Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

maruskaaa
19. okt 2011

@lucka261177 andrej este tak jeden dvakrat do tyzdna pospi poobede...hlavne ak ma nespavu noc

magimary
19. okt 2011

náš spinká každý deň a priamo to potrebuje,
akonáhle "padne" 12ta hodina, musí spať... a potom zaspí okamžite a hneď 😉

inak, akurát sa zase vŕtam v hrách, tak toto som našla, možno @anka912 (?):
http://www.mimibazar.sk/foto.php?id=12390054&tab=8

a toto sa mi veeeeeľmi páči 😅 :
http://www.mimibazar.sk/foto.php?id=12538835

maruskaaa
19. okt 2011

@magimary tak on bude vhodny na celodennu starostlivost 🙂

inak tie magneticke gulicky vyzeraju super ale ze povodna cena 29 Eur? to sa mi zda vela

magimary
19. okt 2011

@maruskaaa ale vzhľadom k tej značke a nápadu to možno toľko aj stálo 😕
no, mne sa zdá aj tých 9 dosť... 😖
ale ľúúúbi sa mi to...
že by Vianoce? 😅 😕 😅

no, práve, že ja by som preňho ani nestihla prísť...domov by som ho už len odgúľala...
ale neviem, či to bude možné kvôli tej diéte... 😝
kamarátke napokon malého dávali domov už o jedenástej...
lebo inak sa nedalo...

maruskaaa
19. okt 2011

@magimary podla mna dietu budes musiet riesit tak, ze mu budes nosit do skolky stravu...kamoska tak nosi, ze dva bezlepkove krajceky chleba rano na ranajky a obed v miske...

magimary
19. okt 2011

@maruskaaa no, to tak bolo aj u nás...
ale ku koncu minulého roku to definitívne zatrhli... 🙄
že hygiena im to nepovolí a basta...
preto aj tá kamoška napokon malého brávala o jedenástej domov, hoci dovtedy bol dva roky na celodennom pobyte s nosenou stravou... a v pohode 😒

maruskaaa
19. okt 2011

@magimary tu sa podla mna treba hadat so statnymi organmi....lebo ak ti nevedia zabezpecit potrebnu stravu, tak sa to musi nejak resit, a nie ze decko domov o 11tej poslat...no des a hruza...mi povedz preco to niekde ide a niekde nie...
inak v klasickej skolke minuly rok malo jedno dievcatko v andrejkovej triede bezlepkovu dietu a normalne jej specialne varili priamo v skolke...takze aj tak sa da...ved bezlepkovcov je kazdym rokom viac

magimary
19. okt 2011

@maruskaaa no, ona s nimi stále bojovala...
ale žiaľ neuspela, lebo oni mali "nariadenia" z hygieny... 🙄 😠 😝
no, ja to budem skúšať tiež... 😉

maruskaaa
19. okt 2011

@magimary alebo co keby jedna skolka varila pre vsetkych bezlepkovcov a sa to potom rozvazalo po vsetkych skolkach v meste...zas pezinok nie je New York...ono to je vsetko o chceni...

vies, hygiena v NR zakazala nosit ovocie do skoly, a uz vobec nie z domacich stromov, muselo to byt na blocek kupene z retazcov,...to ked som pocula, som skoro odpadla, to je uz aka retazcova lobby?...jablko z mojho strmonu na dvore je stokrat zdravsie ako obraty kvet, dovezeny v zrejucich kontajneroch z drhuej strany zemegule..

a tak teraz tam uz vobec nerobia ovocne dni...no proste jedno kocurkovo...

magimary
19. okt 2011

@maruskaaa no, to by zase museli zamestnať diétnu sestru... 🙄
a kto by ju platil, kvôli 10 bezlepkáčom v PK?! 😠
inak, u nás je to cca tak, že jedna vývarovňa varí pre viaceré škôlky
lenže bezepkovo nie sú ochotní variť...
je to neskutočná diskriminácia... 🙄

valika_val
19. okt 2011

hej, je to strasne...
a ked si predstavim nasu slovensku politiku, je mi az zle! 😔 strasne sa hanbim za narodnost a statnu prislusnost.

