Mateřství po 45. Co si o tom myslíte?

ankonco
3. feb 2009

Neodolala jsem a pokusim se zde o diskuzi tykajici se materstvi ve vyssim reprodukcnim veku.Motivoval me k tomu clanek o Bare Basikove, ktera ve svych 45ti ceka treti mimco. Zajimaly by mne Vase nazory, zda si myslite, ze je spravne, aby mela dite zena ve vyssim reprodukcnim veku i za cenu toho, ze se eventuelne nedozije jeho dospelosti. Jsou zde nejake otazky socialni, psychologicke, pravni? Kdo muze zene udat nejake hranice, kdy mit a kdy nemit dite?

jakelina
13. feb 2012

@lucka1987 nikdo se tu nechce hádat, určitě je mládí krásné, jenom je asi určitě víc maminek těch mladších, které prostě raději courají po ulicích kolem výloh. Věřím, že jsi skvělá maminka a nikdo tady netvrdí, že všechny maminky mladší jsou takové. Já jsem měla pvní dítě v 21 letech a taky jsem dělala různé chyby, hlavně ve výživě. Tehdy nám už od 6 týdnů nutili dávat dětem šťávy a nějaký lepek se neřešil. Proto má třeba můj nejstarší syn ekzém a ti co se narodili v mém starším věku jsou zdraví, tak to jsou takové paradoxy. ☹

leiladelly
13. feb 2012

@amrash Určitě zvládnete! To je nádhera, miminko přijde! Držím pěsti a napiš, až budeš moci. 🙂

awalancha3
13. feb 2012

@lucka1987 ............no, to je chvalyhodne, že si aká si, ale skus si tak objektívne všímať (nie teraz ked mrzne, ale na jar a leto) to čo som uviedla......nič neplatí univerzálne, ani to čo som uviedla........ a je samozrejmé, že VYNIMKA sa bude citit dotknuta mojím "škatulkovaním", to je fajn..a aj to že robíš domáce jedlo.....a na manželstve pracuj, co teraz ako mladá investuješ, to potom ako 35-40 rocna hádam vezmes spat aj s urokmi......ale myslím, že tvoja uvedomelosť netypická pre tvoj vek je daná tými hrozne smutnými okolnostami, ty si už bábo vážiš........spoznala si bolesť zo straty dietatka...to je iná vec, to by poznamenalo drvivu vacsinu mamičiek.........Ty sa nemáš prečo cítiť dotknuta mojim prispevkom, v ničom ti neodporuje, skor vyzvihuje v celom kontexte tvoj prístup......... 🙂

lucka1987
13. feb 2012

@jakelina ved jasne chapem.. starsie maminy ktore maju uz druhe ci tretie babatko su nepochybne skusenejsie a ja sa rada priucam od nich , pretoze ucena som z neba nespadla. len treba vzdy dodat , ze nie vsetky mlade do 25 r. maminy sa flakaju po meste s " deckom " a beru ho ako zamienku ist von . presne tak je to aj so starsimi mamickami.. tiez poznam xy mamickem po 35 tke, ktore maju babatko uz neplanovane a akosi jeho vychovu " flakaju" / napr moja svokra/ uz maju 2 deti a ked s aim nahodne pritrafilo dalsie, jednoducho uz akosi beru ako samozrejmost ze starsi surodenci sa maju o mladsich starat ... a tym ich zanedbavaju, ci vo vychove alebo v upevnovani si vztahov medzi sebou. teda aspon v mojom okoli je mnoho takych pripadov . takze ono sa neda povedat ze ktore maminy su lepsie, pretoze vsade su vynimky a neda sa to hadzat do jedneho vreca

leiladelly
13. feb 2012

@berenika39 Ano, to je pravda, některé skutečnosti jsou nesdělitelné, souhlasím s Tebou. Myslím, že obecný mustr neexistuje, ano, statistiky mohou říkat něco, ale to neznamená, že mladá maminka rovná se zdravé dítě a žena naprosto v pohodě a starší maminka rovná se velká pravděpodobnost poškozeného dítěte a utahaná ušmudlaná matka (jak to tu padlo). Sice nepatřím do kategorie čtyřicátnic, ale měla jsem děti až po vystudování dvou vysokých škol, zařízení si profesního života a bydlení. Nebyla to úplně moje volba, zemřel mi partner, jinak by asi bylo v obecné rovině dobré mít děti trochu dřív, ale statistika je jedna věc, osud druhá věc a já jsem spokojená tak, jak děti mám. Nevidím důvod, proč tu někdo odsuzuje maminky ve vyšším věku, nikdo si neumí stoupnout do bot druhého a neví, jaké důvody k tomu danou ženu vedly. Pokud se někdo cítí na to mít dítko kolem 40, hurá do toho. Jsou to většinou lidé, kteří mají jasně srovnané hodnoty, postoje a dají dítěti pocit bezpečí a zajištění. Což neříkám, že člověk v mládí také nedá a nemůže, jen si myslím, že mateřství je úžasná věc v každém věku
🙂
PS. to nasoukání se do džín trochu závidím 😀 Já se po porodu před rokem taky nasoukala, jen ten rok se mnou trochu zacvičil....

