Medveď v Liptovskom Mikuláši

tundra
20. mar 2024

Zaujíma ma Váš nazor na populaciu medveda na Slovensku.

1.Ste za regulovany odlov, za učelom zniženia stavov populacie medveda a zvýšenie bezpecnosti v lesoch.
2.Som na strane ochranárov,medveda treba chranit.
3.Je mi to jedno,nechodim do lesa,nezaujíma ma to.

Ďakujem, za zdieľanie názoru.

unicornlady
20. mar 2024

Pre mňa je dosť nepochopiteľné, že v rôznych diskusiách, alebo aj na fb: Mesto Liptovský Mikuláš (keď tam informujú o situácii)
takmer polovica ľudí sa zastáva medveďa.
Ja to nechápem. Odkedy je medveď viac ako človek?
Ale to sa možno zastávajú ľudia, čo bývajú ďaleko odtiaľ a ani sa ich to netýka.

portret7
20. mar 2024

@tundra 1., v AT ich vystrielali a maju pokoj. Tatry som milovala, ale radsej idem uz do AT, skoda. A podla SPZ nielen v zime, ale aj v lete, zjavne vela nasincov uvazuje podobne.

vevapeto
20. mar 2024

@tundra 1.To, že medvede sú premnožené, strácajú plachosť a tým sú nebezpečné je holý fakt.

zuzanazu85
20. mar 2024

Ale nech je potom každému jasné,že ak nastane regulovaná eliminácia,ľudia sa začnú báť eliminatorov...neviem si predstaviť,že skoro 55-60 ročný poľovník , ktorý si dlho nestrelil šelmu,bude naozaj priamy. Ja sa bojím skôr poľovníkov,ako zvierat. Prepáčte,ale viem, akú majú ,, náturu". 😬

lienka.7
20. mar 2024

@tundra za mna je na 1.mieste človek, až potom akékoľvek zviera.

zuzanazu85
20. mar 2024

Šak jeleňa strieľať medzi domami môže napadnúť len nejakému eliminatorovi s licenciou Všetko má svoje pre a proti ,tak ako nie každý maco je nasratý zabijak (dakedy sa nečudujem)alé ľudia sa budú pýtať aj nato, prečo kolo môjho označeného hafana v miere 20m bolo počuť ,,svištať" ...a nie chrústy 🤨. Bude problém iný a ten bude horší 😏

majlo1234
20. mar 2024

Ja som za regulovane vsetko. Aj odlov medveda, kedze sa nam tu premnozili a nam uz ani zdaleka neostalo tolko volnej prirody, aby tu mohli slobodne behat a neboli hrozbou. Ale zaroven zacat konecne regulovat ozaj aj tazbu, odlesnovanie a nasledne stavby rezortov a zjazdoviek a meviem coho este

guliver19
20. mar 2024

@portret7 tazke vsetko vystrielat a mat pokoj. Ty si dobra brzda. Dufam nemas decka ktorym ponukas takto primitivny chudobny pohlad na svet.

maranco
20. mar 2024

@majlo1234 keď máš peniaze môžeš všetko, aj vyrúbať nelegálnu cestu v lese na cudzích pozemkoch.

Masová atrakcia totiž vyrástla vďaka nelegálne vyrúbanej ceste na ich pozemkoch a bez ich súhlasu.
https://www.aktuality.sk/clanok/849148/pre-vezu...

svokrinjazykmonika
20. mar 2024

@tundra hlasujem za č. 2.
Som za reguláciu a kontrolovaný chov, ale ľudí 🤭

zuzanazu85
20. mar 2024

@majlo1234 ale hotely,domy ,vily ti nevadia v pásmach,čo sa neodváži dakedy ani normálny turista? Čiže,my im budeme brať z územia, premávať sa skoro na karavanoch do hôr,čo dakedy aj pešo bol problém,ale,budeme eliminovať všetko,čo nevyhovuje pohodliu? ...zbohom planéta,zbohom všetko živé...videla si od autora Benksyho,čo urobil pre jednu,, višnu v betóne?" Ľudia by sa mali už naozaj spamätať, pretože keď bude neskoro,už nik nezvýši dôchodky... napr. 😢

zuzudrnda
20. mar 2024

@zuzanazu85 a reálne zabili viac ľudí. Už len od septembra. Ale to je ok, poľovník je človek. Naozaj keď strieľajú blízko intravilanu a počujeme to na dvore našej chalupy,nie je to príjemné.

