Mateřství po 45. Co si o tom myslíte?

ankonco
3. feb 2009

Neodolala jsem a pokusim se zde o diskuzi tykajici se materstvi ve vyssim reprodukcnim veku.Motivoval me k tomu clanek o Bare Basikove, ktera ve svych 45ti ceka treti mimco. Zajimaly by mne Vase nazory, zda si myslite, ze je spravne, aby mela dite zena ve vyssim reprodukcnim veku i za cenu toho, ze se eventuelne nedozije jeho dospelosti. Jsou zde nejake otazky socialni, psychologicke, pravni? Kdo muze zene udat nejake hranice, kdy mit a kdy nemit dite?

bodka70
5. mar 2012

@vejula , ja mám od narodenia VVV - vrodené vykĺbenie bedrových zhybov, celý život som krívala, moja ľavá noha je aj po dlhodobých liečeniach o 3cm kratšia. Chodím čoraz horšie a viem, že možno o nejakých 10-15 rokov skončím na paličke. Napriek tomu moje deti sa za mňa nehanbia a dúfam, že ani nezačnú 😉 .

vejula
5. mar 2012

@bodka70 čo si.. iste že nebudu 🙂 pre každe dieťa je ta ich mama ta najkrajšia na svete 😵 ja si pamatam ako som mame stale hovorila, že je najkrajšia na celom svete, a pamatam si že som to myslela smrtelne važne. 😉

leiladelly
5. mar 2012

@bodka70 To vůbec ne, děti tě určitě milují a budou milovat, podle toho, co píšeš, jsi laskavá a moudrá žena. Tam, kde děti dostanou zdravý základ, zdravé hodnoty, v milující rodině, neorientují se podle těch vnějších hodnot, které nám nutí společnost. Jak píše
@vejula pro děti je jejich maminka nejkrásnější a nezáleží na věku, exteriéru atd. Můj Alex říkává, že mě miluje až po špičky prstů, víc si neumí představit, toto je pro něj maximum 🙂
Tam, kde by se dítě hanbilo za svého rodiče, myslím, že to není tolik o věkovém rozdílu, ale o jiném problému ve vztahu rodič-dítě.

bodka70
5. mar 2012

@leiladelly
@vejula , ja mám dcérky tiež také lichotníčky, hlavne tú mladšiu, tá má na mňa úplne nekritický pohľad. Keď bola mladšia, tak tiež v určitom období začala krívať, myslela som si, že ju asi bolí noha. Ale ona len chcela chodiť ako ja, lebo som bola jej vzorom. Raz mi povedala: "mami, keď budem veľká, chcem byť tučná ako ty" 😀 😀 😀 (a to mám mimo tehotenstva veľkosť 36-38) 😝.

Raz som čítala príbeh o dievčatku a jeho mame, mama mala po úraze z detstva očnú protézu (sklenené oko). A jej dcérka si presne také priala na narodeniny, lebo chcela byť rovnako krásna, ako jej mama.

jakelina
5. mar 2012

@bodka70 tučná s velikostí 36-38, to jsem se zasmála 😀 😀

bodka70
5. mar 2012

@jakelina , ono pri mojej výške 156cm sú nejaké náznaky tuku aj pri tejto veľkosti 😉 😀 😀 😀 .

jakelina
5. mar 2012

@bodka70 ale nevěřím 😉

bodka70
5. mar 2012

@alexis617 , reagujem na tvoj príspevok - samozrejme, nie som naivná, aby som si myslela, že čím je človek starší, tým je na tom zdravotne lepšie a lepšie 😉 a je mi jasné, že s vekom stúpa riziko a početnosť mnohých chorôb. Je to však len určitá štatistika, určité priemerné ukazovatele, ktoré sa netýkajú konkrétnych jednotlivcov v rovnakej miere.
Preto ani materstvo po 40. po 45. či dokonca ešte vo vyššom veku, nie je pre každého úplne vhodné. Riziko si každý musí zvážiť sám. Tak ako musí zvažovať 20. ročná diabetička, denne si pichajúca inzulín všetky pre a proti, či a za akých okolností môže mať deti, aké opatrenia musí urobiť. Rovnako musí zvažovať aj 30.ročná žena, kt. je zatiaľ zdravá, ale v rodine sa vyskytujú závažné ochorenia či úmrtia (napr. na rakovinu), a tiež musí zvažovať aj 40. ročná žena, kt. sa cíti zdravotne v poriadku, ale jej vek prináša zvýšené zdravotné riziko. A takých prípadov je x, život prináša neskutočné kombinácie a permutácie, žiadne tabuľky či štatistiky ich nedokážu postihnúť. 😉, všetky tie veci, kt. nedokážeme predvídať a naplánovať.

