Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

anka912
16. aug 2011

@magimary no chudák, ten si toho za svoj krátky život užil, ani sa nečudujem, že je taký "rozhodený", nič z tých jeho doterajších chorôb a zážitkov mu nič dobrého nepridalo.
Moja najstaršia bola od mala stále chorá, veľmi slabá imunita a tá tiež brala dlhodobo také menšie dávky ATB, aby nemala stále hnis. angíny a horúčky. Do 5 rokov bola taká cintľavá, utiahnutá. Potom sme jej dali von nosné aj krčné mandle a za pár mesiacov bol z nej iný človek, prestala sa báť, bola viac priebojná. Takže fakt ten zdravorný stav ovplyvňuje aj psychiku.
A tie probio- tak asi treba fakt poriadne a viac zložkové, niektoré sú možno viac o reklame ako o účinku.

magimary
16. aug 2011

@anka912 anička, tú boreliózu mal môj najstarší, nie Tady 😉
ale obaja moji najstarší boli dosť chorľaví a preto sme sa od malinka "vláčili" po imunoalergologoch...
a teraz už by boli ako tak OK, ak by Tobiho minulý rok nezdolala tá borelka (mesiac bol v nemocke... 😔 , ale napokon sme sa tešili, že je to LEN borelka, lebo bolo podozrenie na najhoršie... 😔 )...tak to mu zase imunitu rozbabralo a tak teraz bral polroka Isoprinosine (imunomodulans)...ale myslím, že už je zase "in"... 😉

magimary
16. aug 2011

Tady bol vždy skôr zdravé decuľko...
až na dve, či tri ťažké laryngitídy a tráviace ťažkosti mu vlastne niekdy nič nebolo...
teda nikdy nič dramatické (že na vyhľadanie lekárov... zvyčajne sme všetko "drobné" zvládli sami 😉)

valika_val
16. aug 2011

ahojte, ja len na skok. mam otazku: myslite, ze bezny clovek moze opozdenie dietatka vidiet - rozlisit - spoznat?
konkretne mam na mysli, ci by som ja ako matka bola schopna spoznat opozdenie mojho syna (napr. ze je o pol roka opozdeny)... poznate nejaku stranku, kde sa tomu venuju? v akych oblastiach sa dieta testuje, ako sa testuje a ako zistim, ze zaostava voci rovesnikom?
zabudla som sa totiz venovat aj tej moznosti, ze teo je LEN opozdeny (mentalne?).
dakujem! a prajem krasny den 😵

sisstin
16. aug 2011

@valika_val já jsem to teda jako laik, který se o to nikdy nezajímal - nepoznala 😉 řešila jsem jen tu řeč a věci s tím spojené, ale že by byl nějak opožděný, to jsem si teda nevšimla 😉 ted už bych to zřejmě poznala 😉

sisstin
16. aug 2011

@valika_val a to ti píšu celou dobu, že v tomhle věku nemusí jít o autismus, ale to dítě může být "jen" psychomotoricky opožděné, jak to třeba bylo u nás 😉

valika_val
16. aug 2011

@sisstin ano, uz si spominam, ze si to pisala a ze si to ty nespoznala.
a teraz s odstupom casu vies povedat, v com to bolo vidiet?
mne sa zda maly velmi sikovny, ale mozno sa mylim.
co si mam vsimat, ako ho mam otestovat?

a inak to ukazovanie celou rukou nie je ukazovanie, nie je to to zdielanie pozornosti, aspon zatial nie. ale lepsie ako drotom do oka 😀

a pekna fotka, ako na zoznamke 😉 😀

magimary
16. aug 2011

@valika_val myslím, že ty ako (práve) MATKA práve TOHTO dieťaťa by si si to vôbec nemusela všimnúť 😉 🙂
pretože pre Teba je Teo dokonalý ( a tak to má byť), LEN ma(l) nejaký problém... 😉
čiže spokojne to môže byť, ako píšeš (a zrejme aj bude 😉 😵 ) 🙂

aj tu máš viac dôkazov, že u tých najmenších detičiek, čo tu boli (mamičky, ktoré sme sa naposledy pozvolávali nech napíšu, čo a ako majú nové), sa napokon autizmus u žiadneho nepotvrdil, len zaostávanie a oneskorenie 🙂 😵

valika_val
16. aug 2011

@magimary
ale zeby MOJ syn bol opozdeny?
o p o z d e n y ??? 😀 😀 😀 😀

magimary
16. aug 2011

@valika_val otestovať si ho môžeš tak, že sa odrazíš od podobných vývinových škál, ako je táto:
http://www.mamaaja.sk/ActiveWeb/Article/1105/ch...

