Májové bábätka 2009
ahojte maminky, pridajte sa 🙂
Stručné zhrnutie
- Predné „vodové“ materské mlieko je redšie a slúži na uhasiť smäd, zadné mlieko je tučnejšie; odborný informačný zdroj v diskusii odporučil stránku kojeni.net ako referenciu o technike dojčenia.
- Fľaša s umelým mliekom môže podľa diskusie znižovať tvorbu vlastného mlieka, ako alternatívu rodičky odporúčali suplementor od firmy Medela (možno objednať v lekárni) alebo odsávačky a podávanie vlastného odsátého mlieka.
- Na problémy s kolikou a grgkaním rodičky v diskusii používali Espumisan (Espumisan L), feniklový čaj, masáž bruška v smere hodinových ručičiek a lokálne mastičky (Sudocrem, Pupik), pričom pediatri odporúčali aj konzultáciu a váženie v poradni.
Najčastejšie otázky
Q: Ako zistiť, či bábätko dostáva dostatok materského mlieka?
A: Sledujte prírastky a konzultujte váženie v poradni; v diskusii rodičky uviedli konkrétne hodnoty ako prírastok 270 g za týždeň ako pozitívny príklad a odporúčali pravidelné váženie u pediatra.
Q: Je „vodové“ mlieko normálne a čo znamená predné a zadné mlieko?
A: Áno, predné mlieko je redšie a slúži na uhasiť smäd, zadné mlieko je tučnejšie; diskusia odporúča stránku kojeni.net pre ďalšie vysvetlenie techniky kojenia.
Q: Ako dokrmovať tak, aby sa neznížila tvorba vlastného mlieka?
A: Diskutujúce odporúčali používať suplmentor (suplementor) od Medela pripojený k prsníku alebo odsávať vlastné mlieko odsávačkou a podávať ho z fľaštičky namiesto pravidného kŕmenia umelým mliekom; suplementor je podľa príspevkov dostupný v lekárňach.
Q: Čo pomáha pri kolike, grgkaní a častom „pokrčenom“ brušku?
A: Podľa skúseností rodičiek v diskusii pomáhali Espumisan (kupovaný ako Espumisan L), feniklový čaj, masáž bruška v smere hodinových ručičiek, masáž s olejom a lokálne mastičky ako Pupik; niektoré mamičky používali aj Sab Simplex alebo Sab simplex (simetikon).
Q: Ako riešiť bolestivé bradavky a podozrenie na mykózu?
A: Diskutujúce radili skontrolovať správne prisatie, kontaktovať lakt. poradkyňu a pri podozrení na mykózu nasadiť antifungálnu mastičku podľa odporúčania lekára; v nemocnici tiež odporúčali po dojčení utrieť bradavky vlhkou gazou a nechať zaschnúť.
Q: Ktoré čaje a nápoje sú v diskusii odporúčané pre dojčiace matky?
A: V diskusii sa spomínali čaje na tvorbu mlieka od Hipp a značka Babylove z DM, ďalej Leros pre dojčiace maminky; perlivé nápoje (napr. Vinea) rodičky niektoré pili po „odbublinkovaní“ (nechať odstať).
Závery z diskusie
Zhoda
- Suplementor od Medela a odsávačka sú v diskusii prezentované ako preferované alternatívy k častému kŕmeniu z fľašky, aby sa minimalizovalo zníženie tvorby materského mlieka.
- Espumisan, feniklový čaj a masáž bruška v smere hodinových ručičiek sa viacero rodičiek zmienilo ako účinné riešenia pri nadúvaní a kolikách.
- Sudocrem a Pupik mastičky sa v diskusii pravidelne používali na zapareniny a podráždenú kožu v okolí zadočka.
Sporné názory
- Niektoré rodičky považujú perlivé nápoje ako Vinea za nevhodné, iné ich pijú po „odbublinkovaní“; diskusia uvádza oba prístupy ako možné.
- Frekvencia kúpeľa novorodenca bola diskutovaná rôzne — niektoré mamičky kúpajú každodenne, iné každé 2.–3. dni.
Otvorené otázky
- Ako účinne zvýšiť tvorbu mlieka, ak ručné odsávanie alebo domáca odsávačka nezabezpečí zásobu (niekoľko rodičiek hlásilo veľmi nízke množstvá pri odsávaní).
- Ako rýchlo a akým spôsobom odstrániť pretrvávajúcu bolesť bradaviek pri správnom prisatí (koľko dní/ktoré lokálne prostriedky sú najefektívnejšie).
