Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

bluerose
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
anka912
8. nov 2012

@damnam V Topoľčanoch bola jedna šikovná špec. pedagogička, strala sa o auti deti, aj malé formou terapií- robila v škole pod Kalváriou- p. Michalcová, len neviem, či ešte robí.
Som ti aj chcela napísať, že v T. nie je žiadna poriadna škôlka, známa mala obrovské problémy so svojim autíkom, čo s nim, až od 5 rokov ho vzali akože do prípravky práve do tej školy v továrnikoch. Tam bola veľmi spokojná. Chodila aj do nejakého súkr. centra, ale to bolo že úplne o ničom....

mardenad
8. nov 2012

@nensyke veľmi krásny článok, hlavne výstižný a úprimný 🙂

alena76
8. nov 2012

@saurian lajkujem ze si napisala, nie obsah..Dakujem, ze si si nasla cas. My sme boli v Andrease v septembri, ja som viac-menej cakala podobnu odpoved ako si pisala ty. Myslela som ze mi to takto nejako povedia a co dalej. Podla nich vsak maly skor nie je auti, respektive im sa nezda - napriek tomu nam nic neuzavreli. Nam sa v podstate vela veci zmenilo po 18 mes respektive po 2 rokoch. Maly napreduje, ale strasne divnym tempom a sposobom. S tych strasne vela aut znakov vela ubudlo, akurat rec je biedna-skoro ziadna. A to rozpraval, aj dzavotanie nastupilo v tych cc9 mes. Potom cely akokeby sa zasekol a stagnoval asi pol roka, zaujimali ho len realne auta, najma znaky..vsetky ich ovlada. Okrem toho, ze sme hodinu obiehali parkoviska ho nebavilo nic.
Teraz mame vlastne len rec...a celkovo posobi mladsi minimalne o tristvrte roka od rovesnikov 😒 Logopedicku ignoruje..., ja uz neviem, kam dalej.Ta vyslovila nazor, ze by to mohla byt dysfazia alebo expres porucha reci . Sa v tom stracam
@sisstin prosim ta, viem ze si to sem asi 100x , ale som sa asi pol roka sustredila skor na autizmus, mohla by si napisat par viet o dysfazii a ci su pri nej pritomne aj niekt auti crty. Ja uz neviem co s malym...

damnam
8. nov 2012

@anka912 Ja som bol pod kalvariou Tovarnikoch, nato tam prisla aj p Michalcova.My ju pozname z pred dvoch rokov, ked sme zacinali, ona uz vtedy na nás dobre zaposobila ,ale vtedy sme neboli diagnostikovaní.Tak teraz k nej asi zacneme chodit na terapie .Pondelok ideme k dr.Buntovej a na dalsi ideme k nej. Aj do suk cen sme volali ale ti nerobia s autikmi.

sisstin
9. nov 2012

@alena76 jj, při té dysfázii, zejména pokud je receptivní nebo smíšená (je tam narušený to porozumění řeči), tak tam bývá celkem hodně auti rysů v tom nízkým věku, i hodně dětí mají špatně ten autismus diagnostikovaný a časem jim to změní na tu dysfázii 😉 Děti s těžkou formou porozumění mají problém chápat komunikaci jako takovou, mají i opožděnou neverbální komunikaci (tj. gesta, ukazování atd.), ale tyhle děti jsou velmi dobré v sebeobsluze, většinou jsou nadprůměrně inteligentní, takže nemívají až takový problém s běžným fungováním, ale právě nereagují na řeč (nebo omezeně), mají různé rituály a stereotypie - páč jak nemůžou svět verbálně ovlivnovat (a ani nerozumí), tak prostě nějaký řád mít musí 😉 mají velmi problémové chování - agrese, negativismus atd. Akorát pak, jakmile nastoupí porozumění, tak prostě všechny tyhle problémy mizí 😉 dítě se stává normálnějším a normálnějším 😉 takže nabíhá gestikulace, porozumění, řeč, zlepšuje se sociálno atd., tyhle děti taky vítají možnost jiné alter komunikaci a dost rychle se na ni chytají 😉

