Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

ygreen
4. nov 2011

@andreabe sorry,, jsem blbá, trochu se mi to pomotalo 😅 vy jste vyfásli atypa a LMR, že jo?

ygreen
4. nov 2011

@andreabe fosfor memory neznám a béčko dávkuješ jak? řešila jsi to s někým? Moje ségra mi te´d říkala že v cizině si začínají uvědomovat jak OBROVSKÝ vliv má vit. D v těle. Tobimu ho dávám tím Eye Q,a le asi vymyslím něco i pro Theu.

sisstin
4. nov 2011

@andreabe no fakt peklo, že vám teda každej tvrdí něco jinýho....no jsem zvědavá, co to bude v Aple 😉 ale myslím, že pokud vám dala Kr. atypa, tak v Aple bez pervazivní poruchy neodejdete, ale třeba tam bude lepší ta mentální stránka 😉

nensyke
4. nov 2011

@valika_val my sme najprv začali GFCF dietou a to som myslela ježiš aké to je ťažké a stále sa my zdálo že malému to nepomáha, potom som počula tu GAPS dietu kúpila som knihi ,,Syndrom travenia a psychologie,, tam je to pekne napísane čo možeš a čo nemožeš+plus aké vitamíny musíš pri tom nasadit. Mne sa zdá že malému to pomáha. Pred tým bol nervák a pri diete sa ukludnil aj má očný kontakt. Aj ja som mala strach či zvládnem tu dietu ale potom človek dotoho pojde. No len my sme museli nabehnut na plnu dietu lebo malý čisto ten vývar nechcel, snát som s tým nič nepokazila. Čo som čítala že tá dieta by mala trvat 2 roky a potom sa može postupne -pomali konzumovat normálne jedlá ale že živote nemože pit živočíšne mlieko.

nensyke
4. nov 2011

@magimary chcem sa opítat, malému tie farby vobec niedú... už v 3 rokoch má rozeznat farby? Mne sa zdá že ten náš starší syn mal 4 roky a on je zdraví a až v 4 rokoch rozeznával farby.

sisstin
4. nov 2011

@nensyke tak norma na barvy - názvem jsou tři roky 😉 Tygr uměl názvem okolo 2,9roku..ale samozřejmě jsou děti, které to umí až déle 😉 ale norma jsou 2,5-3roky 😉

nensyke
4. nov 2011

@sisstin aha dík, lebo sa už asi 2 týždne sa stým trápim ale on to vobec nechápe...a to len červenu a žltu...

sisstin
4. nov 2011

@nensyke ale barvy přiřadí ne? Že dá k sobě zelenou kostku k zelený atd, jen prostě neví, jak se jmenujou 😉

nensyke
4. nov 2011

@sisstin nie my ani to nezvládame a rozprávat okrem ,,hm,, nič ☹

nensyke
4. nov 2011

ale dnesom začala Dakovi spievat jednu pesničku z Spievankova-miluje tie pesničky aj detičky tam rád pozrie tak sa otočil ku mne a smial sa. Zvláštne, možem mu hoci čo hovorit nič, ale ked začnem z toho Spievankovo spievat nejaku pesničku tak sa otočí.

sisstin
4. nov 2011

@nensyke tak vizuélně by je umět přiřadit teda měl, na to je "limit" dva roky... aby prostě zelený věci dal k zeleným, modrý k modrým atd. S tím by teda neměl mít problém ani autík, páč tam jde vyloženě o zrakový rozlišování, který maj právě autíci dobrý 😕

že je nezná názvem, to vem čert...to stačí, aby měl špatný porozumění a je to jasný, ale že to ani neumí přiřadit, to je teda blbý....to by spíš odpovídalo teda na MR 😕

nensyke
4. nov 2011

@sisstin máš pravdu... neurlog nám aj napísal že MR ale psy chologička tcrdí že nie je MR. Tak už som aj ja blbá.

sisstin
4. nov 2011

@nensyke a kolik on má přesně roků a měsíců? 😕 Proč máš vůbec podezření na autismus?

maruskaaa
4. nov 2011

@nensyke ahoj, moj ma teraz viac ako 4,5 a az teraz sa naucil farby pomenovat....dobra na to je rainbow song (je to sice po anglicky, ale tak sa to andrejko naucil...) a slovenske nazvy sme doladili po tom..

s tym priradzovanim to on asi vedel, ale nejak sme to neskumali...

