Mám traumu z autoškoly

shebamex
25. apr 2021

Potrebujem trochu povzbudiť... V 19 som sa prihlásila do autoškoly, vytešená, od 14 som sa na to tešila že vudem môcť jazdiť, chodila som aj s kamarátom na jazdy po opustenom letisku kde v okolí bikde nič nebolo. V autoškole som sa poctivo učila na testy, jazdy som zvládla skvele, jazdila na svojej milovanej Octavii kombi, takže stres nebol, auto mi sadlo. Problém bol v tom, že parkovanie som si v nej skúsila iba raz, jediný raz... Potom mi vymenili auto, ktoré malo zadok dlhý, zadné kolesá viac nafúknuté ako predné... Som dosť technicky zdatná aj vďaka ľuďom čo mi ukazovali rôzne veci na autách. Vymenili mi benzín za diesel, kto pozná, vie že rozjazdy sú trochu iné ako na druhom. Na tej hnusobe sa mi počas zákruty vypol posilňovač, raz sa ani nerozbehlo na plyne a také. Na ňom som mala pol hodinu parkovania. Na testoch som prvý raz vyletrla z testov, bola som v strese aj z matury, na druhý pokus a tretí to bolo práve to parkovanie...Vyletela som, jediná...Na druhom opravnom ma nepustil policajt, vraj som šuchla slalomovú, bikto nič nevidel, až potom som zistila že práve milý pán policajt ma nepustil preto lebo som sa nu ako veriacemu nepáčila, bol to maminej kolegyne manžel. Na treťom som sa dotkla kužele lebo som za seba nevidela, taká malá bola tyč... Od tej doby mám z toho traumu, bývalý ma vzal parkovať, akurát tak na mňa nakrical, takže som to vzdala.... Je tu niekto kto má niečo podobné? Mám dosť rozdielne dioptrie a spätné zrkadlá mi to ešte viac skreslujú... V každej ponuke práce majú podmienku VP, pritom reálne ho nevyužijem, ale musí byť na parádu.... Ledva sa viem zaprieť aby som si urobila na motorku, ale auto už bie, je mi z toho do plaču, autá sú pre mňa veľa, ale neviem si predstaviť že zas skončím na cuvaní...

simca06022011
26. apr 2021

Ved ale kazdy zacinajuci a aj vela skusenych soferov ma mensi/vacsi problem, ked meni auto. Moja mama kazde nove auto (tj kazde 3-4r) skusa na prazdnej ceste. Ja vidim, ze mas problem iba s parkovanim, tak treba trenovat, nepotentovat sa z toho, skusat parkovanie a hotovo. Ak priatel huka, treba ho na parkovisku vylozit, nech ti ulozi bednicky, alebo kuzele, alebo s cim trenujete a trenuj a on nech sa prechadza.
A stres z toho je normalny :D aj ekd teba viditelne viac ako soferovanie, stresuju ti ludia okolo teba

prhlavka
26. apr 2021

@tosomja potom pecka

oblecenie99
26. apr 2021

@jaskolka Ja ho mám, robila som z nutnosti - aby ma aspoň pozvali na nejaký pohovor, berie sa to ako automatika už teraz.. skúšky som dala na prvýkrát, a ani si nemyslím, že som zlý šofér... ALE.. každú možnú príležitosti "uliať" sa od šoférovania som veru využila.. tak sa stalo, že som roky nešoférovala, potom sme mali automat, tak som aj išla, ani si nemyslím, že zle, aj parkovanie, aj jazda v meste v pohode, a potom som otehotnela, tak som sa vyhovorila na to :D potom na malého vzadu na sedačke.. a teraz tiež nechodím.. lebo napriek všetkému som mala za volantom stále, permanentne stres, strach, nenormálny... tam treba najmä chladnú hlavu, aj trpezlivosť, rýchle reakcie, sústredenosť.. proste som si uvedomila a uznala, že ja na cesty ako šofér nepatrím, lebo to môže byť nebezpečné, darmo na to mám praktické zručnosti, hlavou som inde, lebo sa bojím.. jednou nohou v base, jednou v hrobe.. nemám na to, uznávam, kľúče od auta prenechám s radosťou manželovi 🙂

