Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

alikaa
25. jan 2012

@nensyke a ak stratis robotu, budes dostavat nejaky prispevok na opatrovanie svojho dietata? Im ide o to, ze ked sa rodic chce starat o svoje postihnute dieta tak ho neberu ako opatrovnika. Ak budes pracovat a mat opatrovnika, tak ho stat zaplati. Ak das dieta do ustavu, tak stat bude platit tisice eur na jeho opateru.

nensyke
25. jan 2012

@alikaa ja chcem vybavit predlženu matersku dovolenku..a že vraj zamestnávatel mi povedal..že on je povinný držat ta evidovanu v robote len do 3 rokov a potom ho to už nezaujíma, že budem na predlženom...že mi daju od 3 rokov výpoved...neviem či to tak funguje..ale takto mi to povedali...

alikaa
25. jan 2012

@nensyke Aha, cize budes mat len tych 190 eur do jeho 6. rokov? Ziaden dalsi prispevok? A nechcela by si sa pridat k tomu sudnemu sporu a zabojovat, aby rodiny s takto postihnutymi detmi mali sancu normalne zit? Cim viac ludi zabojuje, tym vacsia sanca na uspech

nensyke
25. jan 2012

@alikaa ano len tých 160 eur... a možno nejaké výhody čo sa týka cestovného a atd.... hej ja by som sa aj rada pridala..len asi na to mat čas a penazií..že?

alikaa
25. jan 2012

@nensyke no ja nie som pravnik a ani neviem ako sa k tomu sudnemu sporu pripojit. Oni nemaju penazi nazvys, podla mna sa im nejaky pravnik ponukol zadara. Mozno keby si s nimi pokecala, tak by si vedela ako na to bez financii. Navzajom by ste si mohli pomoct. Ak chces mozem ti do IP dat na nich kontakt. PC nemaju, ani internet, iba mobil.

erikasadek
autor
25. jan 2012

@nensyke nebudem reagovat pretoze mam pocit ze neropzravme tym istym jazykom a nerozumieme si ,
nic viac nedoadm , neako ste stale hned na noze ked vam nieco napisem alebo poziadam!! nechapem vas absolutne ste mi cuzdia, ano ,bohuzial a tato tema je mi tiez uz cudzia nemam si vlatsne s nikym tu co povedat este stastie ze stare;;; clenky sme na fb..

poviem to rovno doslova vas iritujem!!!!

ako som pisla pre mna je uplne bezne vsade kde pisem a citam ze ludia odpisu.. vy fungujete cudne a ja nemma ako vediet ze pisete cez ip!! takze k teme sa nevraciam, staci ze nieco vam napisem hned na mna skacete dovolila som si skopirovat link a hodit do sukromnej mea culpa uz nikdy viac!!!! nemam viac co povedat tato tema boal pre mna a inych uplny relax teraz tu vediem bud samomluvu labeo len sa na mna stale kyda!!!
asi ju dam zavriet a vy si drzte svoju sukromnu ide vam to tam tak dobre anove clenky si vytvoria vlastnu... ano za 3 roky tema uplne zmenila smer...

nensyke
25. jan 2012

@erikasadek dík že si mi poradila ako mám Dadkovi pomáhat...a čo všetko by som mala robit aby mu bolo lepšie..len tolko tomu...

nensyke
25. jan 2012

@alikaa možeš poslat číslo....

erikasadek
autor
25. jan 2012

okrem magimary ty jedina na mna vlastne reagujes.. tu co je super ale
mam nebudem uz pisat majte s akrasne potreboval som ventilovat mam tazky den za sebou potrebovala som poradit ale namam s kym bohuzial... je mi smutno nevadi pockam na muza neskor ked pride snad v unave si najde cas a moznu utechu co s apata tyka.... skoda.....

@nensyke rok som nebola v teme takze nemala som ako pomoct ani poradit..

nensyke
25. jan 2012

aspon že máš manžela kým možeš porozprávat... ja ani s ním nemožem...lebo on myslí že malému nič neni a debatu aj hned ukončí.. 😒

magimary
25. jan 2012

@erikasadek neblázni 😉
máš ťažký deň za sebou, zajtra to budeš vnímať inak...
táto téma je veľmi potrebná... keby sa zavrela, bola by to veľká strata...
ak chceš a máš ešte chuť, tak kľudne napíš, čo ste dnes mali za deň?

