Mama u mňa doma na návšteve, nerešpektuje ma a poúča ma

elizabeth88
3. aug 2019

Dobry den.Zakladam tuto diskusiu,lebo ma zaujimaju vase skusenosti.Moja matka ma navstevuje tak 4 krat do roka,byva v inom meste.No ked je u mna,kritizuje,co robim,ako robim,co sa tyka vychovy,to tiez,neposluchne,ked nieco si nezelam,aby robila.Normalny rozhovor pri kave sa vzdy zvrtne v poucanie a niekedy aj take raznejsie.Preto to riesim,lebo mamu mam rada,chcela by som,aby sme spolu lepsie vychadzali.Uz som jej to aj parkrat povedala,ze ked tu nie je ,tak si poradim aj sama,takze aj teraz.No a podobne,aj sme sa uz pochytili,aj sa urazila...Moze to byt lepsie?Vzdy sa na nu tak tesim a viac ci menej je to napokon takto.

tosomja
3. aug 2019

Mami sú také. Ku mne nechodí, bývame pri sebe 5 minút cez cestu. Chodím ja k nej. A tiež "mala iný život, ináč nás vychovávala, ináč prátala, ináč varila..." vypočujem, prikyvnem, vypijem kavu a idem. Svokra keď k nám prišla, ona vždy hovorila, že prišla na návštevu, nie na exkurziu, alebo na hodiny výchovy a prevýchovy...nezniesla by som však, aby mi niekto liezol do hrncov a nápraval záclony. Alebo dával kázne co sa môže a co nie pri výchove detí. Keď k vám chodí párkrát do roka, tak skus to brat tak, že o chvilu odíde a zase budeš mat kľud 😉

vendulka80
3. aug 2019

Žiaľ, lepsie to nebude. Ja to mam podobne. A uz sa mi stáva, ze som pri nej strasne nervozna lebo dokáže dookola hovoriť o tom istom hlavne co sa týka krívd spred x rokmi. Alebo mi zavolá, ze suseda oproti ma take iste tričko ako ona a isto ju sleduje a mna to tak vytočí lebo neviem co prve a ona rieši toto. A nakoľko si velmi dobre rozumie s mojou sestrou tak ja mam ako tak pokoj a som rada, ked pride na navstevu raz za cas. Sestra je u nasich varená pečená a tym pádom ani my dve si nemame moc co povedat lebo ona drží vo všetkom s mamou. Chodia spolu na nákupy, vsetko jej rozpráva, co spolu s muzom spali alebo nespali a ja to nerobím tak tym pádom som outsider. A uz som si zvykla a vyhovuje mi to tak. Bohuzial, ani s jednou ani s druhou si nemam co povedat.

elizabeth88
autor
3. aug 2019

@tosomja dakujem za Tvoju skusenost

elizabeth88
autor
3. aug 2019

@elizabeth88 Dakujem za Tvoju skusenost

nada89
3. aug 2019

Ja som minule triedila veci na pranie a nechala som to hodené na posteli.. samozrejme prisla mamina a odbehla som do obchodu.. ked som sa po chvíli vrátila už bolo všetko naukladané v skrini, aj mužove boxerky s rečami, že ako môžem mať taký neporiadok 😃😃😃 tak som sa jej len so smiechom poďakovala 😁😘

elizabeth88
autor
3. aug 2019

@vendulka80 Dakujem za Tvoju skusenost

elizabeth88
autor
3. aug 2019

@nada89 daavas to dobre

elizabeth88
autor
3. aug 2019

@nada89 🙂

elizabeth88
autor
3. aug 2019

Je to u nas jak na bojisku niekedy,ked pride a ja sa potom obvinujem,aj ked viem,ze chyba je na oboch stranach.Vzdy si poviem predtym,ako pride,ze budem mierna,ustupim a tak,ale ...Mamu mame len jednu,ja uz neviem,co.Inak je fajn,pomoze,porobi,uvari,len akoby prisiel general a to mi ako dospelej fakt vadi,darmo sa snazim to obchadzat.

akecheta
3. aug 2019

@vendulka80 Akoby som o sebe čítala...😕

kittykat22
3. aug 2019

@elizabeth88 nebude to lepsie. Bude to len horsie. Pretoze cim bude tvoja mama starsia, tak bude neznesitelnejsia, a ty uz nikdy nebudes 16 rocny somar ktory na sebe necha stekat. Ber to ako folklor ked pride, jednym uchom dnu a druhym von s prilezitostnou korekciou jej spravania. V niecom moze mat mama pravdu, tak si z toho mozes aj nieco zobrat. Ale dolezite je, aby sa vdaka jej navsteve z toho nestala nocna mora tyzden predtym ako pride, a tyzden potom ako oddide - pretoze z toho budes v strese. Potesim ta, je velmi malo deti ktore maju skvely vztah so svojimi rodicmi. Takze, vitaj v klube 😀

mirro
3. aug 2019

@elizabeth88 riešiš somariny. Predstav si,že mamy raz nebude. Potom sa len nad týmto pousmeješ ,ale cez slzy. Čo by som ja zato dala, keby tu bola,aspoň 4x do roka...

