Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

maruskaaa
2. nov 2011

@magimary
@lucka261177 mne dnes prisla kniha o GAPS...kde je to vsetko krasne vysvetlene...ale aj u nas to bude boj-preboj...a asi sa na to dame aj ja s muzom rozmyslame, nech netreba 4 druhy jedal vari kazdy den....

sisstin
2. nov 2011

holky, tak u nás jídlo 100x lepší ve školce...dneska poobědval např. lososa 😝 ale doma furt děs běs 😝

maruskaaa
2. nov 2011

@lucka261177 ale si predstav ze by si mu slubila jablko, alebo kokosove mlieko a malo by to rovnaky efekt? ( to je jasne ze v idealnom svete, kde nebudeme my este strasne dlho, ale hadam sa tam niekedy dostaneme)

anka912
2. nov 2011

@magimary my keď sme boli na GFCF, tak Maťo nechcel jesť bezlepkové rožky vôbec- jedine jedol obalené vo vajíčku, ale mal rád bezlepkové rožky-sladké, kupovala som ich. Tie by možno Tadymu chutili, aj keď jeden vyšiel na 20-30sk, nepamätám si. A ešte bezlepková bábovka je celkom dobrá, tú by zjedli možno aj všetci

maruskaaa
2. nov 2011

@anka912 my robis chute, ja zajtra idem robit muffiny podla gaps...ze ake budu... neviem ci ich mlady bude jest, ale aspon my stari si dame 🙂

anka912
2. nov 2011

Ak máte záujem, prečítajte si prvé dva články z blogu- čínska štúdia a pravda o mlieku
http://www.tusticka.blogspot.com/

maruskaaa
2. nov 2011

@anka912 som si to kukla...hlavny problem je zas v tom, ze clovek za vidinou zisku vyslachcoval plemena a totalne zmenil kravam stravu a tym sa samozrejme zmenilo aj zlozenie mlieka...

takze preto neosbtoja stare tvrdenia, ze clovek je mlieko odpradavna...

magimary
2. nov 2011

tak zase končím po polnoci 😅
ale mňa tie zošity tak chytili, že by som ich vyrábala a vyrábala...
už mám vytlačených vyše sto strán... 😨 😅 🙂
ešte ma čaká strihanie a laminovanie všetkého...
inak veľa som čerpala z blogov od @alaska28, z linku na logico od @sisstin , z obrázkov od @lucka261177 a @mon25 a z blogu od Járovej Moniky...
týmto vám všetkým ďakujem 🙂 😎 😉
ale mnohé som si urobila aj sama 🙂
tak sa teším...

som zvedavá, či sa bude aj Tady... 😕 😅
ozaj, nie je nikde napísané, že to musí byť v hrebeňovej väzbe, nie? 😕
lebo hrebeňovačku nemám, tak som rozmýšľala, že by som to dala do tých krúžkových karisblokov (čo sa otvárajú s takým cvaknutím, nie s páčkou, ale rukami)-mohlo by to tak byť? 😕

zajtra už snáď pôjdem spať ako človek, nie ako nočná sova 😝 😅
dobrú!

lucka261177
3. nov 2011

@magimary fiiiha ze sto stran 🙂 sikulka.ked mas v pc tak posli nech mam aj ja o robotu menej.pre mna pc antitalenta je to strasna robota to co i len zmensovat zvacsovat stale tu penim pri tom 😖 muz mi pomaha uz som sa aj sama naucila asi tri ukony 😀 ale aj tak je to pre mna boj.a ja s mojou netrpezlivostou neznasam cakat ani len kym priejde folia laminovackou 😀 .strasne je pomala 😀 ja som fakt nejaky poloautik ako nenavidim to cakanie.jasne ze nemusis hrebenovat staci sanon alebo cokolvek kazdy podla moznosti.ja to dokonca nemam nikde len tak to polozim na stol.ale uz mam vyrobene aj take co budem musiet poprilepovavat na ciste strany cize dat tiez niekam do sanonu.to tlacenie a laminovanie je celkom zabava ale to strihanie a lepenie suchacov to je na sto rokov.to trva cele hodiny.mna to tiez caka len som cakala na folie.mam ich sto tak snad vydrzia.a potom ma napadlo ze by sme si tie ulohy mohli vymienat vsetky co sme tu 🙂 ved ich uz musime mat spolocne aj na dalsi piktikovy obchod 😀 este mi prosim mari odpovedz kde si dala tie kvasinky vysetrit.len tak pediater zo stolice?

maruskaaa
3. nov 2011

@magimary ty si ale sikulka...a mas maj bezmedzny obdiv ze pri 4 detoch este stihas aj toto vsetko...

