Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

maruskaaa
27. okt 2011

@nensyke a to ti vypozera cely madagaskar? aj mas pocit ze tomu rozumie, co sa tam deje?

nensyke
27. okt 2011

Zajtra si pridám aj fotku, chcem vám ukázat ako náš malý sa učí a tie puzzle som zle písala. Ono je to taká drevenná tabula tam sú vyrezi konika, domčeku a tam musi položit tiež kus konika alebo domček a to nám neide. Zajtra dám fotku.

nensyke
27. okt 2011

@maruskaaa hej celý madagaskar pozre aj plače pri tom alebo niekedy sa smeje a celé to prežíva. A Spievanky to su detske pesničky, tam deti tancujú a spievaju a to sa čudujem rád to pozerá.

magimary
27. okt 2011

už som tuuu! 😅
zase som niečo pomajstrovala na cvičenia, tak sa tu vytešujem 😀

@duro952 -je to dr. Činčurová, pedopsychiater na Kramároch... (porozprávam ti viac, keď sa stretneme 🙂)

hej, @bianka1 , to som sa pýtala, že kedy budete mať tri roky 😉 , takže už vopred blahoželáme!!! v ten deň má narodeniny aj jeden z našich "profisynčekov" 😵 a tiež presne tri rôčky!!! ktovie, možno si aj s jeho matkou rodila v rovnakej porodke 😉 (už som také zažila, že kamoška rodila spolu s matkou "nášho" jedného malého a mala aj jeho fotky...to boli jeho najrannejšie fotky-ešte z pôrodnice...to inak deti z DD nemajú ☹ )
inak, náš mal ešte menej, počas diagnostiky u dr. J. (mal presne 30mes., čiže 2,5r.) a už mu dg. dala... 😕

@nensyke nemusíš sa s ním hrať stále dokola! to by dieťatko ani nevydržalo...to by bolo príliš veľa...ale ani tieto dlhé rozprávky nie sú práve to pravé orechové...lepšie by boli také pomalšie krátke (slovenské rozprávky)-Maťko a Kubko apod.

maruskaaa
27. okt 2011

@nensyke no to ma riadnu vydrz...ja si mylsim, ze aj ty potrebujes vypnut...mozno ak to mozes zredukovat a jednu takuto dlhu vec, alebo rozdelit na polovicu, ze si aj odychnes, aj sa dietatu venujes...

nensyke
27. okt 2011

@maruskaaa hej asi musím tak sparvit. On by vydržal asi aj celý den kukat, lebo furt ma k televízoru tahá ale tiež nechcem aby pritom zblbol ale niekedy je to ozaj dobré aspon navarím alebo tak. Váš malý nepozerá rozprávky? Ten náš pri tom skáče, smeje sa alebo plače.

maruskaaa
27. okt 2011

@magimary vypozeral by i Tady 1,5 hodinovu rozpravku?...lebo andrejovi to nehrozi.. jeho ani matko a kubko nebavia, nic take dejove, radsej videa o pismench, cislach, farbach, zvieratach...dnes mi tu zacal ze:

eins zwei dre, vier funf sechs, sieben acht neun, zehn...

a to uz teda nepozeral tyzdne toto..

maznacik007
27. okt 2011

@maruskaaa inak maly ti neskutocne nadherne kresli ... velky talent je to

maruskaaa
27. okt 2011

@nensyke som prave pisala mary, ze take dejove nie, ako keby to nechapal o com tam tocia...a mne ten madagaskar napriklad pripada viac pre dospelych, niektore vtipy tie deti nemozu pochopit, tak ako aj Shrek...

preto pre mna je toto u tvojej malej (dobre si pamatam?) pozitivny znak, ak sa dokaze zahlbit do deja..

maruskaaa
27. okt 2011

@maznacik007 dakujem , on je taky obtahovac hlavne...ze ked je predkreslene, tak to vie krasne obtiahnut :0 a toto zo vcera bolo vystrihovane...tie postavickyy aj oblecenie

magimary
27. okt 2011

@maruskaaa NIEEEEE, náš Tady vôôôôbec nepozerá TV, ale ABSOLÚTNE vôbec 😅 😝
jemu TV nič nehovorí a ani ho to nebaví...
chvílenku mal také obdobie, keď si rád pozrel, keď tam spievali a hrali na gitaRE (bývala tam nejaká Kaviareň Slávia, či čo to...tak tam pozeral "lala"...ale to najmä v čase, keď bola "jaja" (gitara) 100% "in" (keď bola jeho hlavným fixačným predmetom)

nensyke
27. okt 2011

@magimary a to je dobré teraz ked pozerá alebo nie. Ale tiež nie všetko pozre. Udatné kuriatko celé pozre ale na príklad Matko a Kubko alebo Krtko mu nič nehovoria. nepozerá to.

maznacik007
27. okt 2011

@maruskaaa no ale ze to vie krasne obtiahnut a tak a vyfarbit to ani ja tak neviem....

