Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

anka912
26. aug 2011

@valika_val s reklamami- že máš veľkú fantáziu, som myslela, že by si spravila karieru!
a teraz už ničím doma nehýbeš? a nie, nepila som!!!

valika_val
26. aug 2011

@sisstin hej, prachy su svina... poznam. aj muzovi som to vysvetlovala, ze ja nie som neskromna alebo namyslena a rozmaznana, ale ked mas prachy, mas moznosti... ist, rozvijat, dopriat dietatu (a teda aj sebe)... a ked prachy nemas, byvas v panelaku, ides na ihrisko, do potravin a raz za uhorsky rok sa buchnes po vrecku a das dieta na elektricky vlacik v nakupnom centre 😀 😀

sisstin
26. aug 2011

@valika_val nejhorší je, že jsem posledního min. půl roku pernamentně šíleně unavená.....já ráno vstanu a už si přijdu jak po 12hodinový směně někde v báni 😀 nebývá mi ani moc dobře, ted jsem byla na preventivce na gyndě a naměřila mi docela vysokej tlak... obávám se, že jako asi trošku syndrom vyhoření 😝

valika_val
26. aug 2011

@anka912 reklama mi je blizka, ja mam o sebe vysoku mienku 😀 😀 😀 😉
ale ak sudis fantaziu len podla toho sna, tak to je malo - na tu karieru.

nicim nehybem. ten nechlpaty spinka a ten chlpaty isiel na pivo 🙂

valika_val
26. aug 2011

@sisstin na ten spanok by pomohlo, keby si si dala 2 tyzdne ocistnu kuru a isla do postele o osmej vecer, bez toho, aby si pozerala telku. male svetlo, knizka. ale dolezity je cas. cim skor, tym lepsie!
po case by si mala vediet zaspat rychlejsie a deficit spanku by sa eliminoval, navratenie energie by tiez nedalo na seba dlho cakat.
skore zaspavanie je najlepsi liek aj na nespavost.

sisstin
26. aug 2011

@valika_val ted poslouchám celý léto, kam všichni pojedou na dovolenou...no já jedu jako každej rok do tmavých krajin...a ono, i kdybych jet mohla (byly by prachy), tak představa dovolený s Tygrem je docela vražedná...to by jako bylo horší, jak doma....a naši si dovolenou brát nebudou kvůli tomu, že by mi ho tady hlídali a já bych si někde tejden válela šunky 😝

anka912
26. aug 2011

@valika_val šak som nemyslela akurát teraz..
ja som s tou fantáziou myslela, že ako vymýšľaš rôzne veci pre maminy...
odchádzam, moja francúzka sa mi sem pchá

sisstin
26. aug 2011

@valika_val tak já chodím spát v osm s Tygrem, knížka a světlo nehrozí...a pak, když usne..tak se můžu přesunout o pár cm vedle k PC..jakmile bych chtěla odejít z pokoje, tak Tygr sedí na posteli a okamžitě vyráží za mnou...jak kdyby měl nějaký čidla 😝 pak se celou noc po mně válí, drží mě za ruku, funí mi do obličeje, kope mě do břicha..pak ho zas sbírám ze země 😅 😅 😅 😅

valika_val
26. aug 2011

@anka912 dakujem. a este prides?

@sisstin 😀 😀 😀 😀 no, mas to tazke teda!!

sisstin
26. aug 2011

@valika_val no, počítám, že tak ještě do 15 let ho mít v posteli budu 😅 😅 😅 😅 😅 já spala s maminkou do 12 😅 😅 😅 😅 😅 😅

sisstin
26. aug 2011

holky, jak ted byla bouřka v noci...tak jsme byli vzhůru...Tygr při každým hromu říkal "bum", když to byl obzvlášt velkej hrom, tak říkal "bum bum bum", do toho říkal, že "voda dolů, a že se Íá bojí, a že je zpocenej a svědí ho hlava 😅 😅 😅 😅 😅 😅

valika_val
26. aug 2011

😀 😀 😀 😀 😀 supeeeeeer!!