amrash
13. feb 2012

@jakelina
@berenika39
Dekuji, maminky. Jsem sice mirne ve stresu, ale zitra to dame v pohode a hned se vam take ozveme!!

anzelik
13. feb 2012

@leiladelly davam ti za uplnu pravdu prve dietatko som mala ako 18rocna 🙂 nebanujem ,ze tak rychlo a druhe ako 23rocna 🙂 boli sme mlada rodina plna elanu a planov,ale osud to zariadil uplne inak po rozvode som tiez povedala,ze uz nechcem ani tretie detatko a ani partnera 😒 a zase osud ,,vysi´´ to zariadil inak mam aj partera uz manzela 😀 a mam aj tretie dietatko mala som ho ako 37rocna a nebanujem 🙂 a ak sa podari pracujeme aj 4babetku a mam skoro 42rokov 🤐 takze neodzujem ani mlade maminky ani starsie maminky ved ja si myslim,ze kazda z nas tuzi po babetku po tej malej vonavej hrudke 🙂 pokial je rodinna atmosfera ok manzel,,pocuva´´ 😀 tak preco nie a presne ako si povedala netreba sa vzdy drzat len tabuliek 😉

awalancha3
13. feb 2012

inak, ked som tak o tom celom premýšlala, tak otázka, kedy má mať žena dieťa je obdobná ozázke Koľko má mať žena detí?........... dokonca nie obdobná ale celkom totožná vo svojej filozofickej, fyziologickej a sociologickej rovine....... a odpoved je vzdy rovnaká....... alebo to žena nerieši a má deti kedy to príde a ako to príde aj co sa týka veku a poctu... alebo sa to riesi planovane a vtedy je odpoved tiez rovnaká, kedy a kolko si trufa zvladnut........ Tak ako sa 22 ročná mamičko pohrdlivo díva na 40 rocnu mamicku, tak sa može matka jedného dieťaťa či dvoch pohrdlivo dívať na ženu so 4 či viac deťmi.......... Nikto nikdy sa neodvážil riešiť direktívne kolko má mať žena detí a v akom veku......len nacisti svojou eugenikou (čína nezakazovala, len neplatila prispevky na druhe a viac deti a dokonca dala penale, ale kto mal peniaze, zaplatil a mal deti kolko chcel).....................Riešiť otázku v akom veku mať dieťa a kolko mať detí je filozofická kategoria otázok typu "načo žijeme", "je vesmir nekonečný", a pod.........

jakelina
13. feb 2012

@awalancha3 to znám, jako rodina se čtyřmi dětmi to slýcháme často. Dokonce někde na úřadech se k nám chovají odměřeně. Přitom jsme oba s manželem vzdělaní, děti uživíme, manžel nepracuje osm hodin, ale dýl, já pracuju i na mateřské z domu. Je to zápřah, ale nepobíráme žádné sociální dávky a nejstarší syn začal studovat VŠ. Všichni se dobře učí, hrají na nějaký nástroj, umí pozdravit, poděkovat a stejně jsme pro okolí divní 😝 😠 ☹

leiladelly
13. feb 2012

@anzelik já nemám to srovnání mít dítě v tak mladém věku, jako jsi měla Ty. Toužila jsem studovat a medicína pro mne byla rozhodně na první místě. Vím , že bych se do tabulek prostě nevešla, já bych bez těch studií nebyla šťastná a jenom šťastná maminka může mít šťastné děti. Měla jsem je tedy později, v pravý moment. Je pravda, že kdybych chtěla další, ten věk už mi nedává prostor čekat několik let, to je jediné negativum, že bych do dalšího miminka musela jít asi hned teď. Ale i tak říkám, proč ne, zvládám děti i práci a jsme spokojení. Je to opravdu na každém, kdo nechce studovat, je asi z biologického pohledu lepší mít dítě dřív, na druhé straně ten biologický pohled je jen jeden z aspektů, které musí byt splněny pro mateřství a rodičovstí, aby bylo v pohodě. 🙂

leiladelly
13. feb 2012

@jakelina jak odměřeně, co odměřeně, jak divní? no, to bych je pěkně srovnala do latě, to mi věř! Kdo má sílu vychovat slušně čtyři děti a slušně žít a pracovat, má mít obdiv a ne nějaké hloupé reakce.

