Mala by som zakročiť, ak sa mi zdá, že susedia nezvládajú svoje deti?

katkaaa123456
9. apr 2019

Ahojte , moji susedia maju 7 deti (15r.,14r.,12r.,10r.,7r.,4r.,5/6 mes.) Tá rodina je strašne neprispôsobivá . Deti sú nevychované , podvíživené a uz aj tie najmladšie sa vulgárne vyjadrujú takmer každé slovo . Vedú ich k tomu starší súrodenci , ktorým na to ich rodičia nič nepovedia. Teraz je mama s najmladším dieťaťom v nemocnici (má vysoké horúčky a nemôžu ich znížiť) a otec js v práci aj so 7 ročným synom , ktorý je školopovinný a 4 ročnou dcérou . 10 a 12 ročné deti sú doma lebo sú "choré" a pritom sa musia starať o ovce,kravu,hydinu atď. A toto nieje poprvykrat co ich takto nechali doma aby sa starali o zvierata alebo mladších surodencov . Tie deti sa este k tomu aj zle ucia a je to asi kôli tejto zaneprazdnenosti...Mala by som zakrocit?

judar
9. apr 2019

Ano mala by si zakročiť...ale u seba a v životopisnom vyzvedaní u druhých ľudí...čo je teba po tvojim susedoch keď žijú ako vedia...dnešná doba je šialene nooble....videť deti pásť zvierata .. no neviem čo je natom zleho? To že sa snažia doma prerozdeliť zodpovedne robotu je vari zlé? A ešte ktomu si dochovať kvalitneho masa než aby kupovali vodnaté šunty z obchodov?

pribinak
9. apr 2019

Baby, co ste sa tak do nej pustili! Vsak sa len pýta, zisťuje co a ako.
Vsak trochu asi o nich vie, ked býva vedla.
Od väčšiny z vas schytsla tvrdú kritiku, prečítala di múdre ponaučenia, ale konkretnu radu ako im pomoct ci napraviť niektore veci ste nedali ziadnu
Pekny vecer a respect!

maminuska
9. apr 2019

@pribinak ale veď si dala ty a dobrú ... načo hubu drať 🙂.

katrin21
9. apr 2019

@pribinak prosím ťa dala fotku ich záhrady ako keby na nej neviem čo hrozné bolo pritom úplne normálna Dedinská záhrada a na nej ovce.. no a co?
Môj manžel má 46 rokov a keď mal šesť vodil svojho trojročného brata do škôlky lebo rodičia pracovali na smeny od šiestej ráno.. musel mu dať raňajky ktoré nachystali dohliadnuť aby sa obliekol by z domu zamknúť a odviezla do škôlky Na konci ulice... sociálku na nich by v dnešnej dobe volali všetci... vtedy to bolo normálne.
Z toho vyplýva že aj dnešne deti zvládnu/ zvladli by oveľa viac ako si myslíme. A určite budú radšej žiť chudobnejšie rodine s povinnosťami, ako bez povinnosti v detskom domove..sami.😪
A koniec koncov najstarší súrodenci Majú 15 a 14 a to už sú naozaj skoro dospeli mladi ludia.
Áno možno sú drzí možno sú v lekárni ale to je bohužiaľ dnes vacsina mladých. To nie je dôvod na sociálku Len to som chcela povedať

pribinak
9. apr 2019

@katrin21 ano, dnes rodicia vychovávajú deti dost inak. Uvidíme co to za par rokov urobi s celou spoločnosťou
Ehm, asi budeme trochu prekvapení

miadi
9. apr 2019

Mna napadlo len take uplne jednoduche ,čo tak sa opytat suseda , či potrebuje nejaku pomoc ak Ta to ozaj trapi a zaujima .. ak nie tak zatiahni zavesy a nerieš kym nebudes mat vlastny usudok ,že treba volat socialku utvoreni bez rad od zien z mk (Lebo tu ti malokto poradi vacsina len zdžube a ked uz nic ine tak aspon gramatiku 🙈😆ženičky sa potrebuju ventilovat

maminuska
9. apr 2019

@katrin21 ja som bola piatačka , otec v Leningrade na štúdiách postgraduálu medicíny , mama robila od piatej ráno , do škôlky som vodila 5 ročnú sestru a do školy so mnou cupkal brat tretiak . Na stole sme mali vždy nachystané desiaty od mamy a urobené raňajky , ostatné bolo na mne. Zo školy som brala brata z družiny , prišla som domov a pre sestru išla zväčša mama.
Dnes je megaproblém pustit piatačk na ZUŠ v centre mesta.

katrin21
9. apr 2019

@maminuska Tak veru tak sa žilo.
Ja som" krkavčia matka" .. Ja som aj moju teraz už 18 ročnú púšťala samú a tiež chodila sama už v štvrtom ročníku v podstate cudzom meste kam sme sa presťahovali zo školy sama autobusom,aj na tu ZUS, raňajky mávala nachystané asi prvé tri roky potom si už asi okolo 9- 10 rokov Robila raňajky sama.. od dvanástich cestuje sama za otcom v 100 km autobusom na vikendy...atd..
Ale verím že je to pre ňu dobré lebo oproti niektorým spolužiakom vlastne oproti väčšine spolužiakov je oveľa samostatnejšie vie si veľa vecí po vybavovať sama a určite sa nestratí v živote.

margotka33
9. apr 2019

@katkaaa123456 ty co nemáš nič na práci, len sledovať, starať sa a vyzvedat od susedov? A potom premýšľať ako im uškodit?

