Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

sisstin
9. okt 2012

@2671974 to si hlavně musí vybavit ta školka, ty přineseš posudky od lékařů a doporučení, školka následně dítě integruje 😉 osobního asistenta si většinou rodič musí zařídit a platit sám, čili najít si osobu, které bude věřit a bude ji dávat plat...ale ta školka s tím prostě musí souhlasit, páč zabírá jedno to místo...

školek je nedostatek i pro zdravé děti, takže integrace je opravdu náročná a ne vždy se povede 😉

2671974
9. okt 2012

@sisstin ano to je pravda ze maju plny stav,ale teda bez toho asistenta by to neslo,?ak nie tak neviem teda ci to mam vzdat

magimary
9. okt 2012

@2671974 to, či potrebuješ asistenta závidí najmä od toho, ako to bude zvládať tvoj malý...
ak aj bez neho, tak nie je o čom...

sisstin
9. okt 2012

@2671974 tak já si myslím, že auti dítě prostě v běžné třídě bez asistence být nemůže...záleží teda na postihu, třeba dejme tomu VFA nebo slabé AS možná, ale jinak teda určitě ne 😉

fass
9. okt 2012

Tak mi máme našeho aspíka od září v normální školce.Při zápisu ještě tuto diagnozu neměl.Měli jsme papír s dysfázií a adhd.Vzali ho a zatím se nevyskytl nějaký obr problém.Učitelky to zatím zvládají,nikdo si nestěžuje.Uvidíme časem.Myslím,že ho jako integrovanýho neberou,aspon o tom nic nevím.

magimary
9. okt 2012

@fass tak to máte úplne super 😉 😎
ja som mala myšlienky začať s bežnou škôlkou podobne,
žiaľ, preplnené škôlky v našom meste mi to neumožnili...
a dobre sa stalo...
pretože my teda problém máme aj v špeci škôlke...
a dosť veľký... 😒

takže-bežná škôlka- pre nás úplne sci-fi...

2671974
9. okt 2012

@magimary ja by som to chcela strasne vyskusat,zatial je tam so monu zapaja sa do hier ,ked ho to nudi tak si vezme hracku tak sa chvilu pohra a zasa pride medzi nas do kruhu a opakuje vsetko co robia deticky,len neviem ako by sa choval bezomna to je to,a zatial my ucitelky nenavrhli aby som odisla a cakala ho na chodbe,a ak by to zvladal a vzali by ho tak by musela skolka vybavovat nieco?

2671974
9. okt 2012

@fass a on ti rozprava?a chape vetko co od neho chces?

2671974
9. okt 2012

@sisstin mne nikto nepovedal ze ake mame postihnutie dali nam diagnozu detsky autizmus,dr.Janosikova povedala ze aby som si nasla len psychologicku a to staci,ale pre mna to nestaci ja som si zariadila aj spec.skolku v Ziline ale budeme tam chodit len dva krat tyzdenne lebo je to dost daleko kazdy den cestovat a u nas v Ruzomberku nic neni

magimary
9. okt 2012

@2671974 no, inak to ani nezistíš, ako by to bolo, keby tam bol bez teba...
len tak, že odtiaľ ozaj odídeš...
skús sa dohodnúť s riaditeľkou, či by si sa mohla postupne vzďaľovať...
a následne, či ti ho teda vezmú (ak bude "vzďalovanie" úspešné)...
a ak vezmú, tak to je už na nich,
či si budú vybavovať, či nie...
ty vlastne potrebuješ len súhlas od riaditeľky a jej ofic.prijatie malého 😉

2671974
9. okt 2012

@magimary tak ti dakujem ,lebo uz sama neviem ci to vzdat alebo v tom pokracovat ☹

magimary
9. okt 2012

@2671974 no, kým nie sú problémy, tak to nemáš prečo vzdávať... 😉
len pekne pokračuj...
si na ceste...
dohodni si ďalší postup s riaditeľkou a uvidíš sama, kam vás to posunie...

