Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

anka912
15. okt 2011

@nensyke CTG myslel to klasické cetečko, čo naňho bežne chodia ľudia. Myslím, že neurilóg by ho mohol nejak vybaviť, v rámci všeobecných testov, ale skôr bude problém, že pri tom teste sa nesmie vôbec hýbať hlavou a ako to vysvetlíš malému?

nensyke
15. okt 2011

Aha, lebo tiež pozeram na nete, a že to je CT vyšetrenie... Bože od kedy pani Jánošíková povedala že máme príznaky autizmu, pomali už pol roka, tak všetko hladám, sledujem, diétu máme, cvičíme už som pomali 3v1.

nensyke
15. okt 2011

@anka912 a uspat? Neviem, možno už idem do extremu...

llulla
15. okt 2011

@nensyke ja liecitelom moc neverim.Mala som velmi choru mamku,ktoru sme vzali vraj k najlepsiemu liecitelovi,aky vtedy bol.A povedal,ze to,na co ju liecia poskodene vobec nema,ze to nie je nic vazne,len ma k nemu chodit.A jasne,ze pravdu nemal,poskodene mala presne to,na co liecba neexistovala (ale lekari na to v BA prisli) a dokazala to aj magneticka rezonancia.Keby ti liecitelia vedeli naozaj liecit,tak by boli niekde inde,ako su 😉 Ja verim,ze ak ma clovek psychicky problem a zle sa citi,tak mu pomozu,vyrozprava sa tam,ale ked ma naozaj zdravotny problem,tak to je uz o inom.

anka912
15. okt 2011

@nensyke to už neviem, či to tak robia
my sme boli na magnetickej rezonancii, to je vraj niečo podobné, bolo všetko v poriadku
A tiež sme boli potom u liečiteľky a tá nám tvrdila, že má za čelom nejakú cystu od pádu (inak na čelo presne raz poriadne padol), ale to by vari bolo vidieť na MR, nie? Ja už neiem čomu veriť.
Inak nás dosť odrádzali od týchto testov,(CT, MR) že u autíkov sa väčšinou nenájde nič a keď by aj hej, tak sa s tým nedá nič robiť.

anka912
15. okt 2011

@nensyke MR robia v narkóze

nensyke
15. okt 2011

tiež rozmýšlame, či ozaj nemá niečo v hlavičke... My sme sa narodili s tým že pusinka mu ide do boku, ale to lenvidiet ked plače a ma tažku chodzu, stále padá, nevie utekat a na prechádzke ako slimák sa snim vlečem. Možno že niečo može mat ? alebo možno že nie.... tažké.... ☹

anka912
15. okt 2011

@nensyke ja by som v tomot prípade určite šla na MR, nám ju dohodla na kramároch naša psychiatrička. Čaká sa niekoľko mesiacov na poradie. Bola som tam aj s malým, spali sme tušim dve alebo tri noci.
Ak tam nič nie je, aspoň si nebudete vyčítať, že ste niečo neskúsili

nensyke
15. okt 2011

@anka912 aj ja si to tak myslím.....dik 🙂

lucka261177
16. okt 2011

dobre ranko.VCera ked ste mu moc neboli tak som si pozrela film temple grandinovu tak som si poplakala velmi zaujimave kazdy by mal take filmy pozerat.si asi stiahnem aj dalsie o autikoch.videli ste to niekto?mate tip este ze ktory film je dobry?

anka912
16. okt 2011

@lucka261177 Videla si film Biela vrana?

lucka261177
16. okt 2011

@anka912 nie.je to s dabingom titulkami k dispozicii niekde?mam to hladat pod slovenskym nazvom ci v anglickom zneni?

anka912
16. okt 2011

@lucka261177 tu baby na fóre si to stiahli- tuším valika a bolo to tuším česky. Ja som kedysi posielala magi DVD s filmom, čo mám doma.
Tu som našla nejaké linky:
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10120167947-......
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10305817603-...

https://www.youtube.com/watch?v=jbgH7D9bDjM


http://www.srp-terapeut.cz/son-rise-program

a tu kolírujem celý pokec:
Dobrý den, ráda bych vám doporučila americký snímek z roku 1979, který byl natočen na motivy knihy, která byla inspirována skutečnými událostmi. Je to velmi silný příběh, setkala jsem se s ním na střední škole, když jsme v pedagogice a psychologii probírali autismus. Tento film se jmenuje "Náš syn Ronchie" http://www.csfd.cz/film/114983-nas-syn-ronchie/... a je velmi těžko k sehnání, bohužel. Profesorka nám ho pouštěla ještě z VHS a co jsem se koukala na uloz.to, není to tam:( Pokud byste na tento film někde narazili, určitě neváhejte a podívejte se!🙂
Stručný děj: Příběh manželů, kteří zatím mají dvě dcery, když manželka porodí třetí dítě (syna), už od počátku je jasné, že něco není v pořádku. Po čase a spoustě vyšetřeních se zjistí, že chlapec trpí velmi těžkou formou autismu. Pro rodinu je to veliký zásah, ale jsou stateční a situaci nevzdávají. Matka se pomalu snaží pronikat do světa chlapce, čímž se jí podaří proniknout i do chlapcova vnímaného pásma. Postupem času se, za pomoci matky, Ronchie "uzdravuje". Ve finále se z Ronchieho stal naprosto normální chlapec.🙂 Doporučuji!

anka912
16. okt 2011

čo ste tento víkend všetci odišli kempovať???

valika_val
16. okt 2011

@lucka261177
http://www.uloz.to/10410336/bila-vrana-2008-cz-...

