Mušky v rastline

12. máj 2023

Prosim Vas kupila som si rastlinu v ikea a mam problem s muskami mam ju v kupelni a su vsade je ich tam asi tak 20-30 aj ked zabijam tak sa asi mnozia alebo co viete niektora co je to zac a ako sa toho da zbavit.

jan510
12. máj 2023

zlte lepiace pasiky a vymenit zeminu

hipuska
12. máj 2023

Presne sa mi to stalo. Prvý krát. Prešli už úplne na všetky kvety. Nie a nie sa ich zbaviť 😔

svokrinjazykmonika
12. máj 2023

Žlté lepive pásky a na vrch zeminy sprej Cyper ale kvet by som radila radšej presadiť. A menej polievať, smútivky sa množia vo vlhkej zemine.

autor
12. máj 2023

rastlinu som uz presadila to vobec nepomohlo skusim tie lepive pasiky teda

ajsha123
12. máj 2023

Tie mušky sa volajú smútivky. Kladú vajíčka do pôdy, z nich sa vyliahnu husenicky, ktoré obzieraju korienky. Mladú rastlinku, napr.priesady dokážu zničiť. Z huseniciek sa liahnu nové mušky... Tie zas kladú vajíčka... Nekonečný procesu. Preto nestačia lepove pásy. Treba ten lep, ale aj niečo, co zničí larvy, húsenice atd. A zopakovať. Niekto tu spomenul Cyper. Navlhčiť pôdu a postriekat ju tak, aby cyper vsiakol do celého substrátu. Ale cyper je jed. Môže sa použiť na okrasné rastliny, na Priesady a jedlé rastliny by som to nepoužila. Úplne bio je použiť Entonem, paraziticke hlistice proti larvam smútiviek...

scila
12. máj 2023

Treba polievať len do misky, aby bol vrch substrátu suchý, to nemajú radi. Alebo kúpiť, rozrobiť vo vode a poliať týmto. Ale treba dodržať návod - aby to bolo účinné.

refly
12. máj 2023

Presadit malokedy pomoze, lebo by ste museli korene perfektne umyt a vacsina zemin aj tak obsahuje vajicka smutiviek.
Iba ich lapat tie zlte lepky, ale ani to neni nejako super efektivne.
Ja pouzivam postrek, napr karate. Len treba zo zaciatku tu zem sprejovat aj kazdy / kazdy druhy den. A chvylu aj potom, co zmiznu, lebo vajicka v pode sa zase vyliahnu.
Akykolvek olejovy potrek na ne funguje, aj by ste vedeli zohnat aj cisty neemovy olej, aj to je dobre.
Alebo kupit paraziticke hlistice, a oni Vam mile larvy musiek jednoducho pozeru.

Ina cesta neni... Lepkami a kontrolou polievania sa mozno daju trosicku obmedzit, ale nezbavite sa ich uplne.

viestta
12. máj 2023

Kúp si sanio stics hnojív tyčinky s insekticidom, nastrkaj do všetkých kvetináčov a čoskoro bude pokoj. Bývajú aj v kupovaných rastlinách, donesieš si ich aj s kupovaným substrátom

lubka261
12. máj 2023

smutivky su potvory, ak mas kvetinu v kupelni aspon je moznost ze sa snad nedostali do inych kvetinacov, radsej daj kvetinu von, uz je celkom teplo, hlavne mimo ostatnych rastlin aby ti tam nenakladli vajicka lebo budu fakt vsade. presadenie moze pomoct ale treba rastlinu uplne zbavit zeminy, umyt korene a zasadit do novej zeminy, bud kvalitnej, alebo ju dat prepiect. teraz cez zimu sme s nimi bojovali aj my, zlte lepove dosticky a menej treba polievat.

monikaskorikova
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cacianka
13. máj 2023

Ako prvá pomoc - posyp povrch zeminy mletou škoricou, opakuj po 2-3 dňoch, a znova ,viac x.
Mne to pomohlo xy krát.

hipuska
14. máj 2023

Mne nič nepomohlo. Dnes ráno som prišla a samé malinké zelené mušky na kvete...práve vyliahnute. Asi mi neprežijú žiadne kvety ☹️
Este ostávajú chemické postreky a tie larvy

scila
14. máj 2023

@hipuska to ale nie sú smútivky, to budú pravdepodobne vošky. Smútivky sú čierne a sú buď v zemine, alebo lietajú.

hipuska
14. máj 2023

@scila mne lietajú malé mušky okolo. A dnes na kvete boli malinké, zelené. Cely puk obsiaty. Tak som myslela že sa práve vyliahli. A možno mám aj aj

scila
14. máj 2023

@hipuska môžu byť aj aj, ale smútivky sa liahnu v pôde, zelené nalepené na mladých častiach rastlín sú vošky.

hipuska
15. máj 2023

A je nejaká šanca na záchranu? Či to bude len trápenie? Na presadenie a vypecenieu hliny nemám kapacitu ani silu. Len chémia dajaka. Tie domáce rady som u, všetky skusala

cacianka
15. máj 2023

@hipuska to máš iba druhy, strekni Cyper, to nájdes bars kde v obchode .

hipuska
15. máj 2023

@cacianka to.mozem rovno na lístky? Či ako?

cacianka
15. máj 2023

ano, jemné rosenie, niekedy zaberie obyčajny biolit. alebo ponor rastlinku na 2 hodiny dole hlavou do vody, nech sa tie mrchy udusia.
tyčinku do uší namoč do nejakého alkoholu, hoc aj ústna voda, a jemne tie zelené mrchy zotieraj

manikova120
15. máj 2023

Ako bolo uvedene vyssie. Treba kupit Entoderm dodrzat navod a za par tyzdnov pi probléme. Ja som tam kupila aj tie zlte lepive papieriky av vychytali dospele musky a nemalo co dalej klast vajicka. Pomohlo to nadherne.

hipuska
15. máj 2023

Ďakujem za rady. Vyskúšam. Dosť som bola z toho hotová. Chodím kolo nich jak neviem čo. Som z chladnejšieho podnebia, takže na balkón, v noci dnu ..toto ma už odrovnalo

autor
15. máj 2023

ja som vyhodila niekolko kvetinacov lebo ked som ich zacala blizsie skumat nasla som tam kopu lariev vela sa ich aj hmyrilo a bola som zhrozena 😱😱 ale musim povedat ze odkedy som vyhodila ten hlavny v kupelni tak 98 percent problemu zmizlo potom som v spalni este nasla jeden zamoreny vyhodila aj ten a musky uz nepoletuju teraz sa len modlim aby tie co vyzeraju byt nenapadnute boli ok je to fakt hnusna pliaga a ten cyper som nezohnala a kym by mi prisiel domov z netu za dva dni by som ani spat nemohla po tom hroznom zisteni 👀👀

cacianka
16. máj 2023

To aj v kvetinarstvach mávajú, v drogérii, v dedinskej jednote, Gazdovská potreby...