Ktorá z vás rada fotí?

briketa
8. mar 2009

Ktora z vas este rada foti, nielen deti? Ako ste pokrocile a aky mate fotak, objektivy? Na co sa zameriavate, chodite na fotovikendy? 🙂

carrie84
18. feb 2012

@zuzkaremiaska - ja tak celkom s babami nesuhlasim. Jasne, ze zrkadlovka je lepsia volba, ale ked na nu raz nie su peniaze, tak co... Tu som nasla celkom slusnu recenziu - precitaj, mozno pomoze. http://www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/foto...
Ide o to, ci sa ti chce cakat a setrit na zrkadlovku alebo potrebujes fotak hned. Toto si rozhodnut musis sama. Ja som pred rokmi mala kodak - ultrazooom a stacil. Ked prestal stacit, tak sa jednoducho tie peniaze na zrkadlovku nasli (ale to som bola slobodna a bez deti 😉 ) Na megapixels prilis nepozeraj - ono je pekne, ked ma fotak 16MP, ale musi mat k tomu aj adektvatne velky snimac a to pri ultrazoomoch a kompaktoch nehrozi. A co myslis tym, ze mamicky si chcu fotky zvacsit? Akoze sa tomu budes venovat tak, ze budes fotit cudzie deti? Ak hej, tak potom jednoznacne zrkadlovku - ale tam sa fakt priprav na investicie.

lucqa
18. feb 2012

@zuzkaremiaska ak sa chces tomu venovat seriozne, tak jednoznacne radsej starsiu zrkadlovku ako kompakt. Alebo ak Ti uz mamicky platia a mas vybudovanu nejaku klientelu, tak by som brala na splatky a zo zarobku splacala.
A ak chces na tom zarabat a robit kvalitne fotky, tak urcite musis ratat s investiciami a nie malymi 😕

slovakia13
18. feb 2012

@zuzkaremiaska ja som v novembri kupila compakt(lebo nebolo na zrkadlovku), tiez vyborne recenzie atd je vyborny ,ale ako som tomu prepadla ,tak som trosku olutovala zbytocnu investiciua o 2 mesiace neskor som aj tak zainvestovala do zrkadlovky......ten nikon co chces stoji 200 myslim,tak radsej dosetri tu stovku a kup zrkadlovku 🙂

annika11
18. feb 2012

@zuzkaremiaska ja asi budem súhlasiť s tým, čo už odznelo, ked sa tomu chceš venovať, tak ťa kúpa zrkadlovky neobíde, na začiatok ti stačí nejaký lacnejší typ, časom zainvestuješ do lepšieho alebo aspoň do lepšieho objektívu....ja ti poviem na rovinu, ak by som si chcela dať odfotiť dieťa a mala by som na výber fotografa s kompaktom a druhého, ktorý fotí zrkadlovkou, tak by som si jednoznačne vybrala zrkadlovku....
Ja tiež nemám ten najdrahší typ zrkadlovky, skôr niečo pre amatérov, ale fotí krásne a záujemcovia sa tým pádom dostavujú skoro sami od seba 😉 neuvažuješ, že by si si kúpila napríklad na splátky? potom ked sa ti to rozbehne, tak si budeš splácať z toho, čo si zarobíš...ale si na začiatok zaobstaraj nejaký starší typ z bazáru, kým prídeš na to, čo a ako a naučíš za zaobchádzať so zrkadlovkou.........môj skormný názor, aby som to uzavrela je, že kúpiš teraz kompakt, nebudeš spokojná, lebo očakávaš oveľa viac a nakoniec o pár mesiacov aj tak kúpiš zrkadlovku alebo to vzdáš

zuzkaremiaska
18. feb 2012

Baby,ďakujem za rady,nápady a skúsenosti. Súhlasím,čo tu odznelo. Máte pravdu,zrkadlovka je zrkadlovka,darmo.
Veď práve tohosa bojím:kúpim niečo lacné a potom to budem ľutovať a šetriť na zrkadlovku.

bihan
18. feb 2012

Fotila som asi 3 roky ultrazoomom a nech sa to hrá na čo chce, je to len lepší kompakt s možnosťou pár kreatívnych nastavení.. nič viac. Viac než na 400 iso sa s tým fotiť nedá, možnosť zvoliť si akože závierku 2,8 je len také dekoratívne číselko.
Nič to nemení na fakte, že sa dajú pekné fotky nafotiť aj iPhonom.. na ephote bol o tom krásny článok, ale to musí mať človek v ruke a oku. Veľmi veľa ľudí si myslí, že si kúpi dobrý foťák a ono to už bude fotiť samé.. no.. bude.. len s akým výsledkom? 😀
Fotenie je nádherný koníček, ale nesmierne náročný na financie a čas, pretože ak sa niekto dostane na určitú úroveň, tak mu proste kompakt (aj keď superzoom) nemôže stačiť... nehovoriac o tých ďalších vyšších leveloch 😀

zuzkaremiaska
19. feb 2012

@slovakia13 Kde by som za 300eur kúpila zrkadlovku?

