Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

karkulka1
21. aug 2012

@zrzulka007
neviem Ti žiaľ poradiť, náš malý (tiez je hyperkineický) berie rispen (tabletky- 3x0,5 za deň) a ked sme ich vysadili, bolo to este horsie. My sme totiz chceli vyskusat, ci a ako tie tabletky zaberaju a tak sme mu postupne znizovali po dohode s pedopsychiatrom davku az bol bez nich. Prve 2 tyzdne este trval asi efekt tabletiek a potom zacal byt ovela "rozhadzanejsi", divokejsi, zacal horsie spavat a horsie sa sustredil. Takze u nas nebol ten efekt, ze by z nich "ohlupol", ale kazdy autista je iny a reaguje na rovnake lieky inac.
V kazdom pripade treba postupne znizovat davku a v ziadnom pripade ich nevysadzat naraz.

karmenta
23. aug 2012

Ahoj, omlouvám se za vstup do tého skupiny, ikdyž nemám autistické dítě, ráda bych se s vámi poradila o GAPS dietě, která nám byla doporučena pro cca 2leté dítě kvůli výraznému neprospívání (má cca 8,2kg). Budu ráda za každý poznatek, jsem na začátku a abych řekla pravdu pro mě je to zcela převrácení stravovacích návyků, bez mouky jsem neuvařila snad ani jeden oběd (at už šlo o mouku na jíšku až těstoviny)

lucka261177
23. aug 2012

@karmenta http://autista-valerik.blogspot.sk/2012/08/apli... tu je link mamicky ktora na svojom blogu pise ako na to

mardenad
25. aug 2012

Veľmi zaujímavé video, cca pred rokom ho sem dala val- a až teraz som ho videla, ...
Tak zasa som si poplakala, ale aspoň sa mi uľavilo... 😉

Oplatí sa ho pozrieť celé .

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10315080042-...

mardenad
28. aug 2012

Kočky, vedeli by ste mi prosím poradiť nejaké finty na nácvik jemnej motoriky? Konkrétne máme problém s úchopom ceruzky a lyžičky. Odmieta to chytiť poriadne. Stále len po jeho- drápovite. Za každú radu budem vďačná ... Čokoľvek by ho donútilo chytiť to poriadne. Čo sa týka lyžice, tak to by som prezila, ale kreslenie oničom... Kreslí buď len stále do kruhu alebo rovné čiary .

meesha
29. aug 2012

@mardenad Ahoj, doporucuje se pouzivat co nejkratsi tuzku nebo uplne malinky kousek kridy 😉 a pak jsou ruzna udelatka: http://www.nationalautismresources.com/hahe.html

mardenad
29. aug 2012

Jej ďakujem, také som ešte ani nevidela. S tou krátkou ceruzkou aj kriedou určite vyskúšam, tie udelatka vyzerajú úplne super, ale pripadajú mi skor pre zdravé a už staršie detičky. Konkrétne v našom prípade si to ani neviem predstaviť použiť. To by som mu musela kúpiť úplne novú ceruzku, takú , ktorú ešte nikdy nemal, nasunúť na ňu to udelatko - ten držiak a určite by som ho musela na tú ceruzku nalepiť minimálne sekundovým lepidlom. Lebo na 100% by ho dal dolu a nechcel by ho tam mať. Ale ak by som mu tú ceruzku dala už s tym drzatkom už od začiatku a napevno prilepenym, tak by to prijal ako nový druh ceruziek , takto by to akceptoval, akože to tam musí byť 😀 , ale keby videl, ako ho tam dávam ja, tak by to tam nechcel, on je veľký negativista... 😝

A s tou krátkou ceruzkou a kriedou to vyskúšam hneď zajtra 🙂 dík

meesha
29. aug 2012

@mardenad Jooo, presne tak si to predstavujui u nas 😀 taky mi prijde, ze je to pro starsi deti

mardenad
2. sep 2012

Oli Oli Janko v podaní môjho autíka 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=wF70n3bHC10
kubasa2005
2. sep 2012

Jaj zajtra ide Kubinko prvy krat do skoly a ja mam stres ako to zvladne , kedze v skolke nanho kaslali 😅

mardenad
2. sep 2012

@kubasa2005 ja mám tiež stres , tiež ideme zajtra do školky a po prvý krát v živote, tak som zvedavá ako to zvladne, a to ešte aj dcera starsia ide na strednu, takže dalsia zmena pre mňa...

