Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

andreabe
22. feb 2010

karin: tak do smiechu mi teda nebolo, ako to citam, tak mi aj slza vyhrkla, ale nastastie sa to dobre skoncilo, fuj, mam haluze z takychto veci! Ale stane sa to v sekunde, ze ti dieta niekde zmizne a strati sa a to ani nemusi byt autisticke dieta.

sidus
22. feb 2010

Karin, to si viem predstaviť, by som umrela od strachu, ale našťastie, že to takto dopadlo.
Andrea, no ja už neviem, čo je "normálne" a čo nie. Ale ako tak Tomáška pozorujem, má hádam všetky autistické príznaky. Ja viem, že je ešte malý, a časom sa niektoré stratia, ale myslím, že sme "jasní". Dnes sledoval reklamu, ako sa chlap holil a on robil to isté rukou po líci. Ale dnes sme spolu pekne papali, držal si lyžičku, jasné, že som mu pomáhala, ale na začiatok to nebolo zlé. Ako málo stačí človeku k šťastiu.

erikasadek
autor
22. feb 2010

karin preboha moja zlata ty si musela byt na prasky.. 😨

halvne ze s anasiel a vsetko dobre dopadlo hned som si spomenula na pata ako zduchol je to o nervy... hlavne ked viemz eze oni ani nevedia poroandne odpovedet na otazku ako s avolaju , kd ebyvaju a podobne;. ☹

juj som rada ze sa to dobre skoncilo..

karin74
24. feb 2010

Ahoj Eriko a spol, ani mi nemluv.
Já se ještě z toho nemůžu vzpamatovat..
Ale asi při něm opravdu stojí všichni andělíčci, já se večer pžedtím modlila a sesílala zde andělskou energii, jakoby tušila, že se něco semele...
ale řeknu vám, v jednom týdnu pohřbít nádherné zdravé a silné štěně, a pak hledat hodinu své postižené dítě po dědině, to je síla na nervy, taky sjem se v tu neděli picla (opila), přišla sousedka se slivovičkou, at si dám na uklidnění, jak už se našel, a tak já dala jednu, druhou, třetí, a zapoměla jsem, že jsem si předtím vzala prášek na nervy... a že sjem nic nejedla....
Máma, která dojela okamžitě, jak sjem jí zavolala, že Tadíka hledá policie, si pak Tadeáška vzala domů, tak proto jsem si dala slivovičku, jinak když tak bumbám až večer, kdy dítě spí...a ne moc často. Můj otec je totiž alkoholik, umírá na cyrhozu jater, nechci skončit jako on.....
ach jo....

karin74
24. feb 2010

Já mám docela pestrý život, že ☹ 😅 🙄 😲 😒

erikasadek
autor
24. feb 2010

ahojte. 🙂

karin vidim ze nemozes spat.. 😀

joj taka slivovica v dobry moment len pomoze, len skoda ze si zabudla ze is si dal apred tym prasky.. 😀

nevadi , hlavne ti ukludnilo nervy. trochu..
no to este potrva, nez zabudnes ja som s toho bola na nervy skoro mesiac , stale som si predstavovala co sa mohlo a nemusela stat no jeden kolotoc vycitiek./. 😠 😖

sidus
24. feb 2010

Karin,hlavne,ze to dopadlo dobre.Uz sa tesim,ked Tomas podrastie☹ A inak,co porabate?

karin74
24. feb 2010

Ahoj, já se jdu učit s Matějem... Píšou zítra písemku z metematiky 😝
Vůůůůbec se mi nechce!!!!!!!!!
a to jde můj autík tadík už letos do 1. třídy speciální školy.... 😕

karin74
26. feb 2010

Včera jsem se snažila odeslat vzkaz, ale nešlo to.
takže zdravím.
Můj Tadeášek má už 3. den horečku, ale nesrážím ji ničím (poprvé v životě).
Já vždy dávala paralen (paracetamol, panadol), jen když měl už 37,5 a výše, byla jsem vystresovaná matka, a ted má okolo 39 a výš, a já nedělám nic...
Nechci, aby byl po paralenu (a spol) ještě víc autistický, ono se to v kruzích alternativních léčitelů říká (že po té, když se sráží teplota paralenem, může být i přes dřívější pokroky opět víc autista).
Jsem z toho sice trošku rozpačitá, ale my to nějak zvládnem.
Přesto s ním ale dnes půjdu k doktorovi, nechám ho prohlédnout a ujistím se, že to není např. zápal plic nebo něco, co bude vyžadovat antibiotika. Ty prej jsou méně škodlivá než ten již tolikrát zmiňovaný paralen!
se z toho picnu 😲

karkulka1
26. feb 2010

Karin,
dzim palce, aby sa Tadeaskovi co najskor polepsilo.
Dakujem Ti velmi pekne za to info o paralene- vobec som to nevedela. Takze je lepsie pouzivat brufen? Inac ja tiez malemu do 39 nezrazam teplotu liekmi, len po 38 ho sprchujem vlaznou vodou prip. mu davam zabaly.

erikasadek
autor
26. feb 2010

ahojte..
karin ahoj tak teraz si mi dala spravu , ktorej tazko verim..
ja sama nezrazam nikdy neplotu pod 39°C nikdy , moje deti velmi dobre znasaju , pekne sa spravju takze nie je dovod a telo sa brani vtedy.. nici bakterie nad 38,5°C

oosobne za seba a podla lekarov zase tu Ti mozem povedat ze ibubrufen j enajvatscie svinstvo, tu sa ani detom nedava, len ak naozaj to dieta vyzaduje; , ma vela neziaducich ucinkov;,a hlavne su kontraindiakcie , u niektorych chorob co nemozes na zaciatku vediet.; nato pozor...
kiahne; crevna chripka a menangitida.. vtedy je zakazany , ibubrufen... 😉

a dost nici ladviny..
preto tu sa ani nedava..
paralen je lahka molekula, preto u mnohych n nereaguje..
osobne nevidim na patovy ked mu ho dma; a to je malo kedy aby mal zhorseny svoj stav..
naozaj nikde so m to zatial tu nepocula , skor , na ibubrufen, v lekarskych kruhoch , snazai sa ho aj zakazat v detskom veku.. 😉

vidis vsade e to inak. ale ja ibubrufen som svojim nikdy ani nedala.; a ani tak skoro nedam. 😉

sidus
26. feb 2010

Ahojte,Karin,nech sa Tadeasko rychlo uzdravi.Karkul,ty chodis do tej Ziliny,do centra?Nevedela by si mi poradit,ci tam robia aj s takymi malymi detmi,ako je nas Tomi?Ci su tam nejake komunikacne kurzy a tak?