domyyy
19. feb 2012
zuzkaremiaska
19. feb 2012

@domyyy jeeej,super,ďakujem.Ty tie zrkadlovky poznáš,že si mi ich odporučila?

domyyy
19. feb 2012

@zuzkaremiaska tieto som našla do tých 300eur 🙂 pozri recenzie na obidva... viac kočiek tu má ten prvý canon 1000D ale zdá sa mi, že niektorá má aj Nikon D60 sú to už staršie typy, ale nemyslím si, že by boli zlé na začiatok 🙂

páči sa recenzie:
http://www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/foto...

http://www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/foto...

domyyy
19. feb 2012

@zuzkaremiaska ak by si ešte vedela došetriť tak by sa dali nájsť lepšie najmä novšie typy, všetko závisí od toho koľko si ochotná počkať, alebo skôr investovať 😒

lenkatomo
19. feb 2012

dobry den amicky, dakujem jedne mamicke a pridavam sa so svojou radostou, ktorou ma obdaroval moj manzel pod stromcek, je to kompakt, ako citam, pisete ze by ste radsej volili zrkadlovku, manzel sa radil s dvomi profesionalnymi fotografmi, ti mu poradili prave tento model CANON SX 40 HS Powershot.....prave kvoli tomu, ze som uplny zaciatocnik a so zrkadlovkou by som si nevedela poradit, predsa len tahat dva objektivy na dovolenku, na kazdu prechadzku, oslavu a tak, to sa este necitim....mam vsak par problemov.....keby mi to islo, detaily mi zle zaostruje, neviem nastavit spravne iso, clonu, blesk, pomer stran, na tlac, rozlisenie....neviem, ake tam maju byt hodnoty,aby to bolo optimalne, manzel len povie, daj tam auto....no naco mi potom kupil taky fotak ?
prave chcem aj vediet, ked fotim bez blesku, fotky su tmave a neostre, tiez nechcem pouzit blesk, lebo Terezka mi ocka zatvara chudatko moje, co ju tolko osvietim a iso? kamoska mi poradil len 200 alebo 400 a ten blesk presne je problem, nejde mi to bez neho dobre, ako mam potom tie parametre nastavit, ked mi tak zle a neostro odfoti???
a posledna vec, program, kde mozem upravovat fotky, uz mi mamicka jedna zlata napisala, ze ked odfotim uz ciernobielo, prifarbit malej napr. len maslu vo vlasoch nejde, skor odfotit a potom upravit na ciernobilu a urobit jednu vec farebnu.....
vopre vam velmi velmi pekne dakujem za cnne rady 🙂

slovakia13
19. feb 2012

@zuzkaremiaska neviem ako na sk ,ale pouzita sa da urcite zohnat .....nie som znalec ,ale taky pentax je urcite lacnejsi ako nikon ,alebo canon .kukni aj ine znacky .pozri na fotograficke fora

slovakia13
19. feb 2012

vidim ,ze ste uz poradili 😉

dosa
19. feb 2012

@lenkatomo sk chces rozumiet foteniu, dobre by bolo najskor naucit sa nieco o zakladnom trojuholniku ISO, cas, clona - ak pochopis suvislosti, budes vediet, kedy ake iso nastavit http://www.fotografovani.cz/art/hp_foto/rom_exp...

fotit doma kompaktom bez blesku robi problem aj mne, pretoze treba nastavit vysoke iso a to uz kompakt nezvlada pekne fotky spravit, mozno preto sa ti zdaju neostre... ak das nizke ISO, zrejme ti fotak dava velmi kratky cas a ten ti tiez k ostrej foto nepomoze. vsetko so vsetkym suvisi, naozaj je nutne na zaciatok mat paru kedy, preco a ako sa sprava nastavenie ISO/cas/clona

dosa
19. feb 2012

@lenkatomo som sa zle vyjadrila, nie velmi nizky cas, ale velmi nizku hodnotu casu = dlhy cas... je to take zaludne, ale casom sa to vryje do hlavy 😀

rabiva
19. feb 2012

@zuzkaremiaska suhlasim s dievcatami, len tak narychlo som nasla http://www.fotozona.sk/bazar/?ident=4405#adv cena 300€ alebo http://www.fotozona.sk/bazar/?i_advert_type_1=1... cena 210€ pozeraj tiez bazos.sk, neviem ake su tieto starsie typy 😎

