Maximálna materská pre otca SZČO

l007
22. nov 2018

Máme 8 mesačnú a 5 ročnú dcérku. Prosím vás o radu,ako vyšpekulovať situáciu,aby sme pre manžela získali maximálmu materskú. Ja aktuálne poberám RP,ale zároveň aj čiastočný invalidný dôchodok (zamestnaná na dobu neurčitú). Čítala som,že sa dá priplatiť na odvodoch,ale mohli by ste mi konkrétne napísať,kedy začať,koľko si platiť (teraz platí minimálne a aj budúci rok) a ako dlho a ako sa mám zaevidovať ja? ĎAKUJEM

3petka
22. nov 2018

@l007 no pochybujem že sa dá priplatiť. Je to podľa mna za to koľko vyrobil nejaký rok dozadu. Môj muž nastupoval na materskú v 2017 a md mu vypočítali z 2015 a to má živnosť už roky rokuce

3petka
22. nov 2018

@3petka sme sa tešili že to bude 2016 nakoľko mal super príjem a hajzli to vraj takto počítajú ale nebola zlá md vždy lepšie ako vreckové 200

lubik87
22. nov 2018

@3petka no vždy sa ráta z predchádzajúceho roka nie dozadu čo som sa bola ja pýtať
@l007 a priplatiť môže celý balík je to cca 700€ mesačne ale neviem ako dlho musí platiť či stačí 90 dní alebo celých 270...

lubik87
22. nov 2018

@3petka no vždy sa ráta z predchádzajúceho roka nie dozadu čo som sa bola ja pýtať
@l007 a priplatiť môže celý balík je to cca 700€ mesačne ale neviem ako dlho musí platiť či stačí 90 dní alebo celých 270...

l007
autor
22. nov 2018

@lubik87 Mame cas na to priplatenie,len potrebujem presne info,lebo na SP mi povedali,ze na manzelov to neplati a ze tym,ze mam ciastocny invalidny to cele bude komplikovane. Hladam info tu,aby som mala pri dalsej navsteve SP cim operovat

biokozmetika
22. nov 2018

ahoj, riešime podobnú situáciu a aspoň zatiaľ čo mám info tak sa MD vypočíta pri živnosti z príjmu z predošlého roku (prípadne z roka z ktorého sú mu vyrubené odvody- teda závisí kedy na MD ideš) a pri TPP zo súčasného platu. Neviem, čo je na tom pravdy ale pri živnosti je možno najlepšie sa posledné 3 mesiace pred MD nechať zamestnať na TPP s čo najvyšším možným príjmom (hoci sa s niekým aj dohodnúť a zaplatiť extra odvody- aspoň som počula, že takto to robili) a odísť na MD z toho TPP. Pri živnosti zas Mihál odporúča pozastaviť živnosť na pár dní a v tom čase sa nahlásiť na dobrovoľné platenie tých najvyšších odvodov a potom tú živnosť opäť otvoriť...s ani jedným skúsenosť nemám, to sú všetko rady Mihála čo som našla na nete 🙂

lubik87
22. nov 2018

Akože čo neplatí na manželov ?? No niektoré úradníčky by mali.ist.robit za pás a nie s ľuďmi pri ich ochote...:/
@l007

l007
autor
27. nov 2018

@lubik87 Prepáčte, ale až dnes som online. Pri prvej dcérke sme využili manželov nárok na materskú. Z minimálnych odvodov mal minimum, ale výhodou bolo, že nemusel platiť odvody. Teraz sme chceli využiť systém viac a počula som o tom priplácaní aj manželov, a to mi pani na SP povedala, že sa nedá. Situáciu máme inú aj v tom, že predtým som nepoberala čiastočný invalidný dôchodok. Preto hľadám nejakú mamičku, ktorá by mi vedela poradiť. Každé eurko sa zíde a pomôže 🙂 Ešte raz VEĽKÁ VĎAKA za každú radu.

lubik87
28. nov 2018

@l007 to áno 🙂 ja teraz zisťujem možnosť že by mal muž prácu popri SZČO aj na zmluvu 90 dní zarobil by 1300..€ tam sa potom platia aj ináč odvody alebo ako.je to presne a ms by mu mali rátať vlastne zo zmluvy...musím sa na to ísť popýtať 🙂ale toto až by bolo reálne tak by bolo super 🙂

l007
autor
28. nov 2018

@lubik87 Tychto 1300 mam aj ja v hlave,nejakych 600 sa ma priplacat a 700 byt v zisku. Uz len aby sme nasli niekoho,kto to realne ma a poradi nam 🙂

lubik87
28. nov 2018

@l007 takže moje nové zistenia z neoverené ho zdroja :P že aj na zmluvu musí mať 270 dní NP ..:/ ale na úrady som sa nedostala mala.je ako tiger reve všade kde príde tak sa nedalo ..toto mi.len kamoška.povedala 🙂ak niečo zistíš daj vedieť 🙂