Materská - ráta sa aj z dohody?

nikola3000
6. mar 2019

Dobrý večer, chcela by som sa spýtať že ako je to s materskou? Viem že mám mať odrobené 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Ale neviem či sa do toho radí aj práca na dohodu alebo len na zmluvu?? Ďakujem veľmi pekne za každú odpoveď 😊

veronikaszabova
6. mar 2019

@nikola3000 nie 270 dni odrobene, ale aktivne NP 270 dni pred porodom.

veronika4495
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
veronikaszabova
6. mar 2019

@veronika4495 ano, lebo nebudes mat aktivne NP

draik
6. mar 2019

@nikola3000
Započítava sa aj dohoda, ak z nej bolo platené nemocenské poistenie.

evelyn226
7. mar 2019

@veronika4495 podľa nového dodatku v zákone ak stihneš druhé dieťa porodiť než to prvé bude mať tri roky, dostaneš 100% materskú z poslednej práce. Takže ak si mala pri prvom dieťati 500€ materskú dostaneš takú istú aj pri druhom dieťati. Ci už si nezamestnaná na upsvar alebo nezamestnaná na RD máš nárok. Ale musí porodiť najneskôr deň pred dovŕšením tretieho roku prvého dieťaťa. (pripadne ak si na MD alebo RD s druhým dieťaťom a vtedy si prišla o prácu, je to to iste dieťa sa ti musí narodiť pred dovŕšením troch rokov predošlého dieťaťa pri ktorom si prišla o prácu.) dúfam ze som to dobre napísala ze ma pochopíte.
Viem to nakoľko som to teraz riešila ja. Syn má v nedeľu tri roky a ja som v8tt nezamestnaná na RD ktorá končí, nárok na MD nemám. Až po pôrode a RD.

veronika4495
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evelyn226
7. mar 2019

@veronika4495 je to tak, vravím riešila som to teraz tieto dni aj s partnerovou uctovnickou a s kamarátom so socialky. Ale aj tak ty dostaneš pred pôrodom papier na materskú, ktorý musíš odniesť a oni ti musia potvrdiť ci mas alebo nemáš nárok, nakoľko ten papier je potvrdenie pre poberanie RP. Tzn. ak nemáš nárok tak ti schvália RP, ak máš nárok na MD tak RP ti samozrejme nedajú pokým budeš poberať MD. Je to kvôli tomu, že človek matka nesmie poberať oboje naraz. Takže bude tvoje prekvapenie ci máš alebo nemáš.
Tiež pôjdem pred pôrodom zaniesť MD papier kde mi potvrdia co ja viem isto že nárok na MD nemám. A potom môžem ísť poriesit RP, ktorý dostanem. Skúsim pohľadať ten článok, pretože som si to dala "preložiť" ci je to tak ako som tomu porozumela ja.

evelyn226
7. mar 2019

@veronika4495 a ty to stíhaš do toho tretieho roku alebo nie?

veronika4495
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evittam
7. mar 2019

@evelyn226 Ona je na MD s prvym, konci jej zmluva v juni cize nebude mat nárok na dalsiu MD ak sa neobnoví NP. Inak pekne "drísty" pises. Od 1.1.2019 plati, že ak mas nárok na ďalšiu MD tak nemoze byt nizsia ako ta prva. Ibaze jej skonci PP v juni kedy bude na prvej MD mozno mesiac-dva, cize ak porodí druhé aj do roka od prveho tak pokial neobnoví NP tak ziadna MD. Trošku dost zle si ten zakon pochopila.😂😂😂

evittam
7. mar 2019

@evelyn226 Druhé či ďalšie dieta sa nemusí narodiť pred dovrsenim troch rokov mladšieho ide o to ci PP trvá. A vykryť prípadne obdobie medzi koncom RD a nastupom na ďalšiu MD.😉

nikola3000
autor
7. mar 2019

@veronika4495 áno len na rodičak lebo ľudovo povedané sedíš doma a nerobíš čiže žiadne peniaze za teba nikto nedáva tak ti nemajú s čoho dať 🙂