@magimary nepozera TV? tak to ja by som nezvladla..... bez toho ... nas nevydrzi dlho ale TV ho celkom ukludni... on si sadne do kresielka a pozera ale zasadne len take kreslene jeden typ co bezi na takej detskej stanici...
nas vydrzi tak pol hodku v kuse max... potom je kludu koniec

maruskaaa
27. okt 2011

@nensyke si ho pokazila hollywoodskou produkciou 🙂 ani andrej nechce pozerat macka uska napriklad, a to som ja ako mala zboznovala

nensyke
27. okt 2011

@maruskaaa toto som aj myslela.....

maruskaaa
27. okt 2011

@magimary no mal riadny hudobny vkus... 😀

maruskaaa
27. okt 2011

@maznacik007 hej, ja som tiez mala dvojku z vytvarnej v 3. rocniku ZS....a tak som sa potom zoznamila s muzom, ze som chcela hodiny malovania...a mam ich uz dozivotne...(len nemam na to cas)

bianka1
27. okt 2011

@magimary ďakujeme 😵 ja som rodila v ruživove 😉 mne teraz ani nešlo o to aby Dominika diagnostikovala len sa velmi čudovala že dr.Č tam nič konkrétneho nenapísala 😉 a sama od seba nám povedala dg.a autizmus vylučila..

magimary
27. okt 2011

@maruskaaa no, to nebolo o vkuse, ale o tom, že ja žiaden hudobný kanál nepoznám a toto bolo jediná "lala", čo som našla 😀 😅 😀

magimary
27. okt 2011

@bianka1 ja odpadnem!!! vy ste museli rodiť fakt spolu!!!! 😨 😅 😵
on sa narodil tiež v ružinove... 😵
takže si bola blízko "nášho" srdiečka, keď sa narodilo 😵

no, podľa mňa, to čo vám, napísala, je dostatočné...je z toho jasné, že určite ide o pervazívku (čiže autiporuchu), takže podľa mňa je ten záver nateraz dostačujúci... a čo mne hovorila tá naša liečebáčka v poradni, tak na SK stačí, na vybavovanie papierov, keď je napísané, že ide opervazívne ochorenie, že schvaľujú ZŤP automaticky 😕

magimary
27. okt 2011

@nensyke no, tie dlhé rozprávky nie sú preňho to naj... nie je to úplne ideálne...najmä to rýchle striedanie obrázkov v amerických rozprávkach pôsobí dosť (hyper-)stimulačne na nervové dráhy v mozgu a môže to sekundárne spôsobovať hyperaktivitu a ďalšie problémy...teda najmä, ak by to bolo veľa a často...
potom sa môže stať, že on sa stane až "závislý" na istej dávke vyplavovaných endorfínov (ktoré prebieha pri búrlivom prežívaní emócií pri rozprávkach) a bude sa agresívne a neprimerane dožadovať pozerania...
takže radšej tomu predísť púšťaním kratších rozprávok a najlepšie "pomalších", jednoduchších a nenáročných na dej a ťažšie emócie (slovenských, českých-Bob a Bobek, Pat a Mat, Krtko, ......)...

nensyke
27. okt 2011

Ešte sa chcem opítat, mne sa zdá že minule dr.J niečo také povedala že malý je pasivný autik. neviem či som to dobre pochopila ale existuje také niečo že pasívný alebo aktívny autík?

magimary
27. okt 2011

@nensyke hej, existuje 😉
práve o tom čítam v Thorovej

nensyke
27. okt 2011

A čo je lepšie aktívny alebo pasívny....

nensyke
27. okt 2011

asi ani jedno 😖

magimary
27. okt 2011

@nensyke napíšem ti zajtra 😉

nensyke
27. okt 2011

@magimary ok, už idem aj ja... 😉

valika_val
27. okt 2011

ja by som chcela dodat nazor t. psychologicky - ked som sa jej pytala, ze ci mam seknut s BebeTV (DuckTV), tak mi povedala, ze nemusim. ze mam najst tu spravnu mieru pozerania toho programu. a ze je to pre male deti, je to na ukludnenie a pod... odlahlo mi a duck TV mu pustam cielene - ked chcem spravit jest, skocit na WC, vyvesat pradlo, alebo sa nachystat von. niekedy zapnem vyslovene preto, aby sa ukludnil (ked lieta ako sialeny), a skusam ho, ake su tam zvieratka a nutim ho ukazovat prstom.
s madagaskarom a podobnymi celovecernymi animakmi by som to ale nerobila, to je urcite pre starsie deti (a dospelych).
dobru noc.

llulla
27. okt 2011

Ja si o rozpravkach myslim to,co @valika_val .Aj ja ked rozpravku pustim,tak ju komentujem,skusam ho,musi mi ukazovat,sledujem,ci bude zdielat pozornost pri oblubenej scenke....Vynimkou je len,ked sa potrebujem najest a on ma nesmie vidiet,pretoze je na diete a dane jedlo nemoze.Dlhu rozpravku taketo male dieta nema sancu pochopit,moze sa usmievat/smiat/plakat,ale podla mna vnima meniace sa obrazky,vobec nie dej..
@nensyke skus mu rozpravku jednoducho komentovat,aby sa mu rozsirovala pasivna slovna zasoba.

Este napisem k vapniku,co som minule riesila pri gapse-dnes som kupila Korytnicu,ma 657mg Ca v 1 lit.Ma aj dobry pomer Ca a Mg,aj malo Na,tak mu skusim davat Korytnicu,ak by jej vypil dost,mali by sme o starost menej.

valika_val
28. okt 2011

@llulla ta korytnica je nebublinkova?