Májové bábätka 2009
ahojte maminky, pridajte sa 🙂
Stručné zhrnutie
- Predné „vodové“ materské mlieko je redšie a slúži na uhasiť smäd, zadné mlieko je tučnejšie; odborný informačný zdroj v diskusii odporučil stránku kojeni.net ako referenciu o technike dojčenia.
- Fľaša s umelým mliekom môže podľa diskusie znižovať tvorbu vlastného mlieka, ako alternatívu rodičky odporúčali suplementor od firmy Medela (možno objednať v lekárni) alebo odsávačky a podávanie vlastného odsátého mlieka.
- Na problémy s kolikou a grgkaním rodičky v diskusii používali Espumisan (Espumisan L), feniklový čaj, masáž bruška v smere hodinových ručičiek a lokálne mastičky (Sudocrem, Pupik), pričom pediatri odporúčali aj konzultáciu a váženie v poradni.
Najčastejšie otázky
Q: Ako zistiť, či bábätko dostáva dostatok materského mlieka?
A: Sledujte prírastky a konzultujte váženie v poradni; v diskusii rodičky uviedli konkrétne hodnoty ako prírastok 270 g za týždeň ako pozitívny príklad a odporúčali pravidelné váženie u pediatra.
Q: Je „vodové“ mlieko normálne a čo znamená predné a zadné mlieko?
A: Áno, predné mlieko je redšie a slúži na uhasiť smäd, zadné mlieko je tučnejšie; diskusia odporúča stránku kojeni.net pre ďalšie vysvetlenie techniky kojenia.
Q: Ako dokrmovať tak, aby sa neznížila tvorba vlastného mlieka?
A: Diskutujúce odporúčali používať suplmentor (suplementor) od Medela pripojený k prsníku alebo odsávať vlastné mlieko odsávačkou a podávať ho z fľaštičky namiesto pravidného kŕmenia umelým mliekom; suplementor je podľa príspevkov dostupný v lekárňach.
Q: Čo pomáha pri kolike, grgkaní a častom „pokrčenom“ brušku?
A: Podľa skúseností rodičiek v diskusii pomáhali Espumisan (kupovaný ako Espumisan L), feniklový čaj, masáž bruška v smere hodinových ručičiek, masáž s olejom a lokálne mastičky ako Pupik; niektoré mamičky používali aj Sab Simplex alebo Sab simplex (simetikon).
Q: Ako riešiť bolestivé bradavky a podozrenie na mykózu?
A: Diskutujúce radili skontrolovať správne prisatie, kontaktovať lakt. poradkyňu a pri podozrení na mykózu nasadiť antifungálnu mastičku podľa odporúčania lekára; v nemocnici tiež odporúčali po dojčení utrieť bradavky vlhkou gazou a nechať zaschnúť.
Q: Ktoré čaje a nápoje sú v diskusii odporúčané pre dojčiace matky?
A: V diskusii sa spomínali čaje na tvorbu mlieka od Hipp a značka Babylove z DM, ďalej Leros pre dojčiace maminky; perlivé nápoje (napr. Vinea) rodičky niektoré pili po „odbublinkovaní“ (nechať odstať).
Závery z diskusie
Zhoda
- Suplementor od Medela a odsávačka sú v diskusii prezentované ako preferované alternatívy k častému kŕmeniu z fľašky, aby sa minimalizovalo zníženie tvorby materského mlieka.
- Espumisan, feniklový čaj a masáž bruška v smere hodinových ručičiek sa viacero rodičiek zmienilo ako účinné riešenia pri nadúvaní a kolikách.
- Sudocrem a Pupik mastičky sa v diskusii pravidelne používali na zapareniny a podráždenú kožu v okolí zadočka.
Sporné názory
- Niektoré rodičky považujú perlivé nápoje ako Vinea za nevhodné, iné ich pijú po „odbublinkovaní“; diskusia uvádza oba prístupy ako možné.
- Frekvencia kúpeľa novorodenca bola diskutovaná rôzne — niektoré mamičky kúpajú každodenne, iné každé 2.–3. dni.
Otvorené otázky
- Ako účinne zvýšiť tvorbu mlieka, ak ručné odsávanie alebo domáca odsávačka nezabezpečí zásobu (niekoľko rodičiek hlásilo veľmi nízke množstvá pri odsávaní).
- Ako rýchlo a akým spôsobom odstrániť pretrvávajúcu bolesť bradaviek pri správnom prisatí (koľko dní/ktoré lokálne prostriedky sú najefektívnejšie).