anzelik
13. feb 2012

@leiladelly tak ako pises vsetko je tak ako ma prist ten pravy moment , moj prvy syn studuje na VS za lekara dcera maturujem a ten maly anjelik,,certik´´ je nase,,slniecko a lizatko´´ 🙂 myslim,ze kazda ma tie biologicke hodiny v seba ci mlada ci starsia a je to tak je na kazdom ako si tie biologicke hodiny a hodnoty zariadi 😉

awalancha3
13. feb 2012

@jakelina ...vsak to je to....... 4 deti, to "už musí byť asi socialne slabá rodina".... tak sa to bohužial obvykle berie........ale ty nie si cigaňa čo si nakotí 8-9-12 detí a potom ich nechá zavšivené, podvyživené holé behať v mrazoch po uliciach........... mať viac detí a vedieť sa o ne postarať- to je naozaj luxus a umenie zároveň..... podľa mňa ste veľmi bohatí 😀 a obohatení.......... ked sa ale nad tym tak zamyslíš, prečo ste pre okolie divní? co je pricinou ze ludia, aj normálni, bežní občania sa na rodinu so 4 deťmi dívajú divne?.....je to vymykanie sa z trendu? predpoklad, že ste málo inteligentní a zodpovední ked ste si porídili viac detí?......neviem, ty vieš?

leiladelly
13. feb 2012

@anzelik ano , ano, teď jsi to vystihla, každý to cítí jinak a každý má jiný "pravý" čas. Lidé by měli být tolerantní, je lehké v mládí kritizovat staršího, jen mladý bude jednou také starý, to je jediná spravedlnosti na tomto světě, že všichni zestárneme a umřeme. K tak úspěšným dětem gratuluji, samam jsem zvědavá, co z těch našich prťat vyroste 😉

anzelik
13. feb 2012

@leiladelly neboj sa urcite aj ty budes mat uspesne deti pokial je laska v rodine tolerancia,dovera tak aj deti dostanu ten zaklad ,ze aj oni raz budu take 🙂 tak ako pises vsetci sme si rovni ked budeme stari a zomreme tam uz nexistuju rozdieli 🤐 vsetok ten zaklad je v rodine ako ju dvaja dospeli ludia vytvoria navzajom ako prijmu deticky ake hodnoty budu v rodine vsetko je to len a len na ludoch verim,ze aj tvoje deticky budu urcite uspesne a budes nane hrda 🙂

m.i.r.i
13. feb 2012

dakujem za tuto temu..nejako ma to pobada k tomu, ze plan mat druhe dietatko do 40 nemusi byt taky nutny..alebo- ze mozno stihnut mozem este aj 3..aj s vacsim rozdielom kedze by sme to takto radi🙂
Ja som mala prve ako 32 rocna a mna mama ako 22 rocna...poviem vam, ze by som bola ovela radsej ak by bola moja mama starsia a bola uz na dochodku ..a moja mamka vravi to iste...este ma do dochodku 5 rokov...byvame 200 km dalej od nich...vidime sa raz za 2 mesiace mozno a to na 2-3 dni..mamka sniva o tom, ze bude ozajstnou babkou, ktora bude brat vnucatka na prazdniny, vypekat kolace a s dedkom budu chodit do prirody...a tiez, ze by dceram pomohla s vnucatkami...normalne zavidime obe tym mamickam, co maju babky uz starsie a mozu byt ozajstnymi babkami a nie takymi, ze ked prideme my k babke, ta rano s dedkom odchadza do prace a cakame o 5 vecer ked pride aby sa chvilku pozabavala s vnucatkom..a aj to je uz riadne unavena, lebo musela cely den robit...prave som mamke hovorila, ze a co este keby som mala dieta ako ona mna..uz pred 10 rokmi a spravila ju babkou v 44 rokoch...to by moje vnucatka babku istym sposobom nemali az do 20tky...taku babku aku sme mali my, ze sme tam travili prazdniny, pripadne nas babka vyzdvihovala zo skolky ci skoly....doba je ina, zeny idu do dochodku uz teraz skoro o 10 rokov neskor ako za komunizmu, tak aj rodenie deti sa posuva...a ja som tomu rada...a ako tu piste, nic nie je o veku..kazda zena sa inak citi..jedna chce mat vsetko za sebou, teda deti rychlo odrastene, aby si mohla uzivat neskor klud, ina si radsej"uziva" a potom sa chce starat o deti..a niektore maju pocit, ze chcu byt maminkami malych deti stale a maju deti aj v 20tke aj v 40tke..celkovo otazky typu - kolko deti je idealne? Aky vekovy rozdiel medzi detmi? V akom veku mat dieta? Najprv dieta potom kariera alebo naopak? su velmi velmi diskutabilne, lebo ludia su rozni, niektore zeny su spolocenskejsie, ine nie...kazda ma inu energiu na vychovu deti a je to uplne normalne....co jeden vydrzi iny nie...takze prajem kazdej len to, aby mala vtedy deti a tolko deti co ju urobi stastnou🙂

