Májové bábätka 2009
ahojte maminky, pridajte sa 🙂
Stručné zhrnutie
- Predné „vodové“ materské mlieko je redšie a slúži na uhasiť smäd, zadné mlieko je tučnejšie; odborný informačný zdroj v diskusii odporučil stránku kojeni.net ako referenciu o technike dojčenia.
- Fľaša s umelým mliekom môže podľa diskusie znižovať tvorbu vlastného mlieka, ako alternatívu rodičky odporúčali suplementor od firmy Medela (možno objednať v lekárni) alebo odsávačky a podávanie vlastného odsátého mlieka.
- Na problémy s kolikou a grgkaním rodičky v diskusii používali Espumisan (Espumisan L), feniklový čaj, masáž bruška v smere hodinových ručičiek a lokálne mastičky (Sudocrem, Pupik), pričom pediatri odporúčali aj konzultáciu a váženie v poradni.
Najčastejšie otázky
Q: Ako zistiť, či bábätko dostáva dostatok materského mlieka?
A: Sledujte prírastky a konzultujte váženie v poradni; v diskusii rodičky uviedli konkrétne hodnoty ako prírastok 270 g za týždeň ako pozitívny príklad a odporúčali pravidelné váženie u pediatra.
Q: Je „vodové“ mlieko normálne a čo znamená predné a zadné mlieko?
A: Áno, predné mlieko je redšie a slúži na uhasiť smäd, zadné mlieko je tučnejšie; diskusia odporúča stránku kojeni.net pre ďalšie vysvetlenie techniky kojenia.
Q: Ako dokrmovať tak, aby sa neznížila tvorba vlastného mlieka?
A: Diskutujúce odporúčali používať suplmentor (suplementor) od Medela pripojený k prsníku alebo odsávať vlastné mlieko odsávačkou a podávať ho z fľaštičky namiesto pravidného kŕmenia umelým mliekom; suplementor je podľa príspevkov dostupný v lekárňach.
Q: Čo pomáha pri kolike, grgkaní a častom „pokrčenom“ brušku?
A: Podľa skúseností rodičiek v diskusii pomáhali Espumisan (kupovaný ako Espumisan L), feniklový čaj, masáž bruška v smere hodinových ručičiek, masáž s olejom a lokálne mastičky ako Pupik; niektoré mamičky používali aj Sab Simplex alebo Sab simplex (simetikon).
Q: Ako riešiť bolestivé bradavky a podozrenie na mykózu?
A: Diskutujúce radili skontrolovať správne prisatie, kontaktovať lakt. poradkyňu a pri podozrení na mykózu nasadiť antifungálnu mastičku podľa odporúčania lekára; v nemocnici tiež odporúčali po dojčení utrieť bradavky vlhkou gazou a nechať zaschnúť.
Q: Ktoré čaje a nápoje sú v diskusii odporúčané pre dojčiace matky?
A: V diskusii sa spomínali čaje na tvorbu mlieka od Hipp a značka Babylove z DM, ďalej Leros pre dojčiace maminky; perlivé nápoje (napr. Vinea) rodičky niektoré pili po „odbublinkovaní“ (nechať odstať).
Závery z diskusie
Zhoda
- Suplementor od Medela a odsávačka sú v diskusii prezentované ako preferované alternatívy k častému kŕmeniu z fľašky, aby sa minimalizovalo zníženie tvorby materského mlieka.
- Espumisan, feniklový čaj a masáž bruška v smere hodinových ručičiek sa viacero rodičiek zmienilo ako účinné riešenia pri nadúvaní a kolikách.
- Sudocrem a Pupik mastičky sa v diskusii pravidelne používali na zapareniny a podráždenú kožu v okolí zadočka.
Sporné názory
- Niektoré rodičky považujú perlivé nápoje ako Vinea za nevhodné, iné ich pijú po „odbublinkovaní“; diskusia uvádza oba prístupy ako možné.
- Frekvencia kúpeľa novorodenca bola diskutovaná rôzne — niektoré mamičky kúpajú každodenne, iné každé 2.–3. dni.
Otvorené otázky
- Ako účinne zvýšiť tvorbu mlieka, ak ručné odsávanie alebo domáca odsávačka nezabezpečí zásobu (niekoľko rodičiek hlásilo veľmi nízke množstvá pri odsávaní).
