Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

anka912
28. júl 2011

@alinocka do toho Drahuškova sa chystáme pozrieť osobne, nie je to až tak ďaleko niekde pri Novom Meste. Tú dovču som ja už mala ale čo z toho, keď s deťmi a v daždi. Tebe by možno stačila zmena niekam na dvor, kde by si ich mohla vypustiť, asi bývate v byte, že?

valika_val
28. júl 2011

@miriatko
kedze mam 15m synceka, dovolim si napisat ti, ze tvoja dcerka vyzera byt UPLNE v poriadku!!! najprv by som rada napisala, ze "boooze, co ja by som dala za to, keby aj ten moj bol taky sikovny" - a zaroven napisem, co mi zhurba povedala p. turakova v stredu na sedeni.
je to ok!!! sedeli sme tam skoro dve hodiny a na zaver mi bolo povedane, ze vsetko, co som si vsimla, je Ano, nestandardne, ale este stale v norme - sirsej. dokonca na ukazovanie mi povedala, ze ma cas aj do dvoch rokov. Je takej povahy, je zvlastny, jedinecny, vybera si, ma ego, je iny. Ale este stale to neznamena, ze bude mat nejaky problem. To ukaze az cas... Takze uvidime, dufame, nadejame sa. V kazdom pripade toto vybodcenie bezne nie je, ale ona nasmu synovi (aj so psychologickou) dava cas aj velku sancu! Tak som sa pridala aj ja.
Ale od vas neodidem, zatial 🙂

miriatko, tebe chcem povedat, ze aj ked si si vsimla nejake zvlastnosti, mne sa zatial vidi, ze to je ok! vidis pokrok? urcite ano. uci sa, vie, veci jej idu lahko. to, ze obcas nema zaujem alebo ze zblizka nepozrie do oci, nemusi byt este chyba. mrzi ma to a ja som take odpovede neznasala, ale musis pockat este par mesiacov. teraz to uz hrotit nemusis, lebo mala vyzera byt velka sikulka na ten vek, tak keby si vedela/dokazala, daj si pauzu od pozorovania a tak o dva mesiace si to zas zrekapituluj, co sa zmenilo, co pribudlo, odbudlo.
inak medzi "slova" sa rataju aj citoslovcia alebo skratene slova (zaciatocne slabiky) a aj detske originalne skomoleniny.
mozno s tou expresiou, teda vyjadrenim reci, to bude tazsie, ale to vobec nie je iste, lebo tvoja dcerka toho dokaze ozaj dost na jej vek. mozes byt pokojna.
ale nech sa vyjadria aj ostatne mamky.
za seba napisem svoj nazor, ze vacsina z nas ti akurat moze zavidiet 😀 😉

sisstin
28. júl 2011

@valika_val a že já jsem to říkala 😀 😀 😀 😀 😀

valika_val
28. júl 2011

@sisstin 😀 no, rikala - nerikala - ty ho nepoznas osobne! 😉 ale za kazdy pokrok kupim jednu bonbonieru a budem ti ich posielat priebezne, uvidime, kolko sa ich nazbiera za dva roky 😀 jedno, co ma este trosku zneistuje, je to, ze oni tam maju deticky s omnoho vacsimi problemami... takze oproti nim teo vyzeral fakt celkom ok. psychologicka bola starsia, velmi mila, ale jemna, so slabym hlaskom a na nu teo nereagoval vobec. riaditelku si nevsimal, v podstate tam len pobehoval a hadzal hrackami, pomedzi to som ho krmila ranajkami 😒

sisstin
28. júl 2011

@valika_val ty jo, to budu tlustá jako prase za chvíli 😀 😅

valika_val
28. júl 2011

@sisstin no, len aby si sa nebala predcasne! 😉

sisstin
28. júl 2011

@valika_val ne, teď vážně 😉 je možný, že třeba Theo nakonec nějakej problém mít bude..nebo taky ne...ale jsem ráda, že ses aspon trošku uklidnila...páč zatím je to fakt v normě, sice v širší, ale v normě 😉

anka912
28. júl 2011

@valika_val baby nehovorte tu o priberaní, lebo to už mám depresiu na x-tú. Chcela som cez prázdniny schudnúť, prvý mesiac fuč a neviem, či som kilečko aj nepribrala...

valika_val
28. júl 2011

@anka912 ja ked uz mam neunosnu depku, tak si poviem, ze mam dieta a to je dolezitejsie nez nejaky tuk navyse!
je pravda, ze sa zadycham, bolia ma kolena a kvoli bruchu sa mi tazko zohyna, ale tak co mam robit? keby bolo chudnutie jednoduche, uz davno mam o 20kg menej a hotovo - neriesim.
neviem, ako ty, ale ja sa neprezieram, len proste na chudnutie potrebujem iny system, iny rezim, a ten sa pri mojom synovi za tychto podmienok, ale mame doma, neda zmenit. takze vsetko ostava tak, ako je, len sa velmi obmedzujem v jedle - viac uz urobit neviem.
ako to mas ty doma? da sa to?
vies, su priority a priority... ked by som si nasla kusok volneho casu pre seba (co je teraz len fatamorgana), tak by som sa hodila do vane, spravila si pedikuru, pripadne zasla s kamoskou na kavu alebo vygruntovala byt. ist do posilnovne, ci na bicykel? v ziadnom pripade - pre mna zabity cas.