jinak u té expresivní co má syn (není narušený porozumění), tak tam to chování není nějak výrazně "jiné", ale děti můžou mít právě taky to trvání na rituálech typu, že ráno před školkou se dělá to a to apod. 😉

saurian
9. nov 2012

@alena76
ahoj
no ak by slo len o expres.dysfaziu to je len naruseny vyvin reci a v ostatnych oblastiach sa to neukaze, neverbalna komunikacia a porozumenie je o.k.
ale casto tieto deti maju "pridruzene" nieco ine - napr. adhd alebo celkovo oneskoreny vyvin
ak je zmiesana tam ani porozumenie nie je o.k. ale vacsinou ked nabehne tak idu rychlo dopredu
a k tym auti prejavom - kedze si riesila auti vies ze tam deti maju narusenu komunikaciu celkovo + socialiazaciu + je to vidiet vo vsetkych oblastiach - ci hra, ci samoobsluha, zaujem, zvedavost absentuju alebo su malo a pod
a ine auti prejavy - moj starsi ma expres.poruchu reci a adhd ale neverb.komun.aj porozumenie mal v poriadku aj v ostatnom bol primerane rovesnikom ale sa u neho objavili "auti prejavy" - chodenie dokola, chytanie si usi, preberacnost v jedle, spickovanie, silny negativizmus, zle reagoval na zmeny, prijimal nove veci (oblecenie a pod.) a napr. mensi auti je a tieto veci nemal vobec. takze ja som nadobudla akosi nazor ze su to prejavy proste vyvinovych poruch ktorymi akosi dieta prejavuje handicapy ktore mu ta-ktora porucha prinasa.
a ak vam auti vylucili, resp. ho tam nevidia je to skor dobre pretoze vacsina vyvinovych poruch sa casom zlepsuje, mnohe neskor uplne vymyznu a neobmedzuju dieta/cloveka v beznom fungovani. aj ked ako deti su ovela narocnejsie na cas, energiu a trpezlivost ako "bezne" deti - ale urcite lepsie ako auti 😉

sisstin
9. nov 2012

@saurian tak u nás je to fakt vybíravost v jídle, špatná reakce na změny pokud není předem upozorněný...trvá na různých rituálech, že jako např. se svlíká ve stejným pořádí, ráno dělá to samý atd. A je víc citlivý na zvuky některé, třeba hydraulika v buse....akorát dřív, když vůbec nemluvil, tak v těhlech situacích brečel, ted už to dokáže vykomunikovat (i když jako je vidět, že mu to vadí), nebo si prostě zacpe uši a řekne, že to je nahlas... jinak bych řekla, že už jako tak nic nemáme, v tom jídle se dost zlepšil ve školce, jako furt to není nějakej super jedlík, ale už to jako jde 😝

fede001
9. nov 2012

ako aj pises sisstin mam to iste doma ritualy a vyberavost v jedle je neznesitelna rec je chaba.a ja stale verim ze to sa upravi

fede001
9. nov 2012

@mardenad awojik moja slavko sa nam pokazil tie auta co som ti spominala strasne vsade to vlaci a spat len s tym cervenym a slavo ma uz hisaky.a najnovsie rozpravky a musia vrestat bo je zle.cmukam vas

sisstin
9. nov 2012

Tygr už ted mluví normálně jako vrstevníci, co se týče vyjádření..gramatika jakž takž, jde to celkem...nejhorší je stále výslovnost, to je furt katastrofa...jinak po ostatních stránkách je dysfázie kompenzovaná, má běžné schopnosti a dovednosti předškoláka, tam už tak nějak nemáme deficit fakt v ničem....takže u nás dysfázie dál trvá ve špatné výslovnosti a horší výbavnosti slov, takže třeba popis obrázku větama je furt problém a nemá prostě takovej ten přirozenej jazykovej cit - takže básničky jen výjimečně řekne, nechápe moc hádanky, neumí určit rody slov apod. 😉