karkulka1
26. feb 2010

Sidus, chodi tam s malym moj MM 🙂 , ja som pracujuci ľud 😉 , vymenili sme sa po 3 rokoch, on je na predlzenej rodicovskej z dovodu nepriazniveho stavu dietata a ja som sla do roboty- potrebovala som to uz psychicky- ten posledny rok okolo hladania maleho diagnozy mi dal poriadne zabrat.
Maly tam zacal chodit v 3 rokoch, neviem, pravdu povediac, ci tam chodia aj mensie deticky- pretoze by mali mat uz tu diagnozu a to castokrat maju prave az v tych 3 rokoch a neskor.
No jedna moja kamoska (z webu-piseme si) ma synceka (3r), ktoremu nepotvrdili autizmus (takze nemoze byt oficialne v centre)a ona tam chodieva cca. raz za 2-3 tyzdne za specialnou pedagogickou a ona sa im venuje. Skus tam zavolat a popytat sa, oni su velmi ochotni.
Na tej stranke www.rca-za.sk najdes kontakty, urcite ti poradia, co robit.
O komunikacnych kurzoch ale nic neviem, pravda je taka, ze ak ide o autiznus- tak ta rec je len jeden z mnohych problemov. Skusila si pozriet tu na koniku v sekcii skolkari temu "moje dieta nerozprava"? Je tam vela dobrych tipov a rad.

sidus
26. feb 2010

Dakujem,to som myslela,nejaku tu specialnu pedagogiku a tak.Idem nas objednat buduci tyzden.Dufam,ze nam poradia,ako s nim zacat komunikovat a ucit ho,ze nas neodbiju,lebo kym bude mat 3 roky,pridem o nervy. Este prosim ta,ak mozes napisat,kolko sa tam plati a ci vidno nejake pokroky,co tam tvoj maly chodi.Dik.

erikasadek
autor
26. feb 2010

kocky drzim vam palce; 😉

otazka na slovensku platite zato?? teda za lekarov , terapie,, DAJTE VEDIET BUDEM rada. 😉 poznat viac ako sa to riesi na slovensku. 😉

karkulka1
26. feb 2010

Sidus,
prave mi napadlo, ze tam teraz asi budu mat prazdniny, lebo aj nas drobec ma prazdniny. Cenu Ti zistim cez vikend, spytam sa MM, ale to bude pausalna cena za mesiac v Dss- domove socialnych sluzieb.
Neviem, kolko sa plati za tie sedenia u specialnej pedagogicky.
Pokroky vidno, no samozrejme v porovnani so zdravymi detmi akoby takmer ziadne neboli, ale to neriesime- vyslovene berieme tie uspechy len cez neho- nieco v zmysle :"maly krok pre cloveka ale velky pre ludstvo 😵 - len naopak. 😎

Nech je nase dieta akekolvek, je pre nas to najuzasnejsie 🙂 🙂 🙂 a mame obrovsku radost aj z toho najmensieho uspechu. 😵 😵 😵

sidus
26. feb 2010

Karkul,veru tak.Aj tak nechapem,preco sa to plati,ako keby tam clovek chodil z rozmaru,alebo na nejake kozmeticke upravy,do kelu.

andreabe
26. feb 2010

Ahojte, ja len pre info, my platime uplne za vsetko 🙄 Komunikacny kurz, kam sa snazim chodit 2-3 x do tyzdna, tam platim 12 eur/hod. A zial stat nic take neposkytuje, ziaden lekar mi nevedel poradit nic okrem centra andreas (samozrejme sukromneho). Aj logopedicku si platim 7 eur/hod.
Prihlasila som sa aj do nemocnice, tam by som nemala platit nic, ale terminy su tam take,ze uz 2hy mesiac cakam a konecne o tyzden ideme na prve sedenie 😒
Takze Erika, na Slovensku nic moc 😠

erikasadek
autor
26. feb 2010

kriste pane, na neby vsetko s vlastneho vrecka?? teda nic poistovna neplati???

nezabite ma.; ale mne vsetko hradi... ani s anestaram prave prisiel vypis kolko plati za den odvoz 99,60 na den odvoz pata... stoji, ja nedavam ani korunu , 5 krat do tyzdna si spocitajte...

nemocnica kde chodi ani sa nepytam, a ani vysetrenia....malo by to byt poresa normal ze stat to hradi.. 😠
logoped 10 seanci platim , teda davam mu sek na 116 euro.. 😉 ale nic s mojho vrecka, poistovna vsetko preplaca..
aby ste chapali tu sa plati lekarom vopred plna suma, a potom vam poistovn avracia na ucet po 48 hodincha peniaze.. 😉

ja osm hotova s toho ..
a co rodicia ktorych rodicia nemaju peniaze.. 😠 ved to je nehorazne, ale ockuju zadarmo. 😠

andreabe
26. feb 2010

vsetko je bussines, je jedno, ze je to obchod so zdravim deti, hlavne,ze sa nabalia..A deti, ktorych rodicia nemaju peniaze, no casto nad tym rozmyslam, ale asi maju skratka tie deti smolu ☹ My teda vobec nie sme bohati, vsetko co zarobim, ide na maleho, ale je kopec ludi, ktori nezarobia tolko,aby to mohli zaplatit, je ti na zaplakanie 😠
Je uzasne, ze vo Fr,sa takto staraju,to ti fakt prajem,tuto to teda nehrozi

erikasadek
autor
26. feb 2010

andrea dakujem; 🙂

nechcem aby ste to brali ako chvalenie to nie; ale stve ma to aj za vas ze je to tak na slovensku..
hlaven ze alkoholici a drogovo zavisli maju starostlivost zadarmo ze?? 😠

andreabe
26. feb 2010

to neviem, ci to maju zadarmo, podla mna si aj ti musia priplatit, pokial chcu, aby boli lieceni 😅

erikasadek
autor
26. feb 2010

neviem ti povedat, ale podla mna su zadarmo..
ako tu.. 😠

skus zistit.. 😉

karin74
26. feb 2010

Omlouvám se za dlouhý článek(viz níže), kdo si ho bude chtít, nechť si jej přečte...
Najdu ještě povídání o tom paralenu, samotnou mne to šokovalo, a nechtěla jsem uvěřit ani za nic tomu, že paralen, který doktoři doporučují těhotným ženám jakožto jediný bezpečný lék, může být takové svinstvo, jak popisují jiní...., a stavět ho pod brufen, o kterém jsem až doposud byla přesvědčena, že než tento humus, to raději 100 paralenů!
No pohledám to a pošlu.
toto je ale velice zajímavý článek....

karin74
26. feb 2010

Současný názor na autismus je zcela nesprávný...

