Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

magimary
9. aug 2011

ako ste tu všetky povykúkali, ako hríbiky po daždi 😀 😀 😀
stačí jedna šikovná anka-profipočítačmanka 😀

anka912
9. aug 2011

@yukki ahoj a ty ešte žiješ, ani sa neozveš, často na teba myslím, mali sme takú príjemnú návštevu u teba a všetkým hovorím, aká si správna baba. Tak to vyzerá, že sa stretnem ešte s niektorými ďalšími modrokoníkmi, teda ak to vyjde.
Ako dievky, už si asi v jazere teraz nemôžu zaplavať, čo?

sisstin
9. aug 2011

@lucka261177 Lucko, my jsme se tu ale bavily o expresivní dysfázii 😉 u autíků (pokud se pletu, tak mě někdo opravte, v tomhle se moc nevyznám) se určuje jenom expresivní, páč to porozumění řeči je už narušené autismem, ne dysfázií...tam jde čistě o to, jak to dítě mluví po gramatické stránce 😉

děti se smíšenými (receptivními)formami dysfázie můžou mít podstatně narušené porozumění, ale nemusí mít až tak narušenou tu samotnou expresi. Např. existuje tzv. čistá receptivní dysfázie(ale je fakt málo častá), kdy to dítě sice blbě rozumí, ale expresi jako takovou nemá narušenou vůbec. Tím pádem tam ale vznikají většinou jenom echolálie, nebo dítě mluví úplně od věci. Pak taky může být taková forma, že dítě mluví tolik, co rozumí...takže působí tak, že vlastně rozumí docela dobře, ale opak je pravdou. Tak to měla ze začátku Katika od @jolinka postupem času se samozřejmě to porozumění zlepšovalo hodně, ted už rozumí dobře..jen ji dělají problém ty abstraktní názvy a mluví velice fajn, takže na cizí lidí působí jako dítě s jenom opožděným vývojem řeči 😉

a holky
@anka912
@lucka261177 s tím "genetickým" autismem to je tak, že po generacích se může ta diagnoza prohlubovat. Takže na začátku je člověk, co má jen nějaké specifičtější povahové rysy, ten může mít dítě, co má Aspergera, a ten už může mít čistokrevného autíka 😉 To samé u vad řeči, otec mého syna měl výrazně opožděný vývoj řeči a u nás už je to dysfázka 😉

yukki
9. aug 2011

@anka912 nie, teraz môžu plávať v mlákach kolo domu.
Žijem žijem, kus tvrdšie obdobíčko nastalo, kika z ničoho nič bije, nadáva, vyhadzuje rukou do vzduchu a vykríka, no, skrátka nejako ventiluje prepätie, ale ako furt-dôvod nebol žiadny...tak len čakám, aj ten Atarax už sa dostal k slovu....no a keď to prejde, bude zase fajn. 🙂 Skladáme tie obrázkové laminované príbehy od vás, hráme hygienu aj abecedu-no-hráme, tým obrázkom nutne chýba olaminovanie, z hentakého kopiraku to vyrobia, čo Kika raz mykne rukou a rozskubne to (jak sa u nás hovorí "jak havran hovno") 😉 😉 😉 Bicyklujeme, keď len neprší, mali sme stretnutie z Klubu náhradných rodín-joooooj jak bolo fajne...no a tak, na "konikkatke" sem tam pojazdíme...o kurčatá sa staráme-ozaj, pošlem Ti párik? 😀 😀 😀 šak si videla to sú také minislepice

anka912
9. aug 2011

@sisstin presne to hovorila aj dr.J ( o tom gen. autizme) a tiež, že ak sú v rodine rečové vady a to máme aj u nás, otec aj brat sa zajakávajú.

yukki
9. aug 2011

@magimary kukaj https://www.modrykonik.sk/bazar/hracky/9ght/sta... to by bavilo všetkých-veľkých stavať, a malého točiť! 😉 🙂

anka912
9. aug 2011

@yukki aj by som zobrala- tie sliepky- ale ako ich pošleš? A nemáme ešte ani bidielko. Ani ohrádku spravenú, ale tú by sme aj spravili...

yukki
9. aug 2011

@anka912 posadím ich do Horehronca, rýchliku...so sáčkom pukancov.. 😀 😀 Ale no šak dajako by sme to premysleli, s tým poslaním....abo keď pôjdete na východ...

