Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

abbie
8. aug 2012

@bluerose ja som k nej sla bez toho, aby som to pediatricke oznamila, uz nepotrebujes papier nastastie ... nepotrebujem sa touto zalezitostou zdoverovat pediatricke pretoze ona je posledna, co sa do toho vyzna... uz mame druhu pediatricku a ani jedna z nich sa ma neopytala, ci maly ukazuje, zdiela pozornost ... spi dobe? papa dobre? vie uz nieco povedat? to jedine ich zaujima a samozrejme ockovanie, len by pichali a pichali 😀 Kontakt na Dr. ti napiem do IP, je inak strasne mila a zlata... moj ma teraz 18 mes. a pokrocil hlavne v komunikacii neverbalej, na vsetko, ale fakt vsetko vonku ukazuje, az mi to ide niekedy na nervy, neda mi proste pokoja 😅 pekne sa zacal hrat s hrackami(i ked mechanicke cinnosti su numero uno), da papa plysakom, vie si postavit vezu zo 4 kociek, bavi ho zasuvat tie detske puzzle, rad si pozera knizky, zoberie sprchovy gel a ide ma akoe umyvat atd ...
Dg. nemame ziadnu, ono sa u takto malych deti ani nedavaju ... az tak v 3r.

abbie
8. aug 2012

@bluerose ano aj u logopeda sme boli v centre Dialog, tam su najlepsi podla mna(na zaciatku 18 mes.) ... no dopadol opat velmi dobre(i ked som bola presvedcena, ze nedopadne) ... aj ona autismus striktne vylucila, ze malemu nechyba ziaden z komunikacnych zaujmov, dokonca, ze ma aj nejaku 3 clenku - ukazanie-ocny kontakt-zvuk dokopy ... testovala ho formou hry snad aj 40 min, tolko ho ani Matuskova netestovala. Povedala, ze nie je dovod, aby rec nenabehla kedze komunikacia neverbalna je na velmi dobrej urovni 😖
a myslis, ze som sa upokojila? ze uz som akoze mimo toho? kdeze 😀

bluerose
8. aug 2012

@abbie Dakujem krasne za odpoved aj za cislo. Urcite jej zavolam, ked maly dovrsi rok a nespravi dovtedy ziadny pokrok. My ideme k nasej pediatre buduci tyzden, tak som zvedava, ci sa spyta na nejake tie otazky co si pisala ty a kam nas posle a ci vobec. Ale tvoj malicky je velmi sikovny ako citam, keby bol moj taky, tak asi by som sa uz tolko nestresovala co teraz. Mozem ti potom napisat spravu, ze ako sme pochodili u nasej lekarky a co "mudre" MUDrovala😀

nelaja
8. aug 2012

@abbie Rozhodne bud v pohode, ani jedno z deti na tomto fore vo veku tvojho syna nerobilo vsetko to, co pises.

damnam
8. aug 2012

@nensyke Dnes sme boli zas na kupalisku.Ivko len do plaveckeho bazena,len vlasy bolo vidiet.Chceli sme ist do Bre na kone len neter uz sa neciti dobre.

nensyke
8. aug 2012

@damnam Super, ked lúbí vodu.. náš ani nie... ☹ .... no a neterka má mat tento týžden bábo, tak preto už nejazdí...

mardenad
8. aug 2012

skúšali sme kostým na karneval (ktorý hádam budú mať v škôlke) 🙂
Adamkové GFCF papadielko 🙂

a posledná je , keď mal malý 1,5 roka

lios
9. aug 2012

Co je to autizmus, jednoducho vysvetelene aj s nazornymi ukazkami...teda ja som tam Oskiho videla v niektorych situaciach...Mozno to pomoze mamickam, ktore este nemaju dg, alebo maju este male deticky.

https://www.youtube.com/watch?v=lbXjW-cX9kQ
nensyke
9. aug 2012

@lios super video... len mi je lúto, že tak krásne detičky a maju autizmus... pfujj autizmus.. ☹

2671974
10. aug 2012

@bluerose ahoj ja ti len chcem povedat aby si sa naozaj vopred s tymto netrapila,mne psyhologicka povedala jednu vec .nikdy neporovnavajte deti ze ten vie to a moj nie lebo kazde dietatko je ine ,naozaj tvoj je este malicky a vela deticiek nema zaujem o nic a potom to pomaly prejde,

miau31
10. aug 2012

asi sa budem musiet obrnit nielen pred romankovymi pokrykmi zrovnatelnymi s pavianom v ruji ale hlavne proti mudrym radam a poznamkam mojich blizkych. Keby mi radsej akoze nepomahali 😖 Uz dva krat som si dnes vypocula aka som divna matka, lebo nechcem dat malemu kravske mlieko a az jeden den je bez lepku, ani to nie uplne a uz ho chudaka trapim 🙄 tusim ho zacnem poziciavat po rodine na "vychovne" pobyty.

bluerose
10. aug 2012

@2671974 Dakujem za nazor, len je to tazke, neporovnavat, ked kamaratky sa stale chvalia, ze co ich deticky uz vedia a moj nic take este nevie. Ale snazim sa, silno sa snazim mysliet pozitivne 🙂

mima4
10. aug 2012

@2671974 ahoj, suhlasim s tebou...ale co ked psychologicky tvrdia aj take veci ze " dieta by v tomto veku malo vediet uz toto a hento..povedat tolkoto slov...atd"? To sa stalo aj mojej dobrej znamej. Neporovnavala..ze kazde dieta je predsa ine a ked maly mal 2,5 roka a stale ani slovicko...tak ze skusi ist s nim k doktorke, nech ich posunie k psychologicke. A psychologicka jej zacala menovat..co by uz mal vediet a ze je viac ako rok dozadu mentalne...atd...