"Autismus je způsoben špatnou mateřskou péčí." Takové bylo přesvědčení lékařské komunity až do konce 60.let 20.století.
"Autismus je genetická porucha mozku." Tomu věří většina lidí - včetně většiny lékařů - dnes.
Ani jedno z těchto prohlášení není pravdivé. Přemýšlejte. Výskyt autismu během posledních let obrovsky vzrostl, z cca 1: 3000 dětí až na 1:150 dětí v dnešní době. Jistě, část tohoto vzestupu mohou vysvětlit mírnější kritéria a lepší diagnostika, ale tyto faktory rozhodně nevysvětlují míru vzestupu incidence.
Tak co je tedy příčinou? Jednoduše řečeno, autismus je systémová tělesná porucha, která postihuje mozek. Toxické životní prostředí aktivuje určité geny u lidí s náchylností k tomuto stavu. A existují pro to důkazy.
Během posledních 10 až 20 let došlo k dramatickým vědeckým objevům, které odhalily skutečné příčiny autismu a které převracejí konvenční myšlení vzhůru nohama. Například dr. Martha Herbert, dětská neuroložka z Lékařské fakulty Harvardské univerzity, popsala autismus jako soubor zásadních abnormalit v tělesných systémech, jako je imunitní systém, funkce střeva a detoxikační mechanismy a které mají ústřední roli ve vyvolání poruch chování a nálad u autismu. Také poskytuje nový způsob pohledu na duševní nemoci (a nemoci obecně), který je založen na systémové biologii. (1) Protože tato zpráva přichází z nejkonzervativnější lékařské instituce na světě, je to velmi hlasité a jasné volání, které otřásá naším obvyklým způsobem pohledu.
Dr. Herbert říká, že vše je propojeno. Skutečnost, že tyto děti mají páchnoucí stolice, nadmutá bříška, častá nachlazení a ušní infekce a suchou kůži, není pouhou náhodou, která nemá nic společného s poškozením jejich mozku. Naopak, je zásadní pro pochopení, proč jsou nemocné! Ale konvenční medicína to často ignoruje.
Můj přítel a mentor dr. Sidney Baker, průkopník v léčbě autismu jako poruchy tělesných systémů, často říkal: "Vidíte to, čemu věříte nebo věříte tomu, co vidíte?"
Problémem v medicíně je, že jsme příliš často zaseknutí a vidíme jen to, čemu věříme a proto často ignorujeme to, co máme přímo před nosem, protože se nám to nehodí do našeho systému přesvědčení. V žádné oblasti medicíny to neplatí více než v léčbě autismu.
Mám to stále na paměti, protože vídám spoustu poruch chování u dětí, od poruch učení, ADHD syndrom a autismus. A vidím, jak se šíří užití léků u těchto dětí, od stimulancií k antipsychotikům (je to jeden z nejrychleji rostoucích segmentů léčiv), k antiepileptikům atd.
Existuje i jiná cesta. Povím vám o chlapci, který ke mně nedávno přišel.
Před měsícem přišla jeho matka, celá zoufalá, protože u jejího 2 1/2letého chlapce byl právě diagnostikován autismus. Sam byl po narození bystrý a spokojený, byl kojený a dostal tu nejlepší dostupnou lékařskou péči (včetně všech možných očkování). Mluvil, chodil, projevoval city a normálně si hrál až do očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám ve 22 měsících věku.
Celkem dostal během prvních dvou let svého života tato očkování: záškrt, tetanus, pertuse, spalničky, příušnice a zarděnky, plané neštovice, hepatitis A a B, chřipku, pneumokoka, hemofila a meningokoka.
Pak se něco změnilo. Přestal mluvit a začal být odtažitý, nedokázal navázat normální vztah s rodiči a dalšími dětmi, stahoval se a méně se zapojoval do sociálních interakcí, což jsou všechno známky autismu.
Jak to, že se normální chlapec tak rychle proměnil?
Vzali ho k nejlepším lékařům v New Yorku a oni prohlásili, že má autismus, jakoby by to bylo něco, co můžete chytit jako nějaký virus.
Rodičům řekli, že nemohou dělat nic jiného kromě svízelných, náročných a málo efektivních technik na zlepšení chování a učení. Pokrok bude pomalý a neměli by mít vysoká očekávání – to jim sdělili lékaři.
Zničená matka začala hledat jiné možnosti a dostala se ke mně.
Přestože jsme s ním začali pracovat teprve nedávno, došlo k pozoruhodným výsledkům za pouhých pár týdnů. Je před námi ještě spousta práce a odlupování vrstev. Ale léčba autismu jako primárně tělesné poruchy, která postihuje také mozek, nám dává mnoho různých terapeutických možností. Děti léčené takovým způsobem se často dramaticky a pozoruhodně - pokud ne přímo zázračně - uzdravují.
Tak co jsem u Sama zjistil, co mi dalo klíče k tomu, jak ho léčit?
Než vám to prozradím, dovolte mi připomenout, že základem funkční a systémové medicíny je koncept biochemické individuality. To znamená, že budete-li mít 100 dětí s autismem, každé z nich bude mít jedinečnou genetiku a jedinečné příčiny nebo spouštěče autismu a budou potřebovat různé způsoby léčby.
Autismus je jen nálepka. Jako u každé jiné nemoci, je klíčem k němu prozkoumat a oloupat vrstvy a zjistit, co se ve skutečnosti děje. Musíme pečlivě dávat pozor, abychom si všimli a musíme být připraveni pracovat s neočekávaným, podle základních principů biologie.
Zpět k Samovi.
Když jsem ho viděl poprvé, byl ponořen hluboko ve svém tichém světě autismu. Vypadal jako kdyby byl na psychedelickém drogovém tripu.
Tak jsme prozkoumali jeho biochemii a genetiku a našli jsme mnoho věcí, které přispěly k jeho problémům.
Měl velmi vysoké hladiny protilátek proti lepku. Nebyl alergický pouze na pšenici, ale také na mléko, vejce, kvasnice a sóju, celkem asi na 28 potravin.
Měl propustné střevo a to bylo také velmi zanícené. Imunitní systém střeva ukazoval podle markeru eosinofilního protein X vysokou úroveň zánětu. Ve střevě mu rostly tři druhy kvasinek a žádné dobré bakterie. Močový test ukázal vysokou hladinu D-laktátu, indikátoru přerůstání bakterií v tenkém střevě.
Měl nedostatek zinku, hořčíku a manganu, vitamínů A, B12 a D a také omega-3 tuků.
Jako mnoho autistických dětí měl problém s tvorbou energie v mitochondriích.
Chyběly mu aminokyseliny nutné pro správné mozkové funkce a detoxikace.
V krvi měl vysokou hladinu hliníku a olova a vlasová analýza ukázala vysoké hladiny antimonu a arzénu.
Měl nízké hladiny síry a glutathionu, což ukazuje, že prostě nebyl schopen detoxikovat všechny ty kovy. V jeho genech bylo hlavní slabé místo v metabolismu glutathionu, což je hlavní antioxidant a hlavní detoxikační metabolická cesta pro kovy a pesticidy.
Sam měl také problémy s klíčovou biochemickou funkcí metylací, která je potřebná pro tvorbu normálních neurotransmiterů a dalších mozkových látek a je klíčová pro eliminaci toxinů z těla. Tento problém se projevil jako vysoká hladina homocysteinu (známka poruchy metabolismu kyseliny listové) a metylmalonové kyseliny (známka poruchy metabolismu vitamínu B12). Měl také dva geny, které ho činili náchylným k těmto problémům.
A konečně, měl vysokou úroveň oxidativního stresu neboli volných radikálů, včetně markerů, které mi prozradily, že jeho mozek je zanícený a přímo v ohni volných radikálů.
Vypadá to komplikovaně, že ano?
Ale ve skutečnosti to tak vůbec není.
S každým pacientem prostě projdu sedm základních systémů, abych viděl, jak je to propojené, vytvořím plán ke zjištění příčin problémů a pak pomohu každému pacientovi zvládnout všechnu tu biochemickou a fyziologickou suť, která se díky těm příčinám nashromáždila.
Mapa, nový GPS systém založený na funkční medicíně, mi to usnadňuje:
Odstraňte to, co pacientovi vadí.
Dodejte mu, co mu chybí a co potřebuje k rozkvětu (na základě jeho biochemické jedinečnosti).
A jeho tělo se postará o zbytek.
Tak jak jsem pomohl Samovi? Jel jsem podle této mapy:

