Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

meesha
23. júl 2012
meesha
23. júl 2012

@meesha Krucinal, zase to nejde, ale....kdyz to zkopirujete do adresy, tak to funguje 🙂
Jen nevim, zda je to legalni :D

romanko23
24. júl 2012

Môj syn má Aspergerov syndróm-Autista.Nájde sa tu niekto z Ba na zoznámenie? Má 5 rokov,chodí do špeciálnej škôlky a rada sa zoznámim s niekym,kto má podobný problém na pokec o našich deťoch. 🙂

romanko23
24. júl 2012

Ahoj,mám 5 ročného chlapca s Aspergerovým syndómom-Autista a rada by som sa zoznámila s nejakou maminou na pokec o našich deťoch. 🙂 Som z Ba a ak by mal niekto záujem sa stretnúť,budem rada.

deina
25. júl 2012

@romanko23, ahoj, pozri aj tuto temu: https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/mate-dieta-s-aspergerovym-syndromom/ Ja mam tiez doma asi Aspergera (este nemame diagnozu), 4 a polrocneho. 😉

helga1
25. júl 2012

Jednoduchá hra z geometrických tvarov poskladať obrázok podľa tieňovej predlohy. Naša malá ju má veľmi rada.
http://pbskids.org/sid/shadowshow.html

luuckka1
25. júl 2012

Dobrý den...
Jsme studentkou Speciální pedagogiky předškolního věku v Liberci. Začátkem září mě čeká poslední rok a tím pádem i bakalářská práce. Jako své téma jsem si vybrala autismus.

Potřebovala bych od vás vyplněný dotazníků ohledně autismu. Dotazníky jsou anonymní, nikde se nebudou uvádět vaše jména, nicky nebo maily. Jde čistě o to, abychom získaly názory a mohli z nich zpracovat nějaké závěry. Moc byste mi pomohli. Pokud ovšem nebudete chtít, vyplňovat nemusíte. Jak ale říkám, Vaše názory by mi pomohli mou bakalářskou práci sestavit a dokončit. Zabývám se autismem obecně, metodou Jřiny Prekopové a také tím, jestli má očkování novorozenců vliv na vznik autismu.

Moc Vám všem děkuji.

S pozdravem Lucka

Viz níže odkaz na dotazník. Předem moc děkuji

http://login.oursurvey.biz/5905

sofiabn
26. júl 2012

Ahoj! Mam 2 a pol rocnu dceru a prave mam potvrdili autizmus.Hladam mamicky ,ktore mate deti s klasickym autizmom na obcasne stretnutia (Banovce nad Bebravou,Trencin a okolie). Budem velmi rada,ak sa so mnou niekto podeli s vasimi skusenostami,typmi a radami. Vopred dakujem!

miau31
26. júl 2012

Ahojte, vcera som mala divny zazitok, u autikov asi bezne, ale cloveka to zarazi. Bola u nas na navsteve priatelka so psom. Romanko bol z neho nadseny, hlavne z chvosta, strikoval prstikmi a tak velmi sa z neho tesil. Dotkol sa ho a potom sa dotkol vsetkych pritomnych. Proste skusal ci mame tiez srst, ci sme tiez psy. Dnes mi skoro usiel na cestu, bola to sekunda, ale intuicia opat nesklamala a otocila som sa v spravny okamih. Taketo zazitky mi robia vrasky na tvari i na srdci 😖 Uz nepochybujem ze Romanko je autik, aj ked este nemame uzavretu diagnozu. Drzte sa maminky 🙂

1910
27. júl 2012

Ahojte maminky. Náš syn má dva roky a desať mesiacov, pravdepodobne je autista. Nemáme ešte potvrdenú diagnózu od Dr. Jánošíkovej objednaní sme na 15. augusta. Má niektorá z Vás autíka bez rituálov a zmien nálad. Náš je pokojný nezlostí sa pri zmenách ani keď mu niečo zoberiem akurát ak mu bránim niekam utekať, tak sa rozplače, ale afekty nemá. Pekne sa hrá s hračkami ale nereaguje na oslovenie a nerozumie nám čo mu hovoríme. Gestá chápe, ale tiež chodí po špičkách keď je na boso. Má niektorá z Vás autíka s podobnými prejavmi? Ešte som v diskusii nič podobné nenašla. Ďakujem a veľa trpezlivosti a inšpirácie všetkým maminám.