@bertica.h otázka starostlivosti o starých ľudí, o ťažko či chronicky chorých ľudí so závažnými ochoreniami (alzhaimer, starecká demencia, ľudia po mozgovej mŕtvici atď.) je strašne široká, nechcem sa tu príliš rozpisovať, ale postoj ľudí k týmto veciam hovorí o vyspelosti a úrovni danej spoločnosti. Áno je to zaťažujúce, hrozné, postihne to celú rodinu, každého, kt. sa o takého človeka musí starať. Z tohto pohľadu, kedy je vlastne vhodné, aby som mala deti, kedy si môžem "dovoliť" ochorieť, tak, aby to moje deti čo najmenej zaťažilo?
Budem mať napr. dieťa v 40. rokoch a v 50.tke dostanem mŕtvicu. Môže sa stať. Moje dieťa bude mať 10.rokov, ešte sa o mňa nebude musieť starať, prevezme to niekto iný z rodiny či ústav, o dieťa sa postará druhý rodič (otec) či iný príbuzný. Dieťa príde o podporu matky veľmi skoro. Je to dobré? Určite nie. A čo ked ochoriem v 60.tke, dieťa bude mať 20. - prvé lásky, štúdium, potreba financií - a namiesto toho sa musí starať o nevládnu matku. A čo tak v jeho 30.tke - práve si založil rodinu, má malé deti - hodí sa to? Alebo v 40-tke, kariéra rozbehnutá naplno, deti v puberte majú vysoké nároky. Alebo mám dieťa v 20. rokoch, ja ochoriem v 80-tke a musí sa o mňa starať 60-tnička, kt. má sama zdravotné problémy a nemôže si užívať zaslúžený dôchodok. Alebo ochoriem a hoci mám kopec detí, nenájde sa nikto, kto by sa o mňa postaral.
Schválne som zašla až trošku do absurdity, aby sme si uvedomili, že samotný vek nie je jediným problémom. Ak existuje v rodine súdržnosť, úcta a zodpovednosť, žiaden problém nie je nezvládnuteľný, ak nie, potom sa snažme neochorieť a rovno z plného zdravia zomrieť, aby sme nikomu neboli na obtiaž. 😝

jakelina
5. mar 2012

@bodka70 to jsi napsala přesně, kdyby měl člověk nad vším přemýšlet, tak by vhodnou dobu na to mít děti nenašel nikdy a doba je tak hnusná, vytrácí se lidskost a normální vztahy a stejně pořád děti na svět přicházejí a přicházet budou.

alexis617
5. mar 2012

@bodka70 samozrejme ,že sa nedá všetko zaškatuľkovať a život má pre nás rôzne prekvapenia ale chcem tu byť pre svoje deti a pomáhať im čo najdlhšie chcem sa dožiť toho ked vyrastú ,ked dospejú ,ked budú mať svoju rodinu a svoje deti hrať sa z vnúčatami pre toto som chcela mať deti skôr ale tým samozrejme nechcem uraziť ani nikoho pobúriť nedaj bože napísať že žena po 45 ked sa rozhodne otehotnieť sa nedožije vnúčat aby ma niekto zas zle nepochopil

hanula11
6. mar 2012

@alexis617 jistě, každá maminka chce pro svoje děti to nejlepší, ty určitě taky 🙂 .
Ale nikdo z nás neví, jaký ho čeká "osud". Třeba dostanu Alt.chorobu v 70, ale nemusím, může mě skolit infarkt v 60, ale třeba tu "vydržím" trochu dýl a ono i do těch 80 by mi to možná stačilo ( Áďa by v té době měla šestatřicet) 😉 .
Stejně tak se najednou může cokoli přihodit i tobě a může ti být třeba jen pětatřicet.
Ten kluk, co se zabil mojí známé, neměl ani dvaadvacet a co je dnes dopravních nehod a obětí těch nehod.
Nikdo nevíme jak a kdy zemřeme a třeba to vyjde a budeme žít plnohodnotný život až do vysokého věku.
Nebo taky ne, ale nemocní jsou i mladí lidé, i oni mají Altzhamra, nebo třeba těžkou cukrovku nebo mohou mít pracovní úraz a ochrnou.
Žena přemýšlí o budoucnosti svých dětí vždycky, ať její dvacet nebo třicet nebo čtyřicet (aspoň ta normální, nemluvím tu o feťačkách, alkoholičkách apod.).
Plno maminek tady "přišlo" ke svému dítěti po umělém oplodnění, protože se jim to mnoho let nemohlo zadařit jinak a než došly "sem" nemůžeš vědět, jakou cestu si prošly.
Co je potkalo, co musely podstoupit.
Měj si svůj názor na mateřství, ale názorů může být hodně, nikdy není jenom jedna jediná pravda.
Ani o tom kdo a kdy může mít dítě.
@bodka70 napsalas to hezky, doba je opravdu hnusná,
@jakelina - to máš jaki pravdu, děti se rodily vždy, rodí se i dnes a rodit se budou.
Protože se rodí z lásky dvou lidí a dokud je svět světem, tak tu budou děti.

