Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

valika_val
17. júl 2011

serus kaja, ty tu takto obchendujes? 😀
mlady spi uz 3 hodiny...

sisstin
17. júl 2011

@erikasadek tak hodně dětí s autismem neumí číst...když není porozumění řeči, takže to těžko můžou umět...max. jak píše
@kaja73 globální čtení. Hrozně záleží na tom, jakou formu autismu dítě má a jestli je k tomu i MR nebo ne..což často u autismu bývá 😉

@valika_val no, já jsem ten příběh četla..teda letem světem..ta dieta asi u někoho zabírá...ale spíš si myslím, že většinou prostě jde o děti psychomotoricky opožděné, které mají auti rysy (ale ne kvůli autismu, ale právě kvůli tomu opoždění) a pak ten vývoj doženou 😉 nicméně úspěšnosti té diety v některých případech věřím..ale ne zas až tak, že by jako vyléčila autismus 😉 Tygr taky ve 24měsících neukazoval - což je jasný auti příznak, a za dvě měsíce už sdílel pozornost a ukazovat 80% dne 😉 a v podstatě za 6měsíců se pohnul jeho psychomotorický vývoj o víc jak 1,5roku 😉 prostě do těch tří let se může stát ještě hodně věcí...

ale jak jsem tady psala už několikrát, 3 dvouleté děti můžou mít stejné rysy a jedno z toho vyroste úplně, jedno je "jenom" dysfatik a jedno je autík... 😉 to pak většinou ukáže až čas 😉 třeba nám Kr. vyloučila autismus ve dvou letech, ale třeba nějaké menší pochybnosti jsem pořád měla...a 2,5už bylo celkem jasné, že on autík není...a ve 3 letech už to bylo 100% jasné 😉

jinak s jídlem u nás fakt katastrofa odjakživa, mlíko nenáviděl...nenáviděl příkrmy..a ted taky nejí...a kor, když jsou tyhle vedra, tak první jídlo měl dneska o půl druhé odpoledne - půlka párku v rohlíku 😝 nicméně podvyživený není, v životě nebyl nemocný...tak holt asi mu to stačí 😝 sice jako drobnej a malej je, ale to byl už při narození (pod 3kg) a to jsem 14dní přenášela...prostě je to takovej drobek od přírody 😉

erikasadek
autor
17. júl 2011

@valika_val placem od radosti ked vidim ako v niektorych veciach exceluje, kde iny sa ani nechytaju.. mas pravdu som na neho hrda pretoze urobil obrovsky krok vpred... diagnozu ze nemate nevadi mne robili najprv vsetky testya doagnoza prisla z na koniec.. 🙂

@kaja73 ja som to myslea vseobecne , je mi jasne ze niektore deti to nezvladaju.... ☹
u nas je chvalabohu tento problem minimalny pretoze matematika, mu isla super a dokonca francuztina tou najviac prekvapil aj ucitelku , zistilo sa ze ma vizualnu orthograficku pamat a tak v diktaoch sa nemylil skoro nikdy a co sa tyka vyslovnosti tak hned pochopil ako na vec franina je tazky jazyk!!!! jedine kedze cita super predssi aj deti ktore su starsie od neho v nemocke, ale zase nerozumie co cita, teda aj ked precita 40 krat a das mu orazku co tam bolo alebo otazky ake ma v testoch tak tam pohori.. nerozumie urcitym slovam.. 😔 ale nevadi nemoze byt dokonaly ze??? pre mna urobil neskutocny pokrok.. ak by ste mali zaujem ukazem vam ake testy maju deti tam v prvom rocniku a vysvedcenie.. 😉

ps pato je v normalnej skole samozrejme , tu nie su autisticke skoly, su ale len pre tazko postihnute deti.... velmi tazko..

