Mateřství po 45. Co si o tom myslíte?

ankonco
3. feb 2009

Neodolala jsem a pokusim se zde o diskuzi tykajici se materstvi ve vyssim reprodukcnim veku.Motivoval me k tomu clanek o Bare Basikove, ktera ve svych 45ti ceka treti mimco. Zajimaly by mne Vase nazory, zda si myslite, ze je spravne, aby mela dite zena ve vyssim reprodukcnim veku i za cenu toho, ze se eventuelne nedozije jeho dospelosti. Jsou zde nejake otazky socialni, psychologicke, pravni? Kdo muze zene udat nejake hranice, kdy mit a kdy nemit dite?

bodka70
4. mar 2012

@alexis617 , preboha, neprehánaš to? Rozprávaš, ako keby 40-45 ročné ženy-mamičky boli vetché stareny tesne nad hrobom. 😝 Ja poznám zopár detí starších (či relatívne starších) mamičiek a neviem o žiadnom, žeby celé detstvo strávilo v strachu zo smrti svojej matky, kt. mimochodom aj pri 40-45 ročnej matke vychádza priemerne tak v 30-40 rokoch daného dieťaťa (ak berieme do úvahy priemerný vek žien okolo 70-80 rokov), takže dané "dieťa" je už v drvivej väčšine prípadov už dávno samostatné a má vlastnú rodinu.

zujanka
4. mar 2012

@alexis617 ahoj, trochu divný pohľad s tým detstvom v strachu... Ty bežne myslíš na to, že napr. v 60.-tke budeš na umretie? Zomierajú aj mladí aj starší aj starí, stačí jedna choroba alebo nehoda, ale predpokladám, že nikto z nás to nevypočítava, kedy to príde. Našťastie to nie je v našich rukách. A ešte jedna otázočka: Naozaj si myslíš, že žena, ktorá podstúpi kopec vyšetrení a zákrokov, dá si pichať hormóny, odoberať vajíčka a celé mesiace je vystavená aj obrovskej psychickej záťaži, pritom sa snaží zo všetkých síl normálne fungovať a podržať aj manžela, ktorý to znáša možno ešte ťažšie ako ona, aj keď o tom nerozpráva, naozaj si myslíš, že takáto žena koná na základe sebeckých pohnútok? Moja odpoveď - určite NIE

bertica.h
4. mar 2012

@zuzkaprofant ale telo neoklameš.to,že sa v 45ke cítiš dobre a dokonca na dieta neznamená,že ked budeš mat o 10rokvo viac nebudeš mat Alzheimera a nebudeš vediet a,ko sa tvoje dieta volá.Aj to som zažila..
je to každého vec.
Podla mna tým ale trpia aj deti.

bertica.h
4. mar 2012

@bodka70 ale aká je kvlaita 70-alebo 80ročného človeka?to,že žije neznamená,že je zdravý a schopný postarat sa o seba plne.

pingu1
4. mar 2012

ja si myslim, ze je uz neskoro po 40ke. hlavne po fyzickej stranke. radsej by som pockala par rokov a potom sa tesila z vnucat

vejula
4. mar 2012

@alexis617 ja som sa narodila ked mala mama 25 a napriek tomu som mala stale strach o život maminy a svojich blizkych. To nieje o veku ale hlavne o tom v akom prostredi to dieťa vyrasta.
Posledne dieťa mala mama ked mala 41 a môžem povedať že najmladši braško ma z nas najlepší život, čo sa tyka domaceho prostredia....
Na druhej strane nesuhlasim moc s tym trendom napr spevackych či filmovych hviezd ktore si schvalne odkladaju prve dieťa po 40tke kvôli kariere. To podla mna nesmeruje k ničomu dobremu, ked sa takto vyrazne zvyšuje vek prvorodičiek. Ale tam samozrejme nehovorim o niekom kto zo zdravotnych dôvodov nemohol mať dieťa, tam ide o to že niektore ženy maju pocit že si musia 40 rokov uživať, 20 rokov budovať karieru a až potom sa ulakomia na nejake to dieťa

vejula
4. mar 2012

@bertica.h ja som zas zažila to že 30 ročny tatko bol schopny 2 dni vkuse sa tulať po krčmach, potom prisť urobič bordel vytrhnuť mame peniaze a isť opať do krčmy, z krčmy blinknuť do roboboty a opať do krčmy... Niekedy môžu byť starší rodičia väčším prinosom pre dieťa ako mlady nevybureny zachladnutý pubertiak

zujanka
4. mar 2012

@bertica.h Preboha, ty posudzuješ kvalitu človeka podľa veku!?