liusa82
26. apr 2021

No neni si sama kto sa bojí.Ja mám 32 a idem si robiť vodičák hádam tam nebudem najstaršia ochechula 😀 A už aj ľutujem že som si to nespravila v tvojom veku ešte na strednej.Keby ho nepotrebujem skrz prácu a presťahovanie sa na dedinu aby som nebola závislá od busov ani ma nenapadne si ho robiť. Som zvedavá ako dopadnem.Ešte že existuje v dnešnej dobe automat to ma ako tak upokojuje

hviera81
26. apr 2021

@liusa82 ja som si kupila manual. som si hovorila, ze ked sa naucim na tazsom, tak prestup do lahsieho (automat) bude lahsi.... a ked kvoli praci... v praci som zatial vzdy dostala manual....
inak aj ja som hrozne lutovala ze som si to nespravila v 18, ale zase teraz som si robila vodicak v BA, a to je teda ina skola 😀

pa3ciaj
26. apr 2021

@shebamex to, že ti tu niekto napíše, že sú to len výhovorky, tak má pravdu. Ja som si počas autoškoly prešla dvoma autami, úplne inak rozdielne vyšlapané spojky. Dva dni pred skúškou som dostala úplne iný model auta a predstav si, prešla som bez vyhovárania. Doma sme mali krátky diesel, potom naši vymenili za benzín, do toho prišiel priateľ s dieslovým kombi. Čiže som striedala všeličo možné a teraz máme ešte dlhšie, väčšie a s automatom. Všetko je o chcení. Aj keď urobíte vodičák, tak nikdy doma nebudete mať úplne to isté auto, takže ak sa teraz vyhovárate na zmeny, tak boh chráň vás stretnúť na ceste. Ani ja neviem parkovať na 100%, ale je to o aktuálnom riešení situácie, vojdem predkom, alebo musím cúvať, alebo si to treba lepšie zrovnať, alebo okolo mňa parkujú ako idioti a musím sa tam nejako vojsť, alebo aj stres že za mnou stojí ďalšie auto. Parkovanie v autoškole je oproti realite prechádzka ružovou záhradou. Ak reálne chcete a budete potrebovať vodičák, tak sú možnosti zaplatiť si jazdy naviac, ak nie nájdite si ďalšiu výhovorku...

liusa82
26. apr 2021

@hviera81 Ja nebudem robiť s autami v robote že kvôli práci to nie. Asi som sa zle vyjadrila🙂 ale za klientmi budem dochádzať kvôli tomu potrebujem vodičák a svoje auto🙂 to ja vôbec nie som technický typ.Navyše som drobná mám 158 cm tak som zvedavá či vôbec dočiahnem tam.To bude komédia😀 Vieš čo u nás na strednej keď som bola bol vodičák dokonca za pár šupov pre študentov.Ale čo už vtedy som nemala absolútne odvahu.Ja budem robiť v Zm to je malé mestečko.To v Ba by som nedala ani v Nitre asi už nie😀

sasanka605
26. apr 2021

Ja napr.nechapem celkom co ma s vodicakom spolocne ci si technicky typ alebo nie. Teraz nikto nemusi vediet rozobrat auto do srubky ako kedysi. A to ci dokazes stlacit spojku a preradit ked drzis volant je o niecom inom.

liusa82
26. apr 2021

@sasanka605 Myslím si že ak je niekto technický typ lepšie sa mu učí aj o motoroch a o všetkom z čoho je auto zložené.Zvlášť žene. No sú také typy žien.Ja napríklad mám auto ako za peknú vec.Vzhladovo ktorá ma niekam odvezie.Moc neskúmam aké je vo vnútri ale ako na vonok vyzerá.To si zas musím nechať od niekoho skúsenejšieho poradiť aby som nekúpila nejaký šrot zvnútra

sasanka605
26. apr 2021

@liusa82 ved ale co sa chces v dnesnej autoskole ucit o motoroch. Teraz neskusaju ako kedysi z coho sa sklada spalovaci motor a pod. Pises test so znackami a pravidlami cestnej premavky, ides na cvicisko, na jazdu a koniec. Aj zeny su technicke typy ale v autoskole ti to je naprd v dnesnej dobe.