didla
9. nov 2012

@bluerose ahoj, ked som si čítala tento tvoj príspevok, hned ma napadlo to, že ja sa s tým pasujem už asi 3 roky,, moja dcéra má detský autizmus,, takto mi to ani nepríde , ja ju beriem aká je,, i ked niekedy naskočí väčší problém,, a som v konchoch,, ale čo sa týka porovnávania,, ja to robím stále,, už som si povedala, že mi to nepomože a že iba sama sebe škodím a trápim sa,, a malej tým vobec nepomožem, najhoršie pre nás rodičov je prijať túto skutošnosť a nejako sa s nou vyrovnať,, každý je inýý a každému to trvá inú dobu,, moj muž to asi nikdy nepríme,, on sa s tým asi nikdy nevyrovná,, ja to beriem už ako skutočnosť, ale ked k nám príde naše krsna,, ktoré má 4 roky a vidím ako sa chová, ako sa hrá, ako sa pýta ako reaguje,, mne v tom momente ide srdce roztrhnúť,, snažím sa pretvarovať, ale psychicky ma to ničíí,, neviem ako toto budem riešiť,, ved nemožem tu malú nenávidieť za to že je zdravéé dieťato nechcem,, ale vždy si dávam otázku aké by to bolo,, keby naša bola ako zdravé dievčatko,, ja som si tiež predstavovala ako budeme spolu nakupovať , riešiť babské veci,, ako budeme ako kamošky, z nej vyrastie kočka,, ktorú budú všetci chlapci chcieť,, a teraz nič,, proste žiadna táto myšlienka sa mi nesplníí, inak ona je krásne dievčatko,, naozaj,, takže uplne ti rozumiem,,viem presne o čom to je,,,,

sisstin
9. nov 2012

@didla jasně, ale ve 13měsících se tímhle trápit, to je podle mě cesta do pekel 😉 ona se úplně psychicky zničí a to ještě žádnou diagnozu ani nemají a je obří šance, že bud to nebude vůbec, nebo třeba něco mín závažnýho jako autismus 😉

já dělala to samý, Tygr měl dva roky a já už ty nejhorší představy, jak bude někde v ústavu apod, a samozřejmě to je kravina.. 😉 prošla jsem si tím taky a radím to nedělat, zaměřit se na rozvoj toho dítěte, ale nemalovat si bez 100% diagnozy hned vše černě 😉

alena76
9. nov 2012

@sisstin @saurian Dakujem 🙂 Ja som sa tiez hrozne psych nicila hlavne minuly rok..Bola som si viac-menej ista autizmom, tak som bolo dost prekvapena v tom Andrease. A ten" vnutorny pocit" o kt sa pise som mala takisto....Teraz vlastne neviem, na com sme.
U nas je to teda hlavne rec a porozumenie, aj ked to porozumenia sa lepsi. Ale urcite nie je primerane veku. ritualy nemame, negativizmus tak v norme na vek (2,5 roka), skor mechanicka hra a maleho bavia len auticka. Akokeby sa nevedel zahrat sam, rozhadzuje.No spolupracuje celkom, dokonca v Andrease vydrzal s tymi lekarkami a medickami ci co to boli cca 30 min bezo mna a zapajal sa. Akurat len na chvilku..a potom sa vratil k autickam. Emocie ma zevraj v norme, o deti sa celkom zaujima, len tym ze nerozprava, tak nevie co s nimi. Ale beha za nimi alebo sa hra pri nich. So surodencami sa rad blazni.
Trosku na odlahcenie. Minule som ho poslala pre lyzicku do kuchyne (davala som mu jogurt v obyvacke), maly sa zvrtol a cakala som s cim pride. Prisiel s naberackou na polievku 😀 🤐 . Ale skoro sa trafil 😀 . Myslim, ze sa to lepsi len keby sa nam podarilo nastartovat tu rec. Opakuje zvuky po hracke napriklad, ale po nas nechce 😒

sisstin
9. nov 2012

@alena76 Tygr do 2,11 neřekl teda naprosto nic, ale fakt vůůůůbec, ale vůůůůbec nic 😉 porozumění měl teda v pořádku, respektive my jsme s ním taky měli problém, ale u nás se to spíš náhodně spojilo s tím, že do těch dvou a kousek měl i celkově opožděný vývoj (příčina neznámá doted), ale pak se to strašně rychle nastartovalo, takže ve 2,5 rozuměl už hodně dobře a ve 3letech přesně opravdu jako jiné zdravé dítě 😉 takže my jsme nakonec vyfasovali tu poruchu jenom expresivní 😉

