Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

blackcat8885
12. apr 2018

Viete mi priblizit metabolicke a foniatricke vysetrenie? Nech viem co nas caka vdaka

strezod001
25. apr 2018

Dobrý deň, chápem že je to iný príspevok, ale potrebujem pomoc v rámci diplomovej práci ktorá sa zaoberá výtvarným prejavom u detí s autizmom. Ak máte čas a ste ochotný mi pomôcť budem naozaj rada, bližšie info na súkromný e-mail strezovadenisa@gmail.com
Ďakujem vám, prajem pekný deň

oilkatka
6. máj 2018

Ahojte, chcem sa opýtať, tí ktorí ste boli v poslednom období na diagnostike v ACVA na lekárskej fakulte, ako dlho ste čakali na termín? Pol roka alebo viac? dakujem

vargatomas1
6. máj 2018

@oilkatka my rok

nika898
28. máj 2018

Ahojte zienky rada by som sa opytala tych co davaju svojim detom karnozin od kolkych rokov ste im ho davali. Nas syncek ma 2 roky a pozdrenie na autizmus a chceli by sme vyskusat este toto len vsade sme nasli kapsule a ze je vhodny pre deti od 3 rokov tak neviem ci mu ho mozeme davat.

silesias
28. máj 2018

@nika898 môj drobec ide mať za týždeň 2roky a karnozin 500mg berie už 5 mesiacov

nika898
28. máj 2018

@silesias dakujem za odpoved ☺

silesias
28. máj 2018

@nika898 nieje zač. Inak je tu skupinka mamičiek čo majú auti deticky. Môžeš sa pridať.

nika898
28. máj 2018

@silesias idem pohladat ☺. Sice este nemame potvrdenu diagnozu zatial mala psychologicka len podozrenie. 12.6 ideme k dr. Janosikovej.

silesias
28. máj 2018

@nika898 my tiež nemáme dg malý ide mať len 2roky. Vyššie som jednej maminke písala link

blackcat8885
28. máj 2018

Dievcata je metabolicke vysetrenie nevyhnutne k diagnostike? Zatial mame za sebou foniatriu psychol.neurologiu,psychiatricku a caka nas metabolicke no je dlha cakacia doba. Je to vobec podstatne vysetrenie?

vargatomas1
28. máj 2018

DOBRý den vedeli by ste mi odporučit dobru psychiatričku ba nz alebo nitra dakujem

blackcat8885
28. máj 2018

@silesias ten karnozin je naco dobry? Netusim co to je

vargatomas1
28. máj 2018

@blackcat8885
@blackcat8885 môžem sa spytat čo je to foniatria, teda ake vyšetrenie to je? nas na metabolicke nikto neposielal maly ma potvrdene PVP

blackcat8885
28. máj 2018

@vargatomas1 vysetrenie sluchu. Nad tam aj ns metabolicke poslala psychiatricka

bambulka28
29. máj 2018

mate niekto dieta na Dolinskeho alebo Zehrianskej v Ba? ako ste spokojne?

lullu86
29. máj 2018

@silesias chcela som sa aj ja spytat na ten carnozin...vidite nejaky rozdiel? Aku znacku uzivate?? Ci je to jedno?? Ako ho mam do suna napchat ked mi nechce jest tabletky 😥

silesias
29. máj 2018

@lullu86 ja karnozin kupujem v takých kapsuliach, ako tabletka ale dá sa rozobrať a obsah vysypem do jedla. Niekto zvykne dávať do mlieka. Ale my sme na diéte bez lepku a mlieka plus ďalšie vytaminy, prešli sme si homeopatickym detoxom a už druhý mesiac robíme o.t.a. intervencna metódu. Malý urobil za 5 mesiacov obrovský posun. Začal ukazovať prstom, rozumie jednoduchým veciem, zlepšil sa spánok, prestal špičkovat, očný kontakt super aj zdieľanie pozornosti, učí sa rýchlo, ustúpili nervové scény keď som niečo zakázala a kopec iných veci - ale nás je ešte maličký, len idem mať dva roky a intenzívne na ňom pracujeme. Neviem povedať čo presne má na svedomí karnozin, ale dávame ho ďalej.
Ževraj niekedy stačí iba zvýšiť dávku neviem. Niekto tvrdí že im nepomohol no fakt je že ho treba brať dlhodobo a asi ma na svedomí niečo ked ho psychológovia špecializovaný na auti odporúčajú.
Sama neviem

oilkatka
2. jún 2018

@bambulka28 my máme dcérku na Žehrianskej v MŠ, sme veľmi spokojní, učiteľky super, dcérka veľmi napreduje, ale tak ona je hovoriaca a diagnoza DA, ak by ste chceli viac info, tak mi napíšte správu

lulanka
6. jún 2018

@oilkatka prosim ta a kolko je ziakov a uciteliek v jednej triede?

