Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

magimary
7. okt 2011

@maruskaaa to zase, ja nie som talent... 😉
mňa to len baví...
ale máme tu talent(y), ktoré by to všetko zvládli eeeeešte lepšie a dokonalejšie... 😉 😎
valika a jej mužík...
to sú šikovníci-grafici...
ja som len taká mala myška, proti nim 😉

valika_val
7. okt 2011

no, v tomto pripade nejde o krasu a Pan Rozoberatelny nemusi vyzerat ako George Clooney, ze? 😀
magi, si sikulka, to je tiez moj sen, ale ty mas extra volu a energiu 😀

magimary
7. okt 2011

@valika_val 😀 😅 😀
no, v našom prípade (teda Tadykovom) nieže nemusí, ale skôr nemôže...
lebo by nás to napokon všetko vyrušovalo od cieľa...
čím simplexnejšie, tým lepšie (a pokiaľ možno, čím menej "toč" na obrázku, tým väčší úspech 😝 😅)
len som teda myslela, že to vyhotovenie je také úplne simple...
akože ozaj na použitie a vyhodenie...
(s tým, že tým laminovaním sa tomu životnosť predĺži aspoň, kým to docvičíme 😅 )...

ja si pamätám z detstva-sme mali také obliekacie papierové bábiky...
asi by sa to dalo zohnať aj teraz...ale to je príliš detailné, preto som radšej zvolila túto maxijednoduchosť 😉

magimary
7. okt 2011

@alaska28 nedávala si sem link na ten "photofilter" ? 😕
už ho tu zrazu nevidím 😕

alaska28
7. okt 2011

Magi dík 🙂 to je dobré že je to jednoduché! aspoň ho to nebude rozptylovať 🙂

Ja neviem robiť s Wordom, najviac ma štve, že neviem robiť tabulky tak len kopírujem iných a snažím sa na to napasovať úlohy nejaké. :(

Valika-ja si aj tak myslím, že VOKS je lepší, pretože posunkom neporozumie nikto.. Ja napr. ani základným a to nie som úplný laik.. Pochopí to len ten, čo vie význam . Takže je to dobré na dorozumenie s mamou, ale s učitelkou ktorá na to nemá kurz pochybujem. ˇˇDalšia vec vo veľkej väčšine prípadov ak už dieťa je na úrovni, žeby si musela nosiť šanón tak obvykle rozpráva. Udáva sa od 60-300 obrázkov keď vie použiť tak nastupuje obvykle reč..
Obrázky sa dajú aj zmenšiť a vonku potrebujeme max. pár cikať, papať, piť a pod. ostatné si ukáže prstom. V čase kedy ešte neukazoval tak ho zobral dedko do mekáča a bola scéna ako krava... Pretože dedo nevedel, čo rod. chce, obsluha tiež nie lebo aj keď mu dávali katalóg nevedel si ukázať. A to je v x situáciách. ale je to len môj názor, určite niekto má aj opačný. Ale nemá ti čo tvrdiť jeden odborník, že to brzdí verbalitu, pretože toto je už x výskumami vyvrátené.

Valika na tvojom mieste by som si ten PAS ani nekupovala kým nebudete mať dg.. možno, že to nikdy nebudeš potrebovať.. Vyčkaj času 🙂 Určite sa dá zapožičať v košickej spose, alebo chodcoch, nejakej tejto auti organizácii, alebo knižnici. Myslím, že bohato stačí si to prečítať.

Lucka ja vôbec neviem momentálne vytušiť čo sa rod. páči a čo nie. 🙂 Vláčiky mal rád ako malý, teraz už ho moc nezaujímajú, skôr tá trampoška.. On hlavne nové neokukané veci. Ale aj tak, on nevydrží nikde príliš dlho, takže možno aj niekde na ihrisko by sme zašli, celkom ho teraz zase baví piesok. No a potom voda.. Keď má niekto na záhrade kade s vodou a krhličky, tak o ňom neviem :D popolieva záhradku, pohrabe lístie, je to chlapec pracovitý.

