Myslíte, že manželstvo je len papier?

teada
3. okt 2011

ahojte, ja som dnes citala rozne pomylene nazory na manzelstvo, ze su to len papierovacky a ze to nie je prejav lasky atd...myslite si to i vy?ja som zastancom manzelskej lasky, ktora je pre dieta to najkrajsie co vobec moze dostat, a tiez manzelsky partner, ktory vlastne mojim suhlasom k tejto sviatosti si moze byt isty ze to snim myslim vazne...skoda ze dnes sa tolko manzelstiev rozpada koli hluposti a marnivosti mladych ludi:(........zeby uz prisaha nic neznamenala?a svedkovia pred sudom naco prisahaju ked tie iste sudy rozvadzaju od davnej prisahy manzelov?

annaopialova
3. okt 2011

ahoj je to tak dnesna mlades zije na divoko mislia si ze to neni potrebne ale je nahodou sa partnerovi moze nieco stat a uz je problem koli dedictvu a prisaha dneska mozes prisahat naco len chces dolezite je to misliet vazne a uprimne a to nik nevie ibe panboh

adelka21
3. okt 2011

Doufám, že nebude vadit můj názor, protože asi bude odlišný 😉 ale pro dítě je krásné, když má mámu a tátu, vidí, že je milováno, vidí, že se rodiče mají rádi, že si neubližují, že se neuráží a podobně. Myslím, že dítěti je jedno jestli jsou manželé, vidí mámu a tátu, ne manžela a manželku. A upřímně si myslím, že manželský papír nezaručí krásný vztah, ten vychází z lidí a jejich vzájemného porozumnění 😉

teada
autor
4. okt 2011

@adelka21 ja si myslim ze manzelsky papier mozno nezaruci pekny vztah, ale dostat sa k tomu papieru zaruci istotu a bezpecie..ak sa nechcem vydavat alebo zenit, davam najavo druhemu, ze ho jednoducho nechcem alebo este nechcem, ze mu proste neverim a ze uvidime "ak nam to bude klapat, tak potom sa rozhodneme"...

teada
autor
4. okt 2011

podla mna je to nezodpovedne,ked clovek mysli egoisticky len na seba..neviem si predstavit ze by som s niekym zila len tak, brala by som ho ako cudzieho cloveka, sak prave v manzelstve dochadza k vzajomnej jednote...ak je laska cista, neboji sa manzelstva, ba naopak, vytvori rodinu..preco sa bat ak som cisty??

berenika39
4. okt 2011

@teada jenomže ne každý je "čistý", víš? nechci ti brát krásné představy ani víru v to, co považuješ za samozřejmost, ale ono to někdy není všechno černé nebo bílé... 😉

adelka21
4. okt 2011

@teada jakou jistotu, jaké bezpečí? jako že v manželství se nikdy nepohádáte, jako že manželství zaručí, že manžel te nikdy neuhodí, že nezačne jeden druhého nesnášet,že se nikdy nepodvedete, že si nebudete dělat naschvály? To ti nikdo nikdy nezaručí, ani manželský slib. Nejsem naivní abych si myslela, že lidé se vemou a budou se milovat až do smrti, krásně se držet za ručičku a vrkat jak hrdličky 😀 😀 😀 tak to prostě není. Když se lidé mají rádi, respektují se, umí dělat kompromisy a tolerují se, tak je vztah krásný s papírem i bez papíru 😉 Jsem pevne přesvědčena, že ne všichni lidé, kteří nežijí v manželství jsou egoisté, kteří myslí pouze na sebe. Někteří lidé prostě nemají potřebu uzavírat snatek, vyhovuje jim to tak jak to je, nechtějí to měnit, nebo se i bojí nějakého oficiálního "potvrzení".

verbalinka
4. okt 2011

Já šlápnu do vosího hnízda 😀 A nikdo se neuražte a jen popřemýšlete nad tím, co píšu 😉 Je to vše jen reakce na to, co vidím kolem sebe. Mám přátele manžele i svobodné a vzorek docela velký.

Žít jen ve vztahu - tedy jen kamarád s kamarádkou, co mají dítě je pro chlapa dosti výhodné. On je stále svobodný, volný, ženy kolem něho neberou jeho přítelkyni vážně a jen si řeknou "tak má dítě, no a co. jinak je volný" (opravdová reakce volných žen na muže žijícího ve vztahu). Když je problém, sbalí tašku a odejde. Je bez závazků, závazek má jen k dítěti. A protože platí byt (hypotéku apod.), tak nakonec žena odchází s holým zadkem s dítětem na krku a maximálně pár korunami na dítě, které si ještě musí sama vysoudit.
Žena žijící ve vztahu je stále (ač si to neuvědomuje) v nejistotě. Když muž zemře, odejde, nemá právo dědit, nemá žádné právní zastání. Je jen kamarádka, která si pořídila dítě skamarádem.