mna pri tom skornapadlo ci nie je farbolsepy, lebo napriklad zelenu od cervenej by potom nerozlisil vobec...

nensyke
4. nov 2011

psychologočky nám povedala že má príznaky ale diagnozu nechce povedat malý má 2 roky a 9 mesiacov.

sisstin
4. nov 2011

@nensyke páč pokud je dítě MR (tím netvrdím, že tvoje dítě je!!), tak v tom nízkým věku může mít auti rysy...ale není to autismem, ale prostě tím, že dítě je vývojově na mnohem nižší úrovni, než má reálný věk. Pak ten rozdíl by měl být v tom, že dítě s autismem bude mít ten vývojový profil nevyrovnaný, v něčem třeba bude nad věk, v něčem k věku, a v něčem taky silně pod (většinou právě v tom porozumění a celkově komunikaci), přičemž dítě s "jenom" MR bude pozadu tak nějak ve všem stejně 😉

nensyke
4. nov 2011

@maruskaaa no neviem že by som mala s ním íst aj na očné? lebo vobec a vobec tie farby mu nič nehovoria.

sisstin
4. nov 2011

@nensyke a tvary by třeba roztřídil? 😉

nensyke
4. nov 2011

@sisstin to máš pravdu, mne sa zdá žeon je na urovny 1,5. Ten jeho druhý bratček dvojička bol taký vtedy ako je on teraz.

nensyke
4. nov 2011

@sisstin neviem, skúšala som aj to ale len dva dni mu vymýšlam či by tvrai rozlišoval, zatial tiež bez výsledkov...

sisstin
4. nov 2011

@nensyke no to by měl ten psycholog právě poznat, že mu udělá sérii testů...autíci většinou vynikají v tom zrakovém rozlišování, v tom jsou třeba k věku nebo i nad věk...ale zas v tom porozumění a komunikaci budou třeba na úrovni kojence... dítě s MR bude ve všem tak nějak stejně...žádná ta složka vývoje nebude oproti ostatním nějak výrazně vpředu nebo pozadu 😉

sisstin
4. nov 2011

@nensyke takhle by se dalo zjistit, jestli má teda problém se zrakem a nerozlišuje barvy...nebo má celkově problém něco vizuélně roztřídit 😉 stačí třeba nastříhat z papíru kolečka, trojúhelníky a čtverce...ukázat mu, jak to třídíš..a jako v 2,9 by to fakt zvládnou mělo i auti dítě (bez MR tedy) 😉

nensyke
4. nov 2011

@sisstin zajtra to pojdem vyskúšat, sama som zvedavá....

sisstin
4. nov 2011

@nensyke možná bych nejdřív zkusila pexeso 😉 aby přikládal stejný obrázek na stejný...začla bych jenom třeba na třech kartičkách - např. auto, hrnek a dům... a pak bys mu podala třeba kartičku domečku a měl by ji položit na ten domeček 😉 postupem času se to dá dělat třeba 3*3 , 3*4atd. Když tohle zvládne, tak zkusit zase stínové přikládání, aby na stín přiložil patřičný barevný obrázek 😉

nensyke
4. nov 2011

skúšala som zase farby a tvary, nič mu to nehovorí. Stále si dáva všetko do pusinky a pri učený žmurká, tažko mu upútam pozornost na učenie. Bojujeme.... 😒

maruskaaa
4. nov 2011

@nensyke uz moze byt pre neho aj neskoro...lepsie je tieto cielene veci robit doobedu...

nensyke
4. nov 2011

@maruskaaa aj to može byt, len už som zúfala... my sa učíme vždy po ranajkách a potom okolo 15tej ale ešte som chcela teraz pridat ale asi už to nebolo ono.

maruskaaa
4. nov 2011

@nensyke nechaj to zase na rano....si myslim...a ved si ho este nedavno fotila s takou kockou na tvary a tam vyzeral ze mu to ide...

valika_val
4. nov 2011

@nensyke nebud smutna, ved on nie je pokusny tvor. urcite ho vela veci este naucis, len treba trpezlivost a pozitivne myslenie! pojde to pomalicky, ale pojde. ja by som na zaciatok triedila nielen kocky, ale aj ine veci, ktore pozna - napriklad nejake lopticky, lyzicky 🙂 mozno sa na nieco ine chyti.
ja som sa ta chcela opytat, ze kedze uz ma dadko skoro tri roky, odkedy sa ti nieco nezda? alebo komu sa nezda? kedy ste to opozdenie zacali riesit?
a kedze pises, ze tie ulohy mu davas len dva dni, tak ako ste sa hrali/pracovali doteraz? zaujima ma konkretne, ako dadko travil cas napriklad od toho roka a pol. teda ked sa jeho dvojicka (ako sa vola?) nejak hrala, co robil dadko??