Ja sa vytesujem, dnes pribudla pevna 50tka 😅 😅

slovakia13
19. feb 2012

@lenkatomo skus si znizit intenzitu blesku 🙂 nastuduj manual k fotaku a potom vsetko co radi @dosa 🙂

slovakia13
19. feb 2012

idem este po radu 🙂 stalo sa vam ,ze aj napriek nizkemu isu je fotka zasumena ? idem hladat na nete ako tomu predist 😝 ak mate skusenosti hodte radu 😉 diiik

katuska26
19. feb 2012

@annika11 počuj čítala som že tie polypropylenové pozadia sú tenké presvitajú a robia odlesky 😕 aké máš ty skúsenosti?

olienka12
19. feb 2012

@katuska26 nerobia odlesky cierne je v pohode, pod biele davam bielu deku aby nepresvitalo

katuska26
19. feb 2012

@olienka12 super chcem asi biele na začiatok 😉 potom časom čierne tak idem kúpiť teda... a ešte ako je to zabalené asi ee v rolke však? je to poskladané? nebudem tam mať záhyby?

annika11
19. feb 2012

@katuska26 je to v rolke, nebudú záhyby, je pravda, že presvitá, treba podložiť a odlesky mi zatiaľ nerobilo...

katuska26
19. feb 2012

@annika11 a čo pod to dávaš??? aj keď je to pri stene tak to presvitá? len rozmýšľam že ak kúpim to väčšie ako to budem presúvať 😕 😅 😕 😅 to mi je záhada, však to ani do auta nezmestím 😀 ked plánujem fotiť v iných priestoroch...

katuska26
19. feb 2012

@annika11 mm sa smeje že to aby mi nejaký jeep kúpil alebo nákladiak 😀 keď som mu povedala že to má 2,7m 😅 že ako to idem prenášať 😖

annika11
19. feb 2012

@katuska26 no na presúvanie by som brala niečo iné alebo ten menší rozmer. Ten sa ti zmestí do auta...ten väčší je podľa mňa skôr do štúdia, neviem si predstaviť, že by som to niekam vláčila....čo sa týka podloženia, ja som si to minule normálne doma nalepila na stenu 😀 síce som potom trocha v pc musela pridať jas, ale bolo to v pohode, hlavne, aby tam nebol žiaden objekt, ako stolík alebo stolička, lebo to bude vidno. Alebo zoberieš nejakú svetlejšiu deku a pripneš si ju štipcom zozadu 😀

katuska26
19. feb 2012

@annika11 asi tak, na presúvanie to moc nieje 😒 len mám fotiť aj tehuľku a dosť vysokú a neviem si predstaviť ako sa tam bude krčiť... juuj toto je hroznééé ani tak ani tak 😝 ešte ma napadá kúpiť dvojmo to menšie.... 😕 v tomto prípade by bolo naj latkové len to sa krčí 🙄 ako dá sa to upraviť potom na foto ale robota naviac...

lucqa
20. feb 2012

ahojte, ja som tiez rozmyslala nad tym polypropylenovym pozadim, to je taky material ako obrus? A ked sa to casto zmotava a rozmotava, nerobia sa na tom take zlomene miesta?
ja mam biele latkove 3x6m, ked bolo zadupane, tak som ho hodila do pracky, ozehlila a znova zavesila a cierne este nemam, to by mi stacilo aj mensie a pozerala som aj na tie farebne, ale nejak si to neviem predstavit v praxi, zdaju sa mi tie farby prilis syte 😕

katuska26
20. feb 2012

@lucqa a látkové je super však, len tá cena 😒 to by sa mi aj dobre prenášalo ach jaaaj toto je fakt drahý koníček 😅

lucqa
20. feb 2012

@katuska26 ja som kupovala latkove odtialto: http://www.phototools.sk/produkty.php?slozka=po... pred rokom stalo 32 a teraz 47 😨
Vyhoda je, ze sa da zehlit aj zavesene a nemam ho teda na stojane, ale v stene mam lanko na zaclony, ale ved kuknite foto mojho mikroatelieru, minule som ho narychlo cvakla 🙂
ta miestnost ma okolo 2,5 m sirku, takze ozaj je to mikro