Zato v manželství je žena chráněná zákonem. Bere ji vážně okolí, jejich svazek je oficiální, je opravdu přijata do rodiny (zrovna ve své rodině vidím, jak bere skorotchýně a skorotchán svoji skorosnachu - bere ji jen jako ženu, která jim odnosila vnuka, na jejich přístupu je vidět, že ji do rodiny nepřijali). Má i práva, nejenom povinnosti.
Samozřejmě, že manžel taky může odejít, ale většinou odchází on. Manželka zůstává s dětmi v, už svém, bytě. Má během rodičovské právo na výživné. Rozchod jde oficiálně přes soud. V manželství je společný majetek. Manžel si rozvod více rozmýšlí, nevyplatí se mu to.

Já něvěřím na sliby - teď si tě beru a budu s tebou celý život. Tohle už dávno nefunguje. Jsem dost skeptická. Jen myslím na sebe a své děti a chci být chráněná a zaopatřená a braná vážně. Prostě jsem jeho manželka. Nechci být jen jedna z kamarádek, se kterou si muž pořídí jedno ze svých dětí 🙄

teada
autor
4. okt 2011

@adelka21 nasa laska je taka ako si podpiseme predmanzelsku zmluvu a tym aj nasu doveru v manzela ci manzelku a taktiez ako vazne beriem manzelsku prisahu a slub... ci sa zosobasime alebo nie, davam po rokoch najavo ako mi zalezi urobit druheho stastnym a zabezpecit ho o istote mojej lasky a vernosti alebo hocikedy vycupitam, tiez davam tym zazemie mojim detom, ktore v dnesnej dobe nebyvaju v rodinach ale len vo vztahoch, ktore sa mozu barskedy ukoncit..to ze dnesne manzelstva mi mozes povedat ze sa rozvadzaju, hovori o podobnej nezodpovednosti a neucte k manzelovi, manzelke, detom ako aj sa tomu napriklad vyhnut....
aka je nasa laska, taka je manzelstvo..nehovorim ze vsetko je jednoduche v manzelstve, ziadne problemy, naivita..prave tam zistime, ci ten druhy a ja ci ozaj lubime...a preco sa potom mladi ludia boja sa zosobasit?asi tusia, zeje to nieco viac ako zit"nadivoko"...a boja sa viazat, lebo si sami neveria...vzdy to co bolo hore nohami neprinieslo dobru urodu

adelka21
4. okt 2011

@teada co je to "hore nohami neprineslo dobru urodu" nechapu 😅

teada
autor
4. okt 2011

@verbalinka ,no znie to prilis materialisticky...ale ked hovorime o laske, materializmus nema miesto..aky som clovek ked si nedokazem stat za svojim slovom?nieto este za slubom ci prisahou?beriem cloveka ako cloveka, ozajstnu ludsku bytost so svojou dostojnostou, dusou, srdcom, ktore bije pre zivot a tuzbu po laske, po ozajstnej laske, po ktorej tuzi kazdy, hoci si to neuvedomuje..tym , ze si myslim aky je kazdy zly a vypocitavy, sa staviam do tej istej pozicie...dajme svetu najaavo, ze hladame lasku, potom ju lahsie najdeme..nie je to naivita, o tom je predsa zivot, ved nie sme roboty ale ludia

adelka21
4. okt 2011

@verbalinka souhlasím s tebou, z tohoto pohledu je to pro ženu lepší. Možná pro oba, prostě obojí má své plus i minus jako vše, říkat jen a jen manželství je to nej nebo jen a jen život na psí knížku je ten nej....je blbost, každej si to musí v životě uspořádat sám a hlavně když už jsou "ve hře" děti.

teada
autor
4. okt 2011

@adelka21 myslim tym, ze je v nasej ludskej prirodzenosti rozdavata teplo a lasku a to co je mimo nasej prirodzenosti prinesie skor skazu...ako napr.zivot nadivoko, homosexuali...jednoducho to co je chore v spolocnosti, nazyvame liberalizmom a prave ten nas uci egoizmu a naslednemu kolotocu neresti, ktore su dnes povazovane za pychu a to co na co by sme mohli byt hrdi je dnes hanbou a neistotou...