magimary
4. nov 2011

ahojte...
už mi došiel sucháč, takže som smutná, že nemôžem pokračovať ☹ 😅 😝
čo už, musím vydržať, kým si zajtra ďalší kúpim... 😝 😅

@smardik ai., pýtali ste sa tu na obrázky a piktogramy...
veľa čerpám a čerpala som z toho programu "picto selector" a potom z linkov, ktoré pošlem radšej do IP (inak to mám od @lucka261177), lucka -môžem vôbec? 😕 ...a teším sa, že vám obrázky pomáhajú 😉

@nensyke , netráp sa, prosím tým, čo by deti vo veku našich chlapcov už mali vedieť...ja to takto (radšej) neriešim... žiadne tabuľky by nespĺňal, tak ho s nimi neporovnávam...čo ale porovnávam sú deti -rovesníci s podobným problémom (aj odtiaľto 😅 😉), tomu sa akosi neviem vyhnúť... a potom aspoň mám-e koho nasledovať, pôsobí to na mňa motivačne, keď niekto napíše, že môj už zvládol to a to 🙂
no a k tým farbám-poviem to tak, ako to cítim... ja osobne si myslím, že na farbách svet NESTOJÍ (!), sú dôležitejšie veci, ako rozlišovanie farieb... náš Tady farby vôbec nepozná, nevie ich nazvať, nevie, že slniečko je žlté a tráva zelená, ale za to farby (veľa farieb) vytriedi jedna radosť (a to v podstate od momentu, čo som ho k tomu prvučičký raz v živote posadila, urobil to za pár sekúnd bez toho, aby som mu to nejako vysvetľovala (aj keby som to vtedy robila, nechápal by, vtedy mal porozumenie asi na úrovni miminka), skrátka to tak nejako POCÍTI"L a vytriedil a doteraz to robí najradšej, je to jeho záľuba (taká minimánia, oproti "toč"-om, myslím 😅) a keď zbadá niekde medzi úlohami farby, resp. ich triedenie, tak viem, že zamaká, aby sa práve k tejto úlohe, čím skôr dostal a triedenie tak využívam aj na ďalšie veci...že napr. musí vždy z inej farby postaviť niečo podľa predlohy (čo mu zase až tak nejde-to stavanie podľa predlohy)...skrátka využívam jeho záujem na učenie iných vecí...
ale, Dadkov záujem môže byť v úplne niečom inom... treba len prísť na to, čo to je a na tom potom stavať...
zbytočne ho ty budeš "mučiť" farbami, keď to okolo neho ani len "neprechádza"...
ale možno nájdeš niečo, čo ho zaujme viac a s tým potom pôjde všetko oveľa lepšie...

mmch., nám tiež dr.J. odporúčala, aby sme s nim triedili farby a iné veci (čo je vlastne súčasť "štruktúrovky"), ale nepovedala nám to ako nejaký PRÍKAZ (!), ona to len spomínala v tej súvislosti, že PRÁVE toto by -podľa nej- mohlo nášho malého baviť, že nech to aspoň skúsime, hoci ja som tvrdila, že také veci on vôbec nerieši... a fakt mala pravdu...
skoro som spadla z nôh, keď to takto trafila...akoby môjho malého poznala lepšie ako ja...ale teraz už viem, že to bol jej predpoklad skrátka podľa toho, že práve na takýchto veciach dobre fungujú autíci... 😉

jó a dnešné "raňajky" nášho tadyka nenechali na seba dlho čakať... 🙄 🙄 🙄 🙄
po poobednom spánku ma jeho plienka skoro prekotila... 🤐 😝 😝 😝 🙄
ešteže mám taký žalúdok, lebo by som šablila ešte tri dni... 🤐 😖 ☹
v takýtchto chvíľach sa mi VŽDY natíska otázka-PREČO ??? (prečo to jedáva?!?)

on ešte aj keď zabdá niť, povie rovno, že "HAM"... 😨 ☹ 🙄
pritom nič iné nedá do pusy (žiadne drobné skladačky, či guličky, kt. by pripomínali cukríky, NIČ také... ale LEN tie nite a tomu podobný "tovar"-vatelin, molitam atd...ale najmä NITE...prečo?)