@anka912 znie to zaujimavo, samozrejme, ale nestotoznovala si sa ty s tou matkou nahodou? 😉

lucka261177
16. okt 2011

@anka912 dakujeeeeeeeeeeeem vsetko stiahnem kuknem.ja kempujem doma sama lebo ako na potvoru ked mam cas tak dostanem ,menzes aby som sa nahodou nemohla ist zrelaxovat do nejakeho SPA 😀 a vsetky kamosky nemaju cas takze som doma.co je ale celkom fajn lebo pozeram prednasku Janosikovej o AS a je to strasne zaujimave.a myslim ze moj muz je minimalne poloasperger 😀

maruskaaa
16. okt 2011

@lucka261177 mam to stiahnute, je to dobre?

anka912
16. okt 2011

@valika_val nechápem

anka912
16. okt 2011

@maruskaaa je to taký reálny pohľad na rodinu s dvomi synmi, jedným auti (mama čaká tretie), hlavne skúsenosti a pohľad jeho brata a problémy, ktoré mu bratov autizmus prináša

maruskaaa
16. okt 2011

@anka912 dakujem...ja mam zatial tendencie vo filmoch unikat od tejto tematiky...

anka912
16. okt 2011

@maruskaaa moje dievky to pozerali, aj zo dva razy. Ony s tým vyarstajú, pre nich to nie je nič stresujúce. Aj sa zasmiali, ale oni nerozmýšľajú o budúcnosti a netrápia sa tak, ako my mamy. Ja som vždy hovorila a robila veci ohľadne Maťa akoby to bola taká normálna vec a aj to tak berú. Uvidíme ako tobude v budúcnosti. ☹
Pre "čerstvé" mamičky to môže byť ale dosť stresujúce.
Aj keď k nám chodia KIkine kámošky, tak nechám Maťa robiť, čo chce a ony ho už berú, že je proste taký. To je asi jediný možný spôsob, kebyže sa zaňho hanbia alebo také niečo, tak to by sa život v rodine ťažko zvládal.

lucka261177
16. okt 2011

@maruskaaa mne sa len stahuje lebo vsera som pozerala Temple grandin snad som to dobre napisala 🙂 a mne sa to straasne pacilo.podla mna tento co som videla dava ludom nadej neviem ako biela vrana ale urcite mi to nieco da.ja sa takych veci nebojim.neviem ci sa vobec daju tocit filmy o uplne tych najtazsich stavoch autizmu lebo to by asi tocili len velmi obtiazne podla mojho laickeho nazoru takze podla mna tie filmy su asi robene tak aby davali nadej rodicom.

sisstin
16. okt 2011

@anka912 toho Ronchieho jsem viděla ještě na základce, to si doted pamatuju 😉 je to vlastně asi začátek Son-Rise terapie

valika_val
16. okt 2011

ta biela vrana, to je krasny film, ale skor tak vseobecne pre siroku verejnost. osobne mam radsej vaznejsie natocene filmy, az take skor dokumenty... ale film sa mi velmi pacil, aj ked teda cakala som hlbsi pribeh 🙂 neveim to velmi dobre vysvetlit.

anka, o tom druhom filme ked si napisala "Příběh manželů, kteří zatím mají dvě dcery, když manželka porodí třetí dítě (syna), už od počátku je jasné, že něco není v pořádku" - tak som pisala o podobnosti, ako mate u vas - dve starsie dcery a matko 🙂 nic viac.

magimary
16. okt 2011

ahojte...
máme za sebou hektický víkend s krásnou svadbou mojej "nepokrvnej" sestričky a kopu zážitkov okolo toho, ale aktuálne som totálne kaput a nevládzem žiť...
asi sa ten stres posledného obdobia na mňa ozaj nejako podpísal...
lebo ZASE (!!!) som chorá...tentokrát mám pásový opar a všetky bolestivé (a celkové) príznaky s tým súvisiace... ☹ 😢 😖
už majú všetky deti kašeľ, sopel a zahnisané oči...takže "radosť" je mnohostranná... ☹ 😒

ja som nebola takto (častokrát za sebou) chorá už minimálne 5 rokov (!)
nevládzem komunikovať ani tu, takže sa ozvem, keď budem viac ready... 😔

anka912
16. okt 2011

@magimary myslíme na teba a lieč sa

lucka261177
16. okt 2011

@magimary vela energie posielam.budes nam chybat liec sa rychlo rychlo. 🙂

valika_val
16. okt 2011

@magimary okamzite nasadit tabletky herpesin 400, predpise ti kozny dr.!!
kde mas opar? aky velky? mam s tym skusenosti 😖
myslime na teba 😔

lucka261177
16. okt 2011

to aka naivka som ja ze som si myslela ze sa tocia len filmy ktore dopadnu dobre.ze jaka depka ta biela vrana. ☹ uz to ale dopozeram maruska ty to nepozeraj 😉

anka912
16. okt 2011

Ak sa vám chce prečítať trocha teorie, pozrite si toto, je to postihnutie mozgu, ktoré má veľa spoločné s autizmom
http://www.corpus-callosum.cz/corpus-callosum/a...