hanickacb
28. júl 2011

Ahoj můžu mezi vás? Mam 6l.syna autistu

anka912
28. júl 2011

@valika_val tak ja sa musím úprimne priznať, že rada jem, som taký labužník, nikdy som nebola extra chudá, ale taký športový typ. No a potom so stresmi som mala veľké zdravotné problémy a najprv vysoký tlak a potom aj štítna žľaza, furt mi zvyšuje lekárka euthyrox. Teraz už neviem, či sa mi krúti hlava lebo ho nezjem, alebo práve preto. No a s tou štítnou žľazou a mojimi deťmi prišla hrozna únava a toho pohybu pomenej... Takže za posledných niekoľko rokov som pribrala asi 15 kg, od svadby aj 20.
Keby som mala ja veľa času, tak určite kopec kníh alebo zaujímavých filmov. Gruntovať byt, brrrr 😉

anka912
28. júl 2011

@hanickacb Poď, poď k nám, ja mám 7 ročného, takže skoro rovesníci.

valika_val
28. júl 2011

anka, ja tiez stitka a euthyrox... od 18 ide vaha hore, ale len tak potajme, neviditelne. no a od svadby pred troma rokmi som pribrala 10kg. dvacka dole a som krasavica... takto je to desne, hnusim sa sama sebe.
ALE keby som bola sama sebe panom, bolo by to ine. keby keby... kaslem na to.
len este dodam, ze ak by mi muz viac pomahal, dala by som dole viac! mne by pomohlo nic nejest, na zaciatok by som zhodila a potom uz by to slo same. ale ako nic nejest? malemu varit a krmit, dojedat, nevyhadzovat, muzovi varit, on zje toho na kvanta a same nezdrave veci! no otrasne. tak ja si zobkam tu a tam a terza mam obdobie, ked sa najem az vecer, ked maleho ulozim spat 😠 a to je zle!

hanicka, vitaj.

@sisstin dnes som toho mojho diablika drilovala - chcel banan. sedela som na gauci, ruka s bananom vo vyske, kam nedotiahol a pozeram mu do oci: chces banan? banan ham? daj daj! daj daj! a on namiesto toho zavrel oci, spravil grimasu a spustil sirenu az mu slzy tiekli, potom sa zacal hadzat o moje stehna a potom odisiel dupajuc a jaciac do kuchyne hodit sa o zem... 😒 neviem ako dalej...

sisstin
28. júl 2011

@valika_val no ono se tohle nesmí právě dělat až do té míry, že dítě chytí hysák 😉 prostě jsi mu měla ukázat ten banán, zeptat se: chceš banán? Ham? a když by byla nulová reakce, tak vzít jeho prstík, ukázat, říct "daj" a šlus..a dát mu ho 😉

valika_val
28. júl 2011

@sisstin
ano, chapem, nebuduce to skratim. len unho to je zlozitejsie, pretoze ak mu ho nedam ihned, ale opovazim sa nieco opytat, uz je problem. jemu sa rata len okamzita reakcia: banan ham? on otvori usta. a ak mu ho nedam do ust ihned, zacina problem. a ak este by som chcela mi vziat jeho ruku, nastelovat prstik, alebo skratka cokolvek, co trva viac nez dve sekundy, hysak je na svete! potom je to uz len o mne, ci ten hysak ukoncim, alebo nie.
ale on reve a je urazeny este aj s bananom v puse 😒

sisstin
28. júl 2011

@valika_val no jestli tě to uklidní, tak my máme něco podobného ted 😀 teda není to samozřejmě kvůli banánu, ale na palici to je stejně 😅 😅 😅

anka912
28. júl 2011

@valika_val môj je tak isto tvrdohlavy, urážlivý a sebecký, hold je to chlap!

sisstin
28. júl 2011

@valika_val Tygr má ted super období, kdy si myslí, že se všechno točí jenom okolo něho a že my budeme poslouchat, jak on píská...takže on mě diriguje jako prase, že budu sedět na zemi a ne na židli....že půjdu tam a tam, že budu dělat to a to...a podobně, takže neustále mi jen rozkazuje a když nehodlám plnit jeho přání, tak hysáčky...a je uraženej ještě půl dne 😝

valika_val
28. júl 2011

no, a potom vychovavaj.
ze ako mi radili: dat predmet do vysky oci... a co? pre mojho syna je to znamenie, ze mu NECHCEM dat to, co on chce, zatvara oci, skrivi tvar a spusti... ako sa potom da ucit gesto prosim prosim??? ked si niekto mysli, ze sa mozem zohnut k nemu, vziat mu ruky a posuchat ich o seba, ze "prosim", tak sa hlboko myli! 😀 😀 😀
no ale na smiech to nie je.