unicornlady
20. mar 2024

Samozrejme, že ani ten výrub a zastavanie všetkého nie je v poriadku.

Ja som takmer každý rok na Liptove (a to sme ako deti chodievali aj do lesov, kde teraz by som sa neodvážila), a to Vrbické pleso, ako sa rokmi zastavalo. A ten obrovský mohutný hotel, to je des a hrôza.

zuzudrnda
20. mar 2024

@unicornlady len toto,čo pisete, je presne ten antropocentricky prístup k prírode. Všetko nech slúži ľuďom. Porucme vetru a dažďu...veľmi zlá cesta tento selektivny pohľad na svet. Mne sa do Demänovskej doliny ani chodiť nechce. Chopok na zaplakanie.

hiro
20. mar 2024

@portret7 "v AT ich vystrielali a maju pokoj" - no v Yellowstone sa pred 100 rokmi rozhodli ze vlk je zle zviera a treba ho vystrielat, kantri dobre jelene a ine mile a pozeratelne zvierata... Tak aj spravili. A zrazu sa im tam zacala menit priroda, rieky, vymizli im ine zvierata, ine sa premnozili az kazdemu doplo ze to bola chyba a vratili ho tam.

dadka1997
20. mar 2024

@tundra mna na fb udivovali komentáre, ako ludia pisali , ze niesu medvede premnozený, ale ludstvo ano,.. v tomto priapde si pekne povedane kakaju do vlastneho hniezda..
Som za č. 1, nie je tu bezpečne, radi sme chodili do lesa, ale od kedy sa dejee, čo sa deje tam nechodime a uz 3 roky sme nemali ani huby..

jana_eyre_2
20. mar 2024

Úprimne - neviem.. naozaj neviem ako toto riešiť a čo si myslieť, ale pravdou je, že niečo robiť treba.. nie je to normálne správanie a naozaj to presahuje medze.. nejde o to či niekto chodí alebo nechodí do lesa, pretože medveď bol v meste..

Moja dcéra má ísť do školy v prírode do liptovského Jána a naozaj sa bojim, či sa tam nič neudeje...

hiro
20. mar 2024

@tundra A? Na to ze chodil za nimi / zil s nimi 13 rokov tak to celkom dost dlho trvalo kym ho jeden napadol... "V 85-ročnej histórii národného parku Katmai to bol prvý známy incident, keď človeka zabil medveď."

zuzanazu85
20. mar 2024

@jana_eyre_2 nič sa neudeje, rozumný,nevystresovný maco sa k obydliam ani len nepriblíži. A myslím si,že ten , ktorý musel prejsť cez mesto z nejakého dôvodu,je už dávno eliminovaný,ale potrebujú ešte ďalších 15tich k tomu,aby sa ľudia prestali báť,že jeden ten ,, zloduch" bol vymazaný. A myslím si,že turistickú sezónu to neovplyvní, pretože ľudia sú tak blbí,keď sa pomaly kamerujú s macom,pri zraní horaliek.

majlo1234
20. mar 2024

@zuzanazu85 klud, praveze mi vadia, ako som pisala v mojom prispevku. Dokonca viac ako medvede.