oilkatka
6. jún 2018

@lulanka dcérka čo je v triede, tak je tam 8 žiakov a dve učiteľky, a majú aj asistenta, neviem ako je to v iných triedach, ale myslím že podobne 🙂

bambulka28
6. jún 2018

@oilkatka dakujem za odpoved a dcerka je v cisto autistickej triede? lebo vraj tam je aj jedna zmiesana trieda kde su aj ine diagnozy

nikaa23
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
amanta5
6. jún 2018

@nikaa23 neviem, o tom, ze by niekto z autizmu 'vyrastol'. je to porucha, nie choroba. POdobne ako schizofrenia je porucha, takze sa jej nikdy clovek nezbavi. Urcite vsak viem, ze aj s autizmom sa da zit plnohodnotny a krasny zivot 😉
Tvoj syncek je este maly, vela veci sa moze upravit...s vekom sa uvidi, ci priznaky miznu alebo pribudaju....ci sa autizmus vykrystalizuje. Urcite by som s dietatko ale chodila na terapie, alebo vcasnu intevrenciu...tym nic nepokazis, prave naopak. Moze mu to najma pomoct. V centre ti nic take neporadili? Neodporucili ta?
Moja mala mala 12 bodov. Je to z 20 bodov. To je uz dost vysoke riziko PAS. Avsak, stale je potrebny komplexny obraz dietata....rozsiahlejsia diagnostika. Neda sa dat diagnoza na zaklade dotaznika 🙂

nikaa23
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
silesias
6. jún 2018

@nikaa23 Autismus je nevyléčitelné neurovývojové postižení. Nicméně dobře mířenou rehabilitační péčí se dá změnit vnímání a tlumit symptomatické projevy poruchy. Ve zcela raném věku lze dosáhnout pozitivních výsledků poměrně rychle a budou-li změny a nové dovednosti dostatečně fixovány, může dojít u dítěte ke změně trvalé, což se během necelých 6 let v longitudinální studii prokázalo. Některé děti už nadále n e v y k a z o v a l y odchylky v oblastech diagnosticky významných pro PAS. U takových dětí nebyl autismus vyléčen, pouze se aktivovaly dovednosti, které by bez přesně mířené intervence vůbec u dítěte nenastoupily.

Více zde: http://m.autismus-screening.eu/metodika-prace-s...

silesias
6. jún 2018

@nikaa23 prečítaj si hlavne poslednú vetu - aby si vedela o čom to je. Samozrejme tvojmu dieťatku držím palce

amanta5
7. jún 2018

@nikaa23 chapem, ze si zaskocena... Nie je lahke zpracovat takuto informaciu. Vsetko potrebuje cas 😉🙂 Ako som pisala v prispevku vyssie:
Urcite vsak viem, ze aj s autizmom sa da zit plnohodnotny a krasny zivot 😉
Tvoj syncek je este maly, vela veci sa moze upravit...s vekom sa uvidi, ci priznaky miznu alebo pribudaju....ci sa autizmus vykrystalizuje. Urcite by som s dietatko ale chodila na terapie, alebo vcasnu intevrenciu...tym nic nepokazis, prave naopak. Moze mu to najma pomoct.

V kazdom pripade, cim skor zacnete s intervenciou, tym lepsie. Nech sa z toho 'vyklbi' cokolvek😉

misiaciik
7. jún 2018

Ahojte. Mam 3 a pol ročnú dcérku ktorá má podozrenie na autizmu Včera sme boli na diagnostike v andrease, zatiaľ nemáme diagnózu ale rada by som sa poradila, porozpravala s niekým kto má podobné dieťa. Sú nejaké skupiny alebo nejaké iné stránky kde by som našla diskusie? Tu je to celkom dosť verejné a s tým nemám dobré skúsenosti. Budem rada ak by sa mi niekto ozval aj do správy 😊