Som sa zoznámila s jedným chlapčekom, čo chodí sám von, je žiak špecky, kde by mal asi ísť rod. No príde mi úplne super a múdry, asi zase dieťa čo tam strčili len kvôli soc. prostrediu a správaniu aj keď je hodný nemám s ním najmenší problém. Zlatý ešte aj pozná autíkov, lebo tam chodia tak rod. aj požičia niečo a toleruje ho. A ja sa nenudím pokecáme si ako s dospelým a to má len 10.. No a ten mi včera na rod, že koľko má rokov? ja že 6 a on že nejaký je velký na 6! tak hovorím už bude mať 7! a on, že ale vyzerá minimálne na 8.. to ma zaskočilo, lebo rod je na 25 percentile ani nie a je drobný a aj v tvári je taký detský ešte , ani jeden zub nemá vypadnutý a ani trvalý, on je také mimčo odjakživa.. má taký baby face . Musím ho zmerať lebo dnes som mu dala bundu čo má len mesiac asi a je mu nejaká menšia o dosť!

Baby poradím vám ako nezabúdať na to na čo ste chceli reagovať. Ja si otvorím 2 okná 2x koník táto diskusia, jedno okno idem na koniec diskusie, otvorím si pridaj príspevok a vedla na lište diskusiu na strane kde čítam a rovno keď na niečo chcem reagovať píšem na tú stránku kde mám otvorené pridaj príspevok. Ušetrí to čas aj nervy 🙂 a takto to mám rozpísané aj pár dní a postupne dopĺňam, inak by som nemala šancu.. Pribehne rod, niečo chce pustiť, tak prekliknem na okno youtube, potom zase na koníka proste mám na lište aj 20 okien občas.. hore na nad lištou s www adresou na chrome je znamienko plus na to keď kliknete otvorí sa nové okno a potom už len preklikávate. Modzzila a explorer to bude mať podobne nemám to teraz otvorené.

Anka ja som ale totálny neschopák to vážne! Ja kým som sa k niečomu dokopala tak mal rod 5 rokov a to boli spočiatku úlohy kde som si len niečo hotové stiahla a vytlačila. Kým som sa naučila len laminovať! to bolo pre mňa niečo ťažko pochopitelné proste, ja som ten typ, že to musím vidieť keď to vidím názorne, nemám problém. Ale jedného dňa som sa naštvala a išla do toho. len ja vyrábam no moc nerobím.. lebo mi chodí tak unavený že nedáva to už poobede.. Občas ho vezme babka a niečo s ním porobí..
Ja sa tiež inšpirujem od druhých 🙂 kreativita nie je moc moja silná stránka to už rod je kreatívnejši, ako malý bol veľmi kreatívny ved som dávala foto tvorby a to bola len oochutnávka, vtedy mi miška čo napísala chlapec ktorý myslí v obrazoch... povedala ako ho videla, že iq má buď v norme, alebo miernom nadpriemere pretože kreativita si vyžaduje istú úroveň IQ.. Inak by mu proste neskrsli v hlave, tie nápady. (a že ich mal!) k tomu ako krpatý okolo tých 4 mi sám od seba robil číselné rady napr. 111, 112, 122, 222 atd. alebo 123456, skladal tie slová a pod.. teraz tu vrieska neviem prečo zase :(( v dss vraj bol dobrý a kľudný a od poobedia je desný asi z počasia.. on to má tak, že bud ničí nervy im doobeda alebo mne poobede...
Tak strašne mi zvrieskol pri schránkach, že som ho musela oprieť o stenu a držať mu ústa, normálne babka to na 4 poschodie počula a už otvárala.. a to len za to, že som mu miesto jeho letákov s jedlom ukázala, že je tam časopis.. pritom x krát sa stane, že tam nie je aj nič a v pohode to stoleruje a 101 raz mu prepne a má afekt. Z blbostí doslovne a to je x situácií. A dnes ráno sme sa hádali, pretože ja idem na úrad vystreslá , do toho som zistila, že jeho nepremokavé nohavice ktoré som dala v igelitke ex sú plesnivé lebo boli mokré.. Ja som bola v tom, že mu ich neobliekol a že sú v igelitke pripravené s bundou a gumákmi na použitie, nevedela som nájsť nohavice iné potom kľúče, už som sa skoro rozplakala normálne z nervov a zúfalstva. Lebo on celý čas do toho pišťal a pizúkal , nie je v stave ani minútu sedieť potichu na riti a čakať. Babka ho tam chlácholila, ja som po ňom vrieskala, čo extrémne málo používam. A to obvykle ked ja zahučím na neho tak sedí ako 5 penazí, alebo sa rozreve ublížene, lebo nie je na to zvyknutý.. on si obuje gumáky bez nohavíc a v trenkách odchádza. Človek aby mal nervy zo železa niekedy. Ja na neho v týchto vypätých situáciách skríknem, nech si sadne a čaká a ticho.. a potom keď už je kľud a ideme do auta, tak sa mu to snažím vysvetliť nejak.. celkom zaberá ale 90 percent s ním hovorím kľudným, monotónnym vyrovnaným hlasom a skludnujem ho..