anka912
17. júl 2011

@kaja73 ohľadne toho čítania, tak aj Maťo má problém, neviem či sa niekedy naučí vôbec, aj keď nádej umiera posledná. V škole s nim sa vôbec neučili celý rok ani písmenká, ani globálne, všetko skúšam len sama. (tearz bol prvák v autitriede).
Chcem sa spýtať, vyzerá, že máš s tým skúsenosti - s malým skúšam globálne čítanie, aj ho to trocha baví, už to je úspech, ale on má problém, že sa strašne zameriava na detaily a v čítaní sa zameriava na písmená, nie na slovo ako celok. Napr. raz som mu ukazovala veľký bager, že Maťko, čo to je a on mi povedal- koleso, lebo som ukazovala naňho. Nepochopil, že hovorím o celom aute. Tak aj pri čítaní, povie tie písmená, ktoré si ešte pamätá (ako 3 ročný poznal všetky a postupne zabúda..). Keď mu napr. ukážem slovo auto - tak povedal, že je to a o, lebo tie dve písmená zo slova pozná. Alebo na slovo píla povedal la, lebo tam poznal len tie dve písmenká. Alebo zas niekedy na slovo začínajúce na m povie hneď Martinko, lebo vie, že jeho sa začína na m. Rozmýšľam, či by nebolo lepšie začať úplne naopak, že začať ho učiť fakt po písmenkách, najprv kratúčke slová ako pes, mama a pod. Viete mi niekto poradiť?

sisstin
17. júl 2011

@anka912 my globální čtení trošku děláme... 😉 a je to tak, že nejdřív dítěti ukazuješ obrázek a pak ten větný pásek 😉 já to teda neumím vysvětlit nějak normálně... já jsem prostě Tygrovi ukazovala jablko(jenom obrázek) a pak obrázek, kde pod tím bylo napsáno jablko...a postupem času už prostě přiřadil ten větný pásek k obrázku jablka..

princip je ten, že dítě se neučí po písmenkách a slabikách jak je běžné, ale vizuélně si pamatuje celé slovo..problém je pak v tom, že dítě neumí přečíst slovo, které nezná....to při klasické metodě děti umí, i když třeba neznají význam toho slova.... ale Tygr není autík, tak nevím, jestli u dětí s PAS se to třeba nedělá nějak jinak 😉

anka912
17. júl 2011

@sisstin toto robíme aj my- mám obrázok napr. jablka, nad ním má napísané JABLKO. Najprv položí na ten obrázok identický obrázok, ako v pexese. Na jednej A4 mám asi 15 - 18 obrázkov. Keď priradí všetky obrázky, potom mu dávam len slížiky so slovom a on dáva slížik na správny obrázok. Najprv spolu zistíme, čo je tam napísané, skúša sám a ja mu našepkávam, keď zistí, že je na slížiku to slovo- jablko, tak ho dá na správny obrázok. Tam nemá problém. Problém má, že nevie si zapamätať to slovo ako celok, stále číta len tie písmenká. ťažko sa mi vysvetľuje to. On asi bude musieť to slovo videiť a priradiť fakt 100X, kým si ho zrakovo zapamätá. Preto som sa pýtala, či by sa podľa vás nenaučil skôr po písmenkách. Lebo keď zistí, aké slovo je na slížiku nemá problém ho priradiť k správnemu obrázku. Neviem, či ma chápeš. Vlastne, či sa nenaučí ľahšie tým klasickým školským štýlom.

sisstin
17. júl 2011

@anka912 jj, já to chápu 😉 tak zkusit to můžete, že jo 🙂 ted věc je druhá, jestli u toho čtení písmenek už nezůstane...že rozpozná písmenka, ale už nebude číst slova 😉 hodně tomu globálnímu čtení se věnuje Monika s Járou, tak se jí můžeš zeptat 😉 vy máte ještě nějakou MR nebo ne...to má na to taky hodně vliv, jestli má třeba lehkou MR..tak ono to může trvat trošku dýl, než by se to čtení naučil 😉

anka912
17. júl 2011

@sisstin myslím, že my máme tie diagnózy takmer identické s Járou, ale k tomu ešte veľký negativizmus 😒 😒 😒