anka912
3. nov 2011

@magimary ja si myslím, že si to môžeš urobiť, ako chceš ty, ako ti to vyhovuje a aké máš možnosti, od toho predsa nezávisí, ako veľa sa T. naučí. Ja to tiež mám všelijak, niečo len na výkresoch, niečo v karizblokoch, ale väčšinu mám v euroobaloch strčené a tie mám v tom karizbloku, potom len list vytiahnem, nemusím stále otvárať tie krúžky.
Ale pri tvojom tempe a zanietení tu budeme musieť všetky ostatné prestať písať, čo robíme, lebo ja napíšem, že som spravila jeden nový list a ty že 100 😀

A asi to tu ani nebudem fotiť, boli by tie listy asi také "biednejšie", lebo niektoré veci mám len kreslené- hviezdičky a tak. - a nevyzerá to tak efektne. Moja tlačiareň by nezvládla ani tretinu toho, čo tvoja, o farbách ani nehovorím.

anka912
3. nov 2011

@lucka261177 S tým kolobehom úloh by to nemusel byť zlý nápad, niektoré úlohy už aj Maťo vie vcelku bez problémov, za nejaký čas tu nejaké dám a môžem poslať, ak by sa niekomu hodilo.

maruskaaa
3. nov 2011

@anka912 my este mame len toto...a laminovacku mi muz napisal, ze mozme objednat na jeho narodky, ktore ma 7.11. na VOSR ;)

karticky na aktivity pre andrejka...poobedne, aby len na pocitaci necupel...

valika_val
3. nov 2011

@maruskaaa jeeej, a andrejko takto funguje? ci to je novinka? myslela som si, ze on normalne rozumie, ci?
takze vy vsetky uz budete mat laminovacku?
no tak poprosim pekne krasne nahadzte sem linky na vase laminovacky 😉 🙂
dakujem.

anka912
3. nov 2011

@valika_val môj link je lidl.sk 😀

valika_val
3. nov 2011

no heeej, ale sak jaky typ, cislo, znacka a tak.

maruskaaa
3. nov 2011

@valika_val novinka...lebo on rozumie, ale toto bude mat na komunikaciu a lepsie vizualizaciu toho co sa bude diat s nim...aby si aj mohol vybrat a ukazat ze co chce robit...🙂

maruskaaa
3. nov 2011

@valika_val ja som teraz objednala z www.talkive.sk, olympiu najlacnejsiu za nejakych 16.50 eur

valika_val
3. nov 2011

@maruskaaa aha... a ako andrejko rozprava? teda aku ma expresiu reci?

lucka261177
3. nov 2011

@valika_val http://www.talkive.sk/index.php?page=shop.produ... ja mam tuto.asi nieje lacnejsia na trhu.ale ty sa nehrn laminovat lebo ti mozno doma rastie zdrave dietatko kedze kazdy den mate pokroky 😉
@anka912 a nemas moznost tlacit v praci?ja som vcera posielal magi okolo 20 stranok a na nich takmer tolko uloh mailom.uz upravene pripravene na tlacenie.

maruskaaa
3. nov 2011

@valika_val na jeho vek ubohu...jednoslovne vyroky stale...aj to len strasne jednoduche...ako mu pisu v spravach, jeho slovam chyba komunikacny aspekt....on zopakuje riekanku/pesnicku po anglicku celu abecedu aj so 4 slovami na kazde pismeno....ale nevie vytvorit vetu k veci...ze napr. mama daj papat..jedine viac slovne je: Nero, papat...akoze ist vybrat psi keks a hodit Nerovi (psovi)...on ani mama nevola..akurat tak nero pod sem

maruskaaa
3. nov 2011

@lucka261177 mozes aj mne poslat tie ulohy?

anka912
3. nov 2011

@lucka261177 pošleš to aj mne, prosím? V práci- naše bohaté školstvo - toho moc nevytlačím, ale niečo doma, niečo muž v práci možno a tak.
Pošlem ti do IP mail, ak nemáš

valika_val
3. nov 2011

@maruskaaa verim, ze je to tazke... ale verim aj, ze sa rozbehne. lebo doteraz napredoval mozno v inych veciach, lebo je sikulka, tak o nejaky cas sarozbehne rec. aj som v tomto optimista.

