Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

lios
17. júl 2012

@anka912 noo vidis...musim vymysiet nejaku zdravu farebnu lakocinku...dakujem za tip...inak tie cocky by podla mna u nas zabrali, lebo ich miloval este cca pred rokom kym papal sladkosti.

albertka
17. júl 2012

@anka912 Anka, rodičia starších autíkov by nám iste skúsenosťami dali veľa, ale .... oni sú už niekde inde, oni riešia iné problémy: vyzliekanie sa na verejnosti, osobnú hygienu, sexualitu.... mamy chlapcov majú napr. problém ísť s mini na WC, do šatne na plavárni ... konflikty medzi spolužiakmi, nepochopenie okolia, hormonálne zmeny, ktoré spôsobujú množstvo problémov .... a to by zasa nám momentálne nepomohlo. Pre mňa je stretnutie s rodičmi starších autíkov veľakrát bolestné... vidím s čím ani vekom nejde pohnúť a čo všetko nás čaká ... škola, úspešná - neúspešná integrácia, stála opatera, problémy v rodine .... vždy, keď stretnete dieťa, ktoré je o krok ďalej, nájdete nádej 😉

anka912
17. júl 2012

@albertka no, veľa z toho už riešim aj ja.... a tiež radšej veru nie verejne- môj bude mať v dec 9.
preto som to napísala, že takíto rodičia už môžu reálnejšie zhodnotiť nejaké doplnky a dietu, lebo ich berú už roky.
Teraz som bola na pobyte týžden, s aut. rodinami, bolo tam asi 10 rodín, náš druhý najmladší, najstarší mali tak 23-24 rokov a teda ja som vytriezvená realistka. Tie deti- mladých ľudí už poznám skoro 5 rokov, takže viem porovnávať.
Traja z nich sú na GFCF už asi 10 rokov. jedna rodina má dvoch autíkov a napriek rovnakému prístupu a rovnakej diéte sú dosť odlišní na spektre.

albertka
17. júl 2012

@lios A my sme triedili gumených macíkov.... my ich máme všade, málokedy ich papá, ale keď na vzduchu stvrdnú je to dobrá hračka 😉 ..... a mám tú klasickú hru zapichovacie hríbiky - ja mám k tomu malé štvorcové podložky, ktoré sa dajú poskladať do seba ako pucle, do každej kocky zapichnem hríbik určitej farby a drobcovi podávam farebné hríbiky a on ich zapichuje. Začínali sme s 3 farbami a teraz triedime 7. Ešte nám zabrala táto aktivita - zoberieš škatuľu zvrchu otvorenú, na štyri strany nalepíš farebné papiere po celej ploche. Nachystáš si štipce na bielizeň v rovnakých farbách ako sú farebné strany. Podávaš drobcovi štipce a on si musí otáčať škatuľu a nasunúť štipec na správnu farbu 😉 - nás to bavilo tak, že zabudol, že robíme vlastne farby 🙂

zuzka208
17. júl 2012

@albertka Boze mam doslova paniku z toho ako to bude ked bude väcsi uz teraz ked ma 5 je vidiet ze je jednoducho "iny"aj ked malokto si vsimne ale mna naozaj desi ako to bude dalej desim sa puberty,jeho chovania,a toho ako vlastne to zvladneme,ked sme boli v pre MB12 u Janos.boli tam dva velky chlapci a ked sme to s manzelom videli ten den bol pre nas ani neviem ako to popisat jednoducho dalsia rana ze co mozno nasho syna caka 😢 clovek sa moze snazit ako len chce moze skusat vsetko mozne na svete ale tomu ze z mojho syna bude "normalny zdravy"chlapec tomu sa jednoducho neda uverit aj ked si to prajem z celeho srdca 😔 MB12 uziva uz 4mesiac ale myslim si ze co mal splnit to uz splnil a dalej uz cakat nic nemusim jednoducho teraz je to vsetko o nasej praci,vytrvalosti,kazdodennom trapeni a uceni.

albertka
17. júl 2012

@zuzka208 Nad tým nerozmýšľaj! My nášho drobca chválime, spolu s dcérou si vysvetľujeme, že náš drobec je iný a ona sa ma dnes spýtala: Maminka, čo sa Dominko dnes nové naučil? A ja som našla 3 veci, ktoré boli dnes a včera ešte nie 😉 Takto sa musíme naučiť dívať aj keď sme v tej čakárni na MB12 stáli tiež, zabolelo to aj mňa- ale ako hovorila jedna česká herečka - bolelo to jen po kolena, dál už ne! Ale sú aj takí starší autisti, ktorých by si nerozoznala od iných vrstovníkov (teda na1. pohľad), sú v bežných školách... a to zasa poteší...