saskia_98
10. apr 2019

@katrin21 ani nie ze 40+ ale ja som mala 6 ked som zbierala zemiaky na roli, svine krmila, lucerku chodila hrabat a obracat (co si pamatam), pretoze dedko kym zil pestovalo a chovalo sa u nas vo velkom. Ked som mala 10, cele letne prazdniny som sa starala o bratov 3 a 1.5 roka vtedy. Navarila som co som vedela, upratala, o nich sa postarala, potom do skolky a zo skolky vodila, plienky menila, papat um davala a tu som. Dnes mam 20, vlastne dieta lebo som na neho bola pripravena s tym ze sa o neho viem postarat, zatial co moje rovesnicky nevedia ani len ryžu uvariť .... Podla autorky by som mala byt aspon odobrata a rodina nahlasena za tyranie dietata 😂

@katkaaa123456 Mila autorka, co keby si si na miesto spehovania susedov isla radsej zahradku dat dokopy, burinu vytrhat, travu pokosit, parapetu umyť a medzi tym sa opytat ci im s niecim mozes pomoct a nie socialku volat..🤦🏻

eva112014
10. apr 2019

@katkaaa123456 Pozri, keď oni nepotrebujú takú pomoc ako píšeš (oblečenie, postrážiť deti .....), tak určite nepotrebujú pomoc od sociálky. Nemyslíš? A keď sa s nimi porozprávaš sem-tam a toľko o nich vieš ...... Však naozaj nestojí tak veľa námahy tie deti ponúknuť aspoň nejakým tým koláčikom, čo si upiekla. Je to väčšia radosť pre tie deti ako keď zavoláš na nich sociálku. Vyvoláš v nich strach, že ich rozdelia, prípadne mamu, otca neuvidia. Oni to ešte tak nechápu.
My sme mali tretích susedov v RD za Rómov. Mali 9 detí. Ich otec pracoval, kde vedel, výchova bola zanedbaná. My sme im dali oblečenie, bicykel, či televízor starý. Sú nevychované tie deti, ale pozdraviť sa nám už vedia. A keď ten najmenší sa naučil bicyklovať sa, prišiel sa nám pochváliť. Je to s nimi ťažké, ale sociálku sme na nich nevolali. Urobila to škola. Ale poviem ti, že taký hlučný a silný nárek som dávno počula.

katrin21
10. apr 2019

Teraz citam po sebe, ze mi zas mobil napisal " su v lekarni" malo tam byt "su vulgarni"😂😂😂 super rozumie ten mobil.😂😂😂
@saskia_98 hej, tak urcite ze napr. Na Orave deti doteraz pomahaju, musia...ludia chovaju, aby vyzili, deti ked je viac musia pomahat.

elizabeth88
10. apr 2019

@miadi V mnohom Ti davam za pravdu.Co sa tyka zenusiek na MK aj ponuknutej pomoci.No aj to treba premysliet,troska hodit s tym susedom rec a ponuknut opatrne,lebo ak ten clovek robi,co moze,mohlo by sa ho to dotnut.Zalezi,co je to za povaha.So socialkou velmi opatrne.Detom byva zvacsa najlepsie s vlastnymi rodicmi.No kazdy pripad je individualny,samozrejme.No a ano,daj na vlastny usudok,no mysli na to,ze cez okno nevidis vsetko,vela veci moze byt zdanlivych.

elizabeth88
10. apr 2019

@elizabeth88 Teda suhlasim s miadi a zvysok komentara je urceny autorke,samozrejme.

katkaaa123456
autor
10. apr 2019

Dakujem vam za vase nazory. No a nieje to tak ze by som ich nejak sledovala alebo co ale ked sme susedia tak vidím ze co a jak. A tu rodinu velmi dobre poznam . Nemaju tak vela deti preto lebo ich maju az tak radi alebo co...ale kvôli peniazom. Ved preco by nemali tolko deti ked im ich zaobleču ludia?vsetky veci co maju su od cudzich ludi co ich lutovali a ich mama si za pôrodné a materskú kupuje same nove čižmy,prstene zlate ,kabaty ,atd. Nehovorim to zo závisti ved nech majú ale fakt ide o pointu . A ked za nou idu deti ze nech sa z nimi uci tak ich posle do p...a namiesto toho aby sa im venovala a ucila sa s nimi chodi po domoch na kavu . Deti nevedia poriadne rozpravat . A aby ste namna zase nemali zlý nazor ze ich len neociernujem nepravom tak vam tu napisem aj ze ako sa chova ta rodinka ..takze ich deti nam do domu hodili vajce a doteraz mame tam ho na stene.hadzali nam do domu a do zvierat kamene a petardy. A to vsetko pred ich rodicmi ktorý im na to samozrejme ze nic nepovedali. A ked som bola u nich na navsteve mama im urobila uz neviem co to bolo ale asi pirohy a vsetci si mohli zobrat len po jeden a tamto jedla zvysne ona .tak toto je normalne?

ave17
10. apr 2019

@katkaaa123456 nezavideniahodna situácia, otec sa asi derie a matka všetko premrha :(ak im ozaj nedajú ani poriadne najest, je to smutné, ja by som to asi nahlásila, možno sa spamataju, keď budú mať dozor, určite im ich hneď nevezmu, preboha, detské domovy sú plné, a iné sociálne prípady nevezmu, nie toto.. Ja by som podnet dala...

darkdarka
4. jan 2020

@ivankomonika modrého 😁