jinak teda začal mluvil v těch necelých 3letech, do 3,5 posbíral slovní zásobu asi 250 slov, ale absolutně nespojoval dvě slova, on prostě jen ukazoval na věci a pojmenovával je, nebo si říkal o svoje potřeby slovem (za to mluvil fakt pořád, takže při týhle slovní zásobě je to na budku, páč samo vše točilo dokola furt 😝 ), od 3,5 začal spojovat 2-3slova, navyšovala se slovní zásoba, takže do těch 4let měl slovní zásobu už asi tak 700-800slov, ale tvořil jen ty krátké větičky, naprosto agramatické (nečasoval, nesklonoval, rody, pády...nic 😉 ), od těch 4 let začla naskakovat dost slušně gramatika, začal mluvit v souvětích...ve 4,5 slovní zásoba k věku, řeč opožděná celkově asi už jen o půl roku (širší norma). Ted v čerstvých pěti opravdu mluví jako vrstevníci (ale je to v něčem jiném, prostě neumí házet takový hlášky jako děti, asi něco, jako když umíte cizí jazyk na velmi slušné úrovni, ale prostě nemáte ho rodný - neumíte v něm vtipkovat např.), gramatika téměř srovnaná (největší problémy jsou asi rody podstatných jmen 😉 ), stále ale katastrofální výslovnost, která se sice lepší, ale v porovnání s tím vývojem řeči ta výslovnost jde strááááášně pomalu 😉 momentálně je na úrovni asi hodně těžkého dyslalika 😉

co se týče ostatního vývoje, tak zhruba od tý doby, kdy se znormalizoval, tak s tou "mentální" stránkou věci nebyl naprosto žádný problém, spíš v tomhle byl vždycky lehce nadprůměrný (ve 2,5 znal čísla, písmena), ted v pěti umí ručičkový hodiny, sčítá a odčítá do 20, skládá z písmen z hlavy lehká slova, umí vlajky všech států a prostě podobný bejkárny 😉 problém byl s hrubou a jemnou motorikou (dost výrazný), to jsme po roční každotýdenní rehabilitaci srovnali na takový horší průměr, grafomotorika a kreslení též nic moc, ale furt v mezích normy (ta grafo, kreslí fakt úplně mimo, asi jako tříletej a je tam ta dysfázie hodně vidět). Jinak s ničím problém nemá, v podstatě kdyby normálně mluvil, tak může jít už do školy 😉

samozřejmě ta mluva ho ovlivnuje sociálně ve vztahu k dětem, je v tom opožděný, sociálně je tak o rok pozadu, měl opožděnou symbolickou hru (na něco), uměl si tak hrát, jen když jsem mu řekla, co má dělat 😉 ted v těch pěti si začíná povídat s plyšákama, vymýšlet krátké příběhy atd. Prostě ty schopnosti jsou dost nevyrovnané k tomu, jak si třeba hraje nebo si hraje s dětma, v poměru k tomu, co on všechno ví a zná 😉

timkaa
9. nov 2012

@bluerose aj u nas zacali zmeny okolo 11 mesiacov, napr. v tom, ze ho prestali zaujimat obrazky v knihach, na ktore sme si predtym ukazovali (aj ked mojim prstom) a chcel ich uz len listovat...alebo prestal vnimat vonku zvieratka, napr. psov, z ktorych sa ako mensi velmi tesil, o vnimani deti ani nehovorim... zacal protestovat pri prebalovani a prezliekani, co mu nikdy nevadilo a tie streotypne hry som brala ako vyvinove stadium, az kym sa mi nezdalo ze to trva akosi pridlho... a ked sa pridali este aj ritualy a zaluba v hranate objekty, tak sa mi uz otvorili oci... Len my sme boli vedeni na neurologii od narodenia a ked som spominala tam, resp. i detskej, ze maly este nekyva, netapka atd, tak klasika - kazdy povedal ze to je v poriadku... A napr. na reakciu po ockovani v 10 mes. - ked maleho bolelo este aj na druhy den tak cele telo, ze sa nechcel ani pohnut, ani sadnut, v noci ani lezat na boku nevedel, len na chrbte...povedala detska lekarka len ze "zaujimave". Uz aj tam som mala pocit, ci sa nieco neudialo v mozgu. A napriek tomu ze uz v 7 mesiacoch liezol po 4 a v 10 mes. sam stal a pustal sa na prve kroky, sa aj jeho hruba motorika akosi dalsi polrok spomalila... ale napr. zacali sme od 10 mes. s jogurtami a inymi zlozkami stravy, (teraz sme na GFCF diete), tak mozno aj to sposobilo zmeny v spravani....a u vas sa nic take nove v 10 mes. neudialo, co mohlo sposobit tu zmenu v spravani?