Josh je už lepšie? už chodí do školy?
alebo si s nimi ešte doma?

@nensyke , to s tým mužom je vari ešte horšie ako samotná dg... ☹
ale zase, aspoň ťa podporuje v tom, že malému aj sám varí a tak nie?

maznacik007
25. jan 2012

@nensyke ked budes na predlzenej rodicovskej dovolenke z dovodu nepriazniveho zdravotneho stavu dietata... zacni vybavovat min. mesiac pred jeho tretimi narodeninami tak normalne len dorucis toto rozhodnutie zamestnavatelovi ze ti to schvalili a zamestnavatel ta nesmie prepustit dostavat budes tych cca 194 EUR ako rodicovsky a ak si vybavis aj ZTP alebo ZTP S tak potom mas narok aj napr. na zlavy na kupaliskach pri cestovnom atd atd...
na UPSVAR ti daju tlacivo vyplni ti ho lekarka treba prilozit aj spravy od lekarov Janos. atd.. a schvalia ti to

nensyke
25. jan 2012

@magimary ano, možno že aj manžel by potreboval nejaku diagnozu 😀 ...a možno že pomali aj ja. 😕 . už pomali nevnímam aký je den...ráno sa zobudím a už je večer.... a vobec nežijem..len doma...cvičit a tak..ale asi všetci sme na tom rovnako.. 😔
erikasadek...mrzelo by ma, keby si kvoli mne tu neprispela.... len som musela reagovat na tu vetu... kam patríš a prečo nepatríš..atd.

nensyke
25. jan 2012

@maznacik007 dakujem za info...tak ma zamestnávatel má ma dalej evidovat... dobre som to pochopila?

maznacik007
25. jan 2012

@nensyke ano presne tak len mu treba dorucit to rozhodnutie

anka912
25. jan 2012

@dendulka999 vyplnila som ten dotazník, len na jednu otázku som nevedela ako odpovedať

lucka261177
25. jan 2012

@erikasadek neda mi nereagovat na tvoj prispevok.na jednej strane si tu rok nebola vsetky tvoje stare prispievatelky sem nechodia cize su tu uplne nove mamicky s ktorymi proste nemas vytvoreny vztah.ty mas o nas prehlad?vies ako sa nase deti volaju ake maju presne problemy?nevies.tak ako vela z nas nevie o tebe podrobnosti a preto nevedia ako reagovat na tvoj prispevok ktory sem raz za cas das.Myslis si ze kocky reaguju na kazdy moj prispevok?tiez niekedy cakam nejaku reakciu a nedockam sa ale to je proste normalne neda sa na vsetko reagovat.kazda mame svoje oblubenkyne.Ty na nase prispevky tiez nereagujes tak preco ta hneva ze nereagujeme okamzite my na tvoje?vytvorenie sukromnej diskusie sme si vysvetlili tak jednoducho prid k nam a my ta podrzime ked mas tazky den.ja som dotaznik vyplnila mam vemi choreho syna a nasla som si cas a to ze som nenapisala ze som to vyplnila?to ta hneva?zatvarat temu ktora pomaha inym maminkam je hlupost ta isto sme si vysvetlili ze na nove mamicky vzdy reagujeme aj vo verejnej teme.

nensyke
25. jan 2012

@alikaa pozerala som video o Kellenbergerovcov..., dost ma to zobralo... ... bolo vidiet že aj ked maju starosti...maju sa radi..a pomáhaju si navzájom... držím im place...

magimary
25. jan 2012

@nensyke ja už som tiež o nich videla niekedy dávnejšie príspevok v nejakej relácii (Paľba alebo voľačo podobné to vtedy bývalo). to by teraz mal byť ten istý?

anka912
25. jan 2012

@magimary hej, už o nich aj písali v nejakom časopise.