mamky, idem ja spat, som vykoncena, lebo muz ma dovolenku, tak si aj dovoluje na mna doma, mam nervy na prasknutie a makam viac ako ked je drahy v praci.
caute zajtra.

valika_val
28. júl 2011

@sisstin tak mozno skusa on teba, ci mu dostatocne rozumies a ci plnis jeho prikazy tak, ako on tie tvoje... 😀 😝 joj, ja by som brala, keby ma mlady komandoval, keby mi POVEDAL co mam robit 😉 😵

sisstin
28. júl 2011

@valika_val no tak, povedal...on ukazuje, štěká na mě "mama tam tam" apod., a já to musím luštit 😉 😅 😅 😅 takže ještě často je hysák už jenom z toho, že já mu nerozumim, páč rozluštit jeho asociační řeč plus gesta, to je někdy fakt těžký 😅 😅 😅

anka912
28. júl 2011

@hanickacb Nemohla by si nám napísať niečo o malom? Ako ste zistili, že je iný, ako s tým bojujete, ako sa vám darí, čo vám pomáha? Je tu dosť mamičiek s malými deťmi, tie by to určite zaujímalo.

sisstin
28. júl 2011

@valika_val např. výtah je "nahoru a dolů", to samý je ale i žebřík, nebo taky kopec, nebo taky klouzačka 😉 😅 😅 😅

valika_val
28. júl 2011

no to si viem predstavit 🙂 musis byt v tom uz celkom dobra! 😝

valika_val
28. júl 2011

vam napisem jednu srandu este kym pojdem spat - ten moj muz si DVAKRAT nastavil pripomienku na mobile, ze pracka doprala (pracka sice pise cas, ale ma oneskorenie), potom ju bol vypnut (lebo pipa) a otvorit, nech pradlo nestuchne, ale aby vyvesal tie styri uteraky a dve utierky do kuchyne, to uz nie! no chapete?
aky starostlivy, ja zasnem. 😠 😠 😠

anka912
28. júl 2011

@sisstin trochu vám do dialógu vstúpim, to je u mojho zvláštne, že keď niečo fakt chce, tak vie sa vynájsť alebo vydoluje slovo, ktoré si myslím, že nepozná. Ale zase je o dosť starší. On neopisuje, čo chce to je preňho vyšší level, ale hovorí takou PC rečou- príkazmi a neurčitkami. A v poslednej dobe sa fakt zlepšuje, aj sestra mi teraz povedala, že fakt lepšie hovorí a to ho videla len pre 3 mesiacmi.

anka912
28. júl 2011

@valika_val obávam sa, že manželstvo s tvojim mužom a mnou by nebolo veľmi šťastné... Koľko krát som vešala prádlo až na druhý deň ☹

sisstin
28. júl 2011

@anka912 no ono u těch autíků je to zas trošku jinak, oni ta slova asi v paměti mají (někteří), ale prostě pro ně je ta komunikace verbální obtížná, a asi moc nechápu její smysl...já si to aspon tak představuju 😉 takže když jim fakt o něco jde, tak si to dokážou i říct... ale jinak mají to mluvení "na háku" 😉 max. mluví k uspokojení jejich potřeb - potřebují něco atd., ale není to o rozhovoru 😉

my zas s Tygrem vedeme fakt i dlouhé rozhovory, ale on má fakt asociační řeč, jak je ta aktivní slovní zásoba ještě poměrně malá..tak to prostě musí opisovat tak, jak umí....no, takže umí říct slova "nahoru" a "dolů" (v jeho podání teda "vavovu" a "důdů"), a jelikož výtah jezdí nahoru a dolů, ale to slovo říct neumí(pasivně ho samozřejmě zná), tak prostě to je nahoru a dolů..to samý klouzačka, páč tam se taky leze nahoru a dolů atd. On prostě mluví jak google překladač, prší a Tygr "voda dolů", sedí u PC a točí kolečkem od myši (hrál nějakou hru) a u něj to je "Péta jede" (jako že to kolečko jede) atd. 😝 takže pro x slov on má jedno pojmenování a jako si myslí, že já hned pochopim, co tím myslí 😝

valika_val
28. júl 2011

anka, ako to myslis? ten posledny prispevok 😅 som to trocha nepochopila 🙂
no vidis, zlepsuje! a to si si to vsimla az ked ta na to segra upozornila, co? 😉 sa tesim sa vami 😵

valika_val
28. júl 2011

@sisstin a preco je to tak? preco je prenho slovo vytah tazke, alebo slovo prsi? to sa fakt musi nadriet, naucit, ze sa to takto povie? je to nejaka porucha v mozgu? je to akoby bola cestina cudzi a tazky jazyk?