majlo1234
20. mar 2024

@maranco presne o tom to je, na jednej strane sa tvarime, ze ochranujeme zvierata a na druhej strane za****me takuto hnusnu vec nastred lesa. Samozrejme, super zarobkovu, v sezone nie je den, co nestoja na ten smer kolony dobreze nie zo smokovca

tttbb
20. mar 2024

Ja som tiez uz lesu vyhybam. Na huby absolutne, vylety uz tiez vobec. By som povedal, ze dnes vybrat sa na huby je koledovat si o vazny problem a mozno aj smrt. Kedysi bol problem stretnut medveda, dnes je problem ho nestretnut.

zuzanazu85
20. mar 2024

Áno, začína sa potvrdzovať pravidlo ,kto sa bojí,nech do
hory nejde...možno aj dobre,budú mať menej horskí záchranári výjazdov,typu,mal/mala obuté tenisky,či šľapky v ťažko prístupnom teréne ... vždy je niečo zlé,na niečo dobré a naopak.

skatloka
20. mar 2024

Som z Liptovskeho Mikulasa a velmi dobre vieme, ze medvede su premnozene. Toto co sa stalo, bola mozno nahoda, mozno ho naozaj vyhnali zo svojho teritoria, no treba ratat s tym, ze z tejto oblasti kde zil, je do centra mesta cca 3 km a mohol sa vydat roznymi smermi, len tento jeden bol do mesta. Moj nazor je, ze urcite treba regulovat stav medveda na Slovensku, ved uz sa medzi sebou vytlacaju a nachadzaju sa na miestach, kde doteraz nikdy neboli. Cucoriedky, hriby, brusnice a pod. sa vzdy zbierali, nemyslim si, ze bude problem v tomto.

zuzanazu85
20. mar 2024

@skatloka tiež som z LM a chcem,aby ho už nikto nikdy nevidel,ale aby žil a bál sa všetkého,čoho sa chytí ľudská ruka...bude to mať ťažké,ale verím,že aj pri tomto ,,hone na čarodejnice" ho už nik neuvidí...

skatloka
20. mar 2024

@zuzanazu85 Myslim si, ze tohto jedneho sa im v zivote nepodari vypatrat, to bola hlupost co urobili, ale mali ho usmrtit hned. Moj nazor je, ze sa bude chciet vratit “domov”, vyzenu ho ine medvede naspat a popri tom vsetkom ktovie, komu opat ublizi.

zuzanazu85
20. mar 2024

@skatloka Áno a rovno v meste ,medzi či pri obydliach... práve toto bude teraz problém...ten kto si užije prechádzku medzi posedami, bude sa sťažovať,či čo?,že ho postretlo také niečo,ked sa mu/ jeho/jej havko nevrátil k nohe pri prechádzke po repkovom poli ? 😏

paradajkova
20. mar 2024

@autorka Ani jedna z troch moznosti. Suhlasim, ze medveda treba chranit, cize to by mohla byt dvojka. Zaroven si ale myslim, ze treba mat fungujuci zasahovy tim pre problemove jedince. Treba riesit medvede co chodia do kontajnerov, co stratili plachost a pridu do mesta, alebo sa dostanu niekomu na zahradu. Takze mozno kombinacia 1 a 2, chranit medvede a riesit problemove jedince, urcite nie plosne.

My tiez chodime roky na huby do lesa, aj sme kolkokrat videli stopu ci 💩, ale nemali sme tu cest stretnut ho nazivo. Medved zvycajne cloveka obchadza. Hovoril mi to aj jeden polovnik, ze on z posedu videl viac krat, ako ludia idu v lese, medved od nich par metrov a clovek o nom nemal ani sajnu.

zuzanazu85
20. mar 2024

Kto by bol rád,že ho nakoniec chytia, vytiahnu na stred námestia Lm a kto bude tancovať kolo jeho mŕtveho tela? Pýtam sa, kto potrebuje vidieť,že ho usmrtili? Hon na čarodejnice,ako dakedy na vlkov, pretože ľuďom dakedy šibalo z chleba a pritom to bola iba halucinogenna huba v klasoch...

domkakvet
20. mar 2024

@tundra 2.