1. Dát do pořádku střevo a zklidnit střevní zánět

a. Odstranit lepek a další potravinové alergeny
b. Zlikvidovat kvasinky antifungálními léky
c. Zlikvidovat toxické bakterie speciálními antibiotiky
d. Doplnit zdravé bakterie probiotiky
e. Pomoci s trávením jídla s enzymy

2. Doplnit chybějící nutriety, aby jeho geny mohly lépe fungovat

a. Dodat zinek, hořčík, kyselinu listovou,vitamíny A, B6, B12 a D
b. Podpořit jeho mozek omega-3 tuky

3. Až se jeho biochemie a výživa vyladí, pomoci mu detoxikovat a snížit oxidativní stres

a. Potřebuje chelační léky a detoxikační živiny, aby se zbavil kovů – měl jsem podezření i na vysokou hladinu rtuti – a pomoci jeho slabému metabolismu glutathionu a s oxidativním stresem

Zlepšit výživu, uklidnit zánět, uzdravit střevo, netoxikovat – zní to povědomě?
Jak jsem již uvedl výše, klíče k UltraWellness pomohou u jakékoli nemoci.
Biologie má základní zákonitosti, které musíme dodržovat a chápat.
Všechny detaily Samova příběhu do toho zapadají. Musíme jen hledat dostatečně hluboko, odloupat všechny ty vrstvy a porozumět tomu, co se děje.

Jak to dopadlo se Samem?
Po 3 týdnech, kdy dodržoval bezlepkovou dietu a po léčbě střeva, došlo k dramatickému a pozoruhodnému zlepšení. Začal opět mluvit a dává najevo mnohem větší zájem o lidi a vztahy. A to jsme teprve začali s léčbou.
Je toho ještě před námi mnoho. Ale máme mapu a co víc, máme způsob, jak myslet, který umožní činit zázraky.
Pamatujte si, každé dítě s problémy s chováním, ADHD nebo autismem je jedinečné a každé musí najít svou cestu pomocí vyškoleného lékaře. Ale dveře jsou otevřené a před vámi se rozvíjí široká cesta léčení. Stačí udělat první krok.

Mark Hyman, M.D.

(1) Herbert MR. Autism: A brain disorder, or a disorder that affects the brain? Clinical Neuropsychiatry. 2005;2(6):354-379.

karin74
26. feb 2010

a tady je další, velice dlouhý článek od mé milé paní doktorky:

Fenomén potlačení horečky – biochemické a imunologické pozadí.

Všichni homeopaté se učí o potlačení symptomů. Potlačení je jev, kdy je nesprávnou léčbou organismu zabráněno manifestovat relativně povrchní symptom. Organismus pak ve snaze ustanovit novou homeostázu vytvoří symptom jiný a jinde a závažnější. Při homeopatické výuce ale není vysvětleno, jakým mechanismem k potlačení dochází. Je zřejmé, že u různých kaskád symptomů budou ve hře různé biochemické a imunologické mechanismy.
Ve svém článku se chci zaměřit na potlačení horečky při infekčních onemocněních a jeho důsledcích pro organismus.
Potlačování horečky i jen zvýšené teploty antipyretiky je rutinní praxí, nad kterou nepřemýšlejí pacienti, ale bohužel většinou ani jejich lékaři (kteří by měli). Během své praxe jako praktická lékařka jsem potkala stovky lidí, kteří do sebe hodili nějaký ten paralen už při prvních příznacích nemoci. Koneckonců je k tomu navádí reklama na jeden nejmenovaný lék „na chřipku“. Jednou je zamrazilo na zádech, dvakrát kýchli a už sahali po prášku.
Také jsem si všimla, že všichni pacienti - bez výjimky - s únavovým syndromem, ať již nasedajícím na bezprostředně prodělané virové onemocnění nebo vzniklým plíživěji, měli v anamnéze opakované potlačování horečky. Nikdy, opakuji, nikdy jsem neviděla postinfekční únavový syndrom („před měsícem jsem měl chřipku a nemůžu se z toho pořád dostat…“) u pacienta, který prodělal virózu nebo chřipku přirozeně, nesrážel teplotu, prostě si to protrpěl. Tito lidé byli obvykle do týdne fit. Kolegové mají jistě podobné zkušenosti.
Chci probrat děje, ke kterým dochází v těle, když jsou během akutní infekce použity léky na snížení horečky - paracetamol, ibuprofen nebo kyselina acetylosalicylová. Něco z toho bude pro čtenáře lékaře opakováním, pro nelékaře doufám rozšířením jejich vědomostí, o které se mohou podělit se svými pacienty. Osvěta je velice důležitá, protože masáž reklamy je všudypřítomná a neustávající a lhostejnost nebo přímo ignorance běžných lékařů jí nahrává.
Téma je značně složité, dojde i na biochemii, proto pro přehlednost pojednám důsledky potlačení horečky z hlediska času.