valika_val
16. aug 2011

a trocha mimo temy, ale fajny clanok, kamoska mi poslala link:
http://ona.idnes.cz/antikoncepce-pro-mladistve-...

dakujem magi, idem precitat.

magimary
16. aug 2011

@valika_val alebo si ho nájdi tu:
---

18. – 21. MESIAC ŽIVOTA DIEŤAŤA
1) Hrubá motorika :
- hore po schodoch vystupuje samo, pridŕžajúc sa zábradlia
- dole schodmi schádza držané za ruku
- vie si čupnúť
- vie kopnúť do lopty, keď mu to predvedieme
2) Jemná motorika :
- spontánne čmára do kruhu
- po názornej ukážke papier raz preloží
- postaví vežu z 5-6 kociek
- navlieka veľké korálky na silnejší motúz s pevným koncom
- siaha p obrázkoch v knihe, búcha po nich
3) Poznávanie a percepcia, správanie, sociálny a emocionálny vývin:
- splní náväzne 3 pokyny
- ukáže vyobrazené na obrázku, spozná známe predmety /veci dennej potreby/
- vysloví slovami svoje potreby – pýta si piť, hračku
- obratne narába s hrnčekom /zdvihne, pije, položí/
- s minimálnou pomocou si vie vyzuť topánky, vyzliecť nohavice
- vedie dospelého za ruku, ak mu chce niečo ukázať
- označuje predmety ako jemu patriace /moje/
4) Rečový vývin :
- ovláda asi 20 slov
- spája 2-3 slová do krátkej vety
- oslovuje menom známe deti a dospelých
- menej používa „detskú reč“
21. – 24. MESIAC ŽIVOTA DIEŤAŤA
1) Hrubá motorika :
- behá veľa a bez pádov
- dole schodmi schádza sa pridržiava za ruku, smerom hore ide bez pádov
- chôdza je už upevnená a istá
- je obratné a šikovné, vylieza na preliezky
2) Jemná motorika :
- napodobní kruhové ťahy, zvislú čiaru
- obracia strany v knihe
- postaví vežu z 6-7 kociek
- rozopína gombíky
3) Poznávanie a percepcia, správanie, sociálny a emocionálny vývin:
- presne pozná svoju značku na skrinke
- je lyžičkou, neprevracia ju
- aktívne sa podieľa na obliekaní
- potrebu hlási samo, niekedy treba pripomenúť otázkou - počas hry
- kontrola zvieračov je zhruba dosiahnutá
- napodobňuje bežné práce
- hrá sa rado, avšak samé v blízkosti iných detí
4) Rečový vývin :
- pozná asi 200 slov
- tvorí vetu z 2-3 slov, relat. gramaticky správne
- o sebe hovorí menom /Miško postaví/
- používa osobné zámená, ale nie správne

24. – 30. MESIAC ŽIVOTA DIEŤAŤA
1) Hrubá motorika :
- plynule strieda chôdzu a beh, vie meniť smer
- na povel sa zastaví, vyhýba sa prekážkam
- kráča po špičkách
- dokáže chvíľu stáť na jednej nohe
- skáče znožmo, prelieza a podlieza
- samo kope do lopty
- hádže loptu horným oblúkom
2) Jemná motorika :
- napodobní horizontálnu čiaru
- postaví vežu z 8 kociek
- k vláčiku prikladá komín
3) Poznávanie a percepcia, správanie, sociálny a emocionálny vývin:
- na obrázku vie pomenovať veci a činnosti
- odpovedá na otázku: čo je to?, kde je to?, niekedy aj - čo robí?
- opakuje dve čísla
- seba označuje skôr zámenom /ja/ ako menom
- vie sa čiastočne sám povyzliekať
- samostatne je polievku a kašovité jedlá
- hrá sa paralelnú hru v blízkosti iných detí – robí to isté, čo ony
4) Rečový vývin :
- reč je zrozumiteľná
- hovorí ešte zopár detských výrazov
- používa minulý čas, nie vždy správne