Spomenuté značky a firmy
Medela, kojeni.net, Nutrilon (Nutrilon HA), Hipp, Babylove, DM, Sudocrem, Espumisan (Espumisan L), Sab Simplex, Vinea, Leros, OTTO, Modrykonik.sk, Mamita.cz, Markíza
Spomenuté produkty a metódy
suplementor (Medela), odsávačka (breast pump), Nutrilon HA (hypoalergénne mlieko), Espumisan (Espumisan L), Sab Simplex, Sudocrem, Pupik mast, feniklový čaj, Hipp čaj na kojenie, Babylove čaj, Vinea (odbublinkovaný), stahovací pás, zavinovačka, klobúčiky na prsník (nipple shields), lakt. poradkyňa (konsultácia), domáce odsávanie, masáž bruška v smere hodinových ručičiek, kanálikové preplachovanie očí, kvapky K a D, Kanavit, homeopatiká
Miesta a osoby
Nitra, Modrykonik.sk, kojeni.net, Mamita.cz, OTTO, Markíza, DM (dm drogerie), Leros
@borocka
@ladywitch26 baby ja mam doma v spalni tiez pavuky, trasavky vlastne su vsade, tie klasicke pavuciky s tenkymi nozkami ked sa ich dotknete rozkmytaju sa aby ich vidiet nebolo, ja si ich tam nechavam chytaju otravne muchy atd,
jasne ze robia pavuciny takze ich obcas povymetam zabijam jedine liehom ked viem ze su dospele a budem ich vediet urcit..
je to subjektivny pocit odpor k pavukom, strach lebo nevieme co robia, preco su prave tam kde su atd
@ludmilabb to nie eln voci pavukom, to celkovo. hmyz. aj motyl sa zdaleka zda krasny,ale prides blizsie, vidis tie "chapadla","tykadla", chlpky a neiemco este a ako sa to vola, a teda zrazu mi pekny nepripada.
jasne ze aj u nas sa najdu pavuky, ale je mi to blby pocit ze zaspim, maly obcas spi s otvorenou pusou a daco by mu do nej vliezlo 😕 ja viem,statisticky kazdy zje neviemkolko XY pavukov za zivot, ale ja tut oteoriu odmietam kym to live neuvidim. a nepresviedcajte ma!!!!!!
@ludmilabb presne na toto som sa ťa chcela spýtať, že čo ty robíš s pavúkmi. A čo znamená rozlíšiť ich ak budú dospelé? Sú nejak inak prospešné? Inak ja mám v dome minimum pavúkov, ale na záchode akoby sme ich kŕmili. Čo ich tam láka, keď tam určite hmyz nenájdu. Nemám tam ani okno kadiaľ by sa dostal dnu.
Baby ja už mám Sárku cez pol hodinu v škôlke 🙂 Normálne nechápem aké dokáže byť v dome ticho. Keby mi nejde pračka, tak si budem musieť začať asi spievať 😀 Ale to by aj tie pavúky radšej do záchodu naskákali 😅 . Za chvíľku tam idem. Zatiaľ sme dohodnuté len na hodinu, tak som zvedavá na prvé dojmy 🙂
ahojte žienky,chcem sa opýtať na to C z DM,čo väčšina z vás užíva,ako sa to správne volá,prípadne foto,prosím vás,ďakujem
@naty132 tu asi v strede stranky je odfotene https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/vitamin-c-megaskorbicka-liecba-rady-a-skusenosti/
zienky, kde ste ? Adamko je uz v postielke. Ako sa skracuju dni, tak ma to nejako tlaci dat ho skor spat.
Inak Adamko ma z toho oncertu uzasny zazitok. On tam bol ako v tranze. Zo zaciatku len nechapavo pozeral, ani nedychal, ale ku koncu uz chcel ist aj na podium medzi ostatne deti. A tusim sa zalubil do Spievanky. Stale rozprava, ze jej bude chytat vlasky a chce, aby ho zobrala na ruky...
@iinuska no tak mal super zazitok my sme boli tiez v sobotu na koncerte ale sme tu mali take retro kapely od 60 rokov po sucasnost co hrali vo Varine ale super zazitok mala mi tam vydrzala vonku od 3 do pol 8
😀 😀 😀 😀
pred spanim som poslala pata vycikat a on si sedi na nocniku, chystam mu pyzamo,nekukala som sa na neho,ked mi hlasi ze: mam tam dieru. tak som mu to len tak odkyvala a on to stale dkola opakoval. tak si vravim ze asi na dne nocnika nieco vidi,alebo si objavil na pipiku dierku.
a kuknem na neho a on cele ruky od hovna spinave 🙄 😀 😀 😀 😀
tak tomu sa hovori sebaobjavovanie 😝 😀 😀 😀
@borocka no moja len kazdemu hlasi ze robi hovienko Aa potom cela stastna to ide vyliat do wcka ja len trpnem kedy to vyleje na koberec ale zatial sa jej to nepodarilo
@kosska3003 pato tiez zvykne hovorit ze ma hovienko. a teraz enviem ci si sparal v ritke az ked uz tlacil,alebo si najprv sparal a to vyvolalo kakanie.
v kazdom pripade dnes sa 2x sprchoval
ahojky
Ake je tu ticho, kde ste?