bodka70
4. okt 2011

@verbalinka , no neviem, nemám pocit že žena je nejaký vzácny ohrozený živočíšny druh, ktorý musí byť "chránený zákonom" 😎 😀 😀 😀.
A o tom, či ma okolie berie vážne, či si ma váži alebo nie - to akože závisí od papiera, od manželstva? Keď nie som vydatá za otca svojich detí, tak mám menšiu hodnotu? Moja hodnota nejako súvisí s tým, že som dostatočné "dobrá" aby si ma bol niekto ochotný zobrať za ženu? A čo hodnota muža, aj jeho si ľudia vážia viac, keď je ženatý?
A nemyslím si, že vlasnosti človeka ako nesebeckosť, zodpovednosť, schopnosť a ochotu sa starať o rodinu, váženie si partnera atď. majú nejaký priamy súvis s týmto papierom.
Netvrdím, že manželstvo nemá svoj význam, to určite nie. Len svet nie je čierno-biely, takisto ako vzťahy medzi ľuďmi.

adelka21
4. okt 2011

@teada promin, ale fakt si připadám, jako bych stála v kostele a ty nám všem tu kázal nebo kázala, jak to vše má být a jak je to správné, neee díky 😀 😀 😀 naskakuje mi z toho huší kůže 😝

berenika39
4. okt 2011

@bodka70 nejsem si úplně jistá, kam směřují příspěvky @teada...nějak mi to všechno moc nesedí 😎 . uvidíme,řekl slepý 😎 . (proč by měl život na divoko neb homosexualita přinášet zkázu???).
Jinak hodně obecně - jediné správné řešení je takové, které vyhovuje těm dvěma, tomu konkrétnímu páru, jeho situaci, jeho zkušenostem, jeho možnostem, představám...si myslím já.

bodka70
4. okt 2011

@adelka21 , nuž práve som zistila, že v mojom 13 ročnom vzťahu so svojím mužom a dcérkami zrejme žijeme bez lásky a tepla, prinášame len skazu a sme chorým elementom tejto spoločnosti. Odteraz už budem chodiť len po kanáloch.... 😝

viera27
4. okt 2011

@bodka70 uprimne? Ano. Pre mna osobne ked niekto zije a ma deti dlhodobo vo "volnom partnerstve" nie je prirodzene. A presne to funguje ako popisala @verbalinka. Chlap z takehoto vztahu je "byk" a zena z takehoto vztahu je chudinka, ktoru si nechcel vziat. Da mu najlepsie roky, dieta, postara sa mu o domacnost a moze byt rada, ked zostane s nou. A to doslovne. Nevraviac o tej smiesnosti, ked niekto skoro 50 rocnu zenu predstavuje ako svoju "priatelku". Sorry, tak to je. Trufnem si dokonca sprosto povedat, ze skoro kazda zena si moze dat "urobit" dieta a zit vo vztahu. Ale muzi si beru za manzelky / a zeny za manzelov samozrejme len tých, s ktorými to myslia naozaj vazne a v ten moment aj na cely zivot. Manzelstvo je u mna uz ten uplne najvyssi level dovery, kedy sa zdiela a previaze uplne vsetko. POcnuc rodinami, menom a konciac majetkom. Uz nic viac co mozes ponuknut nie je.
A co sa tyka vlastnosti suhlasim s tebou. To ze je niekto v manzelstve nezarucuje ze bude vsetko OK.

viera27
4. okt 2011

@bodka70 prepac, az teraz som si vsimla ze si tiez vo vztahu. Moj prispevok je mysleny vseobecne, nie konkretne na teba, len som ho prilinkovala na ten tvoj. Tak to prosim ta tak to ber 😉

adelka21
4. okt 2011

@bodka70 ale v kanále je také teplo 😀 😀 😀 😀

berenika39
4. okt 2011

@viera27 to, jak jsi to napsala, je tvůj pohled na věc, a samozřejmě je naprosto vpořádku, vím, že se takhle někteří lidé na nesezdané páry dívají, a neberu jim to. ale nejde to zevšeobecnit, to opravdu ne. v podobných debatách není jednoznačný "výsledek", nemůže být nikdo, kdo má pravdu - je to věc názoru🙂.