Bezprostřední, akutní důsledky potlačení horečky při infekci
Je třeba si položit zásadní otázku, proč vlastně teplokrevní savci včetně člověka, kteří dokonale udržují tělesnou teplotu v úzkém rozmezí za prakticky jakýchkoli zevních podmínek, produkují při infekci horečku.
Horečka je základní, úhelný mechanismus obrany proti infekcím. Je fylogeneticky velmi stará a propracovaná. Při horečce se zrychluje metabolismus včetně detoxikační činnosti jater, zrychlují se aktivity buněk imunitního systému. To vše zhruba třikrát již při pouhých 38 stupních Celsia.
Jak dojde k tomu, že při infekci stoupne tělesná teplota a pak zase klesne? Znalost mechanismu vzniku horečky je velmi důležitá k pochopení, proč jsou antipyretika tak škodlivá.
Horečka vzniká v důsledku změny nastavení cílové tělesné teploty v mozkovém termoregulačním centru. Mozek se díky vyplavení tzv. mediátorů zánětu (prostaglandiny, interleukiny a jiné látky) do krve, která doteče do mozkového termoregulačního centra, dozví o tom, že někde na periferii, na mandlích, v dýchacích cestách, v močovém měchýři nebo na palci u nohy zuří zánět. Jinými slovy, zánět se projevuje v krvi a to je pro mozek signálem, že je třeba zvýšit teplotu.
Za přirozených okolností teprve tehdy, když je infekce zvládnuta a tyto látky se netvoří a neproudí s krví do mozku, termoregulační centrum sníží tělesnou teplotu.
Zde vstupují do hry antipyretika. Tyto látky, vyjmenované výše, účinkují tím, že blokují produkci mediátorů zánětu. Takže se netvoří prostaglandiny a další látky, nedostanou se do mozku a mozek je nesprávně informován a domnívá se, že infekce již byla zvládnuta a sníží teplotu na normální. Metabolismus a imunitní reakce se zpomalí v situaci, kdy je tělo zaplaveno viry nebo bakteriemi. U vážných infekcí může mít použití antipyretik dopad i na úmrtnost! Například během španělské chřipky v roce 1018 byla úmrtnost alopaticky léčených hospitalizovaných pacientů více než 25násobná ve srovnání s pacienty léčenými v homeopatických nemocnicích. Tento šokující rozdíl musí být připsán zejména dvěma faktorům. Za prvé alopatičtí pacienti neměli žádnou účinnou léčbu ve srovnání s homeopatickými pacienty, jen symptomatickou. Právě symptomatická léčba - potlačování horečky aspirinem - byla nejspíše hlavním důvodem tak vysoké úmrtnosti.
Dalším závažným příkladem je epidemie spalniček v Ghaně v roce 1968. V klinické studii všechny děti dostávaly sedativa, aspirin nebo paracetamol a antibiotika podle potřeby. Úmrtnost byla 35%. Lékaři si ale všimli, že děti, které přežily, byly obvykle ty, které měly při příjmu vyšší horečku, horší vyrážku a celkově výraznější symptomy, než ty děti, které posléze zemřely. Děti, které vypadaly méně nemocné, nakonec častěji dostaly zápal plic a zemřely. Proto lékaři v polovině epidemie přehodnotili svou léčbu a přestávali podávat sedativa a antipyretika, pouze antibiotika, antimalarika a transfúze, pokud byly indikovány. Z takto léčených dětí umíralo pouze 7% - to je pokles úmrtnosti na pětinu!!! Na tomto příkladu je nezneklidňující jedna věc. Kdyby to bylo antibiotikum, nebo jiný zázračný lék, který by dokázal takto snížit úmrtnost, byly by toho plné noviny a televize. Ale protože to bylo naopak nepodávání určitých léků a respektování biologických zákonitostí, mlčí se o tom.
Vysoká horečka je nutná k eliminaci virů a bakterií z těla. Potlačení horečky při akutní infekci v důsledku zeslabení imunitní odpovědi prodlužuje infekčnost pacienta, dobu trvání nemoci a dobu zotavení. Pamatuji si udivené pohledy pacientů, kteří brali paralen „aby byli brzy zdraví“ a já jim řekla, že si naopak nemoc prodloužili, že kdyby zůstali doma pár dní s teplotou, byli by za týden nebo dva v pořádku. Jak jim to nešlo do hlavy, vždyť přece v té reklamě se říká něco úplně jiného. Ta reklama ale nelže, natvrdo říká, že potlačuje symptomy chřipky a horečku. Bohužel si nikdo neuvědomí, co to doopravdy znamená.
Ještě jednou opakuji: při přirozeném průběhu nemoci mozek sníží teplotu, teprve když je infekce zvládnuta. Použití antipyretik dává mozku falešnou informaci o tom, že infekce pominula a následné snížení teploty oslabí organismus v situaci, kdy potřebuje být naopak posílen.