sisstin
17. júl 2011

@anka912 ale tvůj chlapeček je mladší ne? Tuším Jára začíná číst až ted nějak v devíti letech 😕 jinak já když koukám na ta jeho videa, tak mě by vůbec nenapadlo, že je autík.... 🙂 nebo i na ty jeho výtvory..prostě Jára je mi tak nějak hrozně moc sympatickej 😅 😅 😅

anka912
17. júl 2011

@sisstin Maťo má 7.5 roka a ja tiež, keď pozerám čo všetko Jára vytvoril a vie, tak len zíram. Ale on má aj veľmi kreatívnu a oduševnelú mamu, ja taká veru nie som ☹ ☹ ☹

sisstin
17. júl 2011

@anka912 no ale myslím Monča někde psala, že s Járou je to takhle fajn až poslední dva roky...že předtím to taky asi nebyla procházka růžovou zahradou 😉 ale Monika je fakt neuvěřitelná, co s tím Járou všechno dokázala...ale zas to musíš brát tak, že ona je maminka na plnej úvazek a je to i její zaměstnání...takže ona se těm dětem věnuje na 100000000% procent a nedochází do jiného zaměstnání 😉

anka912
17. júl 2011

@sisstin ja viem, každý sme iný typ ale ja sa budem musieť trocha viac snažiť 😒 , keď nám už nikto iný nepomôže, Keď vidím, aké existujú rôzne pomôcky a prac. listy a u nás v škole...

sisstin
17. júl 2011

@anka912 jako mě to taky nebaví, že bych se v tom vyžívala 😉 prostě to beru jako nutnost, že holt se to dělat musí, aby byl Tygr do budoucna ok...ale kdyby byl jako úplně bez problémů, tak se mu takhle rozhodně nevěnuju 😉 já dost často závidím maminkám "standartních dětí", že v podstatě s nima nemusí nic dělat...tím teda netvrdím, že se jim nevěnují..to vůbec...ale prostě tak nějak ty děti si můžou dělat, co chtějí... nemusí řešit, aby děcko rozvíjely v motorice, a pak zase ve zrakovým rozlišování a já nevim co..prostě ty děti si normálně hrají, jak chtějí....

my máme v podstatě od dvou let režim, kdy ze začátku jsme cíleně pracovali třeba 6hodin denně, ted je to od 2-4hodin denně, o víkendu méně... a proto si říkám, že třeba Tygr si až tak neumí sám hrát..protože je zvyklej, že od dvou let prostě makáme...já si občas připadám jak učitelka, ne jako máma...rozhodně kdybych nemusela, tak to nedělám....fakt mě to nebaví 😉

valika_val
17. júl 2011

@sisstin ani nevies, aku nadej si mi vliala tym, co si napisala (ze tvoj princ zacal ukazovat az po . roku)!!!
dakujem 😵
a ten jara, to kde najdem? 😅

sisstin
17. júl 2011

@valika_val a dost dětí z "naší" diskuze začlo ukazovat až kolem dvou let..většinou jsou to teda děti, které měly ze začátku lehkou psychomotorickou retardaci... Tygr začal v podstatě korigovaně ukazovat v 17měsíci věku, což je furt norma 😉 on pak fakt ukazovat neustále pořád, celej den vyžadoval, abych mu pojmenovávala všechno...všechno ho zajímalo a okamžitě ten psychomotorický vývoj šel raketovou rychlostí dopředu...a to porozumění řeči se srovnalo do tří let....ted ho má i nad svůj věk 😉

blog je tady http://ojarovi.blogspot.com/

valika_val
17. júl 2011

@sisstin tak teraz som popletena - tak 17 ci 24 mesiacov?
ale to uz sa vam aj tak niekto venoval, ze? ☹ a ta raketova rychlot, to je super, taky balzam na dusu 🙂
no a celkom chapem, ze ta to az tak nebavi, ale vidis, aky plody to prinasa! 😵

psychomotoricka retardacia co obnasa?