Anka to bud rada! lebo tie trepotavé výskavé to aby si si stlmila zvuk inak hrozí ohluchnutie :D
No práve roderik má synovca v svojom veku zo strany mojej aj exa.. neviem ako od exa ale od sestry sa s ním hrať odmieta a ani mu nechce takmer nič požičať hneď kričí, že rod. mu to pokazí . neter občas trocha niečo pred ním robí, ale oni proste tiež tie deti nevedia ako ... ale ex ho bráva k známym teraz kde sú malé deti v jeho veku a striekajú na neho pištolami s vodou, alebo skáču na trampoške, ako to volá kamoška "otužuje ho".. 🙂 tak som za to rada..

magi tá sebaobsluha sa najlepšie trénuje tak, že zoberieš jeho ruky a robíš to nimi. Rod. nebol v stave niečo zimitovať, alebo pochopiť ten postup.. A plus vizualizácia. tak učili roderika v dss a naučili ho to pekne.. On zase bol celkom dobrý v 2 rokoch sa spoľahlivo sám najedol či lyžičkou, vydličkou, došiel si na WC, vyzliekol sa, uložil čo som mu ukázala, že má uložiť v 3 si už aj pomazánku na chleba vytlačil, našiel si v chladničke čo chcel, otvoril si to, zobral lyžičku, najedol sa. A to aj v škôlke v cudzej triede to nezabudnem mal 3 roky mali nejakú oslavu šiel k tácke s pohármi, zobral si, prišiel k stolu, otvoril džús (odšrouboval) nalial si, zašrouboval!, odložil džús, napil sa a pohár odniesol na tácku.. Som pozerala ako vo sne! bez toho by mu niekto niečo verbálne povedal. On je proste veľmi zvláštny fakt, to by človek musel zažiť..
Práve to, že bol tak dobrý sebaobslužne, niečo si aj žvatlal aj slová nejaké hovoril , úlohy neverbálne u psych. mu išli, vedel sa vynájsť v každej situácii tak preto to evokovalo VFA, ale J. ho odhadla.. že nebude.. asi tým strašným porozumením a zlou imitáciou..

magi dávala som link na alenka-os. ak to zmazali tak daj www a na konci cz, tam je priamo link na photofiltre, alebo si ho vyhladaj ja dávam vždy názov a free download do google a sťahujem. S tým sa dá hodne vyhrať ak človek troška sa rozumie programom maľovacím čo ja teda nie, ale ten text viem a ja antitalent prepísať. Stačí si tam otvoriť obrázok, môžeš aj foto čo len chce a klikneš na T napíšeš text, vložíš myšou do obrázku dáš save as... a nájdeš si to niekde uložené u seba aj s textom..

llulla
7. okt 2011

@magimary uuuuuzasnaaa je ta tvar,aj ostatne,ale ta tavr je parada.AK by som mohla poprosit,posles to aj mne?
Ak ano,poslem e-mail 🙂

Idem posledny krat vyzvedat v e-shope,kde mam PAS objednanu,ci mi to poslu.Ak nie,objednavam inde.Ja som ju odmietla v Martinuse,ked som bola,lebo v Gorile mi slubili,ze mi ju uz-uz poslu a "uz-uz" im trva 2 mesiace 😠

llulla
7. okt 2011

@alaska28 este ma zaujalo to o porozumeni a imitacii,co si pisala.Tou imitaciou si myslela co?Ze Rod.vtedy neimitoval nieco,co si mu ukazala,ze to nechcel opakovat?Napr v nejakej pesnicke,ze sa ma zatlieskat,alebo ukazat oci...?A porozumenie mal vtedy R.zhruba ake?A kedy zacalo naskakovat lepsie?Prepac za tie otazky,len rozmyslam,ze ono to vlastne vsetko je o porozumeni,ci?Ked uz ho mal na nejakej urovni,tak zacal ukazovat,potom iminitovat a ked sa este zlepsilo,tak ho lakaju aj deti...ALebo to tak nie je?