benit
3. aug 2019

@elizabeth88 lepsie to nebude. Ja mam taku istu. Tym, ze byva v tom istom meste je to este horsie. Ked mi prisla postrazit deti na hodku a mala sa s nimi hrat tak mi isla vydrhnut novu kuchynu(6mesiacov). Ja som ju asi nemLa dost ligotavu😋. Mila matka plynovu dosku obliala cisticom na wc a cela zhrdzavela a zostali na nej vyzrate flaky. Mohla som ju menit. ked prisla, tak mi preorganizovala cely byt. Nie aby si uzila deti. Furt len co vsetko by som mala a insk bh som mala. Uz mam deti velke a s nou sa neda stale viac.

pininka1
3. aug 2019

Poznám to dobre a za týmto mi nikdy ľúto nebude. Keď som mala nohu po operácii v sadre, prišla až jedenkrát mi pomôcť domov a skončilo to obrovskou hádkou. Všetko bolo zle, preco používame také sáčky do koša, ci sú vajcia v chladničke dobre, že radšej mohla doniesť. Všetko nanovo vydrhla a poprekladala tak,že mňa aj muža išlo poraziť. V jednom kuse jej niečo vadilo. Ešte sa nestalo keď k nim prídeme aby mi nepovedala že si deti zle oblečené a to pritom naše niesu choré skoro vôbec. A toto sú len maličkosti, vie človeka dostať do vyvrtky maximálne. Taká je celý život, komanduje každého,nielen nás. Raz mi jeden lekár povedal že by sme si so sestrou zaslúžili medailu že sme to v zdravy s ňou prežili. Máš to dobre že je to len 4krat do roka, ale ja som aj tak vždy závidela kamarátkam a spoluziackam ktoré mali s mamami také.krasne vzťahy a stále majú.

elizabeth88
autor
3. aug 2019

@kittykat22 Vo vela veciach ma pravdu ona,v mnohych mame pravdu obe,tak to uz byva.Ja si rada necham poradit kludnym sposobom.No rozhodnutie je na mne.

kittykat22
3. aug 2019

@elizabeth88 tvoja mama sa totiz stretava s fenomenom rychlo meniacej sa doby - ktory tu predtym nikdy nebol. Nikdy predtym nenastala situacia, ze od doby kedy sa narodi, po dobu kedy umiera je vsetko inak. Technologicka revololucia sposobila chaos a nikdy nekonciacu zmenu ktora stalost ktora su bola stovky rokov zmietla zo stola. Pre mladeho cloveka je tazke prisposobit sa trendom a ked mame v rukach novy telefon, novy sposob platenia, nove raady ako vychovavat dieta, co mu obliekat, ako recyklovat - je stresujuce. Predstav si, ze stary clovek ktoremu uz ten mozog tak pruzne nepracuje je atakovany tym istym sposobom. Aby si starsi clovek udrzal zdravy rozum - pretoze prisposobit sa novodobemu organizovanemu chaosu je tazke - tak si stoj co stoj stoji za svojim. Skus sa s mamou porozpravat - ale nemyslim si ze to bude viest k nejakej valnej zmene. Ja som mala problem s mamou a chodila som koli tomu k psychiatrovi - velmi dobremu - a riesila som ako vyriesit nas konflikt. A on povedal, ze obrat nanastane a bude to len horsie. Nase problemy su ale diametralne odlisne od tych tvojich. Je tomu pomaly 10 rokov a doktor mal pravdu. Nase vztahy su horsie ako predtym, zmenil sa moj postoj k mame, moje trapenie opadlo, a je mi lepsie.

erickatt
3. aug 2019

@elizabeth88 jaj poznám to. Ale zacalo som robiť to isté keď tam dojdem a trošku to pomáha. Varim inak ako ona a napodiv mi už pár krát volala ako som to robila ja.. a ked je u mna v robote a zacne mi mudrovat do môjho remesla, pozriem na nu presne tak skaredo ako vie ona a ostane ticho. Minule sme mali omšu, cela rodina a ona začala umývať riad, reku ale uz aj k ním sadnúť, reku ked umrú budeš revat, riad počká... Smrť nie. V tej sekunde bola v obývačke...

diewcatqoo
3. aug 2019

@elizabeth88 ahoj, a povedala si jej, ze ti to poucovanie prekaza? Nie v naznakoch, ale normalne natvrdo povedat, ze ci je ok ako sa sprava...
Ja byvam od mamy 550km. Za 5 rokov, co sme prec, bola u nas 3x. Prvykrat mala tendenciu poucovat, upratovat a pod. Snazila som sa jej v narazkach a srandovnym stylom naznacit, ze mi to prekaza.. nepochopila. Tak ked sme prisli my k nim, niekolkokrat som skonstatovala, ze ma doma neporiadok, aj som upratala, poprehadzovala jej veci rovnako ako ona mne a potom pri kave mi povedala, ze to robit nemusim. Ze ona si vie upratat aj sama, tak ja jej na to, ze ci si mysli, ze ja si sama upratat nedokazem a ci zije v tom, ze po zvysok casu co u nas nie je, tak nedokazeme fungovat. Tak sme si to jasne vysvetlili a odvtedy je pokoj. Dokonca si pyta uz odomna nejake rady, co sa tyka domacnosti alebo receptov a pod.