helga1
27. júl 2012

@1910 ahoj, moja malá, keď mala cca 3,5 roka bola na tom veľmi podobne, nevadili jej žiadne zmeny, nemala žiadne rituály či zmeny nálad. Bola veľmi pokojná, tiež nereagovala na meno a nerozumela čo od nej chceme, lebo nemala dostatočnú slovnú zásobu a nepoznala veci. 🙂

1910
27. júl 2012

@helga1 Ahoj. Ako sa máte teraz, zmenilo sa niečo? Naučila sa rozprávať a rozumie vám? Keby náš malý rozumel, tak neriešim ani to že nerozpráva, lebo inak sa správa celkom normálne má rád aj deti a celkom dobrý očný kontakt. Ale počuje dobra a na oslovenie sa otočí len keď ma dlhšie nevidí, keď vie že som doma tak nereaguje.

katkaluk
27. júl 2012

@helga1 A ako sa to potom vyvijalo dalej? Mam 3 a 3/4 rocneho syna a sprava sa podobne...autisticke rysy su 100%, hrubu motoriku ma v poriadku, s jemnou je to horsie...Nechce spolupracovat, ani pozerat obrazkove knizky, ma rad len svoje zvukove plastove knizky FP- riekanky. Chodi po spickach, naboso aj obuty, vsetko berie do ust, rad sa zastavi pri plote...Miluje vodu, skakanie. Nerozprava a netusim, kolko mi rozumie z toho, co mu vravim, niekedy mam pocit, ze mi rozumie, niekedy ignoracia...Ale miluje sa blaznit 🙂 Je toho este vela, napisala som taky zaklad.

helga1
27. júl 2012

@katkaluk @1910 kočky zmenilo sa veľa. Malá nastúpila ako 4 ročná do normálnej škôlky. Chodila len na 2 hodinky, kým nešli deti von, lebo tam im utekala a pri 23 deťoch ju nemali šancu stále mať na očiach, ale kadečo sa priučila aj keď ten prvý rok moc nekomunikovala. V druhom roku to bolo lepšie, chodila už 4 hodiny, aj deti si na ňu zvykli, aj lepšie pracovala mala vlastný integračný plán a pani učiteľku s obrovským srdcom, ktorá sa jej fakt venovala a strašne ju to posunulo dopredu. Teraz chodí do auti školy, vie čítať, píše ako kocúrik, matematika jej ide super. Veľa sa zlepšilo. Očný kontakt je skoro na 100%, rozpráva dosť, aj keď nie ešte všetko gramaticky správne. Tiež miluje vodu. Bojí sa psov, ale len tých ktorý v minulosti ju vyľakali brechotom, inak my máme psa aj babka, a je to v pohode. Tiež keď bola malá nevedela som čo a či rozumie, teraz mám v tom už jasno. Doplnila sa jej slovná zásoba, takže aj porozumenie sa zlepšilo, je veľmi šikovná. Je toho veľa, ale podstatné je, že vo všetkom napreduje, aj keď viem, že sa môžeme hocikedy zastaviť na mrtvom bode :-/ To že je autík, to je pre mňa len diagnoza. Pre mňa sú dôležité výsledky. A hlavne ten obrovský posun, ktorý mi dáva každým dňom nádej, že možno raz, bude môcť viesť samostatný život.

mardenad
27. júl 2012

@helga1 "To že je autík, to je pre mňa len diagnoza. Pre mňa sú dôležité výsledky. A hlavne ten obrovský posun, ktorý mi dáva každým dňom nádej, že možno raz, bude môcť viesť samostatný život."

presne táto veta ma veľmi povzbudila a som rada, že nie som sama, kto to takto berie...