Ináč dnes sme so straršími deťmi urobili taký "pokus" že sme sa dohodli, že prideme do izby, pochytame sa za ruky a začneme sa hrať kolo kolo mlynské, malý hned zafnukal, že sa chce zapojiť, tak sme ho zobrali do kola a taku krasnu interakciu som este unho nevidela... Skoda... Viem si ho predstavit v klasickej skolke medzi zdravymi detmi. Urcite by zapadol medzi nimi , len ucitelky by mozno nezvladli jeho hyperaktivitu...

valika_val
2. sep 2012

@mardenad drzim vam palce! drzte aj vy nam 😉
a nakoniec kam ide? asi som sa to uz pytala, ale zabudla som 😅

karkulka1
2. sep 2012

Skolakom a najma prvacikom zelam zajtra pekny a co najviac pohodovy den a dobre panie ucitelky a rovnako drzim palce aj novym skolkarom, co najviac radosti a co najmenej stresu.

@mardenad myslis v normalnej skolke pri cca. 23 inych detoch? Jedine s asistentom a toho zohnat je ako hladat ihlu v kope sena. Nasim detom je dobre tam, kde to s nimi vedia. A nie niekde, kde nemaju o autizme ani paru. Pri tolkych detoch v normalnej skolke alebo skole nie je sanca na individualny pristup a ten nase deti potrebuju ako sol.

mardenad
2. sep 2012

@karkulka1 vies, jeho vsetci odborníci, ktorí ho vyšetrovali , odporúčali do klasickeho kolektivu, vraj mu auti školka može poškodiť v zmysle tom, že by sa zastavil a nenapredoval, on nie je na tom až tak zle, aby musel byť v auti školke, ale žiaľ zasa nie je tak kľudný , aby mohol byť medzi zdravými deťmi a obyčajnou ǔciteľkou. Nejaký taký stred by potreboval... Ja si presne viem predstaviť, čo by prenho bolo dobré- klasicka školka + asistent, ale o tomto možem tak len snívať v noci počas spánku 😀

@valika_val nastupujeme do Myslavy - Rubikon, aj ty dávaš malého niekam? Ak áno, tak tiež držím palce, ale ty asi dáš malého medzi zdravý kolektív, však?

valika_val
2. sep 2012

@mardenad pozri, ked bude adamko velmi sikovny, urcite ti tamojsi odbornici odporucia prelozit ho inam, alebo ti navrhnu nejake riesenie, pomozu... myslim, ze nastupom do rubikonu nic nestratite. vsetko sa da riesit aj za pochodu.
teo nastupuje na ludovu do specky, aspon teda tento prvy rok, potom by som chcela skusit bernolakovu.

mardenad
2. sep 2012

@valika_val áno, presne tak mi to odporúčala aj logopedka, že treba ho pozorovať... No a možno ma prekvapí a bude napredovať práve tam, kto vie, len ja mám z toho celú dobu zmiešané pocity... Ale verím, že sa to same nejako vyrieši a bude dobre...

Predvčerom sme boli na kontrole po pol roku na endokrinologii a dr. Mi na konci hovorí, že : ja mu do správy ani nenapíšem , že je autista... Že videla, ako neskutočne sa zmenil , krasne spolupracoval, ked ho počúvala , keď mu robila ultrazvuk, krásne reagoval na meno, očny kontakt super , rozumel jej vsetko, ked sa ho pytala kolko ma rokov odpovedal... (samozrejme nezrozumitelne) Ako klasicke dieta, ktore ma velky problem s recou... Ale porozumenim uz nie... Chvála Bohu

Na tu ludovu som sa chcela už daaaavno dostat aj ja, ale riaditelka ma odbila, ze už maju plno a predomnou dlasich 4 ziadatelov... Tam by sme mali bližšie

valika_val
2. sep 2012

tak take veci (ako od endokrinologicky) sa prijemne pocuvaju, ze? 😉
a k akej logopedicke chodite? neposlala by si mi kontakt? pomaly uz aj ja nejaku zvazujem, ak by sa vedela venovat tak malemu dietatu.

a s tou ludovou, to ma mrzi... my sme sa dohodli uz daaavno, na januar. ze vtedy by zacal adaptacny proces. no ale kedze som otehotnela, tak este v juni som naklusala so stiahnutym zaludkom, ci sa ten januar neda zmenit uz teraz na september. a nejak sa dalo. ako, to neviem (ci sa uvolnilo miesto, alebo maju novu triedu), ale bola som velmi rada.

mardenad
2. sep 2012

Zároveň by som sa chcela podeliť s pokrokmi po 2 mesiacoch a 3 dňoch GFCF diéty a podporiť mamičky , ktoré sa na ňu chystaju, stojí za to aj ked mozno nie kazdemu pomoze...