bluerose
10. aug 2012

@miau31 Taketo mudrosti od rodiny som pocuvala od maleho 3 mesiacov, s tym, ze a co mu nedam cajik, potrebuje pit, potrebuje cajik (pritom bol a je kojeny), cca v 6. mes ked som zacinala bojovat s prikrmami, a co mu nedas krupicnu kasicku s mliekom (kravskym), vy ste na tom vyrastali a ste tu...No, sme tu, ale ja s alergiami,ekzemami, oslabenou imunitou, bratranec sice sportovec, ale astmatik. Takze som im povedala svoje a ked nahodou zacnu, tak len jednym uchom dnu a druhym von. O tom, ze som lepok vysadila vie len manzel a je mu to jedno, hlavne, ze maly nechudne 😀

sisstin
10. aug 2012

@mima4 každé dítě je jiné, ale jen do širší normy..jakmile dítě v nějaký oblasti zaostává o 6m, tak už je prostě problém...tím, že to psycholožka řekne ti pomáhá, ne naopak 😉

mima4
10. aug 2012

@bluerose a co mu davas namiesto kravskeho mliecka?

sisstin
10. aug 2012

@mima4 a 2,5leté dítě, které neřekne ani slovo prostě problém má...min. závažně opožděný vývoj řeči a to už je na psychologa a logopeda, já to začla řešit ve 20měsících a mohla jsem klidně i dřív 😉 on je rozdíl, jestli nějaký dítě začne sedět v 6m a některý v 11m, to je furt normální....ale když 2-3leté dítě neřekne ani slovo např, nebo celkově zaostává, tak už to není jen to "že každé dítě je jiné", ale má skutečný problém 😉

mima4
10. aug 2012

@sisstin ako chapem, len niektore mamicky aj tu na konikovi hovoria, ze ich 3 rocne dieta ked slo do skolky, nevydalo ani slovka a po polroku uz bolo ukecane. A mozno aj preto mnohe ine mamicky tak trosku tomu "uveria" a neriesia to, ze dieta vobec nehovori slovicka...

sisstin
10. aug 2012

že každé dítě je jiné se dá říct třeba v tom, že jedno dítě je extrovert a má rádo děti, druhé dítě je samotář a drží se maminky...že jedno dítě umí ve 3letech plavat a druhé to neumí, ale zas umí hezky kreslit atd. To samozřejmě ano, ale prostě ty tabulky nejsou pro srandu králíkům, jsou dost široké, aby se tam vešlo i dítě, které je v širší normě...ale jakmile se tam nevejde, tak to něco značí.

bluerose
10. aug 2012

@mima4 Zatial je kojeny, takze nepotrebuje ine mliecne vyrobky a ked kojit prestanem, tak mu budem davat raz za cas kvalitne jogurty, ale kravske mlieko nechcem zavadzat. Nevidim v tom ziadny prospech pre zdravie, ja mam nazor, ze materske mliecko je pre deticky, kravske pre teliatka 🙂

sisstin
10. aug 2012

@mima4 no to už máme vypozorovaný, že oni říkaj, že "moje dítě vůbec nemluví, umí jen máma, táta, baba, děda, zvuky zvířátek, citoslovce a nějaký matlaniny" 😉 no, takže asi tak 😉 a pak maminky dětí, které skutečně nemluví (jako že fakt vůbec nic), tak si říkaj, že je ještě čas..

pokud tříleté dítě VŮBEC nemluví, ani slovo, tak bud je mentálně retardované, nebo má autismus, nebo má dysfázii..jiná možnost není 😉 😒

mima4
10. aug 2012

@bluerose zaujimave, nikdy som sa tym tak nezaoberala, ale dik za zaujimavu informaciu 🙂 Ale tie jogurty..myslis sojove?

mima4
10. aug 2012

@sisstin no ten maly ma autizmus ☹ akokeby nevedel sa vyjadrit a tie slovicka sa mu niekde stracali vo vnutri...

sisstin
10. aug 2012

@mima4 on nemluví proto, že tý řeči zřejmě nerozumí (nebo omezeně) a hlavně nechápe, k čemu ta řeč je...pro něj to je jen "blablabla"

bluerose
10. aug 2012

@mima4 hej, sojove chcem 🙂 Vies co ja sa tym zaoberam odvtedy, co som v tehotenstve prestala pit mlieko a kazdy mi tvrdil, ako strasne si ublizim, aj babu, ze nebudem mat dostatok vapnika a opak bol pravdou! Ked som sla na krvne testy, mala som vapnika viac ako ked som logala litre mlieka. Potom som si studovala na nete a nasla som clanok, kde presne toto pisali, ze je v tom paradox, ze clovek co pije vela kravskeho mlieka akoby z tela nejako vyplavoval ten svoj vapnik a ked to mlieko prestane pit, tak sa zacne v tele viazat...Neviem, co je na tej teorii pravdy, ale ja sa citim dobre odkedy to mlieko nepijem, nemam problem so stolicou, soplikmi atd🙂

bluerose
10. aug 2012

@mima4 a aby som nezabudla, este chcem malemu robit mandlove mlieko, to mi poradila jedna kocka tu na fore, recepty su na google 🙂

mima4
10. aug 2012

@bluerose a preco si myslis, ze kravske mliecko je zle pre dietatko? Su z toho fakt alergie a rozne choroby?