anka912
9. aug 2011

@yukki vieš čo náš Maťo rád stavia, teda rozoberá? Také plastové auto, ktoré je postavené z častí a pospájané plastovými skrutkami. Je to taký ako pick-up, rozoberie sa asi na 6 častí + 4 kolesá a teda aj 10 skrutiek. My mu to musíme zložiť a on rozrába jak divý - mal obdobie, že to niekoľko mesiacov v kuse rozrábal. Mal k tomu elektrickú vrtačku, tú už pokazil, tak musí starým dobrým šrubováčikom. A vtedy má takú dobrú jemnú motoriku, pomaly jak chirurg. Psych. len kukala. Tearz to znova vytiahol, ale teraz sa snaží aspoň čiastočne aj pomáhať skladať, to je ťažšie, tam treba aj rozmýšľať. Myslím, že taká vec by nadchla takmer každého autíka. Možno ste to videli v tescu - značka Bosch.

yukki
9. aug 2011

@anka912 ty ta mám nejakú sadu tu doma, Molodoj konstrukter či jak sa to volá (prepis z azbuky dodám na požiadanie bo teraz to je v izbe a tam spia deti), 40 ročný známy to našiel na pôjde...a tiež rada rozoberala Kika tie plastové matice a šruby, musím ju oprášiť a hodiť im do ringu....

anka912
9. aug 2011

@yukki a k tomu Kikinmu správaniu, na také veci by som skôr skúsila nejaké homeopatiká, ten "antrax" by som jej radšj nedávala. Čo bude jesť, keď bude horšie? Skús aj ľubovník, to mi ľudia neveria, ale je strašne dobrý. Minule som pozerala takú angl. reláciu a že v ľubovníku našli látku podobnú tým ich všelijakým liekom na psychiku, neviem ako sa už volali. A pred spaním medovku, tú som už radila aj magi.

yukki
9. aug 2011

@anka912 mala som od homeopatky Saccharum officinale, ale na Slovensku to nie je dostať..tuším 30ch to bolo, no a opium...vidíš, už som aj zabudla, to Opium 30CH ešte kdesi mám, zajtra jej to dám...to len raz za dva týždne jednu tú globulku sa dávalo tak zas neviem..no a ľubovník vyskubnem na svitaní za domom, koňovi to nechutí, necháva to po celej lúke,asi nepotrebuje ukľudnenie...

magimary
9. aug 2011

@anka912 v jadre s Tebou súhlasím, ale na druhej strane som presvedčená, že Kike jednorazovo podaný Atarax (môj mužík tomu hovorí Avatar 😀 ), aj viackrát za sebou určite neuškodí 😉 a opätovne adekvátne zaberie aj v budúcnosti, keď to bude treba 😉 😎
myslím, že si, @yukki, dobre urobila, že si jej to práve teraz dala 😉

anka912
9. aug 2011

@yukki škoda, že páči sa mi to sa nedá stlačiť 3x 😀 😀 😀
my chodíme k homeopatkám, nekupujeme tie klasické v lekárni. Raz sme mu dali tuším Sedaliu a tak mu bilo srdce, že mu išlo vyskočiť z hrude a správal sa jak posadnutý, behal po izbe, jakeby mal papriku v... Neverila by som, keby neuvidím. Tie homeopatky nás skúmajú už asi 2-3 roky a postupne dolaďujú lieky. Tiež sú to také malé globulky sladké a dávam 3-5 raz-dvakrát do týždňa, podľa toho ako kážu. Práve v štrtok ideme pre ďalšiu dávku.
P.S. a to opium je akože legálne?

valika_val
9. aug 2011

@anka912
prosim ta, nevies najst na nete obrazok toho auta?

anka912
9. aug 2011

@magimary veď ja nezakazujem, len ponúkam ďalšie alternatívy, ver mi ja som už skúšala, čo sa dalo. Aj Maťo berie psych. lieky. A tie čajíky a homeopatiká môže jesť-piť aj s ataraxom.

valika_val
9. aug 2011

esteze to nie je antrax!

anka912
9. aug 2011

@valika_val ja, anka-profipočítačmanka? no, skúsim, ak nájdem, pošlem (možno aj link, ak zvládnem).

yukki
9. aug 2011

@anka912 hej, normálne mi to predali v lekárni, ale čo som sa našpekulovala než som to tam šla pýtať, či na mňa nezavolajú políciu abo statných ošetrovateľov a nevyvedú ma v kazajke...som jej strčila ten papierik nakoniec od homeopatky cez okienko a len som čakala, ani som to nevyslovila, že chcem Opium.... 😝
@magimary vieš jak, buď to dám jej abo sebe, bo ináč neviem neviem či by aj mne nezačali neartikulované výkriky a či by mi nelietala ruka...

