Ktorá z vás rada fotí?

briketa
8. mar 2009

Ktora z vas este rada foti, nielen deti? Ako ste pokrocile a aky mate fotak, objektivy? Na co sa zameriavate, chodite na fotovikendy? 🙂

ifkael
19. apr 2013

@slagy 🙂)) jaj. lebo som nato pozerala cez mobil a pozeraaam ze co mam hladat na fotke.. bola som v posteli s hnusnou anginou, ledva pozerala na svet- tak som nevedela, ci dobre vidim, resp. nevidim.... 😉

slagy
19. apr 2013

@ifkael sak jasne,... Ved kazdemu to do oka padnut hned nemusi 😀 😀 😀 pohoda. Bola som z toho strasne uzasnuta, take nieco "ine" sa mi podarilo poprvy krat, v podstate sa ucim, fotim , fotim a fotim 😀 , potom pridavam fotky, citam kritiku a ucim sa na vlastnych chybach....ale to asi kazda z nas 😉

Akore uzdravenie prajem 😉

mirca
23. apr 2013

Ahojte, znami ma presviedcal, ze dobry, trochu drahsi kompakt sa uplne vyrovna zrkadlovke, da sa nastavovat clona a cas a uplne najfasa, ze netreba menit objektivy...ja sa v technickych parametroch vobec nevyznam, ale je to tak? 😒 mozete mi, pls, vysvetlit rozdiely? dik 😉

aurorag
23. apr 2013

@mirca zalezi na tom, co chces fotit! ak iba momentky, rodinu, dovolenky a tak, nepotrebujes zrkadlovku. Aj zrkadlovka ma rezim uplnej automatiky, takze nafoti aj amater, ak chces fotit "umenie" s clonou a casom sa musis naucit pracovat, nie je to uplne lahke. Moja sestra ma "drahsi kompakt" a nosi velmi pekne fotky z dovoleniek. My mame doma zrkadlovku a naozaj niekolko objektivov, ale ja som doteraz fotila rezimom automat alebo poloautomat, az teraz sa ucim, ako na to.

aurorag
23. apr 2013

@mirca ale na naozaj serioznu fotograficku pracu asi radsej zrkadlovku.

mirca
23. apr 2013

@aurorag mam namysli umelecke fotenie ... predpokladam, ze s kompaktom sa asi neda robit rozmazane pozadie, tou clonou sa nastavi len jas

ale aj pri foteni v automatike, bude nejaky rozdiel? v kvalite a tak ...

aurorag
23. apr 2013

@mirca rozmazane pozadie urobis aj vo photoshope... 🙂
kvalita v automatike v zrkadlovke je rovnaka.... tym manualnym rezimom vies dosiahnut roznu hlbku ostrosti, atd.
Ale nebudem ta miast, ja som zaciatocnik. su tu baby, ktore sa v tom vyznaju podrobnejsie.

slagy
23. apr 2013

Vcera sme boli mrknut v prirode, ohromne sa fotilo. Skusala som manual na priorite casu, na priorite clony to neviem 😀 , rozmazava sa mi to cele a hrozne dlha doba uzavierky tam je. Preco?

Na tej druhej som mala dat jemnejsiu vinetaciu, je to tam dost vidno.

mirca
23. apr 2013

@aurorag dik, setrim si na zrkadlovku, chcem sa naucit fotit bez automatiky a on sa ma snazil odhovorit 😀, ze je to zbytocna investicia

vlastne chcem pocut, ze fotenie v manualnom nastaveni kompaktom sa nevyrovna zrkadlovke 😀 😀 a ak by mi nietko vedel vysvetlit aj preco 😕

natalienka12
23. apr 2013

@mirca Ja mám zrkadlovku, ale fotím stále v automatickom režime, nemám čas sa tomu venovať, si vravím, že jedného dňa určite, niekedy si nastavím pekne hĺbku ostrosti a s objektívom 50mm sa dajú urobiť pekné fotky, ale na to treba aj trochu citu, vedieť pekne komponovať, treba prax, dobre fotiť sa človek nenaučí s manuálom. A to, že s kompaktom dieru do sveta neurobíš je známa vec, o tom nepochybuj. Len ak si kúpiš zrkadlovku, tak sa to nekončí, časom budeš chcieť aj iné objektívy, extrerný blesk, je to drahý koníček. Držím palce.