saurian
9. okt 2012

@nensyke @meesha
baby ďakujem pekne za rady už sa máme oveľa lenpšie 🙂

stepfania22
9. okt 2012

@2671974 ahoj , no my mame syna (3 roky a 8 mesiacov ) a chodi do normalnej skolky, s tym že ma asistentku, teda mal, od nes uz nema , lebo nasa asistentka rezignovala...🙂 )chudera to nezvládla 2 hodiny denne) , nakolko skolka nemala vo svojom rozpocte financie na asistenta , takmy skolke preplacame mzdu na asistenta pre nasho syna., ale skolka si podala na skolstve ziadost ze potrebuje asistenta pre integrovane dieta aby im ho vlasten dostavali peniaze zo skolstva na plat asistenta. Nakolko bola ziadost podana v septembri tak ak , ak to schvalia tak od januara by sme asistenta uz nemuseli platit my.

sisstin
9. okt 2012

@fass tak u Aspíka je to něco jinýho, než u dítěte s klasickým DA. Já si osobně fakt běžného autíka neumím představit, jak funguje v kolektivu 25 dětí 😕

@2671974 vám nikdo neurčil funkčnost? 😕

saurian
9. okt 2012

ahojte
moc síce neprispievam ale čítam od začiatku a ďakujem vám všetkým moc mi pomáhate.
a ešte pridám príspevok - trocha sem síce nepatrí ale myslím že mnohé z vás bude zaujímať - ide o popis testov a úloh ktoré dávala psychologička synčekovi ked mu robila vývinovú škálu - že v čom je ako na tom.

takže bola som u klin.psychologička (nie u dr.jánošíkovej - u inej) so st.synčekom kvôli horšej adaptácii na škôlku. pre info - teraz má 3r.5m., má expresívnu poruchu reči a slabšie ADHD. kedže sme tam boli prvýkrát tak okrem toho že či ide v škôlke len o ťažšiu adaptáciu alebo skutočný problém tak mu robila aj vývojový test. dostal úlohy na 2,5r., na 3.r. a na 4. - neviem už presne že ktoré boli na aký vek. robila mu "stanford-binetovu inteligenčnú škálu", výsledkom bolo vyjadrenie sa k slovnej zásobe (aktívnej, teda k reči), k úrovni porozumenia a čís.údaj o IQ a aký vek tomu zodpovedá, to iq bol rozdelený ešte na dvečasti - jeden ako zvládol "verbálne" úlohy, druhý neverbálne a kde v pásme sa nachádza (priemer, nadpriemer, podpriemer...). v úlohách keď poviem že dávala obrázky - išlo o čiernobiele jednoduché obrázky asi ako nevymalovaná vymalovánka, boli jednoducho nakreslené ale pomerne zrozumiteľné.
dostal teda úlohy:
klasická vkladačka - tri tvary - štvorec, trojuholník a obdlžnik
dala na stôl bábiku + čižmy + hrnček + lyžičku a mal bábiku postupne obuť, dať jej piť a dať jej jest a potom ukázať oči, uši, nohu, ruku, vlasy....
ukazovala mu obrázky asi 5x5 cm a mal pomenovať čo to je (noha, ruka, dáždnik, strom, lietadlo, loď, kabát, príborový nožík, koník...)
navliekal korálky
zobrala tri kocky a postavila z dvoch dom, medzi kockami bola medzera akože dvere a potom z tretej urobila strechu (vznikla malá pyramída) a potom ceruzkou prešla "cez dvere" - on dostal tiež tri kocky a ceruzku a mal urobiť to isté
potom triedil žlté a modré maličké štvorčeky
povedala "dve päť" a on to mal zopakovať, povedala "tri osem" a tiež to mal zopakovať
mala obrázok asi s 12 vecami a on mal ukázať/odpovedať: čo si zoberieme keď vonku prší
ukázala na obrázok knihy a spýtala sa: čo budeme robiť ak zoberieme knihu? mal odp. čítať
otázka: čo si budeš pýtať ak si smädný?
potom mala obrázok s geom.tvarmi asi 4x5 tvarov a vystrihnuté tieto tvary a mal ich priraďovať na ten obrázok (niečo ako pexeso)
ukázala mu jedno zvieratko na samostatnom obrázku (veveričku) potom obrázok s asi 15zvieratkami a mal jej tam nájsť zvieratko ktoré mu predtým ukázala, to isté ibaže mu ukázala najprv obrázok s tromi zvieratkami (vrabec, holub a hus) a tiež ich mal všetky nájsť
potom hľadal pár k zvieratku ktoré ona akože schovala
ukázala/položila na stôl tri predmety, schovala za papier, jeden zobrala a mal povedať čo tam chýba
ukázala obrázok s dvoma kruhmi, jeden asi 10cm a druhý asi 12cm a mal ukázať "veľký"kruh, potom mu to otočila inak a znova mal ukázať veľký kruh a ešte dvakrát to otočila a tiež mal ukázať veľký kruh
potom mala obrázok prasiatka rozstrihnutý rovno na dve časti a mal to zložiť - tu mu aj vysvetlila-ukázala čo chce, potom mu dala takto rozstrihutý čierny kruh a mal to tiež zložiť