ja ked na môjho Adamka pozerám ako na autistu, tak ho tak aj vidím a ked naňho pozerám ako na zdravé dieťa, tak ho tak aj vidím, ako zradvé dieťa, ktoré nerozpráva... ... 🙂

katkaluk
27. júl 2012

@helga1 Tieto slová dokážu tak povzbudiť, ale každý autista je iný...Chcela som sa ešte opýtať, chodili ste na nejaké terapie, k nejakej psychologičke alebo klinickej logopedičke, kedy sa cca rozrozprávala? Malý poviem len ham, ja som em, alebo am, občas sa podarí aj mam 🙂 Nočník ani za svet pochopiť...ale naznačí, že chce cikať, ale nočník ani vidieť, ani normálny záchod...pritom si uvedomuje, že mu treba ísť, plienky si už strháva dole, čo znamená, že by mal nastať prechod na nočník, ale sme na mŕtvom bode...nejaká rada???
A ešte som chcela vedieť, do normálnej MŠ Vás vzali bez problémov? Nebolo treba psychologický posudok? Ako zvládla prechod z MŠ do ŠZŠ pre autistov? Ako si s malou pracovala, aby nastal posun dopredu? Za všetky rady budem veľmi vďačná, malý má pokrok v tom, že ide so mnou na prechádzke za ruku ( zvládne cca 15-30 minút prechádzky, dnes sme boli aj so psíkom).

katkaluk
27. júl 2012

@mardenad Ahoj, nedávno som Ti písala ohľadom Matúška- knižka vo FJ. Nemôžem zohnať olej z treščej pečene...V lekárni mi ponúkli iba v kapsulách...Je nejaká internet. lekáreň, alebo obchod, kde by ho predávali? Adamko musí byť úžasné dieťa 🙂

mardenad
27. júl 2012

@katkaluk

u nás v meste ho predávajú v bio predajni , ale je aj tu na nete, aj lacnejší (ked zaplatíš +poštovné tak ťa vyjde stále lecnješie , ako mňa v bio predajni) je to presne tento:

http://www.biolinka.sk/product.php?id_product=113

mardenad
27. júl 2012

@katkaluk Adamko? tak je zlatý... ked je vyspinkaný a napapaný, tak je úplne v pohode, ako zdravé nerozprávajúce dieťa , auti znaky sa mu objavujú výlučne keď je už potreba dať ho spať, ked je veľmi veľmi unavený, tak vtedy vidíme tie auti rysy ... vtedy je už len jedna možnosť umlčať ho, dať ho spať a je ticho 🙂

helga1
27. júl 2012

@mardenad @katkaluk Ďakuem 🙂 aj ja tu nachádzam vždy nové a nové veci, ktoré ma dokážu povzbudiť, občas keď je človek na dne. A vždy ma poteší každý malý úspechy detičiek, o ktorých tu píšete.
Na terapie sme nechodili žiadne, iba chodíme cca raz za mesiac niekedy raz za 6 týždnov k logopedičke, ktorá nám pomáhala a fotila všeliaké materiály, najskôr sme prikladali obrázky, priradovali triedili pexesá, snažili sa docieliť aspoň pomenovanie jednoslovné. Tiež som vyrábala pomôcky ako kočky vyrábajú tu na suché zipsy. Mali sme toho dve velké krabice. Inak na terapie niakam nechodíme, boli sme dva krát v dialogu, pre diagnozu, nevedeli nás tam zdiagnostikovať, lebo malá sa im nejavila ako autík až dr. J. nam dala diagnozu. Nie sme na žiadnych liekoch ani na diete. Rozrozprávala sa najviac keď nastúpila teraz do autiškoly, ale čím bola staršia, tým sa slovná zasoba zdokonaľovala, tak to bolo lepšie. Do MŠ ju vzali bez problémov, keď som ju tam dala, tak som ešte nemala diagnozu, len som ich upozornila, že by mohol byť problém aby im neutiekla. následne sa začal vybavovať integračný plán u psychologičky, ktorá jej ho urobila na mieru, ale tak aby ho mohli využívať aj so zdravými deťmi. A druhý rok keď tam chodila, tak si to škôlka vybavila, aby dostali na ňu viac peňazí ako za integrované dieťa. A malá nebola problémova. Prechod zo škôlky do školy zvládla normálne. Zmeny má rada. V škole sa cíti ako ryba vo vode. Učitelku má rada aj oni ju. S nočníkovaním asi neporadím, to skôr iné kočky tu, lebo naša bola už cca od roka a pol bez plienok.
Naša tiež chodí rada na prechádzky, a doteraz sa ma drží za ruku, asi sa cíti bezpečnejšia a aj ja, aby niekam náhodou nepodbehla. Treba sa tešiť z každého posunu, z každého slova a hlavne nezúfať, aj keď je to občas ťažké, všetky tu, to dobre poznáme.