bibb
23. apr 2013

@slagy ahoj, narazila som tu na tu temu nahodou, fotim nejaky ten rok, ale celkom iny zaner. Fotenie na manual je vtedy, ked si nastavujes vsetky parametre sama, vyuzivas pri kreativnej fotografii a neobmedzuje ta automatika pripadne poloautomatika, ako opisujes. Pri priorite clony si nastavujes clonove cislo a tym padom aj hlbku ostrosti, cas ti doratava samotny fotak, preto sa ti stane, ze ti da dlhsie casy, aby mal spravnu expoziciu (podla neho) a tym padom je fotka rozmazana. Treba ubrat clonu, pripadne zvysit ISO - zakladny expozicny trojuholnik. Pri priorite casu je to zasa naopak, cas si urcujes a fotak doratava clonu. Hadam je to zrozumitelne a pomoze, staci len studovat a skusat.
Inak co myslis jemnejsia vinetacia? Ja tam ziadnu nevidim 😲

slagy
23. apr 2013

@bibb dakujem , napisala si to zrozumitelne 😉 , musim skusat , skusat a skusat...
Vinetovala dom v zoneri, a stale tam vidimtaky jemne tmavsi pas stredom, zhora dolu.... Mozno bez nej by to bolo lepsie,...

bibb
23. apr 2013

@slagy jasne, ved kazdy sa uci, ale ta radost, ked na nieco prides a podari sa ti 😀

slagy
23. apr 2013

@bibb presne, ta je na nezaplatnie 😉

bibb
23. apr 2013

@slagy a tu vinetaciu neviem, ci myslime to iste, vinetacia je stmavenie obrazu od okrajov, byva to aj vada objektivu, robi sa aj softwarovo, tak neviem..ja na tom dome aj tak nic nevidim 😀

slagy
23. apr 2013

@bibb ja vinutejum v zoneri, ja mam od okrajov bledsie,... Mozno tam by sa to dalo nastavit ...

bibb
23. apr 2013

@slagy jaj tak, som hladala, ze kde je stmavene 😀

mirca
24. apr 2013

@natalienka12 trochu sa bojim, ze ked mi to veelmi nepojde, nebudem mat cas sa tomu venovat, vzdam to a budem fotit na automatiku 😒 a ked mi to nahodou pojde sa obavam tych dalsich investicii, ktore budem povazovat za nevyhnutnee 😀 ... ale niecomu sa predsa venovat musime 😉

natalienka12
24. apr 2013

Baby fotografky, aký máte program na úpravu fotografií? Používate photoshop alebo stačí zoner? ten je cenovo prístupný, chcem ho totiž mať legálne, ďakujem

aurorag
25. apr 2013

@natalienka12 ja mam ACDsee pro. a na tlacenie Cannon easy photo printer.

natalienka12
25. apr 2013

@aurorag a ako sa s týmto programom robí? koľko stojí? ďakujem

aurorag
25. apr 2013

@natalienka12 cenu si nepamatam, ja mam starsiu verziu, uz by potrebovala upgrade. mne s as nim dobre robi, ale takto ti to vysvetlit neviem. treba vyskusat. skus nejaky free download verziu, kym kupis.

michalag
1. máj 2013

@natalienka12 robim zo Zonerom a som spokojna 🙂

Baby, ked fotite fotite tak do formatu NEF+JPG ci len do NEF-ka? A ked tak ako to potom je z ukladanim na na net, ked podporuje len JPG, v com to prepisujete?

carrie84
3. máj 2013

@michalag - aj, aj fotim. Ako myslis, ze prepisat? Sak otvoris raw, upravis, co treba a potom dalej upravujes v nejakom editore - ja v PS - a das ulozit ako jpeg....

dosa
3. máj 2013

@michalag som asi blba, ale co je nef? to je nieco ako raw? 🙂 ak ano, tak v zoneri ked upravis raw, tak si zvolis do akeho suboru chces prepisat. dá sa aj do jpg a potom je v subore možnosť "uložiť na net" - v tom si spraviš mensi format.

či zle som pochopila?

ifkael
3. máj 2013

@dosa niesi blba, len nemas nikon ;) nikon ma raw subory s koncovkou .nef

ifkael
23. máj 2013

a co to vidim, resp. nevidim? uz je vsetko poskupinkovne a sem nikto uz nechodi?

dosa
23. máj 2013

@ifkael no asi to tak vyzerá, veľká škoda ☹

kvietocek7
23. máj 2013

@ifkael @dosa ale hadam nie 🙂 ja som stale taky mr amater takze len priebezne citam ale ak mate nejake fotecky mozte dat na ozivenie 🙂
uz davnejsie som tu nevidela @briketa co nove?

ifkael
23. máj 2013

neskusa tu niekto fotit na analog?