30. – 36. MESIAC ŽIVOTA DIEŤAŤA
1) Hrubá motorika :
- behá a chodí plynule a bez problémov a pádov, aj po nerovnom teréne
- na schody vystupuje striedaním nôh, smerom dolu ešte nohu prisúva
- prekročí čiaru znožmo
- postaví sa bez pridŕžania
- loptu hodí horným oblúkom až na 2 metre
- vie jazdiť na trojkolke
2) Jemná motorika :
- nakreslí kruh a kríž podľa predlohy
- pri kreslení drží ceruzku skôr v prstoch ako v celej dlani, vie pomenovať svoju kresbu
- postaví vežu z 9-10 kociek
- začína strihať
- z modelovacej hmoty vie vytvarovať hada a guľu
3) Poznávanie a percepcia, správanie, sociálny a emocionálny vývin:
- na obrázku pomenuje činnosti
- odpovedá na otázku čo robí?
- pomocou otázok zopakuje krátku rozprávku, spamäti pozná niekoľko veršíkov
- pozná 3 zo 6 farieb
- orientuje sa v priestore podľa pojmov hore, dole, vpredu, vzadu
- rozlišuje predmety podľa dvoch vlastností /napr. farba a veľkosť/
- hrá sa rado, v jednoduchých hrách aj s inými deťmi
- vie sa rozdeliť o hračku a sladkosti
- pomáha pri stolovaní, čisto je lyžičkou
4) Rečový vývin :
- slovník je zrozumiteľný
- spája dve vety spojkou a, aj
- udáva celé svoje meno a pohlavie

bianka1
16. aug 2011

ahojte maminky,mám na vás otázočku psychologička nám napísala že moj synček má prejavy autistického spektra a pediatrička na základe diagnozy od psych. nás poslala na Kramáre za detskou psychiatričkou prosím napíšte ako ho tam budu vyšetrovať? robí sa to ambulantne ? dakujem za každu odpoved.,

magimary
16. aug 2011

@valika_val ten link na článok som akurát mrkala v inej "mojej" téme 😅 🙂 😉

sisstin
16. aug 2011

@valika_val no fakt jsem to moc nepoznala 😉 třeba v hrubé motorice se mi zdál jako ostatní děti (chodil, stál, lezl atd.), ale např. ve věku 27měsíců nechodil cílesměrně, okamžitě ho to hodilo v hrubé motorice max. na 18 měsíců 😉 jako viděla jsem, že málo rozumí a nemluví....ale co se týče nějakýho adaptačního chování, sociálního atd., tak to laik fakt nemá šanci poznat 😉

když koukám do té tabulky, co dala
@magimary tak ve věku 18-24měsíců neuměl téměř nic z toho, co je tam napsané 😉

alinocka
16. aug 2011

@llulla myslím že to je obdobie vzdoru-dieťa si uvedomuje samo seba a chce si presadiť svoje-neviem aké iné máš s malým problémy ale mám mladšiu 2ročnú dcéru a to je iné kafe ako @anka912 spomínala v ZOO katastrofa taká menšia-nemohla som ju dostať od opíc,od kačičiek a labutí potom od stánkov z balonmy(nestačil jej ten čo som jej kúpila už chcela všetko čo videla 😉 )Ja ju vatšinou lákam že pod tam je........neviem čo niečo si vymyslím proste ju oklamem niekedy mi to vinde niekedy nie....No čo už obdobie vzdoru je už také ukričané.o zem uhádzané,hlava sa trieska kde sa dá a tak no........
Vanesska dnes sa hrala s takou mačičkou(hračka malá) a behala mi s ňou po ruke,hlave a že "mama štikli štikli" to akože ma šteklí 🙂 ,Timejka sa hrala z bábikami a chcela zapojiť aj Vanku tak jej jednu podala do rúk Vanesska ju pustila na zem,Timejka jej ju podala Vanka ju zahodila....ten smutný a nechápavý pohlad v očkách aký mala Titka v očkách ma skoro rozplakal-sme sa potom zahrali spolu 🙂
ahojte idem variť-neskoro ale sa mi akosi nechcelo 🙄 😝

magimary
16. aug 2011

@sisstin no, môj to nevie ešte teraz a predsa sa MNE nezdá ako (extrémne) zaostávajäúci 😅 😉
lebo -ako píšeš- chodí, skáče, uteká...
ale to nie je všetko, všakáno 😉 😉

/ale to najmä preto, že je MôJ, u iného by som si to všimla skôr 😅 /

sisstin
16. aug 2011

@valika_val já už si to jako úplně nepamatuju, ale fakt do těch dvou let on neuměl téměř nic 😕 jako reagoval na jméno, měl oční kontakt, používal úplně taková ta nejzákladnější gesta (natáhnout ruce, když chci vzít, udělat jak jsem veliký), rozuměl takové ty základní věci (hají, hačí, jdeme, dej, na, pití, křupka atd). Sám chodil, uměl se postavit z dřepu...