helga1
27. júl 2012

@mardenad aj ja som si stále myslela, že naša je normálne zdravé, len nerozprávajúce dieťa 🙂 takže si viem predstaviť, že tvoj synček je niečo podobné 🙂

1910
27. júl 2012

@helga1 Super, veľmi povzbudzujúce. A čo správanie? Vekom sa jej nezmenilo, stále je v pohode a pokojná? Ja sa obávam, že vekom sa vzdorovitosť a negativizmus budú prejavovať aj u nás. Zatiaľ je v pohode a dúfam, že aj náš raz bude taký šikovný ako tvoja, aj keď si neviem predstaviť ako to budeme riešiť v školskom veku, lebo auti školu v okrese nemáme.

katkaluk
27. júl 2012

@mardenad Vďaka za link 🙂 Niečo sme už nasadili, niečo plánujem teraz v auguste...Som veľmi zvedavá, či nastanú nejaké zmeny, hlavne na B12...

katkaluk
27. júl 2012

http://www.ksuba.sk/vismo/dokumenty2.asp?id_org... -program vychovy a vzdelavania deti s autizmom
http://www.autizmus.info/04Odbornici/OdborniciA...
Mozno niekomu pomoze 🙂

mardenad
27. júl 2012

@katkaluk ja som mu začala dávať MB12 plátky z USA, dala som známej kúpiť sprej, ale v rýchlosti ho nemohla nájsť, tak jej lekárnička odporúčala tie plátky ( jemnučký vstrebateľný papierik) , že tam ich bežne kupujú pre autistov. Obsahujú methylcobalamin + kyselinú listovú , B6 a biotín. (príchuť majú malina + mentol)

sú to tieto:
http://www.gnc.com/product/index.jsp?productId=...

len malému neviem vysvetliť, že to má podržať pod jazykom, takže zbytočne vyhodené peniaze... ale ak by mal niekto záujem o kúpu 1 balenia na 1mesiac, tak posuniem ďalej... (cena 13 eur + poštovné) , ja som kúpila 2 balenia, tak to jedno otvorené mu ešte budem skúšať dávať...

katkaluk
27. júl 2012

@mardenad Ahoj, a tie plátky sa musia rozpustiť pod jazykom? Nemôžu na jazyku? Rozpúšťa sa hneď, ako mu dáš plátok? Zloženie je porovnateľné so sprayom B12? Aký veľký je ten plátok?

mardenad
27. júl 2012

@katkaluk pod jazykom, na líci, kdekoľvek v ústnej dutine s tým, že ho treba nechať absorbovať sliznicou. Zloženie má ešte lepšie ako sprej, pretože spreje obsahujú iba methylcobalamin a tie plátky obsahujú aj tie vitamíny a kyselinu listovú (tá je vraj proti hyperaktivite). ten plátok má 2,5 cm x 2 cm. a je tenulinký. vstrebe sa asi po 5-tich minútach.

katkaluk
27. júl 2012

Keby to bolo do 30 sekúnd, tak snáď, ale 5 minút mi to v ústach neudrží, bude sa to snažiť prehltnúť...Do kedy je expirácia?

mardenad
27. júl 2012

@katkaluk ved presne robí aj môj toto, že najprv aj drží, ale potom to spapá, lebo to má sladkú malinovú chuť 😀

expir.-márec / 2014