Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

valika_val
22. sep 2011

no a nas pan veduci pred chvilkou ukazoval na dvere, pozeral na mna, robil eeee, kyval papa, tak som ho okamzite obliekla a vyslala s muzom von 😀 nech vie, ze gestikulovat sa oplati! 😵
luci, super!! hadam to je len dobre znamenie 🙂

maruskaaa
22. sep 2011

@valika_val Dobre si urobila, aby si uvedomil, ze takto od teba dostane to co chce....

anka912
22. sep 2011

Ahojte, vidím, že už to kočky hodili sem, tak už vari nemusím posielať, že?
Maruška, link som už sem dávala, možno 10-15 strán dozadu, práveže to bolo angl., tak to magi chcela slovensky. Pozri si to tam, budeš to mať originál, bez mojich možných chybičiek.

No, val píšu do 30 OK, takže fajn, len či trocha neskresľuje maličký vek? to len pozn. ale fajn.

Maťo mal tuším 36.5-37. takže zas presne ako v ATEC na hranici mierneho a ťažkého aut.

anka912
22. sep 2011

@maruskaaa musela som to zas pohľadať na nete, ja blbá mám totálny chaos vo všetkom
http://www.wierdkids.com/wierd/autism/cars2.htm

anka912
22. sep 2011

@valika_val ináč voľakde v komentároch bolo že je pre deti 2 roky a viac

maruskaaa
22. sep 2011

@anka912 dakujem...ale musim povedat ze niektore veci sa tazko hodnotia, vyslo mi to tak okolo 25 plus minus, ale to som sa riadne musela zamyslat ze co tam dat. pri niektorych veciach...

maruskaaa
22. sep 2011

@anka912 dakujem za to, ze si vyhladala opat ;)

lucka261177
22. sep 2011

mne vyslo 22.5 ale zvlastny test. 😖

anka912
22. sep 2011

@katy1979 len som chcela tú pozn. ku škôlke, pokiaľ nemáš úplnú dôveru v učiteľky a škôlku obecne a dá sa to ešte zvládať, tak im nič nehovor, lebo ho na základe toho papiera majú právo zo škôlky vylúčiť a budeš mať ďalšie problémy. Pokiaľ sú ústretoví, na základe papiera môže mať integráciu a dostanu naňho viac peňazí. To im môže vyhovovať v prípade, že neamjú škôlku nabitú. Ak je plná a je ďalší poradovník, obávam sa, že by to mohli aj zneužiť. Proste napíšu že ich uč. nie sú školené na prácu s deťmi so špec. potrebami. Tak si to premyslí, akým smerom sa dať. Mám skúsenosti, môj aj keď bohužiaľ nie aspík chodil do normálnej šk. tri roky.

anka912
22. sep 2011

@lucka261177 je fakt ťažký a pre vás prvorodičky obzvlášť. Skôr dať urobiť nejakej psych. čo vás dobre pozná

anka912
22. sep 2011

Taká @magimary bola asi objektívnejšia, ona má tie deti pred očami nonstop, ako kontrolnú vzorku 😀

katy1979
22. sep 2011

@anka912 no vsak to ze to je velmi otazne a toho sa bojim ze to zneuziju. ale ked s nim vydrzali rok tak snad vydrzia este dva. ma v triede kamarata a viem ze u toho mali podozrenie na aspergera ale neviem co mu nakoniec diagnostikovali. jedine aj stretnem jeho babku ked pre neho pride ze sa jej opytam. lebo akceptovali takeho aky je. riaditelka bojovala u rodicov aby ostal kedze rodicia chceli aby ho vylucila kedze na zaciatku sa to s nim tazko zvladalo. viem ze ucitelky studovali nejaku literaturu aby vedeli ako s nim pracovat. takze v tomto smere su ustretoví len presne je otazka ze budu potrebovat pre niekoho volne miesto a bude zle.

magimary
22. sep 2011

ľudkovia, teraz som prišla z rodička, takže neviem, či ešte stihnem reprodukovať p. dr. J. 😕

(pribudli mi ďalší dvaja horúčkari, takže už to tu mám ako poľnú nemocnicu... ☹ ☹ ☹,
dnes prišiel mužík /prvýkrát v živote!!!/ z roboty skôr kvôli chorobe a vysokej horúčke a teraz večer mi posielal na rodičko sms-ku, že už má horúčky aj najstarší - Tobi 😢 39,2°C ☹...už ostal zdravučký len Malilinký... /zatiaľ 🤐 😒/)

len som chcela k @lucka261177 , podľa mňa v rámci rodiny šír ďalej...
no na druhej strane také širenie mimo rodiny mi zase naháňa strach 😅 😝,
veď viete tie moje predtým spomínané obavy

maria1610
22. sep 2011

@valika_val ďakujem 🙂

anka912
22. sep 2011

@magimary aj jasom bola dnes na rodičku, bud. týždeň mám druhé a ešte u nás v škole 😀

maruskaaa
22. sep 2011

@magimary drzim palce, nech sa vsetci skoro uzdravite...

michalrosky
22. sep 2011

@lucka261177 "pokial dokaze byt clovek s AA mudry scitany empaticky ako ty a viac si netrufam ta hodnotit (verim ze mas este viac pozitivnych valstnosti )tak nech je moj syn kludne autista"

No já bych mě zase tak nepřeceňoval 😉, i když se to poslouchá hezky. Každopádně ale za ten závěr věty se ti kloním až k zemi.