valika_val
17. júl 2011

jaj a som chcela napisat, ze dvakrat som malemu pustila video (vlastne len zvuk), ktore som natocila, ked zvatlal... trocha ho to sralo, nevedel, odkial to ide, pocul sa aj kricat, ale do toho si odpovedal!!!
takze odteraz kazde rano mu to pustim a som zvedava, ci sa rozbehne. lebo ked ja zvatlam, to ma na haku.

sisstin
17. júl 2011

@valika_val no jako reálný věk byl 26 měsíců, ale jelikož byl ve všem opožděný o 9měsíců, tak se musí brát v potaz, že jakoby ukazovat začal v 17měsících...ta PM retardace se prostě projevuje tak, že je dítě ve všem opožděné...Tygr v těch 27měsících ve všem odpovídal na 18m 😉

do těch tří let se dává jenom psychomotorická retardace, protože tam je velká možnost, že dítě udělá velký vývojový skok (jako to bylo u nás), po třetím roce, pokud k žádné expanzi nedochází, tak už je pak z toho bohužel retardace mentální 😉 děti s opožděným psychomotorickým vývojem se vyvíjí ve skokách, Tygr to fakt dohnal rychle a ted se vyvíjí už jako jeho vrstevníci, pokud teda samozřejmě nepočítám tu expresi řeči... děti s mentální retardací už mají to tempo napořád pomalé....a max. mentální strop je asi 12let (u lehké MR) 😉

sisstin
17. júl 2011

@valika_val a už jsem to tu psala, že i tak se pozná rozdíl mezi opožděným vývojem řeči a skutečnou poruchou porozumění... Lukášek od @andreabe ve dvou letech byl v tom porozumění řeči stejně jako Tygr...no Tygr pak ve třech letech měl už porozumění řeči jako vrstevníci...Lukášek ne, protože on má skutečně tu receptivní (smíšenou) dysfázku a tam jde ten vývoj porozumění hrozně pomalu 😉

já jsem jakoby v těch dvou letech řešila to, že špatně rozumí....ale vůbec jsem si nevšimla, že by byl nějak jinak opožděný...to mi až pak řekla Krejčířová, že u něj zatím poruchu porozumění nediagnostikuje, protože je opožděný celkově a to porozumění má ke svojí vývojový úrovni...a že se uvidí, jak dál....no a pak ve 2,5 už byl psychomotoricky v normě, to porozumění ještě trošku vázlo...ale to bylo asi v rácmi 3-6měsíců...a ve 3 letech už bylo úplně v normě.... no a ted rozumí i tomu, čemu nemá 😅 😅 😅

sisstin
17. júl 2011

@valika_val ale jako ve věku tvýho chlapečka to nebylo ještě tak nápadný, on reagoval na jméno normálně od těch 9měsíců, uměl takový ty věci typu "jak jsi veliký" a "berany duc"...ale tak nějak v těch 15měsících se ten vývoj jakoby úplně zaseknul a až na to, že se naučil chodit, tak se prostě nic nedělo..fakt nic...až do těch dvou let, a pak se to zase rozběhlo hodně rychle...

ale čím to bylo, to fakt nevím 😕

sisstin
17. júl 2011

@valika_val no a taky samozřejmě jsem se o nějakej dětskej vývoj nezajímala, mě vůbec nenapadlo, že když se mi narodí zdravý dítě, že by se jako něco mohlo stát.... takže jsem věděla totální prd, jak se má dítě vyvíjet...nějaký hodně podezřelý mi to začlo být až okolo těch 18měsíců...a fakt nějak výrazněji řešit jsem to začla až okolo 20.měsíce 😉

valika_val
17. júl 2011

@sisstin, skoda, ze tu nie si, aby si mi pomohola ho zhodnotit...
mne (subjektivne) sa zda byt dost sikovny a inteligentny... prikazy nejake ovlada, ale zas nemam s kym porovnavat, tak mam pocit, ze je to malo. ale zas psychologicka povedala, ze v tom veku by uz mal pomenovavat zvieratka, veci, cinnosti, citoslovcia, skratene slova a tak... no co ja viem 😒
chcela by som si trufnut odhadnut unho tu psychomotoricku retardaciu, ale nedokazem to. akurat ze tu mentalnu zatial ja osobne vylucujem.
bodol by aspon nejaky dotaznik na dialku...

