Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

ghlouskova
4. jún 2017

@kristinap poslala som vam 3 hlasy

kristinap
5. jún 2017

@ghlouskova Veľmi pekne ďakujem
👍 🙂

sanny01
5. jún 2017

@kristinap zahlasovane👍

nikulka79
5. jún 2017

dakujem

nikulka79
5. jún 2017

Nasledujúca prednáška bude 27.6.2017 o 17:30, Autizmus a poruchy príjmania potravy s Mgr. Dianou Filčíkovou, ktorá bude hovoriť o svojich skúsenostiach z pobytu na NOVA University, Florida, USA.

kristinap
5. jún 2017

@sanny01 🙂 Veľmi pekne ďakujem 🙂

jenny6
5. jún 2017
mamina87
8. jún 2017

Prajem pekny den ...prr mna nie moc pekny ...dostala som rozhodnutie kde nam zamietli opatrovatelsky ..syn ma atypicky autizmus ....podla papierov je 60% ze sa povazuje za fyzicku osobu s tazkym zdravotnym pistihnutim ...ale dostal prvy stupen ...a pred rokom mal 6 stupen ....stretol sa niekto stym ?

nikulka79
8. jún 2017

@jenny6 je to tam vadsinou pisane co som sa dozvedela uz davno.inulin som nepouzivala a omega nasmu malemu nespracuva,takze sme len na d3.niekde som citala,ze praveze aut.deti by nemali pouzivat omega a u nasho to plati.co sa tyka zapal.ochorenia tak to riesim magneziom a tak isto som drobcekovi dala urobit teasty na imnitu co nevysli ako to u aut.deti byva vadsinou nie dobre.ako berieme lieky na vytvorenie imunity a magnesium tak napredujeme.mali sme robit aj novu diagnostiku no sa nam koli chorobe prelozila na 21.som zvedava co nam povedia a zistia.maly nam posledne dni uz aj odpoveda jednym slovom ale odpoveda na otazky a zacal prejavovat a vyslovovat svoje emocie.mozno je to liekmi alebo vekom ale napredujeme od zaciatku terapie

sanny01
8. jún 2017

Ahojte chcem sa spytat, prosim Vas skusenosti s ABA terapiou? Kam chodite? Ako casto ? Ake to ma vysledky ? Ake su ceny? Dakujem vopred za kazde info...

majkam6
8. jún 2017

@sanny01 haha bez urazky. toto ma vzdy pobavi.
tu nejde o cenu to nie je terapia ze si zaplatis 2krat tyzdenne po hodine.to je totalna zmena pristupu k dietatu, k jeho spravaniu je to intenzivne to jest min 4-8denne. a v Sr su dve kvalifikovane terapeutky,ktore su tak strasne zanezpraznene, ze.....
no hruza je s abou na SR.obidve robia casto v slovenskych mestach skolenia pre rodicov,pedagogov .a ked si prelistujes spatne vela bab tu uz o abbe napisalo.viacere sa jej venujeme.

sanny01
8. jún 2017

@majkam6 Nemyslela som to tak, ze si to zaplatim a hotovo. Zaujima ma to, dnes sme dostali odporucanie na tuto terapiu a neviem co vsetko to obnasa. Samozrejme, ze ma zaujimaju aj financie, mam 3 deti a vsetky terapie, vitaminy, sedenia nieco stoja tak som chcela len vediet ako sa to pohybuje a nie len to. Zaujima ma aj ake to ma vysledky a ako to vlastne funguje. Tak dakujem za info pozriem na google. Pekny vecer

majkam6
8. jún 2017

@sanny01 ospravedlnujem sa, aba je neskutocne vycerpavajuca mravencia praca ktora samozrejme prinesie vysledky.je to unavne hlavne pre matku ak to robis spravne pre dieta to je zabava.asi by som ti odporucila prednasky ci od p. mastenovej ci od p. trelovej.ja som z vychodu a obe v pravidelnych intervaloch maju skolenia ci v PO ci v KE. Ja sa jej venujem cca 2 roky dost intenzivne a stale mam pocit ze stale nerozumiem tomu tak ako by moj krpec potreboval.skolenia stoja 20-25eur ,

cmeli
8. jún 2017
sanny01
9. jún 2017

@majkam6
@cmeli Dakujem🙂

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
meesha
12. jún 2017

Smarjajooosefe, on uz je zase tady 🙏 😨 vypnete ho uz nekdo 😖

lenka_00
15. jún 2017

baby ako to je pri posudzovani pri ziadosti o ztp?, nam napisali pri dcera s atipickým 10 percen a pri dcere s vysokofunkcim 20 ---to naozaj ?,,

nikulka79
15. jún 2017

pri atypickom autizme neni vyvoj,komunikacia,intelekt...tak naruseny ako pri detskom autizme.to mozete pozorovat pri detoch.dieta s atyp.autizmom napriklad nema problem pri komunikacii s inymi detmi co pri aut.detoch je vadsinou jeden z problemov.co sa tyka vysokofunkcneho autizmu to vam dali dost malo percent.ak si chcete uplatnit kompenzaciu tak by som sa odvolala a dokladovala viac papierov od lekarov,ktori maju na starosti vase deticky a poziadala ich nech lepsie rozpisu problem dietata ohladom diagnozy.neviem u koho ste boli na vysetrenie ale mali by napisat ze sa jedna o da.vraj sa nema da uz pisat ci je vysoko,stredne..pisat,pretoze pri tejto chorobe sa stavy menia ale diagnoza je stale ta ista