ale jinak trávil celý den tak, že s v něčem hrabal a přendával si to sem tam - třeba dvě hodiny seděl u špajzu a vyndával si zavařeniny ven a zas dovnitř, běhal po bytě, různě krámoval....ale jinak fakt nedělal nic. Rád se jako mazlil, nechal se lechtat...a tyhle věci. Ale prostě, co se týče nějakýho napodobávání, kreslení, hraní, sebeobsluhy...tak to prostě fakt nic nic nic....ještě ve dvou letech si neuměl sám držet flašku s pitím např. 😝

magimary
16. aug 2011

@bianka1 vyšetrenie je ambulantné a prebieha najmä v zbieraní anamnézy od rodiča, plus malého si "pozrie" počas hry a MOŽNO mu dá nejaké testíky (v závislosti od toho, aký má malý vek 😉)

sisstin
16. aug 2011

@valika_val pak mezi 2-3 došlo fakt k obrovský akceleraci ve všem, prostě najednou začal všechno umět...nejdřív hlavně po té motorické stránce, pak i po psychické...do roka rozuměl už jako vrstevníci.... zůstala nám "jenom" ta špatná řeč 😉

s IQ to u nás zrovna nemá nic, Tygr ho má v neverbální složce až nadprůměrné /dost dobrá logika, matematický úvahy, zrakový rozlišování atd.)

ovšem věnovala jsem se mu (a stále věnuji) spousty hodin denně, jakoby všechny ty dovednosti jsem do něj musela natlouct...sám od sebe se toho naučil o dost mín 😉

sisstin
16. aug 2011

@valika_val já jsem si toho hlavně ani nevšimla proto, protože on byl EXTRÉMNĚ hodný...to bylo tiché a klidné dítě, které celý den nic nechtělo...celý den si samo hrálo, bylo naprosto zticha... 😉 takže samozřejmě ze začátku jsem si říkala, jak mám úžasné a hodné dítě...

jenže postupem času mi to přišlo až divné, a hlavně mi začlo být divné to, že s ním se nedalo NIC dělat..on o žádnou pozornost a "učení" nestál...prostě se otočil a šel pryč, dělat si to svoje 😉 já jsem byla jenom na uspokojování potřeba - najíst, přebalit, pochovat...ale jinak interakce se mnou v podstatě nula...

pak po tom druhém roce, kdy se jakoby PROBUDIL, tak už mi nedal vteřinu pokoj, všechno ho zajímalo, všechno chtěl vědět, pořád a to fakt myslím POŘÁD sdílel pozornost a ukazoval...a hned to prostě bylo úplně, ale úplně o něčem jiným..a ten vývoj šel strašně dopředu 😉

valika_val
16. aug 2011

@sisstin no ked tak pozeram na tu tabulku... jedna vec je, ze teo nema ani 16m.
druha vec je, ze niektore veci este nerobil, netrenoval, tak ani neviem, ci ich vie, alebo ci by mu sli...
1) Hrubá motorika :
- hore po schodoch vystupuje samo, pridŕžajúc sa zábradlia - neviem, lebo hore po schodoch chodi za ruky, nemame nikde schody so zabradlim, kde by sa mohol drzat.
- dole schodmi schádza držané za ruku - ano, ale neudrzi sa na jednej nohe, takze dole schodami len tak "pada" a ja ho drzim
- vie si čupnúť - ano, davno
- vie kopnúť do lopty, keď mu to predvedieme - ano, davno
2) Jemná motorika :
- spontánne čmára do kruhu - neviem, otestujem, ale pochybujem, ze by vedel
- po názornej ukážke papier raz preloží - urcite by nevedel
- postaví vežu z 5-6 kociek - vie postavit z troch, ale vobec ho to nebavi, nerobi to
- navlieka veľké korálky na silnejší motúz s pevným koncom - neviem, neskusala som
- siaha p obrázkoch v knihe, búcha po nich - vobec nie
3) Poznávanie a percepcia, správanie, sociálny a emocionálny vývin:
- splní náväzne 3 pokyny - nerozumiem, co to znamena. ma par prikazov, ktore ovlada, ale myslim, ze vacsina z nich je spolu s gestami.
- ukáže vyobrazené na obrázku, spozná známe predmety /veci dennej potreby/ - haha, v ziadnom pripade 😀
- vysloví slovami svoje potreby – pýta si piť, hračku - nie 😀 take nepoznam 😀
- obratne narába s hrnčekom /zdvihne, pije, položí/ - ano
- s minimálnou pomocou si vie vyzuť topánky, vyzliecť nohavice - nie
- vedie dospelého za ruku, ak mu chce niečo ukázať - nie
- označuje predmety ako jemu patriace /moje/ - nie
4) Rečový vývin - k tomu sa vlastne nevyjadrujem 😉
- ovláda asi 20 slov - 😀 😀 😀 😀
- spája 2-3 slová do krátkej vety
- oslovuje menom známe deti a dospelých
- menej používa „detskú reč“