jakelina
4. mar 2012

Já vím, že každá má svůj názor a snažím se pochopit každou přispívatelku a zamýšlím se nad tím, proč si asi myslí to co tu napíše. Ale když už se tu dočtu, že staří lidé kolem 70 let a víc jsou už jenom nějaký odpad společnosti a nemůžou prožít kvalitní život. 😝 Každá zestárneme, u nás v rodině je zvykem starat se o své příbuzné a mít je až do smrti doma a všichni to bereme jako normální. Věk se prodlužuje a dnešní důchodci jsou mnohem aktivnější než to bývalo třeba před dvaceti nebo třiceti lety a až do tohoto věku dojde i naše generace, tak to zase bude jinak. Nemoc může přijít v jakémkoliv věku. Já jsem se stala úplným sirotkem v 29 letech a to jsem se mamince narodila v 18 letech a co bych za to dala, mít alespoň jednoho z rodičů, který by se těšil spolu s námi z dětí.

vejula
4. mar 2012

@jakelina ja sa tiež divim ako nietorí pišu o starych ludoch. Ja mam starku, čo ma 70 a dokaže cele dni od svitu do zapadu kopať zemiaky, len s prestavkou na obed, ja čo mam 26 som po 3 hodinach KO 😀 😀 K toomu je to osôbka ani nie 150 cm . A starky bude mať 80 a chodi na bicykli do mesta na nakupy z ruksakom a veselo si to šije niekolko km 🙂 Tak asi len tolko k nevladnym ubohym starym ludom

leria
4. mar 2012

Ahojte.Ja len za seba.Pochádzam zo šiestich detí,som najmladšia.Moja mamka ma mala v 44rokoch.Myslím,že ma to nijak nepoznačilo.Je to podla mňa individuálne ako sa žena cíti.Moja mama je dodnes vitálna zdravotne aj duševne.Má navyše nadčasové názory,aké možno nemajú ani dnešní mladí ľudia.Sú ženy,ktoré sú už v 25 lenivé a nervozne a sú ženy,ktoré fungujú aj po 40 aktívne fyzicky aj psychicky a často sa im mladšie ženy nevyrovnajú.Netreba druhých súdiť,myslím si že žena,ktorá sa rozhodne mať dieťa v neskoršom veku,si musí sama zvážiť ako to bude zvládať...aké by mohla mať ešte rezervy.Ja sama budem mať 38 a čakám svoje prvé dieťa.Mala som zdravotné problémy,partnerské....tak to vyšlo až teraz.Asi to mám po mamke,no vôbec sa necítim na svoj vek a ani nikto mi neverí,že mám po 30tke.Ano,zamýšľam sa aj nad tým aké to bude ked ja budem mať dieťa v puberte.No o tom je život a všetko k tomu patrí.Budem sa snažiť byť čo najlepšou matkou,no niektoré veci sa jednoducho plánovať ani ovplyvniť nedajú.Treba žiť každý deň ako najlepšie vieme,pre seba aj ostatných.A fakt je to hlúposť riešiť iné ženy,či je vhodné mať dieťa po 40tke.Je to individuálne a každa žena by sa k tomu mala staviať zodpovedne v každom veku. 😉

jakelina
4. mar 2012

@vejula to jsi vystihla přesně, já pocházím z jižní Moravy a tam dělají staré babičky na poli a ve vinohradě i v 80 letech. Já jsem okopala půl tálku řepy a měla jsem záda jak přeražené a ony jsou vytrvalé, zvládnou fakt spoustu práce a žijí skromně. Jí jenom obyčejné jídla, namazaný chleba je pro ně už něco lepšího. Kéž bych jednou i já vypadala takhle 😉

bertica.h
4. mar 2012

@zujanka určite nie!!ale otehotnením a porodom to celé len začína.
mne príde v krajnom prípade nezodpovedné aby mala žena v 45rokoch dieta-je to moj názor.Nikoho nesudim,nepohoršuje ma to,pretože každého vec,ale myslím,že je to už za hranicou.a dost za hranicou.
@vejula ok.výnimka.Ale nie každý je ako tvoja starká.