carilone
9. nov 2012

Zdravím všechny, jsem tu nová. Máte prosím někdo zkušenost se son rise? Právě teď čtu knihu Son rice - zázrak pokračuje a je to jako v pohádce. Je to skutečně možné? Mohl mít Raun opravdu PAS? Nemohla to být spíše dysfázie, která se pak prostě vykompenzovala?

sisstin
9. nov 2012

@carilone no to si já myslím celou dobu tohle 😉

sisstin
9. nov 2012

@carilone respektive to, že tyhle příběhy zázračně vyléčených autistů jsou příběhy dětí s dysfázií (kde je narušený i to porozumění), které se pak prostě kompenzují 😉

saurian
9. nov 2012

@alena76
@sisstin
no a zabudla som ze deti s dysfaziou casto maju aj narusenu motoriku - hrubu menej - to skor posobia neobratne, vacsinou jemnu viac - ale ako-tak si poradia a grafomotorika vacsinou hruza, a nevyhnu sa im zvycajne neskor poruchy ucenia - samozrejme nie vzdy vsetko plati pre vsetkych.
a s tou hrou ako pises ono deti sa spravaju, teda aj hraju podla toho na akej su urovni, ak su oneskorene vo vyvoji tak je to vacsinou aj v tej hre.
a sisstin - no to ako veci ze rukavy musia byt stiahnute, zips zapnuty az povrch, ked konci "sezona" nosenia tielka na jar hruza, prechod dlhy-kratky rukav a pod fakt zaujimave - urcite poznas 😉 nas (vacsi) je este aj velmi citlivy, empaticky a vnimavy takze to je fajn na druhej strane az moooc precitlively, emocne ho zlozi hocico.

sisstin
9. nov 2012

@saurian jo, s oblečením to máme taky..v životě by nešel bez tílka pod tričkem, i kdyby bylo 50 stupnů, do bot musí být ponožky (i do sandálů), dlouhý a krátký rukáv(nohavice), to byl problém též, to ustoupilo až ted...a též je Tygr velká citlivka a je úzkostný, takže jak píšeš, jeho složí všechno...i to, že mi třeba ráno spadnul telefon na zem, tak on hned vyděšenej pohled a slzy 😝

sisstin
9. nov 2012

@saurian já už tyhle věci jako fakt nevnímám, to k němu prostě patří 😅 😅 😅

miriamc
9. nov 2012

@sisstin Ahoj po dlllllllllllllhej odmlke som sa zase ozvala baby
@saurian to akoby ste hovorili o mojom Andrejovi - on má už 7 rokov teraz chodí do nultého ročníka ZŠ ale psychologička načrtla že možno dyslexia a dysortografia - vravím super tiež musíme zlíznuť top - ale nejak to nechávam tak uvidíme budúci rok v prváku - ináč
@saurian presne ako píšeš ty aj sisstin syn je precitlivý nechtiac do mňa strčí začne plakať môj má ešte aj čerešníčku na torte ADHD takže keď ma zas niekto czudí nechtiac udrie tak ho ide "zabiť" no schizo, donedávna cca do 4.-5. rokom problém s prechodmi zo zimy a leta a naopak teraz už OK vadia muhlasné tóny hlavne psí brechot ale to je aj pochopiteľné v 3.rokoch vyskočil na neho pes a len len že ho neroztrhal takže aj strach Ináč je to zlatý chlapec tak ako všetky deti Majte sa dievčatá a sorry že vždy len tak príležitostne Miriam

didla
9. nov 2012

@sisstin jáj, no tak , ked ešte neni nič isté je zbytočnéé to tak brať,, ja to mám už vymalované na sto pro.,, ja som tiež niekedy psycho,, ale snažím sa to kprekonať,, nič iné mi neostáva,, a ked ma moja dcéra začne objímať, je mi uiplne super,, a na všetko rýchlo zabudnem.... a ten ústav mi tiež behal po rozume,, joj, desivá predstava,, rýchalo som ju pustila preč

bluerose
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
timkaa
9. nov 2012