Ja som v starych diskusiach nasla zaujimave veci,ze porozumenie musi byt na zabudla som kolko percent,aby dieta zacalo ukazovat.Ked ma porozumenie 50%,tak zacina zvatlat.A az ked ma porozumenie 75% percent,tak vie realne odpovedat ano/nie na otazku (ak este nema take dobre porozumenie,tak neodpoveda ano nie,ale dava najavo,ze chce/nechce).Tym porozumenim sa myslelo to,co nanho rozpravame,co pocuje okolo seba.

magimary
7. okt 2011

ja osobne maximálne súhlasím s používaním obrázkov (VOKS),
vidím v tom veľký význam... a ak by Tadyk nenabiehal s normálnou komunikáciou, tak už fičí na kartičkách na šnúrke na krku... aj tak používame kartičky /na vizuálne schémy/, ale nie pravidelne a cielene, ak si chceme niečo vysvetliť a vidím, že Tady nechápe (napr. zdvihnutie nohavíc po cikaní, vždy mi ujde skôr, ako ho stihnem obliecť), tak si pomôžeme obrázkom s obliekaním slipiek a nohavíc na schéme (čo máme pripevnené v kúpelni na práčke)...
ale, podľa mňa je to ideálny spôsob komunikácie pre nehovoriace deti...
mne osobne oveľa viac sympatickejší ako znaky (teda, keď vidím, ako Tady ťažko zo seba doluje "prosím, prosím", tak si neviem iné predstaviť...ale zase on nie je až tak motivovaný, lebo sa dohovorí aj inak)... ale to je len moja osobná preferencia 😉 A práve Rod. je pre mňa úžasným príkladom, ako krásne to môže fungovať... a v čase, keď Tady ešte nehovoril, som bola odhodlané na malé komunik.kartičky na krku na šnúrke (ako to má Rod. v škôlke 🙂 )... a ešte stále ma tá vízia neopustila, najmä čo sa týka výrazov, ktoré Tadykovi iní nerozumejú a ktoré potrebuje (napríklad veľmi chcem, aby sa naučil pýtať si pomoc... a to ma zatiaľ nenapadá, ako inak ho naučiť, iba pomocou kartičky...tak by som mu urobila takú "minibatériu" na krk, aby mal keď bude mimo môjho dosahu)...

no a k tvojmu dnešnému ránu, @alaska28 , nezávidím...to je pech a obvykle tým začína "deň pes"... hneď od rána stres a k tomu sa ešte nedaria také prkotinky, ako sú stratené kľúče, padnuté vajce, či vyliate mlieko 😝 , na druhej strane, mne to tak milo vyznelo, keď si napísala, že Rod budˇničí nervy doobeda tam im, alebo poobede tebe...viem, že to nie je nič príjemné, ale pekne to vyznelo...ale aspoň to nemáš denne len ty sama... a Rod. to má pekne podelene...

čo sa týka sebaobsluhy...hej, samozrejme do toho sa pustíme, schémy už máme...len chcem, aby to najprv videl "mimo seba" (na tom obliekacom panákovi) a potom sa budem môcť nejako odraziť, lebo vysvetľovanie je v tomto prípade úúúúplne neefekt. a samozrejme skúsime aj to obliekanie jeho rukami (len na to moc nedávam, lebo on nemá rád, keď by som mu mala "manipulovať" jeho rukami, to sa bráni, lebo ho to obmedzuje...ale budeme skúšať)...
a teda to, že to naučili Rod. v škôlke, no to je podľa mňa o tom, že on musí byť na to vnímavý, citlivý a aj dozretý, že mu to ide a aj to tam asi vedia, veď už im prešiel rukami nejeden autík... toto ja napríklad vôbec neviem... ale tak čo budeme cvičiť... a čakať, kým Tady aj na to dozreje...

a ešte som chcela povedať (už dávnejšie), že ja osobne si myslím, že ak dieťa poldňa šľape v škôlke naplno, má terapie, individuálny prístup, štruktúrovky, nácviky a ešte aj iné práce, tak že doma už nemusí pracovať... 😕
mne už to príde moc... a to dieťa je potom právom preťažené...ja si myslím, že (najmä u našich detí) je menej niekedy viac... a aj mne keď bude tady chodiť do (špeciálnej?) škôlke, kde by s ním aj špeciálne pracovali aspoň v niektoré dni, tak v tie dni s ním ja doma ani robiť nebudem... podobne aj cez víkendy... to je oddych a basta.. a aj dr. J. hovorila, že dieťa potrebuje mať aj dni na výdych, že mnohokrát práve v tých je čas na jeho posuny... 😕
takže, ak alaska s malým už poobede nerobíš nič cielené, tak je to podľa mňa dobré 😕
možno sa mýlim a sú aj deti, ktoré si to vyžadujú aj poobede, no asi ich nie je veľa...
/keby bolo na mne, ja by som nechcela aby ani naše veľké decká doma už nemuseli robiť úlohy...veď na to boli v škole...ale, žiaľ, musia... 😝 /

hej, tú alenku mám otvorené v okne, večer si to tam prelúskam

a, @lulla , jasne že pošlem 😉 , pošli adresu...

mne volali z Martinusu, že mi ten jeden kus, čo mali, hneď dnes posielajú, tak snáď ho mám v pondelok, utorok aj doma 😕

llulla
7. okt 2011

@alaska28 ja som vela vasich videi nestihla pozriet,ale teda ako vie Rod.sediet nad tymi ulohami a ako neskutocne rychlo ich robi-no parada.Mne je az neuveritelne,ze pises,ze sa nevie sustredit,ale teda asi mimo tych uloh,lebo napr ja by som sa na to tak sustredit urcite nevedela.A to nehovorim o tom,ako si to po sebe krasne poupratuje,vsetko,kam patri.To je pre mna vecna zahada,ja by som nejaku pomocnicku na poriadok potrebovala 😅

didla
7. okt 2011

ahojte baby, sa chcem spýtať,alaska písala, že možem používať peritol,noked moja malá nedobre spávala niekedy v noci , tka som jej dala. s pekne spala a bola kludnejšia,, neviem , ale ako dlho sa može dávať peritol?? aby som jej nejkao neublížila.. lebo psychiater jej dal ten blbý Risepro. al ejej to nadávam, lebo bude uplne blbá, čo on vie,, aj som to čítala, že tieto lieky ničia človeka,, ja ked to tu čítam, si aj dávam niekedy nádej.. ale moja malá , to je autistka ..ako vyšitá,, soms tým zmierená,, a viem, že nikdy nebude samostatná,, to viem určite,, a ako sa volá tá terapia, aby sa nebála psov,, lebo má z nich traumu,, len si vždy zapchá uši,, a blaboce nejaké zaklínadláá..

anka912
7. okt 2011

@alaska28 no dnes bol asi taký všeobecný deň-noc-pes. Aj ten môj vystrájal- v noci. Už vyše roka nebol v noci hore, ale dnes si to vybral aj s úrokami. Ja musím chodiť spať až po dvanástej, lebo ešte musím dať milosťpána vycikať (máme podobné problémy s nočným pocikávaním ako ty). V noci som šla a on už bol pocikaný!!!! Tak som musela prezliecť jeho aj posteľ. No a medzitým sa prebral a bol od pol jednej do piatej hore. Ja som ho len tak útržkovite registrovala, ako si skáče po posteli a výska vo svojej izbe. Dva krát ale došiel k nám do spálne, tak som ho pekne odviedla späť, lebo on už je chlap a by sme sa nevyspali. Ešte zo dva razy som ho bola prikrať, lebo on si stále zhodí pri jeho skákaní paplón na zem, aby mu nezavadzal a potom nevie zaspať, lebo mu je zima. A keď sme potom pred siedmou stávali, tak to bolo ťažké!

O rannom strese mi ani nehovor. Ja chystám Maťa a naháňam aj Kiku, to je taká lemra lenivá. To by nebolo to najhoršie, ale Maťovu školu otvárajú o 7.45 a mne o 8.00 začína vyučovanie na druhom konci mesta. To sú potom každý deň stresy, aby sa nejaká autoškola nerozhodla zaradiť predo mňa! Do školy chodím spolu so zvonením na prvú hodinu. Mám šťastie na ohľaduplnú riaditeľku, ináč by som už letela.... No a keď niekedy učiteľky v Maťovej škole meškajú a ja o 7.50 podupkávam pred jeho triedou, vtedy si hovorím, že na starobu veru neumriem...

anka912
7. okt 2011

@didla peritol nie je neajký nebezpečný, môj to ako 4ročný bral aj pár mesiacov a vyhovoval mu.

anka912
7. okt 2011

@alaska28 Prosím ťa neviem vypátrať na čo si reagovala v mojom príspevku touto vetou:

Anka to bud rada! lebo tie trepotavé výskavé to aby si si stlmila zvuk inak hrozí ohluchnutie :D

teda, ak si ty ešte pamätáš 😀 Nie je to nejak dôležité, len som zvedavá.

maruskaaa
7. okt 2011

@magimary no mne sa stasne zlaty zda s tym kyblikom, on to ma normlane ako bezpecnostny prikryvku (security blanket)....a ja len zasnem, ze aky je pokojny, ked mu povies ze nie, este teraz nie, alebo nie, to si zle dal...moj by na to ovela nervoznejsie reagoval....

valika_val
7. okt 2011

ja si myslim, ze reagovala na to, ze si nevidela vela videi 😉

michalrosky
7. okt 2011

@magimary No tak hlavně že jsi sehnala, ale pořád nerozumím, proč jsi nešla rovnou na eshop nakladatelstvi - teď jsem se tam byl znovu podívat a knížka tam je úplně normálně v nabídce ...

anka912
7. okt 2011

@valika_val jááááj
zas som tá najduchaplnejšia 😀

magimary
7. okt 2011

@maruskaaa hej, hej, určite to má na ten spôsob (tie jeho "fixačné prostriedky") 😉
hej, je od začiatku zvyknutý, že keď poviem striktné (ale zároveň pokojné a isté) NIE, nepomôže si (!),
ALE! zase to platí len počas štruktúrky, bežne (v ostatnom živote buď na NIE ani nezareaguje, alebo si "šupne" jeden záchvatík)... toto je pre mňa nepochopiteľné 😕
že dieťa môže byť také "dvojrôzne"

ale iné som chcela... 😅
urobila som "alaskin pokus" a nakreslila som Tadykovi na čelo hviezdu (so šedou fixkou 😅 🤐 😅 ) a postavila som ho pred zrkadlo...
pozeral na zrkadlo (resp. na čelo!!!) asi 5 minút bez pohybu-ako sparalyzovaný (jednak už aj z toho, že zrkadla v poslednej dobe akosi nemusí) a potom zahlásil: "LOLO" 😨 😅 (v preklade: lietadlo)...
ona sa tá moja hviezda trochu aj na lietadlo podobala (mala niektoré tie "lúče" vytrčenejšie ako krídla na lietadle)... 😨 😕
no a keďže sa jeho reakcia ani potom nezmenila, tak som mu to začala zotierať a potom zareagoval: "kako" a počúchal si to aj on...ale to už sme odchádzali od zrkadla, čiže asi sa v ňom už nevidel... 😕
tak teraz neviem celkom objektívne zhodnotiť výsledok tohto testu,
ale akosi sa mi zdá, že tam seba (v tom zrkadle) vôbec nevidel...
videl len čelo s lietadlom... 😕

alaska28
7. okt 2011

@didla ja by som skúsila melatonín na spanie, je volne predajný u nás (v čr len na recept) veľa báb si to chváli a je to prírodné. stimuluje to tvorbu hormónu čo zodpovedá za spánok. U nás sa dosť zlepšil po nasadení probiotík a diéty, podľa mňa dosť často ho budili bolesti brucha :(
Inak ale toto sú také epizódy, on tiež mával, že sa zobudil v noci o 3,00 a do rána nespal, potom tak na hodinku a fičal celý deň. Ale on z toho "vyrástol" sú autíci čo im to ostane ale obvykle ani lieky na to moc nepomáhajú :(( treba spať čo najviac vtedy ako malá. Ja som rod. naučila aspoň ležať pustím mu tv, alebo pc a driemem pri ňom aspoň na 1 oko.

@llulla rod neimitoval vôbec nič! on teda dokázal akoby zopakovať po nás činnosti 2 ročný mi tu umýval hubkou nábytok a pod. ale to sa volá echo praxia. proste ako echoška, ale v správani. Ale takú tú imitáciu priamu ako myslíš to nerobil do diéty!! Ale fakt, že vôbec! V tom bol tiež jeho obrovský problém a logopédka aj hovorila, že v tomto je gro jeho problému, pretože bez imitácie je prakticky nemožné sa čokoľvek naučit. Jemu to čiastočne naskočilo až v súvislosti s pesničkami a GAPS. ALe aj teraz je to také, že napr. v skupinke detí nezimituje musí byť človek tvárou v tvár mu.. Porozumenie je mi ťažko hodnotiť do tých 2 rokov moc ani na meno nereagoval pritom ako mimino áno.. a neukazoval. Bežné rutiny rozumel, ale skôr vytušil kontext, hádal čo asi chcem.. veľmi dlho mu napr. trvalo a aj teraz ešte mu to robí dosť problém odhadnúť na čo ukazujem, musím až skoro k predmetu prísť a ukázať priamo inak to nevie dešifrovať.
llulla rod je skutočne veľmi veľmi rýchly.. mne to nikdy nedošlo, lebo som nemala porovnanie v tomto s inými deťmi až ma veľa ludí na to upozornilo začala som si ho všímať . Kým si jeho spolužiak o dosť starší navlečie tepláky rod., je komplet prezlečený.. a potom sa napr. v škôlke nudil keď musel čakať na pomalšie deti, nechápal to prečo keď on už je pripravený von. Ale nevýhoda je, že často napr. ja sa len spýtam "kde je" on ma nenechá ani dopovedať a už niečo ukazuje.. musím mu chytiť ruky spýtať sa a až potom mu ich pustiť . Nevie sa sústrediť moc, sú dni kedy sa krásne sústredí v tej štruktúre a potom také kedy to vyslovene sabotuje, schválne ukazuje zle, rehoce sa a pod..Veľmi velký dôraz by som kĺadla na odhad úrovne dietaťa. AK sú úlohy príliš tažké alebo lahké demotivuje ho to. Ja by som anka s maťkom začala s niečím čo ho veľmi baví za tým stolíkom , to môže byť čokoľvek. A postupne sa tam pridávajú aj nejaké veci čo až tak nemusí. A dôležitá je motivácia, aby niečo za to dostal, inak sa väčšina autíkov na to zvysoka vyprdne. rod. už nemá tie sladké odmeny, ale za čokoládičku kedysi :DD sa smiali na ňom, že on si ešte aj tak spôsobne sadne , úplne inak ako normálne len aby to bolo tip-top a niečo dostal. Tak skús niečo čo miluje..
Základ je chváliť, chváliť, chváliť aj za to, že len chvíľku pekne sedí, alebo ak nie je čo chváliť tak aj to, ak chvíľku nerobia zle :D to nám hovorili na tom kurze. že napr. ked dieťa furt jačí, strčiť mu nejaké jedlo do pusy a mohutne chvíliť aké je šikovné, že nekričí. Proste odmeňovať pozitívne správanie.

Anka teda to sú ranné nervy!! to ti nezávidím teda! My keď prídeme okolo 8,30 tak oslavujem :D

Inak ja rod. nedávam v noci čúrať, pošlem ho večer tesne pred dobou kedy začína zaspávať okolo tej 21,00 a on na 90 percent vydrží do rána. Už mu dávam aj nohavice pyžamové pred tým som nemohla, myslel, že má plienku 🙂 a ráno sa hned uteká vyčúrať, som ani neverila, že raz to zvládneme, ale ešte nekričím hop už sme mávali také obdobia a potom zrazu vkuse každý deň počúraný tak som sa na to vždy vykašlala, ale teraz už nemôžem, lebo bežné plienky mu nestačia už a tie zdravotné sa mi nechce vybavovať a ani kupovať...

llulla na tvojom mieste by som sa vykašlala na gorilu oni tam jasne majú na stránke, že vypredané.. normálne im napíš, že rušíš objednávku a objednaj to inde, kým to ešte ide. 🙂

alaska28
7. okt 2011

@michalrosky a nenapadlo ťa, že pre nás je kč o tretinu drahšia po prepočte a k tomu poštovné z čr stojí minimálne tretinu z ceny..? to by sa holkám predražilo a knižka by ich vyšla na raz tak draho.. Ja som teraz tiež kamoške z čr objednávala a platila v eurách knižku a poslala ako normálnu zásielku a aj napriek tomu ju vyšla miesto 5 euro koľko stála 8.. K tomu my máme eurá takže je velký problém platiť do ČR. len za bankový prevod ja osobne v tatrabanke by som platila 270sk.. Kamoška mi posielala z čr 3 knižky, jednu som mala zadara, dve za 150 a mňa vyšiel prevod a poštovné viac ako tie knihy... takže asi tak..snáď som ti dala odpoved na tvoje otázky. 😉

michalrosky
7. okt 2011

@alaska28 "poradím vám ako nezabúdať na to na čo ste chceli reagovať. Ja si otvorím 2 okná 2x koník táto diskusia"

Njn to je právě ten způsob, který se mi velmi špatně čte. Ještě když je tam odvolávka na můj nick, tak to aspoň najdu v notifikacích, ale příspěvek, který má třeba 100 řádků, které jsou rozdělené na 3 odstavce, to mi trvá strašně dlouho, špatně se na to soustředím. Samozřejmě pište si jak chcete, pokud vám to tak vyhovuje, já to ale bohužel většinou nedočtu; jen mě napadlo, že by vás to mohlo zajímat.

michalrosky
7. okt 2011

@alaska28 "a nenapadlo ťa, že pre nás je kč o tretinu drahšia po prepočte"

Nenapadlo, já občas nakupuju za eura nebo dolary a neměl jsem nikdy tu zkušenost, že by to bylo o třetinu dražší.

"snáď som ti dala odpoved na tvoje otázky"

Promiň - jaké otázky máš na mysli?

magimary
7. okt 2011

tuto je fotodokumentácia "pokusu" so zrkadlom:

magimary
7. okt 2011

na tej stránke "alenka" (čo dávala link alaska) je uvedená šikovná kniha na štruktúru
tu:
http://www.alenka-os.cz/kniha.html
a tu je jej náhľad :
http://www.alenka-os.cz/kniha/Vytah_z_knihy.pdf

@alaska28 , myslíš, že sa táto kniha dá zohnať aj tu u nás? 😕

maruskaaa
7. okt 2011

@magimary som ukazala manzelovy tvoje dielka (on je umelec inak) povedal ze to je zlate....chcem sa opytat aku mate laminovacku? a najprv sa to vystrihne a potom laminuje, ci aky je postup??

alaska28
7. okt 2011

michal kde si to našiel na eshop portál? lebo ja ako pozerám tak pozerám nikde to tam nevidím, buď už mi zlyháva zrak alebo mozog :D

tak holky som vám teraz natáčala roderikové prirozené správanie :D podarili sa mi niektoré pekné pasáže. Ale najkrajšie keď si s babkou ukazovali v letákoch a rod. všetko pekne vedel a vyžadoval aj pomenovania to som myslela, že filmujem a ona mi blikala baterka na kamere tak z toho bol prd. točila som na mobil, dúfam, že aspoň niečo z toho bude použitelné 🙂

valika_val
7. okt 2011

u nas pokus neuspesny, teo pred zrkadlom vobec nevnimal hnedu smuhu na cele od mojho ocneho tiena, aj ked som sa ho na to snazila upozornit. co to znamena? 😅 😕

magimary
7. okt 2011

toto mi odtiaľ pripomenulo @lucka261177 -inho Samka :
---

Kdysi jsem četla v nějaké knize, že lidé s poruchou autistického spektra postrádají
vědomí „okoukanosti“. Mohou něco vidět nebo slyšet a nikdy je to neomrzí poslouchat
a slyšet pořád dokola, protože přitom prožívají to, co poprvé.
---

magimary
7. okt 2011

@maruskaaa joooj, moje simplexnosti ukazuješ umelcovi?!? 😅 😝 😀
hej, najprv to vystrihnem, potom vložíme do fólie a potom šupneme do laminovačky...
neviem, akú máme,
teda viem, my nemáme žiadnu 😅 ,
túto nosí mužík z roboty (my sme si kúpili len fólie) a neviem, aká je to značka, ani typ... 😕