leiladelly
13. feb 2012

@anzelik to je teda velká pravda, vše, co píšeš. Ono není potřeba moc "vychovávat" (dát limity, to ano), ale jinak se děti učí hlavně nápodobou, Učí se to, co se žije doma, jaké hodnoty rodina vyznává, jak se chová k sobě, k okolí.... Já myslím, že děti budou prima, každý je osobnost už teď, i to prtě šestnáctiměsíční, proti těm starším se prosazuje a někdy mi přijde, že je z nich největší temperament 🙂

jakelina
13. feb 2012

@awalancha3 já taky nevím. Musím říct, že jsem se setkala i s pozitivními reakcemi a to třeba od žen kolem padesátky, které už mají velké děti, nemají ještě vnoučata a jsou doma s manželem a cítí se sami. Ty mi třeba řekly, že je to fajn a i nám závidí a kdyby mohly vrátit čas, tak by měly ještě jedno dítě později, ať mají doma někoho pro radost.

glascat
13. feb 2012

@amrash Držím palce, nech ste obaja zdraví a v pohodke 🙂

jakelina
13. feb 2012

@leiladelly no ono se to řekne srovnala do latě. Nikomu do toho nic není a není to slovní napadení, ale to už člověk vycítí, jak se divně někdo dívá a myslí si svoje.
Já nejsem konfliktní typ a můžu říct, že mě to jenom zamrzí a leží mi to nějakou dobu v hlavě, ale žádné vrásky si kvůli tomu nedělám

leiladelly
13. feb 2012

@m.i.r.i víš, reaguji jen na tu část o babičce... Ono je vše v životě složité , diskutabilní... Já mám sice matku, která by věkem mohla být babička. Ale o děti zájem nemá. U syna ani nechtěla, aby se narodil, je mulat a nemohla přenést přes srdce kulturně a hlavně barevně odlišné dítě. Posílala mne na potrat a kdybych nestála sama na nohou finančně a bydlením, protože jeho táta od nás odešel, když jsem byla těhotná, bývala bych těžko věci řešila. Malý má teď pět let a je to úžasně nadaný a krásný chlapec a teď by ho milovala.... Jenže já to neumím odpustit . Dříve jsem jí ho dávala, aby kontakt mezi nimi zůstal zachován, ale ona ho naváděla proti nám, tak jsem kontakty před půl rokem přerušila. Dcera má 16 měsíců, nezná pojem babička, dívá se na cizího člověka, kterého se bojí. Babička nikdy nevozila, nikdy nechovala, před rokem jsme byli dlouho v nemocnici, dcera nepřibírala, blinkala, dostala těžký zánět ledvin, pak zápal plic a na závěr jí ztuhla kyčel po těch infekcích, nosila půl roku PT třmeny, cvičili jsme, bylo to těžké. Matka ani jednou nezavolala, jak je malé.... Když jsem jí to vyčetla, zeptala se stylem "tak co jí teda je". Na to mi zbyla jedna pragmatická odpověď "hovno". Ono mít matku fyzickou ještě neznamená mít milující babičku.... V dobrém závidím všem, které ji máte.