valika_val
17. júl 2011

a ty myslis, ze sa tygrovi "nieco stalo"? 😕

maznacik007
17. júl 2011

mamicky... uz som sem par krat pisala... caka nas onedlho trojrocna prehliadka... tento mesiac.. a budeme s najvacsou pravdepodobnostou odoslany na nejake vysetrenie ... psychologovi a tak..
tie ktore ste boli ako to prebieha... co skumali u tychto trojrocakov... a tak... ako to vase deti zvladali...

u nas to bude s najvacsou pravdepodobnostou ten opozdeny vyvin ... ale je tam problem aj s citovou deprivaciou v rannom detstve... a urcite nieco ako adhd... a pod...
recovo sme boli dlho na tom velmi slabo.. ale teraz uz rozprava dost aj nejake tie pesnicky vie zaspievat
ale nemam ani velmi predstavu co ma vediet take trojrocne dieta... ako rozumovo mi prijde ok... ale sak jasne mozem to mat skreslene...
s dcerou porovnavat nemozem ona bola v tomto hodne v predstihu... ona bola na tom opacnom konci spektra..

ide mi najme o take zrucnosti.... u nas napr. uplne zlyhava pytanie sa na nocnik... take ze obliect si nieco sam to ani nechyrujeme... zasa je zrucny v lezeni na smykalkach.. robi v pohode kotule ... vynikajuco hra futbal.. aj ked s plienkou.. chvalia ho ze je talent.... ako nejake ze upratovanie hraciek a tak to nehrozi... alebo ze kreslenie a pod..
nevie ze cisto hovorit a hovori aj dost rychlo .... tak je to take...
tak na co sa mam pripravit ze po nom budu chciet...

sisstin
17. júl 2011

@valika_val ony ty tabulky vývojové jsou fakt poměrně dost široké 😉 širší norma je to, pokud je dítě opožděné do 6měsíců od svých vrstevníků 😉 teda samozřejmě tohle neplatí u kojenců 😉 porozumění 15měsíčního dítěte je asi takové, že chápe takové nějaké základní pokyny typu: dej, hají, hačí, jdeme atd., a pozná nějaké základní věci a činnosti, které se běžně používají 😉 jasně, že některé děti v tomhle věku už třeba chápou i dvojsložkový příkaz...některé děti už mají třeba i 20 slov, ale některé zas nemluví vůbec a pořád to je norma 😉 já u vás fakt nevidím ještě nic tak strašně závažného...jako ano, asi tam nějaké vývojové opoždění bude..pár měsíců.. 😉 ale takových dětí jsou spousty... nemůžeš porovnávat auti rysy třeba tříletých dětí a tvýho chlapečka...raná batolata mají spousty auti rysů...

já tě tady nechci uklid'novat, že Theovi nic není, že z toho vyroste atd., to já nemůžu vědět...třeba skutečně nějaký problém má... je fajn, že to hlídáš... ale změnit se toho může ještě strašně moc...jak jsem ti psala už několikrát, hodně zlomový bývá právě ten 15 měsíc...jak v pozitivně, tak bohužel i negativně...