Spomenuté značky a firmy
Medela, kojeni.net, Nutrilon (Nutrilon HA), Hipp, Babylove, DM, Sudocrem, Espumisan (Espumisan L), Sab Simplex, Vinea, Leros, OTTO, Modrykonik.sk, Mamita.cz, Markíza
Spomenuté produkty a metódy
suplementor (Medela), odsávačka (breast pump), Nutrilon HA (hypoalergénne mlieko), Espumisan (Espumisan L), Sab Simplex, Sudocrem, Pupik mast, feniklový čaj, Hipp čaj na kojenie, Babylove čaj, Vinea (odbublinkovaný), stahovací pás, zavinovačka, klobúčiky na prsník (nipple shields), lakt. poradkyňa (konsultácia), domáce odsávanie, masáž bruška v smere hodinových ručičiek, kanálikové preplachovanie očí, kvapky K a D, Kanavit, homeopatiká
Miesta a osoby
Nitra, Modrykonik.sk, kojeni.net, Mamita.cz, OTTO, Markíza, DM (dm drogerie), Leros
@ladywitch26 ale zase si myslim,ze po castiach je to lepsie, lebo ak das vacsiu davku naraz tak to vyluci, ja si napr davam rana 500 a poobede dalsiu 500, alebo uz menej podla toho ci nieco na mna lezia alebo nie, takze aj stanke by som to aspon na 2 davky rozdelila na tvojom mieste 😉
@luba142 to to ceccko z dm sa musi niako vo velkom mnozstve vody rozrobit lebo tiez chcem malej kupit teraz na zimu ked zacina sezona chorob kupit a neviem sa rozhodnut ake kupit
@luba142 jasne, kym nemas istotu, tak radsej s mierou.
@kosska3003 to DM cecko sa moze rozrobit v akejkolevk tekutine, voda, caj, mlieko, polievka....a v akomkolvek mnozstve...mozes dosladit sirupom, melasou, medom....
@kosska3003 no tak ja som to dala malej do 2,5 decovej flase a behom hodky to vypila, len tam mala 2 odmerky, zajtra jej tam dam 3, lebo mala aj citrov v tom caji....inak ako tu radila aj jaamat tak tie cmulacie od Jamieson by si mohla skusit,ked ti mala malo pije
@luba142 no mne mala dost pije ked jej to dam do dzusu tak vypije aj 2dcl na ex s tym nena problem ale caj ten mi tak rychlo nevypije ako sa vola ten vitamin som to aj mala uz napisane ze to kupim len mala mi to kdesi stratila
@ladywitch26 pocuj ty si ma tak navnadila s tou vasou tortilou, ze ja som dnes normalne tortily kupila a budu zajtra na obed 😀
@sirinka ja mám na ne celkom fajn recept:
Ingredience
2 hrnky hladké mouky, 50 g sádla, 1/2 hrnku vlažné vody, sůl
Postup
Na vále smícháme mouku se solí. Doprostřed uděláme důlek, kolem něho naskládáme kousky sádla a do důlku nalijeme vodu. Nejdřív vidličkou a pak rukama zpracujeme tuhé vláčné těsto. Zpracováváme tak dlouho, než se začnou dělat na povrchu těsta bublinky. Těsto rozdělíme na 12 stejných kousků a každý rozválíme na kruh o síle listu papíru. Suchou pánvičku na plotýnce rozehřejeme. Na rozpálenou dáváme po jedné placky a opékáme z každé strany asi 10 sekund. Na tortilách se začnou dělat puchýřky, jejichž vršky můžou zhnědnout (ale ne celá placka!). Tortily plníme opečeným masem, zeleninou a dresinkem, např. Případně můžeme podávat jako přílohu k masu.
@borocka prosim ta ty si tu davala davnejsie prispevok ako oducit dieta od plienky za 10 dni ci ako sa to volalo nevies to v rychlosti najst kde to je kamoska by to chcela dik
tak baby, uz tu mam novu aupair. prve dojmy zatial velmi pozitivne, aj stanke zda sa padla do oka. tak drzte palce. 😉
@ladywitch26 bože to už? že pozdravujem. Ani som nepostrehla, že bolo 23. Tak nech "dobre slúži"!
@sssimi uz...pred hodinou 😀 a sluzit nemusi, hlavne nech sa hra so stankou 😉
@ladywitch26 veď áno. Treba jej len povedať čo vyžaduješ. Upozorniť na to čo nechceš a ona sa prispôsobí.
@kosska3003 tak tomu verím, že kým ja porodím, tak sa budeš gúľať ty 😉 . Zvolila si správny prístup, to ma teší. Tak si to užívaj. Nám sa podarí vždy bez snaženia takže z toho nič moc nemáme 😀 , ale zase čo by niektoré za to dali. Mm sa mi smeje, že len špinavé slipy na mňa hodí a už som v tom 😖
Dnes mi volala kamoska, ze ci nechcem ist s Adamkom na ten koncert Podhradskej a Csanakyho, tak poobede ideme.
@kosska3003 skusila som pohaldat,ale vtedy som sa k tomu len tak nahodou nechcene preklikla. ale vidi sa mi ze @sssimi si to citala a aj podla toho skusala sarku oducat,tak mozno to ma niekde ulozene.