valika_val
26. aug 2011

a ja som chcela napisat dnesne rozcarovanie - teo zvykne pocikanu plienku dvihnut zo zeme a odniest do kosa (otvorit skrinku, vhodit, zatvorit skrinku). teraz to robi uz uplne automaticky, ked ho polozim z pultu na zem, uz ho tam plienka caka.
ale dnes ju niesol a nejak presiel kos a ocitol sa v obyvacke medzi hrackami. polozil ju na zem a obzeral si hracky, velmi ho zaujala taka kopa a o plienku sa nestaral. chcela som zaujat jeho pozornost, dookola som opakovala - dones, daj, plienocku, do kosa, teo, pozri, plienocku, isla som k nemu, cupla si, ukazovala na plienocku, daj, nech mi ju poda, dotkla som sa jej a on nic. len mi podaval hracky rad radom, co mal v ruke. uz aj nestastny vyzeral. nechapem, preco to nechapal. tak som mu jednu hracku z ruky vybrala a dala mu do nej plienku. ihned pochopil a isiel do kosa. ale problem!
v jednej ruke plienka a v druhej hracka! co teraz? dal plienku na zem a volnou rukou otvoril skrinku. zrazu zaregistroval, ze nieco nesedi, lebo v druhej ruke nemal plienku, ale hracku. povedal si, ze tu nepusti a skrinku zas zavrel... ☹ plienku si sice pri odchode vsimol na zemi, ale ignoroval ju.
to je tak silne autisticke, ze az!!! 😔

sisstin
26. aug 2011

@valika_val no mně to auti teda nepřijde 😉 to je naprosto normální reakce takhle starýho dítěte 😉

a já jdu zkusit chrnět, potim se jako prase 😝

valika_val
26. aug 2011

@sisstin vazne??? 😕 tak neviem... zeby som bola narocna? nezda sa mi.
tak dobru... ak tu mam byt sama, tak sa tiez lucim 😒 🙄 🙄 🙄

valika_val
26. aug 2011

tak a tu je dnesne nacvicovanie (neuspesne). knihu necita, len ju zatvara a otvara (oblubena cinnost) a civi na telku.

lucka261177
26. aug 2011

stale mi neda nepremyslat nad tym testom ako je vlastne zvlastny a nezrozumitelny lebo ked sa spytaju ci sa dieta tuli myslia tym ku mne alebo ku kazdemu?ja naozaj keby som vedela ako presne to myslia tak skoncim na 40 bodoch.aj to ze magi zaskrtla v komunikacii ze sa s tadym dohodne.ja sa toez dohodnem ale nemohla som to oznacit ze very tru lebo oproti beznym detom sa s nim teda nedohodnem ale v nasom zivote to plnohodnotne staci.ci si vsima cudzich ludi to je ako myslene?ked sa s nim zacne cudzi clovek nahanat a da mu kus cokolady bude ho zboznovat ked ho niekto zacne chytat a davat mu jest nieco co nepozna tak bude kricat tak ako to vlastne je?am to serie sakra.samko mi odpoveda na otazku ano alebo nie co vraj robi malo autistov krasne zdiela pozornost krasne sa hra prave zlozil 24 kusove puzzle bez predlohy dvoje po sebe imituje spieva si pesnicky v rozpravkach vobec mi nepride ani na tu diagnozu detsky autizmus a ani atypicky ani asperger na neho nesedi.podla mna ma poskodenie vsetkch troch triad ale asi tak socialnu na 20 percent recovu na viac samozrejem ale to sa zlepsi no a tie stereotypne veci su uplne minimalne ak vobec su.pretoze to naozaj neviem posudit.deti maju podla mna oblubene hracky a hraju sa s nimi takze to ze je vlacikovy ale napriklad dnes sa hral s kockami puzzle vkladackami asi 15 druhmi to mi ako stereotypne nepride.tak aky je teda autista?aky typ?najhorsie je ze nechape cas a nevzrusuje sa prilis nad emociami ale ked skriknem tak spozornie.strach si uvedomuje bolest zimu teplo vsetko je mu jasne.ja sa si zblaznim kym sa dostanem k Janosikovej.

valika_val
26. aug 2011

@lucka261177 tak chod dovtedy aj k niekomu inemu... klinicky psycholog napriklad. hm?

magimary
26. aug 2011

tu som, tu som, bola som v sprcha a potom som tu spratávala riady a
tu mám tatikove skore...trochu sme si polepšili ( 😅 ), že by sa nám Tadyk zase o trochu zdokonalil za tie 4 hodky 😅 😀 , ale teda -žiadna sláva ani od môjho skeptického a bagatelizujúceho racionalistu - analytika 😝 :

---
Date: 8/26/2011 4:19:57 PM
Child's Name:
-------------------------------------------------------------------
***TOTAL AND SUBSCALE SCORES***
Total Score: 108
I. Speech/Language/Communication: 15
II. Sociability: 15
III. Sensory/Cognitive Awareness: 29
IV. Health/Physical/Behavior: 49

