Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Muškátiky - nestarnúca klasika

tereniz
20. apr 2016

Viete si predstaviť malebnú dreveničku bez žiarivo červeného muškátika v okne?? Ja teda nie 🙂 Muškáty sú vhodné aj pre lajdákov a úplnych začiatočníkoch v pestovaní. Za trošičku dobrej starostlivosti sa nám rok čo rok odmeňujú bohatými záplavami žiarivých kvetov najrozmanitejších farieb. Ale čo robiť pre to,aby akurát tie naše nemali konkurenciu široko ďaleko...? Rada sa s Vami podelím s mojimi pestovateľskými skúsenosťami a nesmierne ma poteší každý ďalší tip alebo ,,tajný trik,, z Vašej strany. Už ich dávate von natrvalo???

misel0806
20. apr 2016

Nie neviem si predstavit drevenicku bez muskatikov..... Muskaty su ozdobou korunou nasich balkonov ci uz bytovych ale na rodinnych domcekov,teras,😁

miriam11
21. apr 2016

@tereniz s jednym s Tebou nesuhlasim. Muskaty /ani ziadne ine kvety/ nie sú pre lajdákov. Muskaty je potrebne pravidelne zalievat, obcas obrat suche kvietky a to este nehovorim o tom ich spravne prezimovat, aby po zime posobili nadherne a nie mrtvolne.

bubelko
21. apr 2016

@miriam11 suhlasim. moje neprezimovali... muskaty definitvne nie su pre "lajdakov"....

tereniz
autor
21. apr 2016

Tak ja trosku lajdak som,niekedy prejde aj peknych par dni,kym si spomeniem,ze by som ich mala poliat a skarede ich nemam,praveze im prospeje,ked niekedy preschnu,ako keby mali byt premokrene.Mam ich na balkone na juznej strane.Zazimovanie som vzdala uz davno,kazdy rok kupujem nove,najviac sa mi osvedcilo hosticke hnojivo slepacince,kvitli este viac ako po krystalone na muskaty.Toto su moje minulorocne kratko po vysadeni...

tereniz
autor
23. apr 2016

Nakupene,ide sa sadit 🙂 Podla lunarneho kalendara dnes je den skorpiona a je to velmi vhodny cas na vysadbu letniciek 🙂 Idem si trosku skraslit ten moj balkonik. Vzdy som davala do 60 cm truhlika 4kusy krickoveho muskatu a krasne mi kvitli... Ale pani v kvetinarstve mi povedala,ze je to vela a ze rastlinky nemaju dostatok miesta,k tomu aby sa adekvatne rozrastali a ze sa tlacia a potom menej kvitnu. Myslite ze tie 3 na 60cm je tak akurat???

marica61
23. apr 2016

Ja som si tohto roku nasadila nové muškáty z minuloročných odrezkov. Ak chcete, aby muškáty prežili zimu, dajte ich v jeseni, keď sa už veľmi ochladí, z balkóna dnu na chodbu na okennú parapetu, kdekoľvek, len aby mali svetlo. Žiadne také, že do pivnice, ako sa niekde píše.
Koncom februára - začiatkom marca si narobte odrezky zo silnejších stoniek a zasaďte rovno do hliny, netreba dávať do pohára s vodou, aby zakorenili. Ja na to používam kelímky od jogurtu, na dno ktorých urobím 1 väččšiu dierku, malými nožničkami vyvŕtam. Keď podrastú, presadím ich do väčších črepníkov po 1 ks. Niekedy som ich pestovala v debničke po 3, ale zistila som, že v črepníku a sólo, sú väčšie a oveľa krajšie.
Momentálne ich mám vnútri v byte - na oknách, na stole a pod., mám ich dosť veľa a už len čakám, kedy ich budem môcť dať na balkón, zvyčajne je to asi v polovici mája, po troch ľadových mužoch. Teraz už sú pomerne veľké, už nahodili aj púčiky.

Muškáty treba polievať, až keď je povrch preschnutý, ak majú dlhodobejšie vlhko, začnú listy žltnúť.
Dosť dlho vydržia bez vody, bola som veľmi prekvapená, keď sme po týždni prišli domov a muškáty boli v poriadku, nejaký ten kvet bolo treba odlomiť, ale ináč OK. Samozrejme, že neboli na priamom slnku, ale v tieni.

Ja som už mala na balkóne všelijaké kvety, ale na muškáty nedám dopustiť, keďže často odchádzame z domu na dlhšie, tak mi veľmi vyhovujú.

Prajem vám veľa radosti a potešenia z týchto kvetiniek.

tereniz
autor
24. apr 2016

A tiez pestujete krickove (zonale) alebo tahave? Ste velmi sikovna,ked si ich mnozite sama,ja k tomu nemam podmienky,tak ma taka sranda kazdy rok stoji okolo 40 eur,ked samozrejme nepocitam zeminu a hnojiva. Kupujem si uz vacsie predpestovane sadenice krickovych muskatoch. Jeden z kochlikov mam preveseny cez balkon a tam som minuly rok mala previsnute cervene a dopadlo to katastrofalne. Sem tam kvietok,len take kratke pahyle. Ale zas je pravda,ze som ich kupovala v kvetinarstve odkial mala aj sestra velmi nevydarene. A to ona ma kazdy rok bezkonkurencny balkon na celom sidlisku. Bohvie odkial to nabrali...
Ona predtym vzdy nakupovala predpestovane sadenice v CZ (Jablunkov) a bola maimalne spokojna. Ja mavam povacsine bud priamo z PL alebo od nas z Cadce kde ich ale tiez povacsine dovazaju z PL
U mna ale aj tak vedu tie krickove,kedze byvam v panelaku tak mam tu nadheru priamo pred ocami 🙂 keby som mala len tahave,tak to musim chodit ocumovat z vonku 🙂

marica61
24. apr 2016

@tereniz Ja som si tiež každý rok kupovala nové, neďaleko predávali Poliaci, tak to bolo veľmi lákavé. V obchodoch nekupujem, nemám dobré skúsenosti. Pestujem kríčkové, ťahavé menej.. Cez zimu mi muškáty zvyčajne vyhynuli, nemala som ich kam dať, len tak po schodoch, pod okno, nemali dosť svetla, zabudla som poliať, tak na jar z nich nebolo nič. Posledné 2 roky mi krásne prezimovali, husté, zelené, nemala by som to svedomie ich vyhodiť. Keď necháte staré v črepníku, nebudú kvitnúť, prípadne minimálne. Aj tak by sa dalo, že starý koreň do čerstvej hliny, no ja si radšej nasadím nové výhonky a viem, že to bude krásne.
Mám aj pár ťahavých, fialových, s takými voskovými listami, ale tie sú ešte v pôvodnom kvetináči, skúšala som výhonky zasadiť do hliny, lenže po čase to zožltlo. Skúsim len presadiť do novej hliny a uvidím. Mňa veľmi baví pestovať kvetinky, aj na chalupe mám toho veľa, pohľad na tú krásu mi stokrát vynahradí starostlivosť a prácu okolo nich.

notebook
25. apr 2016

@tereniz kríčkové by mohli 3 stačiť, ale ťahavých by som dala 4 aj 5.

tereniz
autor
25. apr 2016

Ja som predsa len neodolala a napchala som tam po 4 kusy a do 40 cm hrantikov som davala po dva krickove a medzi to jeden tahavy,taky kosaty,co narasta max do 40 cm. Ked pofotim capnem to tu 🙂

Tu začni písať odpoveď...

Odošli