magimary
19. okt 2011

@valika_val no, lenže naša národnosť nie je na vine... 😒
to je v niečom (úplne) inom, podľa mňa

katja78
19. okt 2011

Prepáčte, že vám sem vstupujem, rada si čítam vaše slová, myslím to úprimne 🙂

Len by som sa chcela zastať tých štátnych vývarovní, lebo tu asi ani nejde o diskrimináciu.
Zo skúsenosti v rodine viem, že je náročné navariť skutočne bezlepkovo pre jedného. Nielen kvôli jednotlivým ingredienciám, alebo náročnosti postupov pri príprave bezlepkového jedla. Skôr si to vyžaduje ďalšiu osobitnú kuchyňu (ak by sa malo variť vo veľkej kuchyni, kde sa varí čojaviem pre 100 škôlkárov), ďalší personál, ktorý by bol špeci vyškolený. Čiže ide skôr o materiálne a priestorové vybavenie. Keď sa varí spoločne pre celiatika a neceliatika v jednej kuchyni, musia sa všetky celitické veci spraviť ako prvé, napr. cestoviny sa nemôžu vyvaľkať na tej istej doske, ani vyvárať v jednom hrnci, nie všetky prísady vhodé pre zdravé deti sú vhodné pre celiatikov, takže si myslím, že je to o peniazoch, ktorých je v našom sociálnom, školskom, zdravotnom systéme málo, tak dochádza pri pohľade zvonka k takejto menšinovej diskriminácii.
Len toľko som mala na srdci 🙂

valika_val
19. okt 2011

tak ale varenie budes pre tadyka zvladat, neboj 😉

magimary
19. okt 2011

@katja78 áno, máš pravdu, kati...
dnes som si napr. čítala, že ani nôž, ktorý použijem na krájanie bežného chleba nemôžem použiť na krájanie toho bezlepkového...
a hoci mi to zneje dosť extrémisticky...asi na tom niečo predsa len bude, keďže odpoveď na túto otázku napísala v tom článku lekárka...
o čo viac potom pri takom "veľkom" varení....

jasne, že peniaze, peníze, peňeži...

katja78
19. okt 2011

@magimary - a ešte jednu dilemu mám (úplne out of toppic), že či sú aj belepkové hostie 😕

magimary
19. okt 2011

@katja78 heeej, jasne, že sú!!!! 😉 😎 🙂

valika_val
19. okt 2011

baby, to nemyslite vazne!!! 😀 😀 😀

maruskaaa
19. okt 2011

@katja78 no ved preto je najjednoduchsie nechat mamku doniest tu stravu pre svoje dieta....ale nie ze dieta o 11tej vyhodit zo skolky...to tiez nie je riesenie

katja78
19. okt 2011

@maruskaaa - v týchto hygenických nariadeniach nemám vôbec prehľad, tak sa nemôžem vyjadriť, aj keď teraz si myslím to samé čo Ty 😉 moje baby chodia do súkromnej škôlky (ale nemá štatút predškolského zariadenia, no aj tak je veľmi vyhľadávaná) a nosia si desiate z domu (obed varí jedna z pani učiteliek). A nikdy nebol žiaden problém s jedlom.
Lenže variť pre 100 ľudí a pre 12 je rozdiel, ak je to štátne zariadenie, určite musí dbať na hygienické nariadenia, ktoré síce nepoznám, ale ktoré zrejme jestvujú z dôvodu čo najväčšieho predchádzania alimentárnych nákaz. Nejde podľa mňa ani tak o samotné nariadenia (ktoré sa určite dajú obísť), ale o to, že jedlo zo škôlkarskych vývarovní sa asi denne kontroluje 😕 a ľahšie by sa odhalilo, keby sa stávalo to, čo sa bežne stáva v komerčných vývarovniach (variacich napr. pre závodné jedálne), že sem-tam má pár desiatok ľudí črevné potiaže 😝

maruskaaa
19. okt 2011

@katja78 jasne, ved nechap ma zle, ja som za dodrziavanie hygienickych noriem v takycht zariadeniach, ale ak mamka donesie jedlo pre svoje dieta, ktore sa len mikrovlnkuje a dava len tomu jednemu dietatu, tak tam sa ake normy porusuju?