@bluerose tak na diety su tu vacsie odbornicky, my skusame len par mesiacov, ale ja som videla zmeny v spravani okamzite. Gluten free casein free dieta je teda bez lepku a bez kazeinu (mliecnej bielkoviny), GAPS dieta je narocnejsia ale zaroven ucinnejsia, a vylucuje aj skroby (zemiaky ci ryzu), samozrejme cukor a zaroven pomaha prijimanie znacneho mnozstva masovych vyvarov a potom sa postupne zacinaju pridavat niektore potraviny do jedalnicka, ako domaci jogurt a pod., ale kedze zatial som o nej neuvazovala, tak ju az tak podrobne nepoznam. Myslim ze ty sa zatial vobec dietami nemusis zaoberat 🙂

sisstin
9. nov 2012

@bluerose jenže to, že je odjakživa pozadu je spíš lepší zpráva...prostě má opožděný vývoj, v tomhle věku i rozdíl 2-3 měsíců dělá hrozně moc 😉 horší je, když se dítě vyvíjí normálně a pak najednou přijde regres, to ukazuje na auti mnohem víc, než to, že je prostě pomalejší odjakživa 😉

nelaja
9. nov 2012

@bluerose prosim ta klud- moja dcera - otacanie sa - 6 mesiacov, samostatna chodza prve kroky bez drzania - 15 mesiacov, tapy tapy sice robila ako 11 mesacna, ale daj papa sme nadrilovali asi az v 16. mesiacoch. Prve slovo v 16 mesiacoch, ukazovanie so zdielanim pozornosti v 19. mesiaoch, mama mi prvy raz povedala ako 25 mesacna, ako 20 mesacna nepochopila prikaz daj pusu ockovi. A medzi detmi je ina este aj dnes. A nemaaaa detsky autizmus. 10 % je nechanych na aspergera, ale zatial mame zdiagnostikovanu inu poruchu reci a jazyka, logopedicky si myslia, ze tam bude velmi silno oneskoreny vyvoj reci a silna dyslalia. hruba motorika stale nie je tiez k veku - sice obcas strieda do schodov, ale je neobratna, nesikovna, sama sa napr. neoblecie ani nahodou, nezvlada to koordinacne. Dnes ma 35 mesiacov, hovori patlavo a cudzi jej vela nerozumeju, je ta rec opozdena oproti rovesnikom, este su nejake medzery aj v porozumeni, ale napr. v sukr. skolke mi ucitelka povedala, ze keby nevedela, co je za nami, neverila by ze sme mali pred rokom take problemy (tiez sme sa bali autizmu), este je velmi velmi , velmi malicky, vsetko sa moze zmenit.

janka7911
10. nov 2012

Mamicky chcela by som sa Vas spytat ci ste neskusali davat detickam karnozin a ak ano ake mate vysledky?co si o nom myslite?teraz som citala jeden clanok ktory ma zaujal.Pisal ho lekar ktoreho sa pytali co podla neho sposobuje autizmus a n povedal ze podla neho dedicnost to nebude pretoze pred 60 rokmi bol 1:10 000 a dnes statistiky uvadzaju 1:150...niekedy sa tolko deti neockovaly kolko sa ockuju dnes v jednej ockovacej latke je aj 6 vakcin ,,Deti a matky su zamorene skodlivinamy ktorich je v ovzdusi stale viac a viac.Ved si vazmite pred par rokmy bolo aj menej aut, ked sa clovek prechadzal tak auto bolo v kazdom ,,druhom dome a teraz je normalna vec ze pred jednym domom je ich viac.zvvysilo sa viac fajciarou xecsia distribucia hociakeho tovaru s vysokym obsahom Eciek.niekedy toto nebolo a preto bolo ovela menej autistou.