ortomol_princip
17. júl 2012

Na kazdeho autika zabera nieco ine, je tomu tak aj u vitaminov, doplnkoch, je to preto ze autizmus je multifaktorialne ochorenie - sposobene viacerymi pricinami....zahltenie toxinmi, tazkymi kovmi, bakterie, virusy, vakciny, znecistene prosterdie, kontaminovana strava, nefunkcna imunita, "syndrom pretekajuceho creva" - teda traviace problemy. Vsetko ide ruka v ruke a dokopy dava autizmus.
U kazdeho teda nieco z toho alebo vsetko nefunguje. Zlyhavaju tak chemicke procesy v tele na roznych miestach a preto roznym detom pomoze rozny doplnok.
Autizmus sa da vyliecit, ked sa nasadia spravne doplnky na metylaciu a detoxikaciu, imunitu. Len problem je najst tie spravne - niekto skusa naslepo, niekto najskor nastuduje a potom sa rohodne. Je to o tom, ze mozok uz potom nie je toxikovany tazkymi kovmi a nedostavaju sa do neho dalsie toxiny. Dieta tak vnima normalne a ked je dostatocne male tak dokaze dobehnut to "zameskane".

Pre tych co tomu veria:
http://bobin.blog.cz/0805/autismus-je-lecitelny
http://www.nutritionreview.org/library/saving.e...
....a su aj dalsie pribehy, len nie v slovencine...

Ano, poradila som uz dost mamickam, neminuli pri tom az tak vela penazi, ano videla som uz aj take dietatko co bolo aj vdaka mne uz potom na nerozoznanie od normalneho. Vdaka svojim moznostiam som nastudovala DAN, ortomolek. medicinu, biologiu tela. Preto si dovolim tvrdit ze liecim autizmus. Kazdy nech sa na to pozrie ako chce.

Nemyslim si ze na to treba minut mailand.

zuzka208
17. júl 2012

@albertka Aj ja som pozerala tu herecku,ano je pravda ze su aj taky velky autisti,ale clovek si nedava velke nadeje aby ho to potom zbytocne velmi neranilo,aj ked moj syn je dost sikovny a naucil sa velmi vela aj tak tam kdesi vo vnutri mna neskutocne nieco zoziera a nedokazem sa cez to preniest.Kazdy den je neskutocne narocny,nieco sa pekne upravilo a zas nieco zle sa spustilo,bojujeme stale z vykrikmi,zo zvukmi,napinanim tela atd.ako vam pomaha MB12?Mate aj nejake negativa?

nensyke
17. júl 2012

@zuzka208 ...ja som teraz vysadila ten MB12...a mesiac dám pauzu s tým...

damnam
17. júl 2012

@nensyke Preco ho ides vysadit?

nensyke
17. júl 2012

@damnam Už mu nedávam asi týžden...nejak nám to už prestalo fungovat, na začiatok zlepšenie a potom už nič.. a to pred pol rokom, by som svoj život dala za kvapku MB12.. 😖

damnam
17. júl 2012

@zuzka208 Toho sa boji asi kazdy.My si tiez nevieme predstavit ako to bude,teraz obidvaja pracujeme, 😅 chodime do prace s radostou ze si odychneme od maleho.

zuzka208
17. júl 2012

@damnam je to krute ale je to tak,aj ja som rada ked si mozem na chvilku odskocit od syna aspon trocha vypnut,a neskutocne rada by som isla pracovat,ale bohuzial nie je to mozne.Tak teraz od septembra sa nam snad podari ze sa ako tak adaptuje do skolky,ale zatial to tak vobec nevyzera 😠 chodime na skusky na hodinu 2 razy do tyzdna a akosi sa nam nedary,uvidime co bude dalej.Vy ako ste na tom s MB12 vidite nejake zlepsenia?

damnam
17. júl 2012

@zuzka208 Zatial ziadne,aj my ideme do skolky .Tiez sme boli na skusi,tiez to nedopadlo slavne,hadam si zvykne. Budete chodit aut skolky?

zuzka208
17. júl 2012

@damnam nie nebudeme chodit do auti skolky my tu nemame tak sa musime spokojit zo specialnou skolkou aj ked si myslim ze nie je na velmi dobrej urovni podla toho co sledujem ale nic ine nam nezostava bohuzial ☹

damnam
17. júl 2012

@zuzka208 Aj my ideme do specialnej sk.Nam dr.j povedala ze budeme spokojny.

