Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Mačacia leukémia

mijunik
16. apr 2015

Ahojte, potrebujem si prečítať Vaše názory alebo skúsenosti. Nášmu kocúrikovi diagnostikovali mačaciu leukémiu. Tominko (ten kocúrik) má 10 rokov, máme ho od malého mačiatka, je to pohodový, absolútne kľudný kocúrik, ešte aj vyšetrenia u veterinára znáša úplne v pohode, doteraz nemal vážnejšie problémy, až teraz toto... Je to vonkajší kocúrik, čiže chytiť to mohol veľmi jednoducho. Je to údajne vírusové ochorenie, ktoré sa vraj ale na ľudí ani na iný živočíšny druh neprenáša. Pre mačičky je ale nebezpečné a je, žiaľ, neliečiteľné. Mačička môže byť nakazená niekoľko rokov a neprejaví sa to, pokiaľ je mačička v pohode. No môže sa to prejaviť napríklad pri strese. Tomy sa pred Veľkou nocou zrejme priotrávil (vliezol kdesi do nejakej fialovej farby) a to to zrejme spustilo. Nesmie ísť von, lebo by mohol nakaziť iné mačičky a sám by mohol chytiť kadečo. Má ešte sestričku, sú z jedného vrhu, od narodenia sú spolu a mám pocit, že si chýbajú, lebo Baletka je zatiaľ vonku a nesmú ísť k sebe. Ona sa mi zdá nejaká nesvoja, myslím, že ho hľadá. Ak by sa ochorenie prejavilo aj u nej, tak ich môžeme dať spolu, ale vnútri, lebo na pozemok nám chodia cudzie micky a občas sem zájde aj šľachtená mačička švagrovcov a ako som spomínala - mohli by sa teoreticky nakaziť. Veterinárka ma ubezpečovala, že ochorenie nie je prenosné na ľudí, že to sa naozaj nemusím báť, ale keďže mám dve deti, som z toho nervózna. Máme teraz tri možnosti. Buď budeme mať Tomiho v dome, po hladkaní si budeme umývať ruky (budeme sa snažiť nezabudnúť), dostal aj nejaké lieky na zmiernenie symptómov, tak ich aj musí dobrať. Ale teda ja budem nervózna. Druhá možnosť je zavrieť ho na povale, ale to mi pripadá voči Tomimu kruté. On tam ide rád, ale z vlastnej vôle a nie, že ho tam zavrieme a vôbec ho nepustíme von. No a tretia možnosť je vyexpedovať ho do mačacieho nebíčka. Ale to mi je tiež proti srsti, má uhynúť len preto, že sa bojím niečoho, čo mi lekárka povedala, že nehrozí. Ako sa to ochorenie bude ďalej správať, to netuší ani veterinárka. Tomy tu môže byť ešte niekoľko rokov bez vážnejších problémov, ale môžu sa mu vytvoriť nádory napríklad na mieche alebo aj kdekoľvek inde a to už problém bude. Momentálne má vratké zadné labky, atrofiu svalstva zadných labiek a panvy, nevie bez problémov napríklad skočiť do vane (chodieva sa tam napiť). Je toho viac, čo Tomimu je (silný šelest na srdiečku, akútne problémy so sluchom alebo s porozumením), ale toto je asi najdôležitejšie. Zaujíma ma, či ste sa stretli s týmto ochorením u mačičiek a ak je tu odborníčka - fakt sa nemusím báť, že to Tomy prenesie na nás? Hlavne sa bojím o deti, lebo synček má tri roky, často si strká prsty do pusy, predtým pohladká Tomina... Baby, prosím poraďte, čo robiť?

devonrex
16. apr 2015

No najmä nepanikarit. Tato choroba nie je prenosna na ine druhy zvierat ani na ludi. OPAKUJEM, mozu sa nou nakazit len MACKY.
Precitaj si tento clanok a jeho pokracovanie: http://www.zverolekarka.com/FeLV_cast_1

Kocura by som urcite neutracala a ani nezatvarala na povalu 😠
Pokial je naozaj nakazeny touto chorobou (nechcem byt nedoverciva k veterinarke, ale niektori veterinari strielaju diagnozy ako sa im hodi) tak by som ho nechala v dome (a pochybujem silno ze ak je nakazeny on jeho sestra nie, kedze boli v blizkom kontakte).