Jinak ono to není všecho zase tak růžové, jak to možná (nezaslouženě) vypadá, stroje v posilovně, kam chodím, by mohly vyprávět ... Pravda je ale jedno: že mám určitá ... znevýhodnění, ale na druhou stranu v některých směrech jsem na tom zase trošičku lépe.

anka912
22. sep 2011

@magimary a čože je to u vás, aký vírus? ten prvý už je OK? Tuším Tomi? Tak pekne vonku a vy teplotujete ☹

magimary
22. sep 2011

@anka912 hej, do tej miery, že už nemá také vysoké horúčky... ale ešte stále má "nastrieknuté hrdlo" (takže to riešime so sprejom Tantum verde)...
😒
a ´dakujem za opýtanie

anka912
22. sep 2011

@michalrosky no, ja si myslím, že tých "stádovitých ľudí" máme na svete dosť. Práve tí originálni a svojskí posúvajú ľudstvo dopredu, nie?

anka912
22. sep 2011

@magimary Ináč, keď som prekladala ten test, tak som presne zamýšľala nad tým, aké rôzne výsledky vyjdu. Aj ja som niekedy tak trocha tipovala, myslím že ten prvý bol oveľa ľahší na vyplnenie. myslíš, že tento druhý je fakt taký smerodajný?

magimary
22. sep 2011

@anka912 anička, ja osobne som nikdy (v škole) o tom predošlom (ATEC-u) nepočula, za to o CARSe sme sa učili, že sa používa v bežnej diagnostickej praxi (aj keď, samozrejme, najmä v zahraničí, neviem, ako je to teraz u nás, ale myslím, že aj u nás-aspoň niekde)

sisstin
22. sep 2011

@magimary CARS se používá dost často...např. Kr. ho teda nepoužívá, nevím, jak v Aple 😉

magimary
22. sep 2011

tým, ale samozrejme nechcem povedať, že by bol ATEC horší, len to, že sme sa o ňom neučili (možno vtedy ešte ani neexistoval 😅 )

lucka261177
22. sep 2011

@michalrosky skusis mi odpovedat na tu moju otazku ako zistim ci ma moj syn imitoval ked som mu robila konika alebo ci predstieral ze je konik a zmysel hry chapal.je to pravda ze autista nevie predstierat veci ze sa hra akoze na varenie alebo ze je pes a podobne.

maruskaaa
22. sep 2011

@valika_val Inak sa mi paci to oslovenie ze veduci....lebo sak co si budeme navravat, oni naozaj su nasi bossovia 🙂

sisstin
22. sep 2011

@lucka261177 tak to není tak úplně pravda, autíci to dokážou...ale spíš mají prostě pár těch imaginárních her a nerozvíjí to nějak dál...třeba Jára miluje (miloval) hru na "padání do díry", a takový to dělání "baf"...no dělal to jaksi i v devíti letech a vyžadoval od toho druhého, aby to neustále hrál s ním..což je děsná zábava že, pro toho dospělého 😝

anka912
22. sep 2011

@magimary teraz som si trocha viac o tom čítala a píšu, že najlepšie výsledky sa dosahujú, keď test robí kvalif. profesionál spolu s rodičom a najlepšie priamo pozorujúc dieťa. I
Tam zas píšu, že je pre deti až od troch rokov, inde bolo od dvoch.
A že ak dieťa má medzi 20-30 bodov, že nemusí byť priamo autistické, ale má nejakú pervazívnu poruchu vývoja zo spektra? Neviem, čo to presne zanmaená.

maruskaaa
22. sep 2011

@anka912 to mame my diagnostikovane, tu je popis: Pervazívne vývinové poruchy - Medzinárodná klasifickácia chorôb MKCH10
Skupina porúch charakterizovaná kvalitatívnym zhoršením vzájomných spoločenských interakcií a spôsobu komunikácie a obmedzeným stereotypne sa opakujúcim repertoárom záujmov a aktivít. Tieto kvalitatívne abnormality sú prenikavým rysom chovania jedinca vo všetkých situáciách, aj keď ich stupeň môže byť rôzny. U väčšiny prípadov nie je vývoj od útleho veku normálny, okrem niekoľko málo výnimiek sa chorobný stav prejavuje v priebehu prvých piatich rokov. Obvykle, ale nie vždy, sa vyskytuje určitý stupeň celkového narušenia kognitívnych funkcií, ale poruchy sú definované podľa správania sa, ktoré je odlišné vzhľadom k mentálnemu veku jedinca (či už je jedinec oneskorený alebo nie). Vyskytuje sa určitý nesúhlas s delením tejto celkovej skupiny pervazívných vývojových porúch do podskupín.

My mame hlavne zhorsenu az chybajucu socialnu komunikaciu....

magimary
22. sep 2011

@anka912 hej, viem, že ak to niekde robia, tak to robia tak, že to vyplňuje psychológ s rodičom a dieťa sa pri nich "hrá" 😉 😉 , je jasné, že vtedy by to malo byť najobjektívnejšie (aj keď...
aj keď samozrejme aj tam veľkú rolu zohrávajú mnohé aktuálne premenné, ale teda rozhodne by to malo byť objektívnejšie 😉 )
ten výsledok 20-30 bodov asi teda znamená, že dg. nie je úplne jasná, resp. že je nešpecifická z radu PAS