magimary
16. aug 2011

ozaj, pozrite, čo som objednala pre Tadyka: 🙂
http://www.mimibazar.sk/foto.php?id=12045771&tab=3
http://www.mimibazar.sk/foto.php?id=12045367&tab=3

síce až na neskôr, ale to nevadí 🙂

sisstin
16. aug 2011

@valika_val no ona ta tabulka se mi zdá dost přehnaná 😉

valika_val
16. aug 2011

@sisstin
tak tie zaciatky, co opisujes, su fakt uplne identicke ako u nas! 🙂
tyger je sikulka, musel ti urobit ohromnu radost!
a ako to bolo u vas s autizmom? bolo podozrenie? ak ano, kedy sa vyvratilo?

sisstin
16. aug 2011

@valika_val já jsem Tygra nebyla schopná postavit na schody do 2,5 roku 😉 prostě zůstal stát nahoře nebo dole, a ani za Boha bych ho nedonutila, aby po nich šel 😝 svlíkat se naučil okolo 3 let, oblíknout se neumí doted 😉

např. navlíkání korálků po něm chtěla Krejčířová až ve 3 letech..a i další věci, ta tabulka se mi zdá fakt nereálná...mnohem reálnější jsou v té Diagnostice dítěte předškolního věku od Bednářové 😉

magimary
16. aug 2011

@valika_val sorry, som zabudla, so si myslela, že teo už má 18 mes.:, tak znova:
--

15. – 17. MESIAC ŽIVOTA DIEŤAŤA
1) Hrubá motorika :
- samostatná chôdza na širokej báze
- ak spadne, samo sa postaví, aj uprostred miestnosti
- keď padá, chytá sa okolia
- menej lezie, uprednostňuje „dvojnohú“ chôdzu
- po schodoch ide štvornožky
2) Jemná motorika :
- stavia veže z dvoch kociek
- napĺňa vedierko kockami, asi 5-6 kociek z 10
- vkladá drobný predmet do fľašky
- pomáha obracať stránky v knihe
- siaha p obrázkoch v knihe, búcha po nich
3) Poznávanie a percepcia, správanie, sociálny a emocionálny vývin:
- naznačuje zvukmi, čo chce, alebo nás zavedie, kam chce, ukazuje prstom
- pri hre si vyžaduje dospelého, potrebuje jeho signály, povzbudenia, pochvalu
- prejavuje prítulnosť
- pri kŕmení už necháva tanier na stole, s prevrátenou lyžičkou už smeruje k ústam
- ak je pravidelne posadzované na nočník, urobí potrebu
4) Rečový vývin :
- hovorí 4-6 slov, vrátanie mien, inak používa svoj žargón

---
podľa týchto tabuliek sa diagnostikujú deti v DD 😉
čo sú deti podstatne slabšie ako bežná populácia 😉
a sú bežne v týchto limitoch, teda tie deti, ktoré sú relat. intaktné 😉

valika_val
16. aug 2011

ako prehnana? 18-21 - mne to pride celkom ok, az na to "moje" a mozno tie 2-3 slova do kratkej vety. to sa mi zda prilis tazke.

sisstin
16. aug 2011

@valika_val no my jsme se ke Krejčířový dostali v podstatě "hned", co jsem to začla řešit..šli jsme za 3 měsíce...jako první jsme byli u psycholožky u nás v Pardubicích, tak mi řekla, že nemá ráda, když se děti strkají do tabulek a tím to zhaslo 😝 pak v Rané péči jsme měli podezření na smíšenou dysfázii 😉 a od Krejčířové jsme dostali teda poprvé Lehká psychomotorická retardace( vývojové opoždění o 9měsíců), a autismus mu vyloučila okamžitě, co jsme tam přišli asi po pěti minutách 😉