana dost velka spokojnost, ja som videla zase reklamacnu fotku na polarizak HAMA, bolo to teda dost nestastie. Na obluk by som sa im vyhybala.
Farebne filtre (nemyslim oteplovacie, vyslovene farebne) su uz na specificke fotenia, ak niekto nema financny problem nech sa kludne "vyradi" a kupi vsetky, ale ak niekto obracia korunky, netreba ich na bezne fotenie. V postprocese sa da hravo nastavit hocijaky farebny filter.
Do beznej vybavy podla mna staci UV na ochranu objektivu pred skrabnutim prednej sosovky a polarizak proti slnecnym odrazom v prirode a na zosytenie farieb.
Ja sa chystam niekedy len tak zo zvedavosti rozobrat objektiv co mal autonehodu a uz mu niet pomoci (nikkor 16-85mm) nech vidim ako to vo vnutri vyzera a funguje. Potom to pofotim. Ale to az naozaj ked budem mat cas.

briketa
autor
14. júl 2010

Bambi, ale Cokin filtre si neporovnavaj s BW . To je ako porovnavat Ferrari s VW. Oni ni esu v rovnakych kategoriach. Cokin by som tak porovnavala s Hoya filtrami a BW s Heliopanom. 🙂 vtedy je to fer

monika0001
14. júl 2010

ahojte

môžem sa pridať?
som veľmi rada že som našla takúto tému.. Fotenie milujem..
Teraz robím kurz a potom idem na ďalší ... ale mám pociť, že fotiť ako niektoré tu asi nikdy nebudem 🙂
Mám kamošov a kamošky, ktorým sa moje foto strašne páčia, ale ja keď vidím tie vaše fotky som hotová... krááása!!!!

monika0001
14. júl 2010

Ja sa totiž sama nie a nie naučiť robiť s časom. mám s tým veľký problém.. ani na tom kurze mi to nevedia vysvetliť aby som tomu pochopila 😅 asi som dilina...

@briketa - tie tvoje fotky.. no nemám slov....

zajo79
14. júl 2010

ahojte.

@monika0001 vacsina ludi foti na prioritu clony,tak to skus aj ty, a cas pochopis casom. tiez som z toho dilino, ale skusam... na jeden zaber zvysim, nevyjde to znizim - ale to len v ramci skusania, ze co to robi. Neodvazim sa fotit na manual ci prioritu casu ked niekam ideme, ci ked nieco fotim "na ostro" ....mozno v buducnosti sa tomu dopracujem.

deti boli chore, potom som bola KO ja...som nemala tyzden v ruke fotak, vcera vecer som ho musela len tak vybrat a podrzat nachvilu, co mi chybal 😅 to aky abstaaaak 😝

monika0001
14. júl 2010

@zajo79 - hej tiež fotím na prioritu clony ale sú zábery kedy by treba aj čas.. ale veď nejako sa k tomu hádam dopracujem 😉

zajo79
14. júl 2010

no ved aj ja, vtedy skusam... ked je priestor, ze si to mozem vyskusat v pohode..ked nie...tak ani neskusam.

bambi2
14. júl 2010

@briketa to nebolo porovnanie, iba som napisala ze cokin nepoznam a podla toho co som sa docitala, su vraj B&W najpredavanejsie sice trochu drahsie oproti hoyi alebo hame, tak budu hadam aj dobre... 🙂

monika0001
14. júl 2010

inak aby som nezabdlu mám NIkon D 40 a nikon D 60. 40 je v krabici zbalená, lebo sa mi podarilo hneď v drhuý deň odpáliť objektív 😅 tak som dostala D 60.. ten si strážim ako oko v hlave i keď za tú 40 som ja nemohla..
objedtív okrem základneho mám ešte tento http://www.nikonusa.com/Find-Your-Nikon/Product...

veľmi dobre sa s ním fotí.. 😉

zajo79
14. júl 2010

@monika0001 neda sa to opravit? ved ked sa odpalil objektiv, tak telo fotaku by malo byt v poriadku...ci sa mylim? nieco je aj fotaku?

ten isty objektiv mi ma prist...az buduci tyzden sice... som zvedavaaa. fotis s nim aj bezne rodinne fotky?