vejula
4. mar 2012

@bertica.h tak isto nie každa mlada žena je schopna sa dobre postarať o svoje dieťa, a častokrat maju tie deti horšie detstvo ako deti starších žien. Ako nevravim že je dobre planovať kvôli kariere prve dieťa do 45, ale proste nevidim dôved prečo sa pohoršovať nad tym ked to z inych važnych dôvodov skôr nevyšlo...

bertica.h
4. mar 2012

@vejula a ja sa niekde pohoršujem?prečítaj si prosím otázku" Mateřství po 45. Co si o tom myslíte?"
a ja som napísala,čo si myslím.

vejula
4. mar 2012

@bertica.h no ved ja to vravim tak všobecne, nie proti tebe. Naši tiež neplanovali tak neskoro dieťatko, ale podla mna je nezodpovednejšie keby kvôli vlastnemu pohodliu si nechali dieťa vziať ako ked ho vynosia a staraju sa on ako najlepšie vedia

bettypo
4. mar 2012

@bertica.h až na to, že admini menia názvy tém a takto vyvolávajú tieto zmätky. Tiež sa mi nepáči, keď do tém o neplodnosti prídu vypisovať ženy čo majú po dve tri deti a mudrujú akoby sa oni nikdy nedali na iVF

bertica.h
4. mar 2012

@bettypo ja to nerobím.ale ked sa vám to nepáči,máte možnost aby ste mali uzamknuté témy.

bettypo
4. mar 2012

@bertica.h mňa sa táto téma ani zďaleka netýka. Až teraz som si prečítala prvý príspevok. Nepáčili sa mi tie tvoje narážky na starších ľudí. A keď vidím, že sa tu poväčšine bavia ženy okolo 40tky, čo majú maličké detičky, prípadne ich plánujú iste by som tu nepísala také veci ako ty

bertica.h
4. mar 2012

ok.takže prispievajte sme len vy,čo s tým suhlasíte.

tu nejde o moj názor-tu ide o fakty.
Viem o čom píšem-so starými ludmi som pracovala.A byť mamou neplnoletého dietata v 63 rokoch aj pri akejkolvek snahe a vitalite proste asi nieje uplne ok.

Ale píšem ešte raz:je to každého vec a každého práco,voľba ja na nikoho neútočím,píšem len svoj názor,na to snad mám právo a snad sa nikto nebude cítit dotknutý.
Pekný den.

zujanka
4. mar 2012

@bertica.h ak si pracovala so starými ľuďmi očakávala by som viac empatie.A prepáč, nevieš o čom píšeš. Nemáš ani len tušenia prečo mám 41 rokov a som bezdetná Na svoj názor samozrejme právo máš ale aj nesúhlas sa dá prezentovať tak, že sa nikoho nedotkne a nie je hanlivý, ale to nie je tvoj prípad.

bertica.h
4. mar 2012

@zujanka pokiaľ moj názor je hanlivý tak sa ospravedlnujem.SOm známa tým,že som viac emaptická ako je zdravé,,takže tvoj názor nieje objektívny,kedže ma absolútne nepoznáš a trufaš si ohodnotit ma podla pár riadkov,ktoré si si prečítala o mojom názore na tehotenstvo žien po 45ke.
Ja nesudim- a nebudem to stále opakovat.
Ako by som mala prezentovat svoj nesuhlas tak,aby som sa nedotkla nikoho?Myslím,že viac to nejde.
Ale kto chce dovod na dotknutie si nájde.

ivigirl
4. mar 2012

Těm co nesouhlasí mít dítě po 40 letech chci jen žít, že dokud jim nemude tolik, ať nesoudí a nejsou negativní!!! Já sama, když jsem měla první dceru, skoro ve 22letech jsem byla striktně proti, ale čas jde dál a mě bude za pár 40let a mám u sebe téměř 4 měsíčního syna! Mám, měla jsem kamarádku, které se narodil synek v 22letech a zemřela po porodu! Takže, vaše názory o tom, že nedovedou děti do dospělosti a děti mají strach atd...... nicméně
@bertica.h a ostatní alzheimer může a má i "mladý" člověk být mámou v 63letech neplnoletého dítěte? Tedy 63 - 45 = 18, takže plnoletý je a je spousty rpdičů. co odejdou dřív z tohoto světa, přesto, že je měli v nižším věku. Jak tu někdo psal, je jiná doba, dnešní 40leté ženské vypadají jinak,, než naše babičky a žena není sama na dítě, je tady ještě její manžel. Proč neodsuzujete Petra Jandu, Karla Gotta?? Jsou to taky rodiče. Radši být mladými a méně zodpovědnými rodiči, než být déle. Jde o fakty??? A co o fakty feťaček, alkoholiček ??? kvaita 70-alebo 80ročného človeka? i kdybych měla dítě v 50letech, tak je dítěti 20let!!! Opravdu, počkejte, až budete "zralejší" a pak pište, suďte ale hlavně !!!!! nikdy neříkejte nikdy!!!!
Mám kamarádky, které by nechtěli už miminko, tak ho nemají. Jsou maminky, který přijdpu o dítě ve 20letech, tak chtějí znovu, NENÍ VÁM KOLIK NÁM!!! přemýšlejte.