alikaa
25. jan 2012

hej toto bolo pred necelym rokom na JOJke - http://crepiny.noviny.sk/crepiny-clanky/18-05-2...

nensyke
25. jan 2012

@magimary neviem či to je to isté...ja som dala ten príspevok na FB...nech vie o tom aj viac ludí..

magimary
25. jan 2012

tak si dobre spomínam...
viem aj že to tam vtedy riešili na sociálke...
a teda-zjavne, stále nič nevyriešili 😔 😖 😒
je to smutné... veľmi smutné...

slavkadamko
26. jan 2012

zdravím,ja tu taktiež dlhšie neprispievam,ale čítam Vás...som tu od založenia témy(a častou prispievateľkou),ale verte mi že to bolo trocha v inom duchu...vtedy to bolo o pochopení,pomoci a pocitoch...pre mna balzam na dušu v tých najťažšich chvilach...teraz mi to skor pride ako o tom kto s kým zdieľa tie isté názory...my tiež držíme Gaps,Damianko ma 6rokov,autista ktorý vôbec nerozprava,a odtial som čerpala energiu a pomoc...a nikoho nezatracujem za to že si myslí o Gaps niečo ine,prave naopak uvítam akékovek ponaučenia....bohužial už to tak nie je...ked ma niekto iný nazor,tak už je tu za lúzra ...kto vlastne kam a kde patri????...všetci patríme tu a každý mame iné poslanie na tejto Zemi... bez urážok a provokacii....

slavkadamko
26. jan 2012

@erikasadek len ventiluj...na to táto tema bola otvorená...som späť a možno aj Karin a ostatné "stare" maminky...aj ked poniektoré hovoríme iným jazykom,verím že nájdeme spoločnú reč...

@nensyke prepáč,ale takéto reakcie niekedy nie su košer...to že sa manž. nemôžeš vyrozpravať za to Eri nemôže,tým sme si prešli aj my-odmietanie,nepochopenie...no treba nájsť cestu kde je ten zlom...nam sa to hadam podarilo a teraz vnímaju,rozumeju a citia s nami...bola to neľahka cesta ale každa sme musela nájsť ten "bod zlomu"...Erika sa tiež ako my ostatné musela (napriek vštekemu) len vlastným usilim a vierou dopracovať tam kde je...aj ja aj mnohé ine mamičky sme jej vdačne za súcit,pochopenie,podporu a hlavne za pomôcť nám...nerada by som bola zamknutiu tejto temy,lebo iste veľa mamičkám pomáha,ale ak sa tak Erika rozhodne budem ju v tom podporovať...skuste si prečítať diskusie od začiatku a možno pochopíte v akom duchu ju zakladala....

nensyke
26. jan 2012

@slavkadamko Ahoj, aké pokroky spravil malý pri diete? To by ma najviaz zaujalo..

maria1610
26. jan 2012

@nensyke myslím, že keď predložíš rozhodnutie z UPSVaR, že Dadko potrebuje zvýšenú starostlivosť pre jeho dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav tak to rešpektuje aj zamestnávateľ - len ten papier musíš doručiť tesne pred jeho tretími narodeninami - keď si na RD si v ochrannej lehote, výpoveď Ti zamestnávateľ nemôže dať (aj ja som to tak mala, potiahla som RD cez zamestnávateľa do 6. rokov, potom som musela požiadať o rozviazanie pracovného pomeru dohodou, nakoľko on potrebuje silu na 8 hodín, a ja mám starostlivosť o F. poriešenú len 4. hodiny - ale o tom som už písala)

maria1610
26. jan 2012

@nensyke vidím, že to isté už písala aj @maznacik007

dendulka999
26. jan 2012

http://dotaznicek.sk/dotazniknd/?idDot=0000002457

Poprosím o vyplnenie, baby Dakujem, týka sa rodičov autistických detí.

nensyke
26. jan 2012

@slavkadamko Ahoj Slávka, tak teraz som všimla že teba mám medzi priatelmi na FB. nikdy si mi neodpísala na moje otázky ale konečne včera si mi napisala..dakujem..