2671974
9. okt 2012

@sisstin nie nikto,kde by som mala po tom patrat?

sisstin
9. okt 2012

@2671974 no to by ti měl říct psycholog, pokud má Da..tak jaký? VFA, SFA nebo NFA? VFA je bez MR, SFA a NFA je už s mentální retardací.

2671974
9. okt 2012

staci ked je to len normalny psycholog?alebo taky ktory je zamerany na autikov,

2671974
9. okt 2012

@stepfania22 preco rezignovala,a maly ti je v pohode vo skolke,?

stepfania22
9. okt 2012

@2671974 no maly tam chodi velmi rad , je pokojny ked ho odvediem spociatku je kludny a potom je velmi hyperaktívny , no a potom je to take vseliake , ak mu nieco zakazu , prikažu nedovolia tak je zly ...hadze hracky, bije sa , stipe , skriabe... a tak...no a nasa asistentka ho nevedela nejako zaujat , prikazat mu , aby robil to co mal , zobrat ho do vedlajsej triedy ak bol zly a venovat sa mu samostatne, ale bohužial nezvladla to , maly si s nou robil co chcel...no a teraz v priebehu tyzdna mame stretnutie s dalsou adeptkou tak uvidime..:(

anka912
9. okt 2012

@sisstin ahoj, ja len som chcela, že môj malý- určite nie VFA chodil do klasickej škôlky- bez asistenta- 3 roky, na celý deň, aj tam spával. A integrovaný bol až tretí rok.... Všetko sa dá a je možné, závisí od dieťaťa, učiteľov a iných okolností....

sisstin
9. okt 2012

@anka912 tak jasně, pokud to funguje s učitelkama, ok...ale běžně děti vyhazují za to, že třeba nejedí, nebo se pomalu oblékají..to je prostě realita, kdy školek je málo, dětí hodně a oni si vybírají co nejmín problémové děti...takže i standard má leckdy obrovské problémy 😒

sisstin
9. okt 2012

jinak my byli v so na setkání rodičů dětí s VD...a z 11 lidí mělo 9 lidí obrovské problémy se školkou, a to ty děti "jen" blbě mluví a mají horší motoriku...takže já si o integraci autíka do běžné třídy bez asistenta iluze fakt nedělám 😉

magimary
9. okt 2012

@sisstin no, ja som sa u nás na to bola priamo pýtať najkompetentnejších na Meste (ktorí majú na starosti všetky škôlky) a veľmi JASNE a ROVNO mi povedali, že konkrétne u nás v meste integrácia autíka (a ani iných postihnutí, napr. sluchovo post.) rozhodne nehrozí...
povedali to priamo a bez okolkov...
s jednoznačným vysvetlením:
"pozri, Mary, my máme škôlky tak prepchané, že nemôžeme vziať všetky zdravé deti a nie ešte postihnuté"... 😒
ešte som si dovolila "asertívny krok" a namietla som:
"ale to je potom diskriminácia"
na čo bola zase jasná (a v podstate asi aj pravdivá) odpoveď:
"diskrirminácia by to bola, keby sme mali v triede 5 voľných miest a my by sme ti ho aj tak nezobrali.
ale nie takto"..