Střednědobé důsledky potlačení horečky při infekci – imunologické a biochemické
Výše popsaný imunologický mechanismus je v pozadí také komplikací infekčních nemocí, kdy byla prudká, generalizovaná reakce s horečkou potlačena a vznikl lokalizovaný, ale chroničtější zánět, například zánět mandlí, nosních dutin,středního ucha, průdušek, plic, ledvin, kloubů apod. Pokud k takovému typu zánětu dojde rychle, akutně, znamená to slabší konstituci pacienta. V dnešní době je ale často oslabena právě užitím antipyretik během horečky.
Vezměme také v úvahu, jaký typ lidí obvykle sahá po antipyretikech hned na začátku nemoci. Jsou to obvykle lidé, kteří si tzv. nemohou dovolit stonat, nepostradatelní v práci, orientovaní na výkon, nelibě nesoucí jakékoli známky slabosti svého těla. Mají problém si prostě lehnout na pár dní do postele a vypnout. Ignorují signály svého těla a snaží se je přehlušit léky. Bohužel ignorování vlastních potřeb není u nich omezeno jen na dobu nemoci, ale týká se i nedostatečné kvality stravy, nedostatku pohybu a pobytu v přírodě. Tito lidé vstupují do nemoci již předem oslabeni a pak to dorazí paralenem. Není divu, že končí v ordinacích lékařů s únavou táhnoucí se týdny i měsíce.
Potlačení horečky je často příčinou dlouhodobé únavy po nemoci, někdy přímo chronického únavového syndromu (CFS). Příčinou CFS není přítomnost EB viru nebo jiných infekčních agens v organismu, ty v něm byly dlouho předtím. Příčinou je oslabení imunity v důsledku nesprávného léčení akutní infekcí v kombinaci se špatnou stravou a stresem.
Jaký je mechanismus vzniku postinfekční únavy?
Jeden je specifický pro paracetamol. Bohužel právě paracetamol je v posledních letech velice oblíbené analgetikum a antipyretikum. Jeho oblíbenost vychází jednak z jeho vysoké účinnosti, jednak z faktu, že nepoškozuje zažívací trakt jako kyselina acetylosalicylová a ibuprofen. U dětí zcela vytlačil použití kyseliny acetylosalicylové, která způsobovala vzácné, ale smrtelné onemocnění ledvin a jater, tzv. Reyův syndrom.
Ale tyto „výhody“ jsou více než vyváženy nevýhodami. Jednou ze zásadních nevýhod paracetamolu je jeho toxicita pro játra. Jeho metabolizování probíhá třemi cestami, z nichž při jedné dochází k tvorbě toxického meziproduktu NAPQI (N-acetyl-p-benzo-quinon imin). Tato látka je hlavním původcem toxických účinků paracetamolu. NAPQI je produkován činností několika izoenzymů cytochromu P450. Gen pro cytochrom P450 je vysoce polymorfní, u různých jedinců dochází k velmi rozdílné produkci NAPQI. Lidé se dělí na "rychlé", "ultrarychlé" a "slabé" metabolizéry (produkující NAPQI), podle úrovně exprese izoenzymu CYP2D6. Rychlí a ultrarychlí metabolizéři paracetamolu produkují více NAPQI. Vzniká ho více také při požití vysokých dávek paracetamolu. V takových případech se saturuje detoxikační metabolická cesta a NAPQI se začne kumulovat v organismu.
Nyní se dostáváme k důležitému bodu, který osvětlí důvody protrahované únavy, nesoustředěnosti, poruch paměti, svalových bolestí a dalších symptomů únavového syndromu nasedajícího na chřipku nebo virózu „léčenou“ paracetamolem. Organismus se zbavuje NAPQI konjugací s glutathionem, což při vysokých hladinách NAPQI nebo nízkých hladinách glutathionu vede k vyčerpání zásob glutathionu. To v kombinaci s přímým poškozením buněk působením NAPQI vede k buněčném poškození a smrti.
Glutathion je základní, konečný a jediný recyklovatelný nitrobuněčný antioxidant. NAPQI škodí svým účinkem jako volný radikál. Glutathion se musí postarat nejen o NAPQI, ale končí u něj všechny volné radikály.
Je nutné si uvědomit, že pokud například vitamín C, A nebo E (notoricky známé antioxidanty) redukují molekulu volného radikálu, dělají to tak, že od ní převezmou nadbytečný elektron a samy se stanou volnými radikály! Musí proběhnou celá kaskáda, přehazování „horké brambory“, která končí u glutathionu, který jediný dokáže volné radikály definitivně zlikvidovat a recykluje ostatní antioxidanty. Pak je sám redukován a recyklován. Kromě toho je hlavní detoxikační molekulou, všechny jedy v našem těle se na něj „lepí“ a vyloučí se pak žlučí a stolicí z těla.
Glutathion je naprosto nezbytný pro imunitní funkce a kontrolu zánětu, chrání naše buňky a umožňuje správný chod energetického metabolismu.
Nevhodná strava, toxiny, léky, stres, trauma, stárnutí, infekce a radiace jeho zásoby vyčerpávají. Naše schopnost produkovat a udržet vysokou hladinu glutathionu je životně důležitá pro uzdravení se z prakticky všech nemocí i k jejich prevenci a udržení si optimálního zdraví a výkonnosti. Pokud jsme vystaveni příliš silnému oxidativnímu stresu nebo příliš mnoha toxinům (včetně léků), zásoby glutathionu se vyčerpají a to vede k nemoci. Nedokážeme se bránit proti volným radikálům, infekci nebo rakovině a nedokážeme se zbavit toxinů.
Dobrou zprávou je, že si naše tělo vyrábí svůj vlastní glutathion. Je to sloučenina ze tří aminokyselin - cysteinu, glycinu a glutaminu. Obsahuje síru ve formě sulfátových vazeb. Za normálních okolností je glutathion v těle recyklován – pokud není toxická zátěž příliš vysoká. A protože obvykle je, vysvětluje to, proč má tolik z nás problémy. Jsme opět u genů, které mají úlohu v metabolismu glutathionu, které jsou důležité pro produkci enzymů umožňujících tělu vytvářet a recyklovat glutathion. Mají spoustu názvů, jako např. GSTM1, GSTP1 aj. U některých lidí nefungují dostatečně. Lidstvo se totiž vyvíjelo dlouhou dobu předtím, než se v našem světě objevila spousta toxických chemikálií. Proto lidé dříve přežili jen se základní verzí genetického detoxikačního „softwaru“ v DNA. Víc jsme nepotřebovali.
Zjednodušeně řečeno: při akutním infekčním onemocnění, kdy stoupá množství volných radikálů v těle (s jejich pomocí mj. zabíjejí bílé krvinky vetřelce), vede požití paracetamolu k několika důsledkům. Zaprvé snížení horečky sníží efektivitu boje proti infekci a prodlužuje dobu, po kterou je tělo vystaveno působení infekčních agens a tedy prodlužuje dobu trvání nemoci - prokázáno klinickými studiemi!
Kromě toho paracetamol zatěžuje játra, která ho musí metabolizovat a při jeho metabolizování vzniká toxický meziprodukt NAPQI. Tento meziprodukt je neutralizován pomocí antioxidantu glutathionu. U některých lidí, kteří jsou geneticky vybaveni určitým typem cytochromu P450, dochází k vyšší produkci NAPQI a tedy vyšším nárokům na glutathion. Pokud je takový jedinec současně geneticky vybaven nedostatečně funkčním genem pro tvorbu glutathionu, nebo má jeho hladinu vyčerpánu i z jiných příčin (například stres, nekvalitní strava, jiné léky apod.), vytvoří se v jeho těle vysoká hladina NAPQI, která mj. poškodí mitochondrie.
Mitochondrie jsou elektrárnami buněk, v nich probíhá metabolismus, tj. spalování potravy za přítomnosti kyslíku. Jsou velmi citlivé na poškození zevními vlivy, zejména toxiny a volnými radikály. Nedostatečná funkce mitochondrií je hlavní příčinou chronické únavy po virózách a jiných nemocech, bolestí svalů, nesoustředění, deprese a jiných symptomů CFS. A hlavním škůdcem pro mitochondrie jsou právě volné radikály. Naše tělo má jen omezenou schopnost se nimi vypořádat, je konstruováno na život v čistém prostředí bez chemikálií, konzumaci přirozené, čisté stravy bez „éček“ , bílé mouky a cukru, na život, kdy je možno reagovat na stres přirozeným způsobem (uteč nebo bojuj). Pokud k přirozené zátěži při infekci přidáme chemické léky, je zaděláno na problém.
To je důvod protrahované únavy a oslabené imunity po viróze nebo chřipce „léčené“ paracetamolem. Vyčerpání antioxidantů a poškození mitochondrií, které vyrábějí energii.