sasanka605
26. apr 2021

@liusa82 keby chcela kupovať z bazaru auto, tak ani to ze je technicky typ jej nepomoze. Na to treba skuseneho mechanika.

liusa82
26. apr 2021

@sasanka605 No ešte lepšie že sa to tam už neučí.Mne to nemá kto povedať ako je to v autoškole v dnešnej dobe.Bo každý v mojom okolí má už vodičák dávno za sebou.Aspoň som o niečo múdrejšia🙂 ja tiež rozmýšlam najskôr nejaké z bazaru kým sa nenaučím riadne jazdiť.Lebo rozmlátiť nejaké drahé hneď na začiatku by mi bolo lúto

hviera81
26. apr 2021

@liusa82 aj ja som si myslela ze ba nedam, a davam ju takmer kazdy den :D
a teraz si predstav, urobila som skusky, po mesiaci dosla karticka vodicak, dva dni som mala v ruke vodicak, sef ma posadil za volant, smer praha... 😲 sedel vedla mna, bolo to fajn, ale v tej prahe to bol masaker, este k tomu po starom meste 🙈 sama jednosmerka.
a moja dalsia cesta mala byt zilina, a uz sama.... nastastie siel so mnou priatel na sedadle spolujazdca, ale boli to riadne stresy 😀

hviera81
26. apr 2021

@liusa82 inak ja som si na autoskole vypytala, aby sme otvorili kapotu a nech mi to tam aspon trochu poukazuje co je co. ja som tak pocula (par rokov dozadu), ze este obcas sa niekoho spytali na tieto technicke veci a ja som ani netusila kde sa leje voda do ostrekovacov :D :D :D

janka95
26. apr 2021

Ahoj. Ja som.bola taký stresák že sa mi noha na spojke triasla, ruky spotene. Žalúdok ma bolel. No koniec. Ja som testy na supu spravila nnatom.nic nie je to sa len stačí naučiť . Cvicisko som sa naucila naspamäť kde mám ktoru tyč vidieť a kedy točiť plný volant. Dodnes Nechápem že sa mi ho podarilo spraviť. A jazdu som pokazila. Presvihla som odbocku. Na druhý krát to tiež nebolo úplne bezchybne ale mala som skvelého policajta. Už mám 1,5 roka vodičský, prvý polrok som nejazdila a stále mám menšiu tremu keď sa dam do auta, jazdím pomaličky, na nákup, maleho do škôlky späť , a už som šla aj po diaľnici 150km .
Musíš sa sústrediť a veriť že sa to podarí. Je nás takých bojkov urcite viac. 🙂

liusa82
26. apr 2021

@hviera81 Presne ani ja neviem ako auto vyzerá keď kapotu zdvihneš😀 to je dobrý nápad na to sa spýtať.Ja nebudem tak ďaleko jazdievať našťastie len Nitriansky kraj a okolie.Ale nikdy človek nevie.Testov sa nebojím ja som na biflovanie dobrá ale jázd a parkovania ale k čomu je ti teoria ak nebudeš dobre jazdiť k ničomu

hviera81
26. apr 2021

@liusa82 testov som sa ani ja nebala, ale z tych jazd som bola vzdy pototo....

botka19
26. apr 2021

@shebamex ak je pri praci podmienka VP,tak neviem no..mam uz dost vela najazdene a pracujem vo velkej firme,ktora ma tzv. Carpool. Mame parkovisko s autami,ktore je volne beries. Benzin,diesel,elektricke,cng,manual,automat,combi,hatchback... nikdy som nemala problem ani s jednym. Autoskola ma pripravit na vsetko a suhlasim s dievcatami,ze vyhovorky to su.
Co tak viac asertivity a neodist dokial nebudes vediet parkovat,nie naucene od tycky k tycke,kde ta vyvedie z miery 3 cm rozdiel.

oblecenie99
26. apr 2021

@janka95 Ja som sa presne tak nabiflila na skúšku, ktorú časť tej tycky mam vidieť v zrkadle a kedy točiť volantom 🙈