leiladelly
13. feb 2012

@jakelina víš co, vím , co mluvím. Mám syna mulata. na malém městě. asi nemusím víc říkat. je to asi ještě trochu exotištější než mít čtyři bílé děti. já ty lidi srovnala do latě v přeneseném slova smyslu, ani si nedovolí pomyslet něco špatného.....Dokonce toto moje díte je krásné,fyzicky i psychicky, je zajímavé , odlišné a často slyším reakce, že by takové dítě také chtěli 🙂 Máš pravdu, člověk negace vycítí a pak ho to mrzí. Já okolí naučila , aby syna přijali pěkně. Tak nějak postupně, přirozeně. Nedělám si iluze, že nějaký omezený člověk za zády neřekne něco nehezkého. Ale většina lidí se chová hezky. Nejprve jsem musela přijmout fakt, že ho nepřijala vlastní babička. Když jsem se srovnala s tímto, že to ustojím, na ostatních lidech mi nezáleželo a když okolí cítí, že člověk stojí rovně, nebojí se, stojí za svým názorem, nedovolí si vyjadřovat nějaké negace. To je můj postoj. 🙂 Úpřímně řečeno, ze situace, která vypadala blbě, jsem okolí dotlačila (váhou svých mnoha kil 😀 - legrace) k tomu, že mi mého synka závidí. 🙂 Ale jinak, co si myslí okolí, není můj byznys (úžasný citát Coelha...) 🙂

milankovazuzana
13. feb 2012

@valerya Obdivujem ťa, si dobrá a láskavá maminka.

jakelina
13. feb 2012

@leiladelly jsi silná a určitě skvělá matka. Já rodiče nemám od svých 29 let a manžel má už jenom mamku, tchán už zemřel před šesti lety. Tchýni mám jak bývá v různých vtipech a někdy mi už fakt nezbude nic jiného, než se tomu smát a beru si z toho poučení pro sebe. Doufám, že taky jednou tchýně budu a ne taková 😝 😀 😝

leiladelly
13. feb 2012

@jakelina děkuji , snažím se být. Hlavně nebýt jako moje matka, to je taky krédo. Já tatínka nemám od 29 let, zemřel náhle, matku jakobych neměla taky, pocitově je to totéž. Manžel rodiče má, jsou hodní, jen nebydlíme blízko, takže většinou vše zařizujeme sami. Ale jsme rádi, když někdy mohou být děti u nich a já jedu na kurz, kongres, nebo někam jedeme s mužem spolu (tedy hodně výjimečně, ale i to pomůže).

bonaquaba
13. feb 2012

@awalancha3 ja to uz neberiem nejak hrozne, ze mam tri deti, uz som si na to zvykla a hlavne rezim zaviedla, tak je to ok, len niekedy vikendy su strasne, ked sme doma a dvaja starsi su stale v sebe, tak to da hlavne zabrat, ako ich dat od seba prec, aby nebol krik, tak taketo situacie ma potom dostavaju do varu, tak radsej berieme veci a ide sa von sankovat alebo len tak poprechadzat, aby sa trochu von vyvetrali