- Ako rýchlo a akým spôsobom odstrániť pretrvávajúcu bolesť bradaviek pri správnom prisatí (koľko dní/ktoré lokálne prostriedky sú najefektívnejšie).
Spomenuté značky a firmy
Medela, kojeni.net, Nutrilon (Nutrilon HA), Hipp, Babylove, DM, Sudocrem, Espumisan (Espumisan L), Sab Simplex, Vinea, Leros, OTTO, Modrykonik.sk, Mamita.cz, Markíza
Spomenuté produkty a metódy
suplementor (Medela), odsávačka (breast pump), Nutrilon HA (hypoalergénne mlieko), Espumisan (Espumisan L), Sab Simplex, Sudocrem, Pupik mast, feniklový čaj, Hipp čaj na kojenie, Babylove čaj, Vinea (odbublinkovaný), stahovací pás, zavinovačka, klobúčiky na prsník (nipple shields), lakt. poradkyňa (konsultácia), domáce odsávanie, masáž bruška v smere hodinových ručičiek, kanálikové preplachovanie očí, kvapky K a D, Kanavit, homeopatiká
Miesta a osoby
Nitra, Modrykonik.sk, kojeni.net, Mamita.cz, OTTO, Markíza, DM (dm drogerie), Leros
Ahojte!
Kačka vitaj po dlhej dobe. Sofinka je krááásna. Ako ti pekne rastie. A tie veci na krst mala úúúplne nádhené...
Mimi skus si dat salvia caj u mna ma taky ucinok ze mi mleicko az treika a co som uz chcela prestat s odsavanim ale dako neda sa 😀
luba tak to ti teda strasne pribrala!
nas maly ma dnes 4 mesiaciky!!!! boze ako rychlo to uslo.
Akosi tu je dnes mrtvo...
luba dakujeme!!!! mne teraz maly akosi tyzden papal menej cez den... tahal len takych 4-5 min. a dost. V noci sice dobre a viac ale aj tak sa mi to nevidi a zajtra pojdem ho dat prevazit. Pribera aj tak malo tak nech vidim ako je natom.
dm- mne mala papa 5 minut prave asi tak cez mesiac a kazde 2 hodiny tak som preto myslela ze ma malo ale asi jej staci
ahojte kocky,
my sme od piatku u mamy, je tu jarmok, tak sme si prisli oddychnut. Ako na potvoru, odvcera moj maly vyvdza ako blazon. v kuse place (skor reve) a neda sa ani utisit. Hladny urcite nie je, brusko ma makucke, ale dala som mu espumisan a stale len plac a plac.
Takze ja vyzeram ako niekto kto ani dieta nevie utisit. Vcera som bola zrela na nervove zrutenie, dnes to beriem nejako lahsie, ale ide ma z toho porazit.
moj maly tiez papa cez den len po 5 minut, ale hlavne preto, ze rad okukuje okolie 😀 v noci taha ako blazon, rychlo a vela 🙂
mys to ti nezavidim. Nas maly skoro vobec neplace a preto ked zacne tak som z toho na vetvy a tiez vtedy skusam vsetko mozne a ked nezabera tak mam normalne pocit ze som nanic. Ale vzdy si poviem ze ma proste asi len blby den ako aj my dospely a hlavne sa snazim upokojit aby som nebola nervozna lebo potom placka este viac lebo to citi zo mna. Spievam mu, prehadzam sa, najnovsie aj fitlopta zabera... To pomaha a potom sa pomaly ukludni...
sak to. Aj maleho pri papani uz vyrusi uplne vsetko... Kedysi bez problemov aj telka aj som telefonovala... Teraz nehrozi. Dnes som si kychla pri krmeni a zacal plackat ☹ . On sice papa kratsie ale zase castejsie tak uvidime zajtra ci pribera...
ahojte 😀
dm aj my mame dnes 4 mesiaciky 😀 😀 mala bola zlatucka, dnes sa starkej riadne predvadzala, spinkala ukazkovo, smiala sa ukazkovo ... aj kricala (vecer ked uz bola unavena) ukazkovo, je jednoducho skvela 🙂 🙂 🙂
emode sak som na vas myslela ze vy mate tiez 4 mesiaciky... a o kolkej sa mala narodila ci aj to maju podobne?
aj nas bol dnes zlaty sme sa vratili po tyzdni od sestry z moravy tak len vecer mal trochu problem sa aklimatizovat...
mimi
tazko sa to cita, ma to mrzi ☹ siri ma pravdu s tym umelym asi treba skusat po mensich davkach ale najlepsie by bolo aby si uz neskusala vobec ... skus prikladat velmi casto a mliecko pride a dost je aj o psychike
mne pomaha pomyslenie, ze ak jej mliecko nebude vecer dost tak je lepsie ze sa na noc neprepcha a ked bude treba tak ju o dve tri hodky nakojim znovu ... ked si toto poviem, som pokojnejsia ale uz velmi neriesim mliecko, proste je a basta ... drzim palce, nevzdavaj to 😕
citala som dozadu, ze uz detickam idu zubky.