Dlouhodobé důsledky potlačení horečky při infekci
Důsledky opakovaného potlačování horečky a zánětu sahají bohužel ještě mnohem dále než k protrahované únavě. Statistiky prokazují souvislost mezi výskytem horečnatých onemocnění v anamnéze a rizikem rakoviny. Čím více horeček, tím méně rakoviny a naopak. Opakované potlačování horečky vede k chronickému poškození imunitního systému, mitochondrií a ke zvýšení oxidativního stresu. Poškození DNA volnými radikály je považováno za jeden ze spouštěčů maligního bujení. Ke vzniku maligních buněk dochází v každém z nás neustále, ale funkční imunitní systém si s nimi poradí. Rakovina vznikne pouze v situaci, kdy imunitní systém neplní své funkce. A jsme opět u stresu, nekvalitní stravy, nedostatku vitamínů a dalších mikroživin, volných radikálů apod.

Možnosti léčby
Kromě homeopatie v akutních i chronických potížích lze poradit pár jednoduchých opatření. Některá z nich děláme vlastně instinktivně. Například při nemoci výrazně omezíme potravu. Už to hodně uleví mitochondriím.
Taky si lehneme do postele.
Dodáme si vitamín C, klidně několik gramů denně.
Jak zvýšíme tvorbu glutathionu? Ten potřebujeme při nemoci, i když se neládujeme paralenem, protože infekce sama o sobě je zátěž a zvyšuje množství volných radikálů v těle. Glutathion syntetizujeme z několika prekurzorů. Potřebujeme síru, kterou získáme z potravin bohatých na síru, jako je česnek, cibule a brukvovitá zelenina (brokolice, kapusta, zelí, květák...). Vhodné zdroje cysteinu jsou syrovátka, ricotta, cottage sýr, jogurt, červená paprika, česnek, cibule, pšeničné klíčky, oves, brokolice, růžičková kapusta. Glutamin získáme z masa, ryb, mléka, pšenice, zelí, červené řepy, fazolí, špenátu a petržele, je obsažen také v misu. Naše babičky věděly, proč vařily při nemoci česnečku nebo slepičí polévku … vylepšíme si ji navíc brokolicí a misem.
Dále potřebujeme kyselinu listovou, vitamíny B6 a B12, selen, vitamín E. Tyto látky jsou asi nejdůležitější pro vlastní produkci a recyklaci glutathionu.
N-acetyl cystein je substance obsažená např. v léku ACC, používaném při kašli. Ve světle informací o glutathionu nelze mít proti jeho užití při infekcích námitek, naopak. I když nemáme kašel, užití tohoto volně prodejného léku nám vylepší hladinu glutathionu a tedy i naši schopnost zvládnout volné radikály. Intravenózně se používá na léčbu otravy paracetamolem.

Shrnutí
Horečka je základní mechanismus obrany proti infekci. Mozek zvýší teplotu v situaci, kdy dostává z periferní krve prostřednictvím mediátorů zánětu informaci o přítomnosti infekce. Použití antipyretik (paracetamolu, kyseliny acetylosalicylové, ibuprofenu) zabrání tvorbě těchto látek a mozek dostane nesprávnou informaci o stavu boje proti infekci a sníží teplotu v situaci, kdy infekce ještě není zvládnuta, což oslabí imunitní reakce. Použití paracetamolu s sebou nese navíc další riziko. Při jeho metabolizování vzniká toxický meziprodukt, který se chová jako volný radikál. K jeho zneškodnění používá organismus glutathion, základní antioxidant. U geneticky disponovaných jedinců neprobíhá tato detoxikace dostatečně a dochází ke kumulaci toxické látky v těle. Její aktivita jako volného radikálu a vyčerpání zásob glutathionu poškozuje mitochondrie. Mitochondrie pak nejsou schopny plně fungovat a tvořit energii. Důsledkem je únava, bolesti svalů, duševní nevýkonnost, deprese a prakticky jakákoli chronická nemoc.
Rozdíly v genetické výbavě vysvětlují, proč si někdo může dovolit srážet horečku pravidelně bez vážnějších následků a někdo po jedné epizodě upadne do chronického únavového syndromu. Protože nikdo z nás neví, jaké má geny, je rozumné předpokládat horší možnost a snažit se poškození předcházet. Doporučený postup:
Horečku nesrážet, ani když je vysoká přes 39C. Výjimkou jsou opravdu oslabení lidé. Pokud i starý člověk dokáže vyprodukovat vysokou horečku nad 39C, je třeba to brát jako známku silné vitality a vítat ji, nikoli potlačovat léky. U dětí není obvykle důvod ke zbytečným obavám, děti snášejí horečku dobře. Výskyt febrilních křečí není tak častý, aby ospravedlnil rutinní potlačování horečky a nad 38,5C a poškozování imunity u každého dítěte. Matky jsou zbytečně strašeny. Naopak právě zdravé, robustní děti spontánně produkují vysokou horečku a často jim ji ani nelze srazit. Ohrožené jsou naopak právě ty děti, kterým se horečku podaří antipyretiky srazit.
Když už z různých důvodů potřebujete horečku na chvíli srazit, použijte acylpyrin nebo ibuprofen, nemají tak ničivý vliv na játra a mitochondrie jako paracetamol.
Omezte nebo zcela vylučte stravu. Pokud budete chtít jíst, použijte staré osvědčené recepty: čaje, česnečku, polévky. Viz výše uvedený výčet potravin.
Ideální terapií infekcí je homeopatie, nejlépe individualizovaná, v nouzi lze použít i Oscillococcinum, které má studiemi klinicky prokázaný účinek při virózách.
Vitamín C ve vysokých dávkách, vitamín E, B komplex, selen, zinek a N-acetyl cystein na podporu tvorby glutathionu.
Možná to nejdůležitější na konec: nebojte se nemocí. Strach a úzkost prokazatelně oslabuje imunitní systém. Epidemii podlehne jen ten, kdo věří, že nemá kontrolu nad situací a může se stát její obětí. Důvěřujte svému tělu, posilujte ho rozumnou životosprávou a homeopatií a ono si poradí.
Když už onemocníte, berte nemoc jako signál, že je třeba dát si pauzu. Při nemoci dejte průchod všem emocím, které se objeví. Zvažte, co bylo spouštěčem nemoci, proč jste potřebovali vypnout a proč jste ty signály přehlíželi. Až to uděláte, přestaňte se nemocí zabývat. Vizualizujte si zdraví, jak chodíte, cvičíte, pracujete, hrajete si s dětmi, užíváte si života. Pokud onemocníte před nějakou očekávanou událostí a chcete se jí zúčastnit, představujte si (s pocitem štěstí), že ji ve zdraví absolvujete. Vaše vědomí vytváří realitu a když vytvoříte vědomí zdraví, realita se prostě přizpůsobí. Osobně vyzkoušeno.