Osobně, nikdy bych neměnila být teď mámou, čerstvou mámou co jsem. A víte co? Klidně budu mít ještě jedno!!!!!
Taky píšeme my vyzrálejší své názory, a pokud se nemýlím, taky máme právo!!!

bertica.h
4. mar 2012

@ivigirl ty máš 45rokov?

zujanka
4. mar 2012

@bertica.h Ja si nemôžem trúfať ohodnotiť? A prečo? Veď je to môj názor na základe prečítania tvojich empatických a objektívnych príspevkov Ale ty si trúfaš úplne empaticky hodnotiť kvalitu starších ľudí! Mne tvoje názory môžu byť ukradnuté, nedotýkajú sa ma. To mi skôr tvoje príspevky pripadajú ako: Kto si chce rýpnuť, tému si nájde.

leria
4. mar 2012

Mali by sme svoje deti vychovávať tak,aby mali k starším ľudom úctu. To je hrozné ako sa k starším ľudom staviame a vopred ich odsúdime len kvôli veku a nedávame im šance žiť plnohodnotným životom.Tu človek má 60 a je hned odpísaný do šrotu. Kolký seniori by boli schopní žiť vitálnejšie, no nemajú odvahu lebo z hladiska našej spoločnosti sa to už v takom veku nepatrí.A tak tú brzdu stláčajú ovela skôr než by bolo nutné.Trošku som odbočila od témy,ale nech každý človek žije svoj život v rámci svojho zdravia a vitality.Aj starých ludí treba brať plnohodnotne,ved sú súčasťou a obrazom našej spoločnosti.My im to dlhujeme.A to čo vychováme z našich detí,to sa nám vráti!

bertica.h
4. mar 2012

@leria ja to hodnotím na základe toho,že som s tými ludmi pracovala-to je všetko.Nehovorím konkretne ani o jednez z vás!!!

@leria ja s tebou suhlasím.ALe Ked máš dieta už to nieje len o tom,že sa to týka teba a tvojej vitality a tvojho zdravia.

bertica.h
4. mar 2012

ok.nebudem vás tu rozčulovat...to som nemala za cieľ,majte sa

kocicinka
4. mar 2012

@bertica.h víš, každému osud namíchá karty jinak a ne každému se poštěstí mít dítě v udávaném ideálním věku 25 let. Mě měla maminka ve 38 letech, protože se svým manželem nemohli mít děti, podařilo se jí to až s jiným partnerem po rozvodu. Zdravá nebyla a není a přesto je nyní, kdy je jí 71 let mnohem víc vitálnější, nežli její vrstevníci a dost mi i pomáhá s Jonáškem. A i kdyby nebyla, tak už mám vlastní rodinu a stojím už asi 10 let na vlastních nohou... Já mám a budu mít děti taky mnohem později, nežli je ideál, protože jsem partnera našla později a plánujeme ještě třetí, možná čtvrté dítě. 🙂 Pokud se tobě podařilo mít rodinu tak, jak jsis naplánovala, tak buď ráda, ale když někdo najde partnera třeba až ve 40 letech a chce mít dítě, tak proč ho odsuzovat. Případné následky si stejně nese každý sám.

leria
4. mar 2012

@bertica.h ja sa nechcem tiež hádať...ale o čom po tom to je? 😀 ved práve ak som vitálna zdravá,tak dvojnásobne tomu dieťaťu môžem dať viac 🙂 ja sa tiež nechcem do nikoho púšťať,akceptujem tvoj názor....Si svojprávna a Ty by si v takom veku dieťa mať nechcela...aj to je normálne🙂