saurian
15. jún 2017

@nikulka79 @lenka_00
pri atypickom by malo byt, ze nie je narusena ta triada - cize nemusia byt narusene vsetky 3 oblasti.
co sa tyka posudzovania ztp - idu podla tej prilohy zakona, kde je uvedene mierna stredna ci tazka porucha ci ako to tam presne maju ktorym su priradene rozne percenta miery funkcnej poruchy... a posudkovy lekar potom na zaklade lekarskych sprav / popisanej symptomatiky prideli tie percenta.
priloha zakona na posudzovanie pozna proste "autizmus"...
co sa tyka NFA/SFA/VFA tak to nie je nikde v ramci klasifikácie chorob dane, proste je dg autizmu (ci uz F84.0,...,F84.9).; napriek tomu to mnohi odborníci pouzivaju, je to vsak dost nevypovedajuce a nikde nie je presne napisane komu by sa mal pridelit VFA a na zaklade akých kriterii (pretoze moze byt aj "VFA" ktory je verbalny, zvladne "skolske" zrucnosti, ale ma velmi silnu inu symptomatiku ktora jemu aj rodine znemoznuje fungovat....
V ramci autizmu su uz koncepty, ze do buducna by ani neexistovali dg ako AS, ci AA, ale by sa urcovala prave lahsia...tazka forma... (tolko aspon som ja pochopila z roznej literatury, osobných skusenosti..)

nikulka79
15. jún 2017

@saurian nam nedavala psychiatricka urcujuci druh da pretoze ako si pisala je to choroba ,ktora sa presne neda urcit,symptomi su u kazdeho ine takze napisali mi vsetci len f 84.0 a tiez nie aky stupen a podla toho sa riadil aj posudkovy.napisal jednoducho sa tam nachadza triada,ktora oznacuje tuto chorobu a dostali sme patdesiat percent.tiez sme tam mali napisane,ze jemna a hruba motorika sa zdokonaluje,intelekt nadpriemerny.kazdy posudkovy lekar vie ze tato choroba neni stale prebadana a stav sa moze menit.kamaratke napriklad pytaju kazdy rok doniest papiere od lekarov o stave,u nas dali do papierov ze choroba sa nemoze zmenit tak kontroli sa nevyzaduju.takze,vela robi ako lekar papiere napise a ked nechce dieta zatazovat tak jednoducho napise do papierov da s mentalnou alebo bez retardacie

saurian
15. jún 2017

@nikulka79 ako nam pisu v správach pre upsvar taku tu veticku "stav je celozivotny". okrem toho pisu vela k symptomatike a konkretnym zrucnostiam (napr k raptom, rutinerstvu, komunikacii, hygienene, rozoznaniu nebezpecenstva, orientacii, ....) + ze intelekt nezistitelny. nam dali 85% mieru funkcnej poruchy ☹
co sa tyka odbornikov, k funkcnosti sa nam zatial nikto nevyjadril.

nikulka79
16. jún 2017

@saurian nehnevaj sa ale mi pripada ako by si chcela podryvat.odpovedala som na otazku lenke 00,ty si da sa povedat napisala to iste okrem toho ci je stredne,tazky...autizmus,pritom je to to iste ci napise vysokofunkcny alebo iny autizmus.to ako vam a kto napisal diagnozu to mi je jedno no podla toho sa bude riadit aj urad prace a soc.veci

saurian
16. jún 2017

@nikulka79 je mi ľúto ale zrejme sme sa nepochopili, určite nepodryvam.

ivanpa
17. jún 2017

@saurian podľa mňa si zaslúžiš jedine nejaký diplom, že tu ešte vždy vladzes takto milo, citlivo a zároveň plne zasvatene prispievat.

majkam6
18. jún 2017

@ivanpa suhlasim saurianine pripevky su vzdy presne,trefne a mudre👍

evina34
18. jún 2017

Ahojte, neviete mi poradiť nejaku stránku, kde by som si mohla vytlačiť obrázky na terapiu / napr. casti oblecenia, casti tela, ovocie, zeleninu, veci v domácnosti..../, nieco sme pofotili sami, ale je toho vela co potrebujeme. Našla som nejake anglicke stranky napr. childrenwithspecialneeds, alebo do2learn, tam su nejake kartičky, ale su rozmerovo velmi male / ked sa to vytlačí na a4 a rozstrihá - 12 obrazkov/. Dakujem za rady.

oilkatka
19. jún 2017

@evina34 skúste aj toto napríklad: http://prosisu.blogspot.sk/search/label/Básničk...
len si to tam treba pohľadať, a preklikať sa všetkým, neviem či nájdete všetko ale je tam dosť toho, je to v češtine

meesha
19. jún 2017

@evina34 zkousela jsi pictoselector? Nekdy tam je ta zasoba divna, ale taky se da 🙂

veroni6
20. jún 2017

Dobry otazka kto ziadal peniaze na benzin aj vam napisali ze ucast dietata nutna