Pokus sa postarat sa o neho s laskou a sprijemnit mu cas co mu ostava a nevyšilovat z toho, ze ti nakazii macacou leukemiou deti, lebo to je NEMOZNE.

Ak budes chciet, tu su dva odkazy na dve ceske macacie fora, su tam mnohe zenske co "vedia" a urcite ti v mnohom budu vediet poradit:
http://www.modrykocour.cz/forum/index.php
http://kocky-online.cz/forum/

mijunik
autor
16. apr 2015

@devonrex Ďakujem Ti, Tvoja odpoveď ma, ani nevieš ako, potešila a povzbudila. 🙂 Ten môj prvý príspevok možno vyznel dosť zle smerom k Tominkovi, ale fakt sa vo mne rujú dva živly - živel ochranárskej mamy ľúbiacej svoje detičky a živel milovníčky zvierat a kamarátky kocúrika - pohoďáka. S nápadom zavrieť Tomyho na povalu prišiel manžel, keď som nariekala, netušiac, čo urobiť. Ale ako som písala - príde mi to kruté, uväzniť Tominka. Aj doma je uväznený, ale to je iné, má tu dosť svetla, relatívne čisto a má tu hlavne nás. Manžel si myslí, že mačke stačí trocha svetla, čo preniká na povalu z dvoch malých okienok v streche. Ja tomu neverím, veď aj mačka potrebuje denné svetlo, aspoň podľa mňa, pachy zvonku, farby. Možno sa mýlim, ale kto by bol šťastný v prachu, pavučinách a prítmí počas celého dôchodkového veku??? 😕 Za tie linky Ti ďakujem, určite si to pozriem. Čo sa možnej nákazy týka, skôr sa bojím toho, že ten vírus trebárs u človeka môže spôsobiť nejakú inú chorobu, ale na druhej strane - to sú asi zbytočné špekulácie. No potešilo by ma, ak by som mala potvrdené, že priamo ten vírus v človeku jednoducho neprežije. Tominovi sa pomaly ako keby vracia chuď do života, to sa veľmi teším, už sa zas chce hrať (od Veľkej noci, ako mu začali tieto problémy, sa hrať veľmi nechcel alebo nevládal), nebyť tej atrofie na zadných labkách, tak ma ani nenapadne, že má problémy. Momentálne spinká vyvalený na gauči pekne na chrbátiku, ako do reklamy na pohodlie... 🙂 Ešte keď sa začne zase poriadne umývať (teraz to totiž trochu fláka), tak budem celkom spokojná. 🙂

ivanya
17. apr 2015

@mijunik Ked bude mat manzel napriklad chripku, zavri ho na povalu, aby vas nahodou nenakazil... Taketo napady mat ... 🙄 Kocurik je u vas 10 rokov, rozhodne si zasluzi dostojne a laskyplne dozitie. Ak mas aj napriek tomu, co ti povedala vet, stale pochybnosti, prever si to u ineho vet alebo si vyhladaj info na internete. Verim, ze to dobre dopadne (z tvojho prispevku citit, ze si laskava, len mas strach) a aj napriek diagnoze u vas kocurik stastne dozije (a tvojho manzela nenapadne nejaka dalsia hlupost 😕 ).

kaktusik007
17. apr 2015

@mijunik urcite daj otestovat aj jeho sestru. A docasne obmedzte navstevy svagrovej macky, resp. nech daju otestovat aj ju, pre istotu.

tato choroba.... v podsate tu ide o to ze musi byt separovany od inych maciek. Moze byt iba s tymi, co uz na nu pozitivne su.