Mirko uz isiel dnes do skolky-konecne. Bol celkom v pohode, ani neplakal. Dost ma tym prekvapil. Slavko po boji zaspinkal 😉
Periem, upratujem, umyvam riad. Nastastie mam navarene.
ahojte kocky,tak my sme uz doma. super sme chytili vsetci crevnu chripku este ze sme bli u nasich apostarali sa o nas. ale sme vlastne ani nic nestihli co sme chceli. aj my chceme ist na spievankovi v novembri budu v nitre akurat matko ked bude mat meniny tak bude mat darcek snad tam vydrzi. ale z dvd to velmi lubi tak uvidim.
@sssimi no ti odpovedam az teraz k teme pavuky
ja aby som ich bola chopna urcit pretoze na SK je 900 druhov tak potrebujem nachytat dospele jedince a potom ich urcujem podla pohlavnych organov, je na to kopec "dospelackej" literatury 😀 niektore samozrejme vie clovek urcit aj z fotky ale take milimetrove pavuky len pomocou mikroskopu a to velmi kvalitneho
pavuky su velmi vhodne indikatory zachovalosti prostredia, niektore totiz ziju len v povodnom nenarusenom prostredi ine zase vyhladavaju ludske sidla a ziju po nasich domacnostiach, su neskodne, len maju prilis vela noh, su chlpate pre niekoho odporne
@iinuska Sofii by sa urcite tiez koncertik pacil, ktovie ci budu niekedy aj u nas v BB
@borocka no nam sa este nepodarilo hovienko takto hmatove otestovat ale pri kakani ma nalady, raz chce kakat sama ale musi mat so sebou hracku inokedy ma potrebuje drzat za ruku a musim akoze s nou tlacit lebo to sa jej paci, raz tlacim ja potom ona ale minule uz jej logika nedala a hovori mi maminka ale ty nemozes kakat, iba do zachoda a ja ze jasne maminka len do zachoda 😀
Ahojte. Tak som späť zo Slovinska, potom šibnem fotky na FB. Čítam o črevnej chrípke? Monika sa rozhodla ísť s nami, v deň odchodu, keď som sa vrátila z mesta domov a boli už vybavené všetky veci, tak som ju našla s teplotou. 2 dni predtým mala tiež črevného bacila, ale už bola OK. Nakoniec išla aj tak s nami, ale 1 a pol dňa si to odtrpela, riadne ju bolel žalúdok, len sa tam motala na výletoch. Aj program sme kvôli nej poprehadzovali, lebo ferratu alebo rafting by v tom stave nezvládla. Ani nezvracala, ani hnačku nemala, len žalúdok a kríže boľavé. Tak neviem, čo to malo byť. Asi sa dorazila, lebo ledva sa vystrábila z grcania, už sa odtrepala do posilovne. Našťastie druhý deň jej už bolo lepšie, to sme len pri mori boli, a potom už OK, takže bolo aj lezenie po skalách a raftovanie. Aj počasie nám super vyšlo.
inac k chorobam...u nas furt tie sople a furt dookola, tocia sa medzi detmi a muzom... 😠
@sirinka u nas napodobne odkedy mal maly 2 rocky dako sme chory casto v aguste 3 diagnozi teraz dalsie hruza ja neivem co smalym on sa lahko da do kopy ale muz mi vola ze aj on je chory je na sluzobke tak mu ide to je taky kolobeh som neverila kamoskam ked mi vraveli ako to majuked maju deticky
@ludmilabb a to naskladáš pod mikroskop živého toho pavúka? Ako??? 😀
Baby Sarah má dnes za sebou 2hodiny bezo mňa v škôlke. Od pondelka nastupuje na 4 😀 Strašne sa jej tam páči a učiteľka ju chválila. Síce že si bránila hračku, tak jednému chlapcovi treskla, čo mi je strašne ľuto, že aj dosť plakal, ale že inak úplne super. Vraj sa to tam naučí podeliť sa o hračky, tak dúfam, že to bude čím skôr.
@sirinka heh mozes mat kopec pavukov ale ak je to jeden a ten isty opakujuci sa druh, ktory sa vyskytuje bezne alebo aj viac druhov pavukov tak to nieee ale druh ktory je vzacny to je ine kafco
@sssimi zivy nieee, oni su uz mrtve tie pavuciky, fixovane v alkohole
tak Sarah ti pochvalili ze je dobra, tak to potesi, len nech jej to vydrzi
@iinuska
@ludmilabb Jej sa páči. A ani nie že dobrá, len že sa za mnou nepýta a neplače. Skôr sa bojím aby tam niekomu fakt veľmi nezavesila. Má teraz také ochranárske obdobie. To čo sa jej páči nechce dať. Ostatné porozdáva, ale o to čo chce sa pobije. No a učiteľky ako som si všimla zasahujú až keď sa plače.
Ludka šak si mohla hneď napísať, že pod vplyvom neprotestujú 😉

@ladywitch26 tak to ja uz by som mala kufre zbalene keby tam taka haved bola 😝