zuzka208
17. júl 2012

@damnam to povedala aj nam ale ja som myslela na nieco ine,na ucitelky v skolke ktore sa mu budu venovat jednoducho ked to clovek ktory roby s tymi detmi v sebe nema tak aj vysledky nebudu take ake si clovek pre svoje dieta zela a to je dost smutne lebo je vo veku kedy sa da este s nim dobre pracovat a vela naucit ale ked k tomu clovek nema vztah a zanietenost tak nemoze tomu dietatku odovzdat nieco co to dieta tak velmi pre svoj zivot potrebuje.

damnam
18. júl 2012

@zuzka208 Nam sa ucitelky zdali v pohode,ved uvidime my budeme chodit do Hc.

yoopeee
18. júl 2012

Dobré ranko! Zrovna se koukám na tu naší malou spící princeznu a už nějakou dobu jsem si všimla, že ve spánku mívá jakoby tiky, takové záškuby tělíčkem, prstíkama, nožkama... Nemáte s tím náhodou někdo zkušenost? A taky, můžete mi někdo doporučit nějaký přírodní doplněk stravy pro malé děti - vápník?

lios
18. júl 2012

@albertka dakujeme, take vselico robime, mam asi pol izby roznych uloh, ale panko nechce pracovat...ignoruje ma...ja napr. nemozem povedat, ze ideme pracovat...lebo krici cez cely byt, ze nie pacovat nieeee...tak ked sa hrajeme tak mu nenapadko podsuniem nejaku ulohu..s totalnou nechutou a velmi rychlo aby mal pokoj to spravi.
Maly vie dat farbu na farbu, tvar na tvar...ale ked mu ukazujem napr. 4 zakladne farby a spytam sa ho kde je cervena, tak poukazuje vsetky, ale cielene cervenu neukaze, lebo nevie..potom pozera na mna ako teliatko. 😀

ale s tymi cukrikmi je to fajn napad...vyskusame 😉

anka912
18. júl 2012

@anka912 Bolo by dobré, dať urobiť malej EEG u neurológa, aby sa vylúčila možnosť nejakých výbojov v mozgu. Cez deň ste si nič podobné nevšimli?

mardenad
18. júl 2012

@yoopeee aj môj malý toto robí, tiež ráno si takéto veci všímam, ale nadránom sa sníva, tak to prupisujem snom, "divokým" 😀 snom,

asi stopnem malému také tie veselé a rokekešené rozprávky pred spaním, už aj povedal zo sna 2 krát, raz havo a inokedy au, ale to au hovorí stále na oheň, tak možno sa mu snívalo niečo s ohňom ? 😀

a ten vápnik by som potrebovala poradiť aj ja, inak máte niekto skúsenosti s výživovými doplnkami Nutrilite? Sú vraj n 100% prírodnej báze , dosť drahé, ale vraj dobré.. chystám sa od nich objednať pá vitamínov, aj pre mňa, preto sa radím, či aj sú také dobré, ako sa o nich hovorí. dík

yoopeee
18. júl 2012

@yoopeee na eeg jsem byli už v loni, kdy měla tiky hlavičkou přes den a tenkrát se na nic nepřišlo. Jen jí předepsali magnezium a vitamín B6. Na celkové neurologické vyšetření by nás měl neurolog objednat v září. Nedávno se jí tiky hlavičkou ve dne objevili znovu, teď už se to stane jen občas.

yoopeee
18. júl 2012

@yoopeee Na téma vápníku jsem našla třeba tohle. Je to 100% přírodní způsob, jak dodat tělu vápník. http://www.kudlanka.cz/index.php?option=com_con...

anka912
18. júl 2012

Už dávnejšie tu jedna mama radila povariť v polievke a pod. morské riasy na doplnenie Ca, už si to presne nepamätám.

albertka
18. júl 2012

@zuzka208 ... tiež nastalo viditeľné zlepšenie na začiatku - lepšia koncentrácia pozornosti, spolupráca, viac nových slov.... teraz tieť stagnujeme a máme horšie obdobie, ale to je z tepla,malý veľmi zle reaguje na teplo - nervozita, veľký stres, v noci záchvaty.... už to poznám z minulého leta a tak nie som z toho taká rozhodená.... aj keď nespať 3 týždne a neoddýchnuť ani na chvíľu cez deň je vždy záťaž pre mamu a jej organizmus má tiež svoje limity ☹ .... zdá sa mi, že malého MB12 viac "energetizuje" , ale neviem to povedať 100%, lebo veľa vecí sa mení raz nahor, raz nadol.... tiež som skúsila vynechať, potom som dávala nižšiu dávku, bezo zmien, tak sme sa vrátili k pôvodnému dávkovaniu... a upravila sa mu v poslednom mesiaci výrazne stolica. Ja myslím, MB12 treba dávať pokiaľ nie sú výrazné negatívne reakcie - nevidíme, aké zmeny sa dejú na biochemickej úrovni v organizme , tie nemusia byť pre nás viditeľné, ale môžu o nejaký čas vyvolať pozitívne zmeny napr. v správaní... ktoré už viditeľné pre nás budú.