Moj maly slinta brutalne, vsetko si pcha do ust a ked uz to ma v ustach, tak tym zurivo kruti v ustach. zajtra mu skontrolujem dasna. 😉
ahojte kocky...
mys a nejdu nahodou zubky malemu ? Neboj casom bude vsetko ok...drzim paste, aby bolo co najskor dobre 😉 😉
dm, emode gratulujeme k 4 mesiacikom 😅 😅 naozaj to uteka ...nas maly bude mat teraz siesteho 4 mesiace booozenko a nedavno sme rodili aaaa 🙂 🙂 🙂 🙂
emode tak tvoja je starsia... Nas o 12.03. O 9.12 som este ani netusila ze ten den rodim kedze sekcia nebola planovana....
ozaj na dasienka som malemu kupila taky 3set v DM su to ako zubne kefky v porade na svrbenie dasienka..to je take gumove a hrbolate to ma teraz a neskutocne rad to zuzle...asi to je dobre na dasienko..ono sa to ma davat pred prerezavanim, potom je druha kefka a to je na uz prerezavane zubky...to pomaha rychlejsie prerezat a posledne je uz na cistenie zubkov, uz prerezane 😉 😉 😉 moj maly to rad zuzle 🙂 😉 😉 😉
Gratulujem 4vor mesiačatkám 😉 ....
Moja malá tiež papá len takých 5 minút a vydrží aj 3hodiny, tak je to super... Pred tým papala aj 45minút a vydržala necelé 2 hodiny... Teraz môžeme s ňou aj pobehať.
Dnes sme boli u svokry na hodoch-dobre bolo!
kocky a davaju si aj vase deti cele rucicky do pusy? moj ani hlady nie je a stale ma nejaky palceky v puse. Snazi sa tam narvat celu ruku, ale ked neide, tak aspon palceky 😅
mys ano davaju... Kedysi ked si cucal rucicku som vedela ze je hladny teraz ju tam ma stale... A keby sa dalo tak aj obidve! A najnovsie zacina strasne tahat za vlasy! Beda priblizit sa s dlhymi vlasmi uz ich ma v ruke a drzi a nepusti ani za svet 😉
dm http://picnica.ciao.com/de/9339418.jpg toto teraz zuzle to je a znacka babylove a ani to nebolo moc drahe...len moc nepamatam kolko 😀 😀 toto je ono http://babylove.de/webEdition/_bilder/babys_pfl...
uff dm, presne tak je to. teraz mu niekedy nutim prsnik a on nie je hladny, len si cucka rucky 😅
moj ma rad aj retiazky 😀 😀
mys nas maly si zuzle pasticky v kuse este aj ked ho krmim chce mat v puse aj rucky a aj flasku 😅 😅 a jeduje sa, ze sa mu zle papa 😀 😀 pockajte ked si este aj nozicky zacnu pchat do pusinky 😀 😀
zuzkad dik za link!
mys sak ja som mu predtym aj hanku skusala dat ci bude sat a ked ano tak bol hladny... teraz mi ju tak kuse ze ma to normalne boli taku ma silu!
mys pozerala som foto a mali ste naaaadherne torty mnaaam 🙂 🙂 🙂 a samozrejme maly je kraaasny 😅 😅

ahojte 🙂 ,dnes sme boli na chate a doniesli sme vela rajcin uz sme take 2 vedra zlikvidovali a teraz dalsi no uz neviem co s tym mamina vari leco a ja rozmyslam ze pretlak 😒
mimi- skus ju cez den prikladat castejcie aj kazdu hodinu mozno sa to spravi a pi caj pre dojciace matky, akurat som dnes malu vazila a mala 6800g a naposledy 12.8. mala len 5750g takze asi je teraz v rastovom sprinte a aj to pozorujem ze akosi blbo spava ez noc aj 2krat sa budi na papanie