---
a idem vás dočítať, veď píšete, akoby vám za to platili 😝 😅

valika_val
26. aug 2011

a ja som chcela este vyvazit dnesne rozcarovanie aj milym prekvapenim - ako bola u nas ta kamoska s dcerou, tak teo jej bral hracky (ale dost opatrne, bol submisivny), alebo to, co robila ona, chcel aj on. pripadne sa "hral" sam, ale cely cas ju pozoroval a nikdy sa od nej nevzdialil (napr. do inej izby). a chytal ju (obchytkaval) 😀 😀 😀

valika_val
26. aug 2011

@magimary hej, no vidis, 4 hodky stacili! 😀 😀 😀 😀
ja som si prebehla nase odpovede a niektore su uuuplne ine! vypichnem 😀 len jednu: MM oznacil, ze teo vobec neignoruje cudzich ludi a ja ze stale. ale pravda je niekde v strede. kto sa mu paci, necha si od neho aj nieco povedat, aj mu nieco ukazat. a kto sa mu nepaci, chyta hysak.
a tiez je pravda, ze dotykat a priblizit sa nemoze len tak hocikto 😀

lucka261177
26. aug 2011

@valika_val podla mna to reagovanie na to diebcatko je uplne ako ma byt.no a val to robi kazde dieta ue selektuje podla sympatii.

valika_val
26. aug 2011

@lucka261177 no... tak ona si tea nevsimala vobec, bola zaujata hrackami, vsetko skusala, vsimala si mamu, pobehovala po byte, je dost otukana a smela. takze nejaky tichy blazon (teo) ju nemohol zaujat, sak bol taky nenapadny... 😀 😀
akurat ze sa rozplakal, ked vosli do bytu 😖 to robi inak vzdy, ked pride navsteva. cim hlucnejsie sa zvitavame, tym viac place (tak bolestne). ak ho ale pripravim, ze niekto ide, tak je to lepsie, lepsie to znasa.

magimary
26. aug 2011

tak som vás dočítala , fu, celkom fuška 😅
tie nápady s cikaním sa mi páčia, skúsime niečo realizovať 🙂 @valika_val, @anka9122 😉
ale to kreslenie po tele---to teda eee, to by ho zabilo... 😔
to ja sa mu nemôžem bez upozornenia dotknúť ani nohy, ucha,nieto ešte po ňom maľovať (a aj to je pokrok, ke´dže ešte nedávno som sa ho nemohla dotknúť vôbec)

@anka912 , no práve mne to príde, že sme na tie strachy a fóbie skrátka krátky a tak si potichu vravím, že toto by snáď medikamentózna terapia mohla "potiahnuť"... 😕
a tvoja francúzka aj soma drží ramadán? 😅 😀

@sisstin, pri tom "voda dolú" som si spomenula ako tady minule povedal: "pada ada" (padá voda) 😅 😉

no a na to sa chystám, valika, že porovnám tie jednotlivé odpovede 😅
ale čakala som, že tatik to bude mať lepšie, ale zase o trochu viac...som si myslela, že sa pod stovečku dostane...
on tiež všetko hodnotí tak "ležérne"... nuž ale...

lucka261177
26. aug 2011

v tomto musim povedat ze samko asi zaostava vacsinou si deti nevsima pokial ho nenahanaju alebo neskacu s nim na trampoline alebo mu nerobia nejake opicky ci smiesne zvuky ked je v pieskovisku tak zeby sa zapojil do nejakch formickovani to nie.nahanat sa na smyklavke a to ostatne vyssie inak nic ale viem ze je medzi nimi velmi rad.

valika_val
26. aug 2011

teo na pieskovisku aj pride a pozera, co kto robi, pripadne si privlastnuje nejaku lopatku, auticko, pripadne minule vybral z hotoveho pieskoveho veldiela veternik a kocka (autorka) sa strasne rozzurila... ale vsetko robi opatrne, placho, vyzera teda dost neskodne.

magimary
26. aug 2011

fuj, ja už asi starnem, zase hrubka ! 😠 🙄 😅

jó a tie prichádzajúce návštevy k nám, nadviažem na teba Kati, mi pripomenuli, ako Tady všetkých vyháňa (okrem našich), keď niekto príde...nedávno (keď ešte nekomunikoval, tak by asi tiež plakal,), ale teraz ich posiela preč...
je to trapas, ale čo narobím...😝

a vždy bol submisívny, ke´d bol malý...teraz už nie je tak (najmä,. keď ide o toč-hračky), ale o nejakej výbojnosti sa nedá hovoriť (aj keď našich chalanov vie riadne zmanipulovať ziapotom a krikom 😅, ale teda len ich)

valika_val
26. aug 2011

ja som si vsimla (minule som nenasla), ale neopravujem, ved naco. ked pises na PC, je to ine, ako rukou. rukou by si ju neurobila a na PC sa uz stalo aj mne... a to je co povedat. 😝

valika_val
26. aug 2011

idem na jednu vecernu cigu...
a potom sa asi rozlucim, treba dat vycurat psa, pripravit byt na noc a tak...

anka912
26. aug 2011

@valika_val ten malý je ale zlatý, aj ja chcem také malé 😉