m.i.r.i
13. feb 2012

@leiladelly to je mi ozaj luto, nemas to lahke..a ano, tema babicka je tiez na dlhu debatu🙂 Samozrejme, ze vek nezarucuje, ze sa babicka bude o dieta zaujimat...su babicky co pracuju a aj tak vsetku dovolenku a volny cas minu na vnucata a su take co su na dochodku a o vnucata nemaju zaujem...takze tiez to nie je o tom...ja som chcela len povedat to, ze nie je nic cierne ani biele..lebo niektore tu pisali ake je to super mat mladu mamu teraz a ze ked mas dieta neskor, budes uz babka ked dospeje a podobne...nemusi to byt len na skodu..lebo ja som sice rada, ze moja mama ma 56 rokov ked ja mam pomaly 34...a budem aj rada nech sa dozije co najvyssieho veku a budem ju mat este dlho..ale napriklad ja som tiez mala s mamou super vztah ale odkedy byvame daleko, ta vzdialenost sposobila, ze to nie je uz take ako kedysi..aj ked dobry vztah mame..a ten kontakt s vnucatami hlavne kvoli praci ani nie len kvoli vzdialenosti jej chyba...a mne velmi tiez...proste, byva to vselijako..ja mozno budem babkou ked budem mat 65 a mozno uz budem na dochodku..ale mozno moje deti moju pomoc neocenia a prave im bude prekazat..a tak mi tiez vek nic nezaruci🙂 len proste mat mladu mamu vs starsiu tiez nemusi byt vzdy len vyhodou🙂
Kedysi pred 12 rokmi som bola au pair...stretla som sa v Nemecku najprv s rodinou Juhoslovanov, takych jednoduchych...kde matka mala prve dieta ako 16 rocna, druhe v 18 tich, ked som tam bola tak mala 30 rokov a deti vo veku 14 a 12 rokov...uz pri tej starsej zhanali s muzom zenicha, aby sa v 16 tich tiez mohla uz vydat...tak to vlastne ona ako 32 rocna uz mala mat vydatu 16 rocnu dceru a stale mi hovorila, ze najneskor o 5 rokov ma obe dievky z domu a jej sa zacne v 35tke zivot...ja som vtedy mala 22 a len som usta otvarala, ze ako zmysla..
Dostala som sa do nemecko-americkej rodiny. Matka prave v 9 mesiaci, 39 rocna..deti mali tiez 3..ale mala ich vo veku 35, 37 a 39 rokov...ze uz staci...v 30tke sa vydala, 5 rokov este sporili, cestovali, budovali karieru..v 35tke zakladali rodinu...uplne opacny obraz priorit...ona mi hovorila, ze by si nevedela predstavit mat tak skoro deti, potrebovali sa spoznat, nieco zarobit, vela cestovali, on bol chirurg, ona dizajnerka, pracovali na svojom zebezpeceni...a potom chceli deticky....ktore ich budu drzat dlhsie mladymi....teraz ma ona 50 a najmladsi syn bude mat 12.....aj na tento model som sa ja pozerala, ze fiha, to je uz zas neskoro.....aj maly ked siel do skoly 6 rocny, tak dedko a babka mali 70...mne babka kupovala skolstku tasku ked mala 56..mlada babka, aka parada...ked som do tejto rodiny priviedla mojich rodicov na navstevu, tak vekovy rozdiel medzi tou domacou a mojou mamou bol len 5 rokov...a pritom ja som sa ako 22 rocna starala o jej novonarodene dieta...oni to tiez nevedeli pochopit, preco moja mama si takto "nicila"zivot taka mlada...
No ina doba, ine myslienie, ina kultura, ine podmienky..Juhoslovania boli z pomerov socialne nizsich, s inym kulturnym zazemim, inymi rodinnymi hodnotami a prioritami...Nemci ci americania zas uz ovlyvneni dobou, trendom, financnym zabezpecenim..a moja rodina z komunistickej krajiny kde vsetci vsetko mali, dostali zadarmo byt len nech maju rodinu, vsetci mali pracu atd...nikto necestoval..tak co ine robit ako deti?
Ale v kazdej dobe a spolocnosti sa najdu vynimky a proste teraz je demokracia a kazdy ma moznost si vybrat zivot aky mu vyhovuje a vie na co ma podmienky a co ma v zivote ako prioritu...pre mna je to byt zabezpeceny, mat deticky s vacsim vekovym rozdielom aby som sa venovala kazdemu dostatocne dobre osamote, mat babku na dochodku, ktora mi pomoze atd..pre inu maminku je to hlavne mat deticky skor, lebo co ak neskor to uz nepojde, radsej po sebe, nech sa mozu spolu hravat neskor a nech ja mam uz v 40tke dospele deti, ktore maju mladu maminku..atd.
Ale super je, ze aj ked su predsudky, aj tak su ludia uz ovela tolerantejsi..a mat dietatko v 45tke musi byt uzasne...normalne zacnem rozmyslat potom este ci nebudem chciet tretie raz..ak zlomim manzela najprv na to druhe🙂

leiladelly
13. feb 2012

@m.i.r.i napsala jsi to výstižně, modely jsou různé a ty dva popsané - Jugoslávci s nižším socio-ekonomickým statutem versus americko-německá rodina, vzdělaná , finančně zabezpečená, s jiným systémem hodnot, ukazují pěkně rozdílné mentality. Já jsem tedy postojově podobně na tom, jak ta druhá rodina. Je dobře, že každý máme možnost volby, to je obrovská výhoda proti době komunismu, kdy jednak byly nulové možnosti realizace, jednak velký společenský tlak na vdavky a děti v brzkém věku. Ještě, že si věci můžeme už rozhodnout svobodně 🙂

hanula11
13. feb 2012

Koukám, jak se nám to tady rozjelo 😉 🙂 Málem nestačím dočítat 😒 😀
Každopádně všechny tu moc zdravím a ještě možná písnu (až dočtu).
Přikládám foto naší nejmenší loni v létě (tata říká že je tu za Američanku) 😵 - neměla ještě dva ročky.

hanula11
13. feb 2012

tak teď