a chcela som aj anke odkazat, ze konecne sa nakopla a robi pre matka veci a ze haloo, sikovna si! a ze sucitim s nou, lebo ked clovek zacne a ma dobry pocit zo seba, potom pride nejaka magi a zacne sa chvalit, co vsetko spravila ona a clovek je zas v rici 😀 😀 😀 😉 si robim srandu, hej? nie ze sa magi urazi.
ale nakopli ste sa baby, paradne! sa stavim, ze keby k nam neprisla alaska (preco vlastne prisla po takom dlhom case??), tak by vas ani nemal kto nakopnut, nie? 😝
ja osm sa nakopla tiez, karticky vyrabam uz tyzdne a este stale nic 😀 ale mam dovod - na mojom PC mi nejde photoshop. inak vy kde spracuvavate tie obrazky v akych programoch?

anka912
3. nov 2011

@maruskaaa to s tým rozprávaním celých básničiek je také typické autíkovské ☹ , ale buď rada, že aspoň vie hovoriť a komunikovať ho treba stále po troche učiť. Uč ho akoby si ho učila čínštinu- na každú situáciu frázu- môj M. hovorí asi podobne, možno trocha viac (ale opakovať žiadne básničky nikdy nevedel, nie je taký geniálny 😀 ) a jeho učím, keď niečo potrebuje aby povedal pomôž mi, ked niečo nechce, vie že má povedať prestaň atď. Povie čo chce, čo nechce, kde chce ísť, ale ostatné sa musí cvičiť. Proste akoby si sa ty učila z nejakého turistického slovníka. U nich gramatika pravdepodobne nikdy už nenaskočí sama od seba, veci čo budú vedieť hovoriť budú nacvičené frázy na danú situáciu a tie situácie treba stále rozširovať a zovšeobecňovať.

maruskaaa
3. nov 2011

@valika_val no ja vidim pokrok hlavne v tom, ze uz teraz aspon opakuje nove slova, takze pasivne sa mu tam ukladaju a hadam niekdey sa aj aktivne z ust pretlacia von...

moj muz mi vravi, ze nam to da andrejko ako darcek pod stromcek tieto vianoce...ze nam uz nieco normalne povie...tak uvidime...

inak ja toto co som vystavila je kreslene fixkami mojim muzom (sak mam doma nejakeho umelca, nie?)

ale photoshop by mal na to spracovuvanie dobre fungovat...

maruskaaa
3. nov 2011

@anka912 jedno co pozorujem ze uz to opakuje ovela cistejsie a normalne sa da tomu rozumiet, lebo doteraz len intonacne a melodiovo mu to islo...a slova skomoleniny ako svet...

a mas pravdu, ja mam tiez pocit ze niektore odpovede je ich treba manualne naucit...aj reakcie v niektoych situaciach...

inak sa mu nedivim ze mu to po anglicky ide lepsie...sak tato nasa gramatika je vela aj na slona...my casujeme, sklonujeme podst, prid mena, zamena...mn cislo sa meni podla poctu...no strach a hruza...moj muz ma doteraz z toho galimatias...

anka912
3. nov 2011

@valika_val vieš čo val? ja som už povytláčala kopec kadejakých piktogramov (to boli také čierny podklad a biely obrázok), povytláčala som si veci z globálneho čítania, niečo od járy atď. Ten program na generáciu obrázkov, čo je z post. detí a používa magi, tak ten nijak neviem pochopiť a nejde mi s nim robiť- asi som nejaká retardovaná tiež 😀
Ale mne sa osvedčili obyčajné pexesá, mám ich doma dosť, tak beriem obrázky aj odtiaľ, alebo aj z tých letákov teraz. Ja som taký technický diletant, ale zas nemusí byť všetko technicky super, dôležitejšie je, aby sa s tým aj pracovalo, nielen to pekne vyzeralo 😉

Počúvaj- a ty si tak čudne sa opýtala, že prečo k nám alaska prišla po tak dlhom čase?- vyzerá to, akoby si ju tu nechcela lebo čo a som si istá, že si to tak nemyslela!!!! Viem, že aj ty si rada, že je tu s nami a vnáša sem čerstvého ducha a kopec skúseností.

anka912
3. nov 2011

@maruskaaa o to presne ide, že on sa bude učiť jazyk ako tvoj muž, ale bez jeho ostatných schopností (nie že by som chcela andrejka podceňovať, chápeš ako to myslím), takže mu to pôjde ešte oveľa ťažšie. Ako píše Jim v tom článku don´t mourn for us- autisti sú cudzinci v každej kultúre a v každom štáte.

valika_val
3. nov 2011

@anka912
alaska, citaj a pis 😀
jasne, ze som to tak nemyslela.
ale ja som tu pomerne nova v tejto teme (co tam nejaky polrok?!), ale alaskin v. je uz starsi chlapec a ja som to nejak tak vypochopila, ze na kona do tejto temy nepisala este... az teda teraz nedavno. ci?