magimary
9. aug 2011

@anka912 nám sa takto Tady správa vždy,. keď je v manickej fáze (bez akýchkoľvek liekov 😉 )...
presne, ako si opísala svojho maťka... (ako naspeedovaná veverička 😀 😝 )...
a to si ja zase myslím, že vtedy je tady predávkovaný opioidnými peptidmi a vlastnou nezvládnutou únavou a preťažením... 😖 😝
ale doma to máva ozaj len niekedy (lebo ja zase trvám na jeho režime spánku a bdenia), ale keď niekde sme (napr. na dovolenke), tak tam to bolo na dennom poriadku, niekedy i dvakrát denne 😒

aké auto?!? 😕 😅

magimary
9. aug 2011

@yukki inak, teraz večer už ponúkal avatara mužík aj mne,
zajtra idem zubárom do nemocky a mám z toho nervy ako malé decko...
budú mi síce "len" trhať ale u mňa je to vždy procedúra na operačke se vším všude... 🙄 😝
ak si ma tam ešte aj nenechajú...

júúúj, až mi nohy vyhadzuje do luftu (ako kedysi hovorievala moja babka: "mám v nohách nervozitu" 😅 😝 )...
už nech je zajtra večer 😝

anka912
9. aug 2011

@magimary ja si myslím, že my sme s Maťom už prešli dlhú cestu, keby ho nechám na pospas osudu a sústreďujem sa len na nejaké štrukt. vzdelávanie, tak sme na liekoch už všetci. Pred nasadením GFCF diéty mal také stavy, že lietal pred TV v obývačke jak tá veverička a pritom bol hrozne unavený. Spať som ho musela dávať nasilu, držala som ho okolo pása a jemu furt tancovali nohy. Veľa sme skúšali, Peritol, fosfoser memory, homeopatiká, diéty, vylúčenie umelých sladidiel a furt dačo a dosť sa to zlepšilo. Myslím, že to bohužiaľ nie je také jednoduché, že dám jednu tabletku a všetko bude už dobré. U týchto porúch bohužiaľ nie.

A auto mylsela val tú skladačku

yukki
9. aug 2011

@magimary daj si, aj mne to furt pred operáciou šturili... 😉

magimary
9. aug 2011

@yukki len ja nemóóóžem... 😝 🙄
ja, ako neskutočnýa pre lekárov nepochopiteľný alergik som obmedzená v mnohých /ak nie takmer vo všetkých "bežných" aj nebežných liekoch/
preto mi aj idú zub zajtra trhať tak, ako idú...
polhodku pred zákrokom a anestetickou injekciou ma musia intravenozne nadopovať antialergickou premedikáciou, aby vôbec mohli podať injekciu... 😝

@anka912, to ti verím 😝 😉
ani nám akosi nepomáha jedna tabletka, tak počkáme, čo na to neurologička a uvidíme, či nebude mať dve 😝

jáj, už viem aké auto myslela 😅

yukki
9. aug 2011

Tak ma napadá či by som na liečebné účely nemala za kolibu nasadiť mak a konopu....keď bude Kika úzkostlivá tak len hodím na sporák za hrsť marišky 😀 😀 😀 abo ju pošlem pooblizovať makovice a mám...homeopatiu v čistej forme...ešte do toho namrvím do placiek sušený ľubovník namiesto majoránu... 😅

magimary
9. aug 2011

naši chalani dlho fičali na starej dobrej komunistickej stavebnici variant,
tu je jej nová verzia (my máme ešte tú 30ročnú po tatikovi 😅):
http://www.rychlybyznys.cz/stavebnice/stavebnic...

tiež si postavili autá a šrobovali a šrobovali...
Tady na toto dozreje možno o 20 rokov (?)

valika_val
9. aug 2011

@yukki mnam 😀

anka912
9. aug 2011

@valika_val niečo podobné, ale formula, je posledný obrázok na tomto linku:
http://www.google.sk/search?q=Bosch+fix+and+pla...
a volajú sa tieto hračky THEO klein, klein Bosch, náhodička, že?
to naše auto je väčšie a má viac skrutiek. To Maťovi dal švagor, on to mal odkiaľsi ako reklamnú hračku, tak neviem, kde sa kupuje niečo také u nás.

alinocka
9. aug 2011

Taká som vytočená!!!!!!!!!!!Práve prišiel mm z práce a povedal mi že ked šiel do roboty tak viezol jednu našu susedu(tak o pár domou od nás býva)a tá mu povedala že by sme mali baby od seba oddeliť!!!!že mladšia sa bude po Vanke strašne opičiť a potom bude aj ona iná!!!!!!!!!!!skoro ma porazilo ked mi to teraz povedal!!Ze ked mu to povedala tak ju skoro vyhodil z auta za jazdy-samozrejme jej povedal svoje(myslím si že pri tom kričal-lebo to on vie)......Bože ked ju ja zbadám tak sa asi neudržím!!!!!!!ze oddeliť deti!!asi nezaspím od jedu.........

valika_val
9. aug 2011

no, poprosim konkretny link, lebo ja mam posledny obrazok toto:
http://www.google.sk/imgres?q=Bosch+fix+and+pla...

😀