albertka
18. júl 2012

@anka912 Dobre si pamatáš, radila to mne... trocha mors. rias povariť v polievke a polievočku, vývar dať spapať drobcovi ..... inak aj mak je bohatý na vápnik a dobre vstrebateľný... ak, ho dieťatko zje......

ortomol_princip
18. júl 2012

@albertka neviem na ako dlho si vysadila MB 12, ale vo vseobecnosti plati toto: symptomy ako su hyperaktivita(ak je sposobene MB12tkou) miznu po 2-6 mesiacoch uzivania, telo si prebytocne MB12, ktore nespotrebuje je schopne ukladat a "skladovat" 2-3 roky. Takze ked vysadis MB12 a nevidis zmeny, ze by hyperaktivita ustupila, tak je jasne ze je lepsie pokracovat s MB12. Po case by si mohla zmensit davky.
Na zaciatku je pozitivna zmena skokova, lebo telo ma akutny nedostatok b12, vo vseobecnosti sa clovek rodi s nejakymi zasobami b12, ktore ak to v telicku "nefunguje" po biochem. stranke sa vacsinou vycerpaju do roka. Deficit b12 potom vedie k prejavom ako napr. autizmus.
Dietatko sa v case meni, vyvija, niektore auti prejavy ustupia ine sa zvyraznie...to je bezne, normalne (pre autika). Okolo 10 rokov (pripadne neskor) zacina puberta, kedy sa "zobudia" hormony....to je ten okamih ktoreho by som sa ja osobne u dietata najviac bala, lebo vtedy prestava dieta rozumiet samo sebe, nevie co sa s nim deje, casto nastava agresivita a pod....☹.

Aku ma drobec stolicu? Spravne by mala byt taka svetlo hneda, mozno trochu do oranzova. Tiez konzistencia je dolezita. Stolica sa napr. meni ked je die off efekt - umiera naraz viac bakterii v crevach.

bluerose
18. júl 2012

@ortomol_princip aky je prosim ta rozdiel medzi MB12 a vitaminom B12? Rozmyslam, zeby som svojmu 9 mesac synovi zacala davat kvapky - B-komplex kvapky, len sa neviem zatial nikde docitat, ci tie kvapky obsahuju aj ten vit B12 😖

ortomol_princip
18. júl 2012

@bluerose B komplex kvapky obsahuju velmi malinko b12, ak vobec. Je to zmes viacerych vitaminov b, existuju b1, b3, b6, b12 a snad este dalsie, takze sice mozno trosku pomozu, ale autistovi ani moc nie. MB12 je "methylovane" B12, je v takej forme, aku si normalne vytvori telo samo, ale autistom nefunguju v tele biochem. procesy (najma metylacia), preto si ho nevedia vytvorit, tak sa im do telicka umelo dodava uz takto upravene MB12, ktore vie ich telicko dalej vyuzit, tak ako teba.
Takze pre zdrave dieta je v podstate jedno ci mu das MB12 alebo B12. Ak vsak dodas MB12, tak si do tela dodala navyse methylovu skupinu (co obsahuje MB12), tym podporila metylaciu. Medzi ludmi je asi necela polovica ludi, ktori maju nedostatocnu metylaciu, tym by to pomohlo. Tym by si teoreticky mohla svojmu dietatku pomoct, problem je v tom ze zbytok pupulacie ma bud metylaciu OK, alebo "prebytocnu" a kedze nevies ako je na tom tvoje dieta, tak nevies ci mu tym pomozes alebo ublizis.
Pravda je vsak taka, ze autici maju vsetci metylaciu nedostatocne funkcnu, takze im MB12 preto pomoze. Nedostatocne fungovanie metylacie je vsak sposobene najma pritomnostou tazkych kovov, bakterii a virusov. Ak by sa odstanili, detoxikovali, kludne moze byt autik prirodzene aj taky co ma prebytocnu metylaciu...ale to sa zisti az sa vylieci.
Metylacia je chem, proces v tele, ktoreho vysledkom su latky, ktore sa nasledne podielaju na imunitnom systeme, prirodzenej detoxikacii tela, traveni a dalsich klucovych chem. procesoch v tele. U autikov tento chem proces zlyhava, u niektorych na viacerych miestach, preto niekomu moze pomoct MB12, niekomu zas TMG ci DMG atd.
Pisem preto info aj pre auti aj nie pre auti, lebo neviem ci tvoje dietatko je autik.