@kosska3003 tak nakoniec som to nasla
https://www.modrykonik.sk/fotoblog/macocha/clan...
vcera sme mali rodicovske, tak som raaaastla do vysin 😝
ucitelka hovorila,ze ked maju 20deti a potrebuju sa vychystat na prechadzku,tak ocakava ze aspon ti co uz do skolky chodili si otvoria skrinku a prezuju sa,alebo sa budu aspon snazit (nakoniec su to uz 4rocne decka tak myslim ze to by mala byt samozrejmost), tak rodicov vyzvala aby ucili decka troche samostatnosti. ze oni doma ked idu na prechadzku tak obuju jedno dieta co su 2minuty,ale ony musia kazda po 10deti a to je hned 20minut.
a potom pochvalila patka, ze je tam najmladsi aj najmensi, ale si sam vyzuje sandalky,vyberie si botasky a snazi sa obut,ze obcas netrafi na spravnu nohu,ale hlavne teda nesedi a necaka 😔 🙂 🙂
a vravela ze pocas "vyucovania" berie praktikantka tychto nasich 2rocnych vedla,kde sa ucia hrat.aby vydrzali pri jednej aktivite aspon 20minut. tak samozrejme ze pato nic, ze sa tmoli len za ucitelkou,ze sa nehrava. ale ze vdzy hracky upratuje, co povedala ze nie je samozrejmost ani u starsich deti, tak ma zas o 10cm natiahlo do vysky 😉 😀
no a este tam maju dva vyrastky co sa biju, taki 4rocni bratranci sa medzi sebou obtlkaju a obcas nechtiac schyta aj tretie dieta a vraj uz sa do tretieho aj pustili bezdovodne. a co som pochopila,tak tito dvaja vyvadzaju pri jedle a moj tak isto ako aj vsetky ostatne decka to opakuju.
a rozpravala nam ake akcie pre deti chystaju, ake besiedky budu mat,tak myslim ze celkom aj rusno bude. za mojich cias sa tolko programu nerobilo.
mala som aj celkom dobry dojem z rodicov, az na tie dve mamy co maju tych bitkarov, tie mi od prveho pohladu nerezali.
@ladywitch26 vdaka za numerologiu, trafila si ich-zatial 😉 uvidime ako dalej. Napisem o 18 rokov 😉
Tak Mirkovi je uz lepsie, zaludok, kakanie ok. Ale spustili sa mu take sopliky..... 🙄 🙄 nasadila som sinupret, odsavame a odsavame. Zacal aj pokasliavat, tak dostava sinupret. Podarilo sa mi kupit C v DM, bolo psledne!!!
@mystery7 hm drobcek, ako mal oslabenu imunitu, tak vsetko sa u neho nakopilo...ale tak sa zase da dokopy...
pripadne na rekonvalescenciu mozes skusit probiotika, ak mas nejake kvalitne overene, alebo colostrum a to cecko...inac aj nasa klara dnes zacala soplit, tak pekne pije cecko cely den az som prekvapena a davam jej homeokomplex aconitum....
@borocka tak to fakt nepochopim, ze 4 rocne sa este nedokazu obut...stanka si uz peknych par mesiacov vie bez problemov obut topanky. s niektorymi jej pomaham,lebo ma hrubsiu nohu a tam jej musim jazyk az von vybrat,aby ju obula, ale ostatne zvlada sama. a stanka mala tiez prvy den problem, ked ucitelka zavelila,ze odkladaju hracky a ide sa kreslit. stanka sedela dve minuty a odbiehala ku hrackam, ale ked ju vratili, ze nie, ze teraz sa uz nehra s hrackami, tak spustila reeeev...no musi sa proste naucit trosku rezimu 🙂
inak baby, nova aupair je cosi podobne, ako nika, tak sa vytesujem... 🙂 🙂 🙂
@sirinka boli vcera s mm na prechadzke a zrazu prisiel ladovy vietor a prefukol ich. Mirko len soplikuje, sem tam zakasle (stodal) ale mm chytil horucky ☹ 🙄 tak ich napchavam tym ceckom.
Probiotika dostava nutrolin b, neviem ci osvedcene, ale dr nam odporucala.
Co presne je to colostrum?
@ladywitch26 tak sa tesim s tebou 🙂 som rada, ze to vyslo. Drzim palce aj dobuducna.
@ladywitch26 😲 😲 😲 ja teda pavuky ani hmyz nemusim. viem ze mi to (aspon povacsinou) nic nespravi, ale proste su mi tie zivocichy protivne. mam z nich zly pocit. neviem ako by som v dome zila s takymi spolubyvajucimi 😕 😕

@ladywitch26 ja tiez babam davam do poharikov asi deci vody s tym ceckom...lepsie je pre nich psychologicky, ked je kyslejsie, ale menej ako naopak... 😝