katja78
19. okt 2011

@maruskaaa - veď na toto Ti neviem dať jasnú odpoveď 😅

magimary
20. okt 2011

@maruskaaa si sa pýtala, že čo má proti tomu hygiena, keď si mama donesie jedlo pre dieťatko, ktoré sa zohreje v triede v mikrovlnke (ktorú si tam moja kamoška zakúpila) a ako to, že na východe to ide a na západe ani omylom, tak práve TOTO je odpoveď (!),
áno, oni majú ten prípis z hygieny (všetky škôlky ho majú!), ale nie všetky ho dodržiavajú, pretože to nie je až tak strašne odkontrolovateľné, ak sa chce...
ALE! ak sú škôlky prepchané a v meste je pretlak detí na počet škôlok, tak práve tento PRÍPIS (!) je pre nich alfou a omegou, čo proti rodičovi použijú,
aby tak získali miesto pre ďalších "X" detí dobre "platiacich sponzorov"... 😖 😠 🙄
takže tak...
to je s tým, že niekde to ide a niekde nie...

a u nás je to zrovna o tom "pretlakovom spôsobe"... 😖

magimary
20. okt 2011

no a toto sú naše dnešné 🙂 :

magimary
20. okt 2011

škoda, že sú tak poprehadzované...
boli tak pekne zoradené a bolo vidieť, ako Tady postupuje v plnení úlohy...
nuž ale, čo už... 😅 😝

valika_val
20. okt 2011

jeeeeej 🙂
no inak otras je to tu s tym pridavanim fotiek! 😠
a to je tady kazdy den inak obleceny? 😅 kym sa teo nejak extremne nezaspini, ja ho ani neprezliekam... 😀 😅 😅 😅

magimary
20. okt 2011

@valika_val nie, nie je každý deň 😅
podľa toho, ako sa zašpiní... alebo ako sa mne chce a načo mám na ňom "chuť"... 😅 😀

ozaj, som si spomenula, že som sa chcela spýtať @lucka261177 , že kde ona na tej stránke F84 vidí linky na filmy? 😨 😕 ja som to dnes pobehala krížom-krážom durchom-durch a nikde som to nenašla 😕 ...
a ešte som zistila, že mi tam nejdú rozbaľovať tie ich ponuky (podtémy) v sekcii Prednášky 😝 😖
dosť ma to rozčuľuje 😅 , že sa neviem dostať k tomu, čo potrebujem...

maruskaaa
20. okt 2011

@magimary som si myslela, ze takto nejako to bude...ja musim poklopat, ale zatial som sa stretla len s velmi ustretovym pristupom v skolkach, kde sme chodili...

drzim palce nech sa to nejako utrasie, aby si to s malym vyriesila k vseobecnej spokojnosti

lucka261177
20. okt 2011

@magimary ja to neviem najst ☹ asi som to inde videla ale nezda sa mi to.nechapem.hladam to.

lucka261177
20. okt 2011

tak sme mali dnes druhu navstevu.boli u nas vanda s Oliverkom.maly ma okuliarky vyzera ako einstein 🙂 pacila sa mu nasa gulickova draha a on sa evidentne pacil samkovi lebo ho dvakrat zozadu objal co nikdy predtym neurobil.tak mozno uz mame kamosa 🙂 poukazovli sme si nase laminovacie veci toho vam je tolko ze samko ma co robit teda na dlho.ale akosi sa mu to nepaci.vkuse keksikuje od zaciatku az po koniec ucenia.urobi jednu ulohu a caka odmenu.asi mu budem musiet niekde ukazat co mas ty mary ze ked urobi 4 bude keksik len ono je to ze jeden zosit cely niekolko stran tak neviem ci pochopi ze to je jedna uloha.asi nie.no musim to nejako dosperkovat.