elizabeth88
autor
3. aug 2019

@diewcatqoo Povedala,no to je len o urazeni sa.My sa nedokazeme normalne porozpravat asi.

elizabeth88
autor
3. aug 2019

Ze to mysli dobre,to predpokladam aj ja.Inak mam pocit,ze k surodencom si to nedovoli,mozno sa postazuje zas inemu clenovi rodiny.

mikavo
3. aug 2019

Ja som mala to iste, avšak už som jej na rovinu vravela, že mi to prekáža, že je to moja vec a ja sa do jej domácnosti tiež nestaram, ak chce, aby sme spolu vychádzali, nech to nerieši. Takže pokiaľ ju o niečo nepožiadam, aby mi napr s niečím pomohla, tak to nerobí. Veľakrát sme sa kvôli kope nevyzehleneho prádla pohádali a boli sme na nože, prestala to riešiť a je to medzi nami lepšie. Zehlim podľa toho ako stíham. Nebudem napr žehliť v noci, varit mäso každý deň, ako by si to priala ona. Vela veci ma naučila, je však už iná doba

mimka11111
3. aug 2019

@elizabeth88 za 13rokov neprišla ani jediný raz, a hlavne teraz,keď by som ju najviac potrebovala.....za tých 13rokov nebola pri mne,keď som sa nemala komu vyžadovať,keď mi bolo najťažšie,ani vtedy nie,keď som bola šťastná.....nebola pri mne,keď som sa v prvých chvíľach dozvedela o mojom vymodlenom tehotenstve, nebola pri mne,keď sa mi narodil synček a už nikdy v živote ho nespozná.....jedine,čo viem pre moju mamu urobiť je pozerať sa do neba a poďakovať jej za všetko,čo ma naučila.....

anik111
3. aug 2019

@vendulka80 to ako keby som o sebe citala 🙈 az na to, ze ja mam brata. Ale niekedy sa smejem, ze ten mame pise este aj to, ze kedy ide na zachod 😁

staromodna
4. aug 2019

Pokiaľ je to mama, je to pochopiteľnejsie. Ú nás robí toto moja svokra. Tiež k nam chodi niekoľkokrát do roka na par dni, a keďže je mamou môjho muža cudzinca, nerozpráva po slovensky a tým pádom ju mam cely deň na krku od rana do večera. Mamu si mas vazit takú aká je. Neries to. Chodu len parkrat do roka na par dni. Ten čas sa musíš obrnit nervami

kassandra25
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
metoma73
4. aug 2019

Bud rada,ze chodi a pouca...co ja by som za to dala,keby moja mama prisla a poucala a kritizovala😢...mamy su take..aj ty budes taka😉

akecheta
4. aug 2019

Milujúca matka nebude kritizovať takým štýlom, aby ubližovala dcére, lebo city jej dcéry sú pre ňu dôležité.

kk77
4. aug 2019

U nas to je podobne, pomohlo len obmedzenie kontaktu, som ovela stastnejsia a kludnejsia. A nemyslim si, ze by niektora z vas plakala za takymto spravanim mamy, place sa za skutocnymi mamami a ich skutkami.

evkano1402
4. aug 2019

@kk77
"place sa za skutocnymi mamami "...ktorymi nikdy neboli 😢

sassannka
4. aug 2019

Budem tvrdá, ale nech. Lepšie to určite nebude. Tak, ako by si si ty mala uvedomiť, že je to Tvoja mama, rovnako si aj ona má, že si ty jej dcéra. A vo vzťahu plnom lásky, rešpektu a porozumenia nikto nikoho nedeptá. Lenže ten vzťah je o dvoch ľuďoch a keď jeden z nich nie je schopný ani ochotný, tak ten druhý sa môže postaviť aj na mihalnice! Úplne sa stotožňujem s
@kk77 a k @mirro len toľko, že hlavne ma mrzí jej strata ale na druhú stranu si nemôže vedieť predstaviť, aký skutočný teror zo strany tej, ktorá má predovšetkým pomáhať a milovať, môže vzísť. Mňa moja mama odpísala už dávno a terorizovala ma ako v detstve, tak aj v dospelosti keď som doma už ani nebývala. Trápila ma počas oboch tehotenstiev, môjho vlastného manžela štvala proti mne na svoju stranu! Ohovárala ma po celej rodine, aj pred svokrovcami a vynášala citlivé informácie z mojej domácnosti, na čo bola viac krát upozornená, že si to neželám. Vynervovala ma natoľko, že som posledný trimester pod ťarchou jej intríg nepribrala ani gram a bábätko zaostalo v raste! Neustále poučovaniea ponižovanie je len čerešničkou na torte, zašlo to až tak ďaleko, že na mňa pred deťmi a manželom naziapala, že bez muža by som bola 💩. Takže skutočne si môžeš vedieť predstaviť, ako do výšky od radosti vyskakujem, keď k nám príde. Ja som u nej bola za posledné dva roky len raz a to bývame v rovnakom meste.