leria
6. mar 2012

čo by dali detičky z detských domovov mať hoci aj staršiu mamičku ako byť takto odkopnuté ☹ Také ženy by sme si mali brať do úst, ktoré rodia ako jablone bez akejkolvek zodpovednosti!

hanula11
8. mar 2012

A máme po jaru 😒 . Venku skoro bílo a sněží a sněží 😖 😀

jakelina
8. mar 2012

@hanula11 😝

hanula11
8. mar 2012

A zima tam je, pošťák nám dovezl "jarního ježíška" pro Aďku, doplňujem garderobu. Brrrrr 😒 😝 😝 😝
Teplo vypadá jinak.

hanula11
16. mar 2012

Nějak stagnujeme 😉 🙂
To tu nikdo už nechodí 😒 😠 😀

bodka70
16. mar 2012

@hanula11 , ja by som prišla, len teraz akosi nemám nič nového čo sa týka tehotenstva, poradňu mám až 27.3. tak potom poreferujem 😉 . Mám teraz uzávierku účtovníctva plus dnes mám predstavenie Vagína monológov, takže som v časovom prese. 😉 😝

hanula11
16. mar 2012

@bodka70 tak hlavně ať to všechno stihneš 😉 , ať prcek hezky roste, a pak písni jak s poradnou 🙂 😵

bodka70
27. mar 2012

@hanula11
@leiladelly
@jakelina @berenika39 - len som vám chcela oznámiť, že čakáme dievčatko, všetko v poriadku, výsledky tripple testov vraj ukážkové, takže na amiocentézu nejdem určite, riziko zvýšené len kvôli veku, bez zarátania veku vzhľadom na dobré krvné výsledky mám riziko 1:7100 . tak sa teším na tretiu bambuľku 😉.

jakelina
27. mar 2012

@bodka70 moc gratuluju, to jsou ty nejlepší zprávy

berenika39
27. mar 2012

@bodka70 moc moc ti to přeji...vzorná mamča🙂. děsně to letí! tatínek se bude mít co otáčet, v pubertě🙂)))

hanula11
27. mar 2012

@bodka70 gratulace 😉 , plnej barák holek, to si taťka užije 😉 😵 . Ale co, hlavně že je princezna v pořádku, že ji zdravím 😉 😵

leiladelly
27. mar 2012

@bodka70 No to je nádherné! Moc gratuluji a těším se z té krásné události s Vámi , byť virtuálně a na dálku. 🙂

jabluncanka
27. mar 2012

@bodka70 Taky moc gratuluju!! Třeba s etaky ještě dočkám...

ivigirl
4. apr 2012

Holkýýý, já snad chci ještě jednno, ajk to strašně utíká, to není ani možný. Teď mi bude 40let, tak čas by trocha byl, no ne? 😉

jakelina
4. apr 2012

@ivigirl ještě máš časůůůůůůůůůůůů 😉

ivigirl
4. apr 2012

@jakelina tak jo no, my se s chlapem dohodli, že tomu necháme volný průběh, tak uvidíme no

leiladelly
4. apr 2012

@ivigirl Úplně stejné pocity mám také... Dívám se na fotky Alexe, i jsem je sem dala do fotoalba, frnk... a je z něj pětiletý kluk. Ani Leilinka už není mimi, běhá jako o život. A Kamilka má kluka 🙂 Doba miminek je pryč....

jakelina
4. apr 2012

@ivigirl
@leiladelly vždyť je to krásné a nebude se to opakovat. Ty malé děti jsou prostě žasné, já normálně sedím a pozoruju malého na písku a úpně mě to dojímá, jak objevuje pořád něco nového. Když jsem byla mladší, tak jsem to tak nějak nevnímala a byla pořád v poklusu, teď si raději dodělám něco večer až on usne a jsem s ním přes den co nejvíc.

leiladelly
5. apr 2012

@jakelina ty malé děti jsou krásné. Denně udělají něco nového, objevují svět, je to velká radost v domě. Asi taky tím, že jsem děti měla později, už tolik nikam nespěchám zajištěný život mám, škoda se ošidit o tu fázi do tří let, vnímám to stejně jako Vy, jsem doma, pracuji trochu, nebo , když děti spí a jinak tady spolu žvatleme a já věčně v předpoklonu po Leilince sbírám její kramárnu na zemi 🙂