a jestli se Tygrovi něco stalo, to fakt nevím...jenom prostě do těch 15měsíců byl tak nějak relativně normální, ale potom mu najednou začli ty vrstevníci šíleně rychle utíkat...a on pořád stál na mrtvým bodě...a rozjelo se to znova zase až ve 2 letech , ale fakt pak strašně rychle...jakoby ze dne na den se naučil spoustu nových věcí, najednou začal rozumět ....každej den se naučil pasivně fakt desítky slov 😉

sisstin
17. júl 2011

@maznacik007 tříletý dítě by mělo umět napodobit povahu a směr tahu - tj. ty nakreslíš čáru, on udělá čáru...ty nakreslíš kolečko, on nakreslí kolečko...nemusí jinak vůbec malovat nějaké určité věci...v tomhle věku stačí, že udělá čmaryky čmaryky a řekne, že to je sluníčko 😉

mělo by umět stavět horizontálně a vertikálně, tj. podle předlohy postaví komín (kostky na sebe), nebo mašinku (kostky vedle sebe a na poslední kostce jedna kostička nahoru jako komín). Mělo by umět vkládat tvary základní do výřezů, přikládat na desku tvary složitější (hvězda, kosočtverec atd.). Mělo by umět přiřazovat barvy, většina dětí už je v tomhle věku zná názvem (ale není to ještě nutnost).

Co se týče porozumění řeči, tak by měl umět odpovídat na otázky typu: Co si vezmeš, když venku prší...čím se češeme, čím jezdíme, z čeho se pije, co venku svítí na nebi atd. Odlišovat pojmy jako malý - velký, těžký - lehký, mokrý - suchý atd.

V jemné motorice navléknout menší korálky, složit puzzle ze 2-4dílků. V hrubé motorice by měl střídat nohy do schodů, měl by umět skočit snožmo.

co se týče sebeobsluhy, tak průměrné tříleté dítě už čistotu udržuje, ale pokud ne, tak je to ještě stále širší norma..měl by se umět najíst lžící, něco si svléknout..oblékat se ještě nemusí umět..

no ale na tříleté toho většinou moc nezkouší, třeba naše pediatra nechtěla vědět nic..ale zase měla hodně podrobnou zprávu od psycholožky, kde bylo všechno popsáno 😉

anka912
17. júl 2011

chcem sa spýtať, dnes sa mi pri mojom mene objavilo 1 srdiečko, ako sa tam dostalo? ako môžem poslať viac takých srdiečok?

maznacik007
17. júl 2011

@sisstin dakujem... no tak to moc neumime toho na nas vek... ale ako ja osobne mu korigujem vek o ten jeden rok ... tak hadam ho aj oni tak zoberu...
kreslenie odmieta absolutne nechyti ceruzu do ruky ... takze to nic...

stavanie podla predlohy tiez nehrozi farby tak to tiez nie... ani tie pojmy ani tie koralky a puzzle..

schody ide v pohode tam nema problem.. skocit vie tiez... cistota to tiez nic moc... plienkujeme stale obcas sa podari ked ho dam ale idem akurat na tom popracovat.. skusime rovno na wc.. lebo k nocniku ma odpor... vyzliect obliect tiez nic... aha vlastne nie boty si vyzuje ma ich na suchy zips...

no a tie pojmy to tiez myslim nehrozi...

ok takze sme pod normou... no uvidime inak ku komu ste slli na take vysetrenie... ja mam ako kamosku psychologicku a teda aj viacerych ale neviem ci su nejake co sa priamo na toto specializuju... taketo deti BA trnava a tak...

ako u nas ani neni o tom ze by som mala nejaky stres z lekarky ... my sme maleho brali ako rocneho s dost zlozitou jeho historiou za prvy rok jeho zivota ... a naozaj musim povedat ze najma v poslednom obdobi siel dost skokovito dopredu .... ale jasne ze to omeskanie tam je... preto som sa aj nakoniec rozhodla ze ho nedam do skolky od septembra...

ako to vysetrenie u toho psychologa prebieha... ako nas je ako tornado... ako niekedy poslucha vo svetlych chvilach ale castejsie je to skor o kroteni divej zveri... toto berte s humorom

valika_val
17. júl 2011

@sisstin diiiiky za tvoje slova. ved ja vsetko co pises, beriem do uvahy.
život je jen... nááhoda, jednou si dolujednou na-ho-ře 😀

valika_val
17. júl 2011

@anka912 😵