nuž, takže-aspoň u nás: integrácia rovná sa veľká NULA...

saurian
9. okt 2012

@magimary
inak k tým škôllkam.. viem že v PK sú beznádejne prepchané a aj v Modre... veľmi veľa detí aj zdravých nezobrali.
ale zas integrácia v tomto okrese nie je až taká stratená predpokladám že ani v iných okresoch.
bývam v okrese PK tiež, u nás (druhá dedina od PK) mi malého (ale zdravého) tiež nezobrali pre nedostatok miesta, vlastne tu nezobrali ani jedno dieťa. ale situácia je hlavne na týchto dedinských škôlkach rôzna rok-od roka. napr. u nás minulý rok brali aj deti ktorých mamičky sú na materskej s mladšími, dva roky dozadu brali aj z iných dedín. tak ja som skúsila sa spýtať o tri dediny dalej odkiaľ pochádzam a má tam aj starých rodičov a bez problémov mi ho vzali keďže voľné mali (hoci minulý rok nemohli zobrať ani domácich), a to som tam bola až v júli a bez okolkov povedala že je adhd a má expresívnu poruchu reči (prakticky mu nerozumieť), nevie sa sám vôbec obliecť a takmer ani vyzliecť. a neskôr som sa dozvedela že aj iní od nás podávali deti do susedných dedín - na jeden smer dve dediny od nás mali voľné aj na druhý smer dve dediny - takže miesto sa dá nájsť a oni deti ak majú voľné zoberú lebo za to majú peniaze. neviem ako je to s integráciou, ale čo som počula je to hodne o tých miestach a v prvom rade od ochoty a osoby pani riaditeľky v tej ktorej škôlke, ale nevidím to ako úplne nemožné. preto možno maminky ktoré majú špeciálne škôlky pomerne veľa km by mohli skúsiť nájsť aj takúto nejakú škôlku.
a inak držím všetkým "novým" škôlkárom palce 😉

fass
9. okt 2012

@2671974 Do tří let nemluvil.Pak měl svou řeč.Ted mluví jak dospělý,ale má příšernou výslovnost,gramatiku a do toho koktá.Rozumí poměrně dobře,ale to je tím,že má nadprůměrný intelekt IQ140.Řadu věcí dokáže zamaskovat.A ve školce skoro nemluví,učitelce nic neoznámí,o dětech se vyjadřuje jako o mužích a ženách,kterých je tam nával.Hraje si sám,když má náladu i něco vytvoří.A ty čtyři hodiny vydrží být celkem v klidu,ale už cestou domů chytá to svoje,kdy běhá , hlučí a do toho hejká atd😀 A to trvá až do večera.Jo a je mu pět a půl.

sisstin
9. okt 2012

@fass btw: tak prý dle nových kritérií fakt AS + dysfázie jde....v Aple to dávají 😝 jinak "muži a ženy, kterých je tam nával"..to mě teda dostalo 😅 😅 😅 😅 😝

fass
9. okt 2012

@sisstin Já mám taky obavu ze školy.Kam ho dát?V klasické mám obavu ze šikany.Už ted ve školce ho prý žduchají a hážou čepici na zem,co teprve ve škole.A na nějakou speciální má vysoký intelekt s matematickými předpoklady.Nic mezi není.Stačil by menší počet dětí ve třídě,ale třídy se ted spíše přeplnují.Pochybuji ,že kvůli nám budou půlit jednu třídu na dvě.Takže přemýšlím kam k zápisu.I když bude mít zřejmě odklad.

sisstin
9. okt 2012

@fass existují školy přímo pro nadané děti, tam je ve třídě hodně aspíků...ovšem záleží, zda je to pro vás dostupné 😉