karin74
26. feb 2010

Uf, je to velmi dlouhé, četla jsem si to znova, páč je to už dlouho, co jsem to četla.
Takže jestli jste se tím prokousaly, vidíte, jak je paracetamol (paralen) škodlivý. Brufen samozřejmě taky, ale dle toho, co jsem z článku pochopila, tak ne tolik, jako paracetamol.
někde sjem měla i článek své paní doktorky, kde popisuje, jak vystašená matka dala svému atustickému synovi paralen, když měl teplotu 38,5, protože trpěl fibrilníma křečema, a ano, horečka opadla, ale druhý den to byl ten stejný autista, kterým byl před začátkem léčby u ní pomocí detoxikace očkování (měli už jich několik za sebou). Doktorka musela nasadit nejprve detox paralenu, a teprve až po té opět pokračovat v detoxu dalších očkovacích látek.
Jo, po tom detoxu paralenu se kluk opět zlepšil, ale byly to nervy.

erikasadek
autor
26. feb 2010

karin, totoj auz tvrdim roky/// 🙂 ke dsom to tu v FR pocualv telke od lekarov.. v dnesnej dobe strasne zrazame teplotu a telo s anebrani, v diskusiach ked povies aby nezrazali tepltu tak si za blaznivu..

a pri teplote 37._ uz davaju ako besne vsetko mozne na zrazenie teploty.... 😠
nechapem...
ja s atym riadim nechavam teplotu moje deti velmi dobre znasaju do 40°C bez problkemov ... az tak ze lekari neveria aku maju teplotu .vela C a klud..
a to iste u mna... ked som s casu na cas chora co nie je caste... 😉 tak za 24 hodin mam taky silny priebh ako niekto poca spar dni. ale zobudim sa ok.; bez liekov a paracetamolu.. nic len vela C homeopatia, a vela bylinkovych cajov .. ako aj u deti.. 😉

dik za clanok.
inak je pravda pato ma silne stale zapachajucu stolicu stale ta ista vona;. , len nema nafuknute brusko.. 😉

sidus
26. feb 2010

Karin, to je veľmi zaujímavý článok. Na nás platí všetko 😲 Aj nafúknuté bruško, aj zapáchajúca stolica a máme úplne šialený ekzém. O tom nafúknutom brušku mi vravela kardiologička, kde sme boli na prehliadke v 4. mesiacoch. Vravela, že to ešte ani nevidela, že ho nemám dávať ani na bruško, aby mi neprestal dýchať, aby ho to netlačilo.Takže čosi mu škodí veľmi, ale to môže byť x milión vecí. A kto mi s tým pomôže? Keď ukážem detskej, že chcem spraviť nejaké testy, tak ma vysmeje.

karin74
26. feb 2010

Najdi si nějakého homeopata, já mám vynikající homeopatku, ale je z Prahy. Můžu se jí zkusit zeptat, zda ví o nějakém homeopatovi, který léčí podobně jako Dr. Tinus Smits, nebo Mark Hyman, pokud se nepletu, já v tom mám jen guláš, odkud jsi? aby nebyl zas na druhém konci Slovenska.
Zkoušeli jste už alespoň bezlepkovou dietu?
Na očistu střev je dobrý chlorela, což je sladkovodní řasa. Je to takový zelený prášek, tadík ho docela sní, i když vždy mu musím vyhrožovat doktorem, takže až pak půjdu skutečně k doktorovi, bude hysterák jak víno, ale to nějak ustojím, on jinak bez toho, že mu pohrozím, že pokud to nesní, půjdemem k doktorovi, to zkrátka nepozře... 😒
No a jinak ten 1. článek o autismu vypadá úžasně, tak složitě-jednoduše, ale opravdu tady v čr nebo sr ti testy jako dělal Mark H. nikde neudělají, leda za těžké prachy, ktrých se jak nám mnoho nedostává...
U nás léčí nějak podobně jedn pán, dokonce bydlí kousek od nás, ale jeho léčba stojí statisíce!!!
někdo na něj nadává, že je to jen vydřiduch, jiný si ho nemůže vynachválit...
Udělá vám potravinovoé alergie, pošle na vyšetření stojici na bakterie a kvasinky, jedno pošle do německa, druhé do USA...
a zaplatíš za to pouhých 50.000.- Kč...
a pak k němu jezdíš co 3 měsíce, a platíš cca 15.000.- za léky...
Tož na to opravdu nemám. 😖 😖 🙄 😨