bodka70
4. okt 2011

@viera27 , v pohode, dobre si to prilinkovala. Naozaj patrím k tým "chudinkám", ktoré žijú dlhodobo vo voľnom partnerstve a ktoré si muž nechcel vziať 😉. (a môže byť rád, keď s ním ostanem) 😀

viera27
4. okt 2011

@berenika39 @bodka70 juuj, to som rada baby ze to takto beriete 🙂 . Ano, urcite je to vec nazoru a pohladu na vec

filipal
4. okt 2011

suhlasim s nazorom
@berenika39 ale
aj ja som skor typ zeny ako
@viera27 . tiez by som vztah mojho partnera povazovala za trochu vypocitavy, alebo nie celkom uplny, keby si ma nechcel vziat. mala by som pocit, ze stale chce mat otvorene vratka, keby nieco.
ale chapem, ze ludia su rozni a to, co vyhovuje mne, nemusi inemu.
a zivot ma naucil, ze vztahy su rozne....
a tu prichadzam k tomu, ze dolezite je, aby to obaja vo svojom vztahu mali vyriesene a aby to citili rovnako. ak je jeden z takehoto stavu nestastny, nemoze to dobre fungovat.

berenika39
4. okt 2011

a mmch, co když jsem to já, ta, co chci nechat zadní vrátka, co se bojí, co si není jistá sama sebou, ...proč by to nemohla být i žena, na tom druhém polu??? 😒

teada
autor
4. okt 2011

ak hovorime o vaznej veci akou je manzelstvo, ze ide o papierovacky, tak potom vymazme svoje tituly, ktore su na papieri,zahodme zavete, spalme svoje dekrety, odoberme si obcianske, vodicske, ci ja potrebujem papier , ked chcem a viem jazdit autom?ci potrebujem obciansky na to aby som sa preukazoval ze som clovek?ci ja potrebujem ukazovat titul na to aby som dokazal ze som v nejakej vednej oblasti profik???.......co sa tyka manzelstva, ide dokonca o posvatnu zalezitost...ak lasku beriem ako zdrap papiera, tak nase srdce je len obycajny sval, nic ine.....

viera27
4. okt 2011

@filipal pravdu vravis. Ja to tiez beriem tak, ze nie kazdy musi byt vydaty/zenata ak to tak neciti. Ale musi mat tu moznost, ze keby chcel, tak moze. Ze partnerovi stoji za to, aby si ho vzal. A vtedy je to prave hoci aj zit vo vztahu. Ked je to z vlastnej vole.

berenika39
4. okt 2011

@viera27 přesně, musí to být svobodná vůle obou - ne tlak a zbožné přání jednoho a ústupek druhého...

viera27
4. okt 2011

@berenika39 no to je zase z jednoducheho dovodu a "zovseobecneneho" nahladu. Zoberme si to prosto. Muz v 40 - 50 tke je akurat v najlepsom veku. Vybujaceny, nieco v zivote dokazal a je stale "zachovaly" a atraktivny a poviem sprosto este vela rokov aj schopny mat deti. Kdezto zeny starnu rychlejsie a biologicke hodiny tiez nepustia. Aky je predpoklad, ze 50 rocny bude mat o 20 rokov mladsiu partnerku a aky je predpoklad ze 50 rocna bude mat o 20 rokov mladsieho partnera? Ta druha je ovela menej pravdepodobnejsia. A teda starsie zeny maju mensi vyber dalsich partnerov ako starsi muzi.

berenika39
4. okt 2011

@teada ne, nepotřebuješ papír, abys mohla jezdit autem. potřebuješ mít auto, potřebuješ mít chut ho řídit, potřebuješ mít zkušenosti, potebuješ mít adekvátní schopnosti pro to, abys jezdila v hustém provozu a nebo na periferii města. "Papír" klidně nech doma. Jen osvědčuje, že tě někdo naučil řídit, nic víc. A to se s manželstvím - partnerstvím, nedá naštěstí srovnávat (ani akademické tituly, ani občanka). To tě nikdo nenaučí, jenom život jako takovej... 😉 😉

teada
autor
4. okt 2011

co ma toto s kostolom?laska patri len tam?no ak tam ucia ako byt stastni, tak je to len vyborne..., a tie nazory, nooo, ja mozem byt nazoru, ze Bratislava nie je hlavne mesto slovenska....ci je to pravda, alebo nie, uz neriesim, je to vec nazoru.....viem ze v dnesnej dobe sa mnohi boja viazat, lebo co ak????......ale nemozem si dovolit zavrhnut manzelstvo ako take a brat lakhovazne..volne vzaty su modernejsie, to nepopieram ale nevedela by som si predstavit zivot vedla cloveka, ktory by ma nechceeeel alebo koho by som ja nechcela...sak to uz ani vztah nie je...o laske sa uz nezmienujem, kedze je to vec"nazoru"....pre niekoho moze znamenat odlucenie, pre niekoho len pritomnost, pre ineho zmena stavu....