Napadlo ma verzus napadlo mi

15. sep 2023

Výlev
Ja neviem prečo, ale v poslednej dobe mi neskutočne vadí ak niekto napíše “napadlo ma” namiesto “napadlo mi”.
Nevadí mi nič iné ani “inakšie” 🤦🏼‍♀️napríklad a takéto bližšie neurčené slova divného pôvodu,ktoré sa tu šíria. Ale to “napadlo ma” vo mne normálne vyvoláva také divne pocity, že by som najradšej každého opravovala, ale mne sa to nepáči ak niekto niekoho opravuje hlavne ak je to matka, ktorá opravuje matku! Každý nech si píše ako uzná za vhodné, je to vizitka každého človeka ale ja to “napadlo ma” jednoducho nedávam. Do teraz mi to vôbec nevadilo, no posledný mesiac som strašne nervózna z toho nechápem prečo 🤦🏼‍♀️

h2
15. sep 2023

@vanilkovazmrzka Presne toto som tu včera čítala (len namiesto vonka bolo vonku). Tiež ma mykalo opraviť autorku, ale potom som si klepla po prstoch.
No a práve teraz som v inej diskusii čítala slovo "prezumpcia" hneď v niekoľkých rôznych formách. 😂🤦🏻‍♀️

simonah73
15. sep 2023

ja mam obcas nutkanie spytat sa ci to nebolelo, ked niekto povie napadlo ma ... 😂

letfenixa
15. sep 2023

Mne prekáža potencionalny a hold. Na MK bohato používané.

diewcatqoo
15. sep 2023

@h2 co je zle na slove "prezumpcia"?

h2
15. sep 2023

@diewcatqoo Na tom nič. Napísala som správny tvar toho, čo bolo 2x napísané nesprávne.

diewcatqoo
15. sep 2023

@h2 aha, prepac, ja som myslela, ze myslis, ze prezumpcia je zle 🙂 no, to je tak, ked 1/2 naroda netusi, ze existuju nejake zasady zakona a dalsia 1/4 sice vie, ze nieco take existuje, ale nema sajnu, ako sa to pise 🙂

julish
15. sep 2023

Takto sa slovná zásoba proste správa, vytvára a dotvára sa metaforicky. Keď je nápad, myšlienka taká veľká, napadne nás priam ako medveď, ved to je krása 🙂 skús v i akostiach vnímať krásu a uľaví sa

h2
15. sep 2023
diewcatqoo
15. sep 2023

@h2 ano, ano, viem, co myslis. Tiez som sa zapojila do tej diskusie 🙂

vanilkovazmrzka
15. sep 2023

@h2 a tak to mozu byt aj nevinne preklepy :D ale von a vonku je vecny problem vsade a zabija ma to 😆 a su aj ine chutovky, ale teraz MI nenapada nic, asi to radsej vytesnujem, lebo by mi vybuchla hlava 😃

ysseba
15. sep 2023

Raz dávno som mala takú kolegyňu (veľmi fajn, ale trochu prostoreká) a ona naučila snáď všetkých v jej okolí používať "napadlo mi". Keď niekto v jej okolí povedal "napadlo ma", tak ona prekvapene zvolala niečo v zmysle "jejda, aké zviera ťa napadlo? Vyhral si nad ním?"

3009
15. sep 2023

Veľmi často ľudia nevedia napísať slovo nejaký /neaký/, nijaký /niaký/.

erikavesela
15. sep 2023

Mna vytaca, ze niekto neovlada podmienovaci sposob...preboha ako moze niekto napisat/povedat "keby to viem"
Dalej som tu a nie pridem tu...bezna sa tu vyskytuje...napisem tu....bozeeeee napisem sem
Idem pri doktora, idem do doktora...🙈🙉🙊
A ine skvosty

dejka77
15. sep 2023

@ness222 Nemam rada tuto vyhovorku, ze to preto, lebo som pisal/a rychlo. Akurat som to minule hovorila detom, ze pre mna to vyhovorka nie je. Bud ten pravopis clovek vie alebo nie. Jasne, ze pomylit sa moze, ale nie zakazdym.

mandarinka555
15. sep 2023

Mňa veľmi irituje, keď niekto nesprávne napíše nominatív plurál (napríklad sebeckí ľudia) a ešte ma opraví, že tam mám hrubku...

mici88
15. sep 2023

Ešte lepšie je niako, alebo namiesto nejako - nijako, nieako, neako. Ľudia rôzne píšu a mňa toto vie strašne vytočiť, ale zvykla som si😂

elenajezova
15. sep 2023

Áno, napadlo ma...čo? Práškovacie lietadlo...😀😀😀 samozrejme, že správne je napadlo mi....

minka201
15. sep 2023

@tiezjedna Nás učili, že je to nespisovné. Ale teraz som to skontrolovala, máš pravdu 🙂