Malý prestal ukladať do radu ( aj ked sice ukladal len 3-4 predmety aledo hračky)

Uplne sa mu zmenila hra , začína sa hrať na "akože" uplne sam od seba nas prekvapuje , zacina mu fungovat predstavivost

Interakcia super, pride za mnou, ukaze mi ako si nieco vyrobil, pride sa pochvalit, alebo mi pride povedat, ze sa vycikal a pozrie na mna ze co ja na to a caká pochvalu

Pride mi normalne žalovať na starsich surodencov , ze ho zlostia

Uz vobec nie je vo svojom svete , stale je s nami , komunikuje aj ked po svojom, ale interakcia je uz vo vsetkom

Prestal byt agresivny a podrazdeny( aj ked sem- tam ho to este chytí) ale nedá sa to porovnať - vacsinou teraz ked mu nerozumieme

Naucil sa na nočník , umyvat ruky

No a ešte som chcela podoknut, ze to co som písala( pred asi 5 mesiacmi) , ze vsetkym zacal točiť, tak to bol asi omyl, robil to len v ten jeden deň a už to viac nezopakoval, takže sa mu to asi v tu chvilu len zapacilo, tak si potocil, ale nikdy viac to nerobil. A ja hned panika ! 😀 že dalsi auti znak...

kubasa2005
2. sep 2012

@mardenad Kubino chodil skolky kde bola len jedna trieda specialna 8deti nadane, s DMO, atd-boli 3ucitelky specialne pedagogicky ale nemali sa cas im venovat.Teraz ide do skoly autistickej kde budu 3deti -1ucitelka a jedna asistentka tak uvidim...Tiez maly nieje taky pripad ze patri cisto medzi autistou/aspon tak mi to vraveli inde/ ale neuskodi mu to

anka912
2. sep 2012

@valika_val
@mardenad veľmi držím palčeky, nech to chalani v pohode zvládnu.
A mardenad, neboj, malý má pred sebou ešte 4 roky škôlky, ak sa bude dobre posúvať, o rok môže ísť inde

mardenad
2. sep 2012

@anka912 veľmi krásne ďakujeme 🙂 ja viem, aj takto sa to dá poriešit´ časom, len mi rezonuje v ušiach, že čím menšie dieťa , tým lepšie sa dá s ním dokázať, a čas letí rýchlo, čas ide v tomto prípade proti nám, Adam sa mi zdá už dosť veľký , už má 3 a pol roka , hmm

Zajtra dám vedieť svoje prvé pocity zo školky 🙂

valika_val
2. sep 2012

@anka912 dakujem a prajem aj tebe vela sil do noveho skolskeho roka. nech mas co najmenej stresu a matkovi prajem pohodove ucitelky 😵

zuzka208
2. sep 2012

Aj ja sa pripajam a zelam vsetkym detickam uspesne vykrocenie do skol,ci skoliciek lebo aj nas caka zajtra prvy den v skolke a dnes som si uvedomila ze uz mu zacali povinosti aj ked ideme len do skolky ale predsa uz je to cosi ine,len dufam ze si zvykne na kolektiv kedze nema rad deti ☹

damnam
3. sep 2012

Ahojte.My sme dnesok zvladli na jednotku.Ivko vydrzal v skolke 2hod bez nas, tipovali sme to na 20minut.Zajtra ideme znovu tak sa nechame prekvapit 🙂 .

mardenad
3. sep 2012

Aj my sme to zvládli, 🙂 boli sme len na 2 hoďky, iba sa hral, takže bolo fajn, horsie bude keď bude musieť neskor aj pracovať.

Zatiaľ som mala celkovo dobrý pocit , uvidíme čo bude zajtra 🙂

valika_val
3. sep 2012

ahojte, podavam hlasenie, ze teo dnes zial nebol sam (rano hysak za tatikom), ale so mnou cely cas 😒 a neboli sme jednu, ale tri hodiny. pekne sa hral, zjedol chlieb, piskal do wc, ziadny problem. zajtra ho skusim konecne nechat sameho.
akurat zlozenie kolektivu je absolutne nevyhovujuce (mala to byt trieda pre deticky s narusenou komunikacnou schopnostou a cakala som aj adekvatny pristup zo strany ucitelky. ta bola sice velmi mila, ale sama len velmi tazko zvladala 6 deticiek tohto typu ☹ ).
takze som hned sla za riaditelkou normalnej skolky, a prosila ju, nech sa mi ozve, ked sa uvolni miesto... 😖 som si ista, ze ak by som tam (v specke) nechala svojho syna, zabudol by vsetko, co sme namakali doteraz. tym sa nechcem nikoho dotknut, ale tato trieda je prenho absolutne nevyhovujuca.
tolko dojmy z prveho dna...

zuzka208
3. sep 2012

ahojte tak aj ja hlasim dojmy z prveho dna v skolke boli sme 3hod.spapal pekne desiatu bola som s nim 1,5hod.a potom som sa vytratila nastal plac ale myslim ze to zvladol celkom dobre,len aj ja mam pocit ze na 6 deti z toho 2 autisti je velmi malo jedna ucitelka a jeden nic moc asistent uvidime ako to dalej bude lebo zatial su moje prve dojmy nie velmi dobre ☹

tanapeta
3. sep 2012

je tu niekto komu chodí dieťatko do ŠMŠ Žehrianska?