ak by musel ist z domu prec, lebo proste ine macky co su u vas by boli zdrave a nie je mozne kocurika drzat v karantene -- tak je aj ina moznost, ako ho zavriet na povalu ci dat utratit.

staci, ak by si mu nasla domov -- niekoho, kto bude mat iba a vyhradne jednu macku a bude ju mat v byte... je viacero ludi, co by prichylili taketo zvieratko.... Ja by som u mojej macky, kedze je jedina u mna, nereisila, ci je alebo nie je pozitivna.... ano, je to zdravotna komplikacia a ano, dozivaju sa taketo macicky menej.... ale to neznamena, ze sa maju dat utratit, len kvoli tomu, ze su pozitivne...

ani hiv pozivitnych ludi nestrielame predsa 🙂 - to je akoze pokus o vtip, ze nie u kazdeho hiv poziivtneho prepukne aids..... niekedy je hned, niekedy o desat ci patnast rokov....

mijunik
autor
26. apr 2015

@ivanya
@kaktusik007
Kočky, ospravedlňujem sa, že reagujem až teraz... Vaše odpovede ma potešili. S Tominom sa majú veci tak, že bral 10 dní ATB kvôli ušku (mal údajne perforovaný bubienok a mal tam čosi, asi nejaké cudzie teleso, to tiež zistili na mačacej klinike vtedy, keď aj tú chorobu). Uško má teraz Tomy občas trošku priklopené, občas zatrasie hlavičkou, verím, že ho to len svrbí, ak sa mu ušný bubienok hojí (neviem ako dlho sa to môže hojiť). ATB už dobral, aj liečiky proti bolesti a na posilnenie zadných labiek, aj zmäkčovadlo stolice a zhodli sme sa na tom, že ho pustíme von. On totiž Tominko nebol, zdá sa, vnútri šťastný. Keď prežil 10 rokov vonku a zrazu ho zavrieme doma... Bol zmierený s tým, že nemôže ísť von, ale videla som na ňom, že je smutný. Občas sem na dvor zájdu iné micky, ale radšej prejdem dezinfekcou ráno a večer misky, Tomy a Baletka sa s inými mačičkami "nekamarátia", takže tam nejaká vzájomná úprava srsti nehrozí (len medzi Tomym a Baletkou), čiže ja verím, že iné micky sa nenakazia. A čo sa Baletky týka, neviem, či je zdravá alebo nie, zatiaľ sa nič neprejavilo, testovať sme ju nedali, lebo ona je veľmi obozretná a nedá sa chytiť v normálnom čase, len v noci alebo ráno, keď ideme do práce. No a ak by sa potvrdilo, že je nakazená, aj tak s tým nevieme veľa urobiť. Totiž ju zavrieť vnútri - to by zbesnela, vtedy by sa naplno prejavila prípadná choroba, Baletka je od malička klbko nervov, keď je nablízku môj manžel, bojí sa ho, neviem prečo. Mačička švagrovcov, tá keď sem príde, tak bude vnútri v dome u svokrovcov, čiže oddelene od našich mačičiek, ona je totiž interiérová mačička, tak jej prechádzky po dvore chýbať nebudú. Verím, že Tomy má dosť rozumu a nebude sa snažiť vyskočiť na múr a preliezť k susedom, lebo taký odraz zadnými labkami už, žiaľ, nedá... Hádam sa o to nebude pokúšať, lebo sa, chúďa, ešte niekde strepe a doudiera sa. Ak sa bude ponevierať len tu na dvore a občas dobrovoľne zájde dovnútra (už tak dnes aj včera urobil), tak bude snáď v bezpečí. Je úžasné pozorovať ho, ako si bahní v záhone kvetov a tvári sa, že tam absolútne prirodzene patrí... 🙂 No a asi začneme vyháňať z dvora cudzie mačičky v záujme zachovania celoplošného mačacieho zdravia.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli