Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

valika_val
10. okt 2011

@anka912 dakujem. mna ta rec / nerec skor deprimuje 😒 aj ked symbolicku hru ma - len neviem, ci som ho to naucila, alebo by to robil aj sam. stale pri jedle da napapat zvieratkam z toho, co papa on a obcas mi da napit... telefonuje s barscim 😀 ale tak to su take chabe pokusy o utesenie 🙂
uz aby mi poslali heslo z tej stranky, nech si vypocujem prednasky 😉

magimary
10. okt 2011

@anka912
☹ ☹ ☹ 😔
ďakujem...

anka912
10. okt 2011

@magimary to som len odpísala ☹ ☹ ☹

magimary
10. okt 2011

@anka912 ja viem...
veď ja som ti len poďakovala za námahu... 😢
to tu teraz rozoberáme s mužíkom...
on sa na to pozerá tak racionálne, že čo sa divím, veď to vieme...
ale ja mu hovorím, že nikto na pohľad nepovie na Tadyka, že je autík...
tak prečo by ním mal byť?
a on mi na to: to nepočúvaj! keby tí dotyční boli s ním týždeň, hneď by vedeli...
veď nejde o pohľad... 😢

valika_val
10. okt 2011

@magimary ale vy to este neuzatvarajte, ani ked mate diagnozu! praveze u vas (si myslim) sa to este moze velmi zmenit! ci? mooooja moja... 😔

magimary
10. okt 2011

@valika_val práveže ja som to mala stala tak veeeľmi otvorené (asi až moc dokorán), že som zabudla myslieť aj na to, že zrejme treba trochu privrieť...
a môj mužík, ten to má zjavne uzavreté dosť napevno... 😢 , on to berie ako fakt a nerieši... /a ja tu revem ako stratené deco vo veľkomeste/
ešte to zaklincoval tým, že si fakt nevie predstaviť, ako on môže o rok zvládnuť škôlku (a nemyslel tým nejaký mentálny handicap, ale ), povedal, že: veď on im am nebude nič rozumieť! ako sa k nim pridá? 😢

ja to nechcem uzavrieť (!),
veď preto robím to, čo robím...
ale prečo naňho, do prkýnka!, stále všetko tak autisticky sedí???? ☹ 😢 😢 😢

anka912
10. okt 2011

@magimary ja som taká povaha ako tvoj muž, ja vidím Maťa aký je a neriešim. A o to viac sa potom teším zo všetkých pokrokov. Aj keď tiež ma niektoré veci vedia tak rozosmutniť.
Lepšie by bolo pre teba tiež to tak veľmi neriešiť, pracovať, tešiť sa z úspechov a nechať sa prekvapiť, kam to až môžete dotiahnuť. Život je preto zaujímavý, že nikdy nevieš kam ťa dovedie. Tebe to bolo asi súdené, že si pre Tadika tá "najvhodnejšia" mamina 😉

lucka261177
10. okt 2011

@magimary ani moj samko nevyzera absolutne ako autik asi musim aj ja hodit nejake video.dokonca ani v tych hysakoch to neni autikovske podla mna len take ako poriadne rozmaznane dieta v amerike 😀 naschval jaci cely je cerveny no je sice v amoku ale mne sa vidi ze som takych hysakov videla vela za svoj zivot v ankupnych centrach ked nedostalo dieta hracku.chcem tym povedat ze ja som si ista na 99.9% ze samko je autik.nema hysaky ked mu vezmem vlacik a poviem mu ze hoo prenesieme k babke nema hysak ked mu poviem ze pc musi odpocivat a ze neskor mu zase pustim nema problem v novom prostredi.zdiela pozornost a ukazuje a pomenovava veci len tak aj ked nic nepotrebuje.generalizuje super sklada cokolvek.mame doma tienove pexeso uplne tazke drevenne a supe to na prvy raz napriek tomut 😀 o vsetkemu viem ze je autik.treba sa s tym zmierit a verit ze dopadne ako ten nas michal to je ta najlepsia vec co sa nam moze podarit podla mojho nazoru.

valika_val
10. okt 2011

@magimary je mi to luuuuto, aj za rodyho aj matka a aj ostatnych diagnostikovanych ci nediagnostikovanych. je mi to strasne luto, fakt. a neviem co s tym mam robit, tak mi je to luto!

valika_val
10. okt 2011

@lucka261177 no nejake video od vas by este bodlo! 😉 uz nenatacate?

anka912
10. okt 2011

@valika_val prečo ti to je akurát teraz tak ľúto? počúvaš už nejakú prednášku?

lucka261177
10. okt 2011

a to ze si pre tadyho ta najuzasnejsia maminka mna uz napadlo milionkrat tak ako ma to napadlo aj v mojom pripade.on neznasal ked sme ho mojkali a ja som taka mojkacia ze som neprestala stale ho objimala milionkrat mu poviem lubim ta a on postupne zacal tiez prejavovat emocie mne aj mm aj babke.vzdy si tak hlavku polozi a robi take ako ja ze hmmmmmm 🙂

valika_val
10. okt 2011

@anka912 tak nie... ale tu ked magi napisala, ze place a tak... aj ty sa trapis, aj alaska, aj ked tak na pohlad nevyzera. proste je to presne ako v tom clanku, co si pridala - ze sa predstavy o dietati zrutili, zruti sa cely svet v podstate. tak mi je to luto. malokedy to tak beriem, lebo sa zameriavam na seba a kym nemame verdikt, tak stale dufam. ale potom zabudnem na tea a citam vase prispevky a som dost empaticka, tak jedno s druhym - a je mi to luto. proste uplne vas chapem, vo vsetkom. uplne vo vsetkom.

maruskaaa
10. okt 2011

@magimary ak sa ti chce plakat, tak sa vyplac, vyplavi to z tela aj frustraciu, aj sklamanie....aj mne to pomohlo, ja som plakavala tak, aby ma nikto nevidel...a potom ked som sa rozrevala u tej psychologicky co dala andrejkovi diagnozu, tak manzel na mna vypliesta oci, ze sak ja som vzdy taka silna...

presne ti rozumiem, kazdy naznak dobreho dna bez kadejakych divnych prejavov nam davaju tolko nadeje...ja som vzdy este optimista aj v pripade Tadyka aj mojho andrejka!!! su to sikovni chlapci a daleko to dotiahnu!!! venujes sa malemu maximalne, fakt, aku lepsiu mamu ako teba by si mohol priat?

maruskaaa
10. okt 2011

@lucka261177 ano oni vedia prejavit lasku, ved predsa sme pre nich vzory...a ani sa na nich nevieme dlho hnevat, ked sa tak pridu pomojkat, ze?

magimary
10. okt 2011

lenže ja už si pripadám ako totálny schizoš... ☹ ☹ ☹
neviem, či som viac slepá, alebo hlúpa...alebo fakt naivná?!?! ☹

veľmi vám ĎAKUJEM!

ja len skrátka nemôžem pochopiť, že také úžasné dieťa môže mať toľko symptómov (!) ☹ 😢

maruskaaa
10. okt 2011

davam jednu fotku do sukromnej...ze ako vsetko je po prvy krat ;)

maruskaaa
10. okt 2011

@magimary pretoze ho lubis a chces pre neho to najlepsie, tak ta kazdy jeho uspech naplna radostou....my zeny sme viac emocne a nie su pre nas veci tak skalopevne nemenne ako pre muzov...a stale dufame...

lucka261177
10. okt 2011

tak stahujem video 5 minutove pise mi ze to ze 120 minut.tak dnes sa nedockate.jedine ze by ste ponocovali 🙂

valika_val
10. okt 2011

@magimary na to je jednoducha odpoved... keby mal nejaku zvlastnost v pozitivnom zmysle, keby bol extremne sikovny, tak by si NIKDY nepochybovala o tom, ze je. vsade by si to videla, kazdemu by si to hovorila. ale kedze jeho inakost je v tom negativnom slova zmysle, tvojou prirodzenou obranou je odmietavy postoj. nerozumiem, preco sa cudujes, ze si raz hore a raz dole. niekedy sa ti zda, ze to zvladnete, niekedy vlastne nie je co zvladat, niekedy je to tazsie, ale v progrese, niekedy su zle dni a niekedy si povies, ze je cas zlozit ruzove okuliare.
na buducnosti je fajn to, ze tam nevidis... nechajme sa prekvapit. si skromny a dobry clovek, dufaj. nic ine ti neostava. my vsetky budeme dufat s tebou, dobre? hadam to pomoze.

lucka261177
10. okt 2011

@magimary ja som si tiez vzdy myslela ze to nemoze byt pravda pretoze je taky uzasny ale ked som stretla zdrave deti vzdy mi svitlo.a presne o autikoch sa vravi ze su krasni a strasne zlati.

anka912
10. okt 2011

@magimary Mňa dnes len zaujala táto kniha, pozerám akú peknú prehľadnú tabuľku tam majú, tak som to sem napísala. Keby som vedela koľko emócii a smútku vyvolám, tak radšej by som šla už o deviatej spať. ☹

llulla
10. okt 2011

@anka912 aj ja dakujem za tie citacie 🙂

Baby,nieco je vo vzduchu aj ja mam dnes taky...zvlastny den....

lucka261177
10. okt 2011

tak a teraz mi to pise ze len dve minuty a 27% je hotovych tak neviem mozno to aj skor bude skoda ze uz asi spat pojdete vsetky.

anka912
10. okt 2011

Ešte sem vložím radšej niečo pozitívne. Minule tu alaska dávala video, ako malý strihá, tak ma napadlo, že dám aj môjmu. Už som ho viac krát učila strihať, ale už dlhšie nie, tak som dnes skúsila. A on pekne strihal 🙂 Teda technicky. Chcela som, aby postrihal domino, po čiarkach poodstrihoval kocky, najprv sa snažil- tak by očko, ale potom sa na to vykašľal a urobil z domina puzzle z malých kúskov obrázkov 😀

magimary
10. okt 2011

@anka912 ani, nie -ono je super, že si to napísala...
hovorím, ja som to začala aj paralelne počúvať v prednáške...a ty si to len potvrdila... aby som si zase nenamýšľala, že som si to počúvané zle vysvetlila...
ja som ťa dokonca chcela poprosiť, či by som si to nejako mohla aj prefotiť a ty si to tu tak pekne vypísala...
a dobre aj tak...
aspoň si to môžem spracovať s vami a nie sama čumiac do papierov... 😔

lucka, určite to bude dlho, 27% hotových je ešte nadlho... tie dve minúty sú na sparcovávanie, ale na ukladanie videa (údaj vyššie) je oveľa dlhší

maruskaaa
10. okt 2011

@lucka261177 ja budem hore dnes dlho, tak to este checkem

maruskaaa
10. okt 2011

@anka912 takto som ja dala postrihat malemu par vykresov, ako dokaz ze nema to ADHD, lebo on strihal aj hodinu a pol v kuse...

anka912
10. okt 2011

@maruskaaa hodinu a pol??? môj tak minútu a pol,(no, možno 3) ale uňho to ADHD veľmi pravdepodobne je, má to aj v správe

valika_val
10. okt 2011

sustreddte sa na cervenu bodku 😉