monika0001
14. júl 2010

@zajo79 - myslela som tým odpálil toto: bláznila osm sa so psom, lebo mmm mi omylom zobral kluče a ja som ostala ráno doma zamknutá a hafan potreboval ísť von. Tak som sa rozhodla ho zabaviť a porpi tom fotiť.. tak ako sme sa bláznili skočil mi na remienok od foťáka a bum.. na objektíve sa mi kúsok zlomilo a už to viac nedržalo po kope. iba tak že som fotila dvomi rukami - jednou som držala foťák a druhou som tlačila objektív ku telu 😅
Hej telo je v poriadku. kvázi teraz keď mám dva objetívy môžem používať aj tú 40.. vidíš.. to mi nenapadlo.. dakujem 😀

(ale ja som iba občas ako blondína 😀 😀)

no idem to hneď vyskúšať...
lebo vtedy ked sme chceli nový objektív tak nám povedali, že na D40 ich moc nie je. tak som zvedavá či to pôjde...

monika0001
14. júl 2010

tak nevyskúšam hned bo Foťák mám v aute.. ale pripravila som to a dám vedieť... 😉

monika0001
14. júl 2010

@zajo79 - a áno fotím s ním aj bežné ale musím byť ďaleko aby sa mi to tam pomestilo 😀
ale robí oveľa krajšie fotky... 🙂
Vraj je dobrý aj na portréty.. 😉

zajo79
14. júl 2010

na portrety je lepsi objektiv z dlhsim ohniskom.. ale toto uz je moc a ani svetelnost nema taku dobru... to mam do lesa 😀

zajo79
14. júl 2010

na zvieratka

briketa
autor
14. júl 2010

bezne zhrnutie na fotenie deti:
RYCHLOST ZAVIERKY
spiace babatko - 1/60 - 1/125
batoliace sa dieta - 1/125 - 1/250
pobehujuce dieta - 1/250 - 1/500
dieta na hojdacke - 1/500 - 1/1000
_____________________________________
ked fotime z ruky bez stativu
1/4, 1/8, 1/15, 1/30 prilis pomale na ostry zaver
1/60 je hranicna hodnota pre pevnu ruku
dostatocna rychlost: 1/125, 1/250, 1/500, 1/1000, 1/1500

Na zmrazenie pohybu:
prilis pomale: 1/4, 1/8, 1/15, 1/30, 1/60
1/125 je hranicna hodnota pre pevnu ruku ak je pohyb rychly
dostatocne rychle: 1/250, 1/500, 1/1000, 1/1500

ISO (sum)
-slnecny jasny den ISO 100
-slnecny den v miernom tieni
(napr. pri dome na terase) ISO 200
-zamraceny den (nemusi byt
ciernava, ale nevidiet slnko) ISO 200-400
-svetlo z okna ISO 400
-interier bez blesku ISO 800 a vyssie
- fotenie niekoho predstavenie na scene
ISO 1600
-fotenie sportu v halach bez blesku ISO 1600

CLONA
f/4
velmi otvorena clona (velka diera v lieviku) - na co si zaostris, to bude ostre, vsetko ostatne je rozmazane = dobre na portrety/ selektivne zaostrenie

f/22
malo otvorena clona (mala dierka v lieviku), vsetko na zabere bude ostre, dobre na krajinky, architekturu

Fotenie deti: vo vseobecnosti zaostrenie na nos poskytne ostru celu tvaricku
Ked fotime portret dietata, priemerna dobre pouzitelna clona je f/4, f/5,6, az po f/7.1
Pri velmi malom clonovom cisle sa casto stane, ze mame krasny DOF, ale zaostrene len jedno oko. V niektorych pripadoch je to OK, ale niekde sa ziada cela tvaricka, alebo aspon obidve ocka.

Este taka blbosticka. Pomocka ako zvolit spravnu rychlost zavierky = zvolte si cislelne najblizsiu rychlost : pozrite cisla na objektive - fotis napr. s objektivom 50mm, ked chces dobru ostrost, zacni s 1/60. Vzdy ju mozes zvysit na 1/125 a vyssie, ale nizsie velmi nechod, lebo cim zmensis rychlost, tym viac je sanca na rozmazanie zaberu.
Objektiv 18-70mm zacni s rychlostou 1/100, 1/125 radsej ako nizsie.

Samozrejme vsetko zavisi od okolitych faktorov svetla, expozicie a osobneho zameru.